İnsanlığa karşı işlenen suç kapsamına alınmalı
İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, Gar katliamında sorumluluların bulunmasını istedi.
Tarih: 11.10.2018 10:17:48

Akın Bodur/İskenderun

Ankara Gar´ın da düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler anıldı. Saldırıda İskenderunlu sendikacı Fevzi sert yaşamını yitirirken, miting için kent ve ilden Ankara´ya giden birçok kişi de yaralanmıştı. 10 Ekim 2015 tarihinde yaşanan Ankara Gar katliamının sadece ülkemizin değil, dünya tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından biri olduğunu ifade eden İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, barış talep etmek, daha güzel bir dünya özlemiyle yapılacak olan ve izin alınmış olan bir mitinge yapılan saldırıda İskenderun´dan sendikacı Fevzi Sert´in de arasında bulunduğu 103 kişinin yaşamını yitirdiğini, 500´den fazla kişinin de yaralandığını anımsattı.

"Sadece sanıkların cezalandırılmasıyla sınırlı yargılamaya izin vermeyeceğiz"
İHD İskenderun şube başkanı Selçuk, üzerinden üç yıl geçen katliamın, ´insanlığa karşı işlenen suç´ kapsamına alınmasını istedi. Bazı siyasi parti, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin de katıldığı Sağlıklı Yaşam Parkındaki açıklamada konuşan Selçuk, "Ülke tarihine karanlık bir leke olarak geçen 10 Ekim katliamda sadece sanıkların cezalandırılmasıyla sınırlı bir yargılama yapılıp dosyanın kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Kamu görevillerinin 10 Ekim katliamındaki sorumluluğu apaçık ortadadır ve bu durum mahkeme tarafından tespit edilene kadar davanın takipçisi olacağımız bilinmelidir" dedi.

Selçuk: Davanın takipçisi olacağız
"Ankara´yı unutma, unutturma; Katiller halka hesap verecek; Failler bulunsun, hesap sorulsun; Fevzi yoldaş onurumuzdur" sloganları arasında konuşan Selçuk, şunları söyledi: "Katliamla ilgili istihbaratın emniyet birimlerine ulaşmasına ve ayrıca faillerin mahkeme kararı ile teknik ve fiziki takip altında olmalarına rağmen katliamı gerçekleştirmiş olmaları, yaşanan bu vahşette sorumluluğu onların sadece yargılanan tutuklu sanıklar olmadığını açık şekilde ortaya koymaktadır."
Selçuk, şunları söyledi: "İlk duruşmadan bu yana 10 Ekim ailelerinin avukatlarının taleplerine rağmen, dosyaya kamu görevlileri ısrarla eklenmemiştir. Ayrıca suçun kapsamı ve sonuçlarından kaynaklı “insanlığa karşı işlenen suç kapsamına” alınmayarak, savcılık mütalaasının sınırlı tutulması da kabul edilebilir bir durum değildir. Gelinen aşamada ise, mahkeme heyeti, 9 sanık hakkında anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs 103 kişiyi öldürmekten ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis diğer 10 kişiye ise örgüt üyeliğinden farklı cezalar verdi. Bu kararla katliamın gerçekleşmesinde sorumluluğu olan kamu görevlilerini koruyan ve yargılamayı sadece tutuklu sanıklarla sınırlayan bir yargılama sürecinin yaşandığı görülmektedir. 10 Ekim katliamından önce IŞİD´lileri dinlemeye alıp eylem planlarına kulaklarını kapatanların, bugün yakınlarını kaybeden ailelerin ve kurumların taleplerine de kulaklarını tıkaması, katliamda sorumluluğu olan kamu görevlilerini koruyan bir tutum takınması, 10 Ekim katliamı dosyasının, asıl sorumlularını yargılayıp cezalandırmadan kapatılmak istendiğini göstermektedir. İnsanlığa karşı suç işleyen bir örgüt olan IŞİD´in eylemlerine ve bu eylemleri engellemekle görevli olanların sorumlulukları konusunu yargının göz ardı etmesi kabul edilemez. Bu nedenle bu davada adaletin sadece tutuklu sanıklara verilen cezalarla sağlanabilmesi mümkün değildir. Katliamın gerçekleştiği ana kadar sorumluluğu olan herkesin hesap vermesi ve ihmallerinin cezasını çekmesi gerekmektedir. Ülke tarihine kara bir leke olarak geçen 10 Ekim katliamında sadece sanıkların cezalandırılmasıyla sınırlı bir yargılama yapılıp dosyanın kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Kamu görevlilerinin 10 Ekim katliamındaki sorumluluğu apaçık ortadadır ve bu durum mahkeme tarafından tespit edilene kadar davanın takipçisi olacağımız bilinmelidir. 10 Ekim 2015´te kaybettiğimiz Fevzi Sert arkadaşımızı ve tüm barış güvercinlerini bir kez daha özlemle anıyor, bu saldırı bütün yönleriyle ortaya çıkarılana ve tüm sorumlular yargı önünde hesap verene kadar davanın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz."
Kaynak:

AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
AKP´de iki ismin usulsüz olduğu savunuldu; CHP 6 ismi sildi
Liste kaosu
Payas OSB´de vali incelemesi
Payas OSB´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Ateş toprağa verildi
Ateş toprağa verildi
Hatay Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü görevini yaparken, beylik tabancasıyla yaşamına son veren Mustafa Ateş, Ankara´da toprağa veridi.
Külliyede inceleme
Külliyede inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas´ta bulunan tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi´nde incelemede bulundu.
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Valinin Medeniyetler Evi ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya Medeniyetler Korosu ve koronun çalışma yaptığı Medeniyetler Evi´ne iadei ziyarete bulundu.
Bakanın master planı incelemesi
Bakanın master planı incelemesi
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, kente İskenderun Teknik Üniversitesini (İSTE) de ziyaret ederek, üniversitenin mster planı ve maketini inceledi ve bilgi aldı.
Samandağ´da deprem
Samandağ´da deprem
Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay, dün sallandı.
Ovada milletvekili incelemesi
Ovada milletvekili incelemesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yağışlar ve iki baraj kapagının açılması üzerine sualıntı kalan Amik Ovasında incelemede bulundu.
Yazarlarından öykü okumaları
Yazarlarından öykü okumaları
İskenderunlu yazarlar Recep Yıldırım, Seyfettin Babat ve Kadir Peker, Dünya Öykü Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte öykülerini okudu, bir yazın türü olarak öyküde mekan, kişi ve kurguyu konuştu, sanatın işlevini tartıştı.
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
Kaymakam, muhtarlarla buluştu
İskenderun´da "Muhtarlarla buluşma” ve “Güvenlik istişare" toplantıları düzenlendi. Toplantıların kentte düzenli olarak yapıldığı ve toplantılarda getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde istişarede bulunularak çözüm çalışmalar yapıldığı anlatılan kaymakamlık açıklamasında, son toplantının Sakarya Mahallesi Taziye Evi´ndeyapıldığı belirtildi.
Gastronomi Evinde inceleme
Gastronomi Evinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınarak restore edilen ve Gastronomi Evi olarak kullanılması planlanan ´Antakya Evi´nde incelemede bulundu.
Medeni Kanun´un 93. yılı
Medeni Kanun´un 93. yılı
Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Melahat Kahramanoğulları, Medeni Kanun´un kabulünün 93. yılında, laik hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti için, yurttaşlar ve özellikle kadınlar için önemine ve değerine bir kez daha dikkat çektiklerini belirtti.
Afrin´e 5 hibe araç
Afrin´e 5 hibe araç
TSK´nın ÖSO gruplarıyla ile birlikte Suriye´nin Afrin bölgesine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekâtı bölgesinde yürüttüğü altyapı ve diğer hizmetlerin daha sağlıklı yürütebilmesi amacıyla kurulan Zeytindalı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ZESKİ)´ye araç ve ekipman desteği geldi.
Generalden Dingil´e ziyaret
Generalden Dingil´e ziyaret
İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´e iade-i ziyarette bulundu.
Lisede eğitim toplantısı
Lisede eğitim toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin talimatı kapsamında kentte düzenlenen ´Halk ile buluşma ve eğitim istişare toplantısı´ birkez daha yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi