İş kazası ölümleri önerge oldu
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ülkede yaşanan iş kazalarını soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 8.2.2018 09:50:09

 

 Son beş yıldır artan işçi ölümlerinin arttığını belirten milletvekili Topal, "İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin (İSİG) hazırladığı rapora göre; Ocak ayında en az 141 emekçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtilmiştir. İSİG´in raporuna göre ölenlerin 2´si kadın, 5´i çocuk" açıklaması yapan milletvekili Topal, raporda dikkat çekici noktanın, işçi intiharlarındaki artış olduğunu da kaydetti.

En çok iş kazası hangi sektörde?
Özellikle işçi intiharlarının üstünde durarak, çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden milletvekili Serkan Topal, "Türkiye´nin kanayan yaralarından biri olan işçi ölümlerinin her geçen yıl artarak devam etmesi kaygı vericidir. Rapora göre, iş cinayetleri en çok inşaat, tarım, metal, taşımacılık ve belediye/genel işler işkollarında gerçekleşti. En fazla ölüm nedenini, yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük olarak belirtilmiştir" görüşünü kaydetti.

Sarıeroğlu´na hangi soruları yöneltti?
TBMM Başkanlığına verdiği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde "İşçi intiharlarının ve iş cinayetlerinin artış nedenini nedir? Ölüm; iş güvenliğinin fıtratı olmaya devam mı edecek?" diye soran milletvekili Topal, raporda, işe bağlı intiharların güvencesiz çalışmanın bir yansıması olduğunun belirtildiğini, ocak ayında Türkiye´de 6 emekçinin intihar ettiğini ve 2013´ten bu yana bu sayının arttığının görüldüğünü belirtti. Türkiye´nin kanayan yaralarından biri olan işçi ölümlerinin her geçen yıl artarak devam etmesinin kaygı verici olduğunu ve bu konuda gerekli önlemlerin alınmasının kamuoyu için elzem olduğunu belirten milletvekili Topal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Son beş yılda yaşanan işçi ölümleri hangi firmalarda yaşanmıştır? Bu firmalara iktidar tarafından kaç ihale verilmiştir? Son beş yılda yaşanan işçi ölümleri sonrası kaç firmaya ceza kesilmiştir? Bu cezaların ne kadarı tahsis edilmiştir? İşçi intiharlarının artmasının nedenleri nelerdir? İşçi ölümlerinin azaltılması için alınan önlemleriniz var mıdır? Varsa neden ölüm iş güvenliğinin fıtratı olmaya devam etmektedir?"

 
Kaynak:

"Zihniyet devrimi şart"
"Zihniyet devrimi şart"
24 Haziran seçim çalışmalarının temposunu arttırarak sürdüren CHP Hatay milletvekili adayı M. Riyat Kırmızıoğlu, insana dokunmayı sürdürdüğünü söyledi.
M. İnce, bugün Hatay´da
M. İnce, bugün Hatay´da
CHP´nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yapacağı miting için bugün Hatay´a geliyor. Defne´deki miting, saat 14.00´da Şükrü Güçlü Bulvarında, Sevgi parkı önünde yapılacak.
SP´li Çalışkan: Saadet Partisi mutlaka mecliste olmalı
SP´li Çalışkan: Saadet Partisi mutlaka mecliste olmalı
Saadet Partisi Hatay milletvekili adayları Belen ve İskenderun´da esnaf ve ev ziyaretlerinde yöre halkıyla buluştu.
"Hükümet sistemi, rejim değişikliği değil"
"Hükümet sistemi, rejim değişikliği değil"
AKP Hatay milletvekili adayı Abdulkadir Özel, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında dün gazetecilerle biraraya geldi.
HDP adayları ziyaretlerle destek istiyor
HDP adayları ziyaretlerle destek istiyor
HDP Hatay milletvekili adayları Barış Atay Mengüllüoğlu ve Hülya Kavuk, seçim çalışmaları kapsamında Çekmece Motorlu taşıt kooperatifi ve Nahırlı Derneği ziyaret etti, Aknehir´de halk toplantısı düzenledi
VP adaylarından esnaf ziyareti
VP adaylarından esnaf ziyareti
Vatan Partisi (VP) Hatay milletvekili adayları Gönül Gökkan, Emrah Koçak ve Ali Erdem Köz, seçim çalışmalarını Kırıkhan ve Hassa´da bildiri dağıtıp, esnaf ziyareti ile sürdürdü. VP milletvekili adayı Gökkan, vatandaş ve esnaftan oy istedi ve “Bizi desteklerseniz, esnaf ve üreticimize ilişkin programlarla sorunlarınızı çözeriz” dedi
İYİ Parti adaylarından hastalara ziyaret
İYİ Parti adaylarından hastalara ziyaret
İyi Parti Hatay milletvekili adayları, bayramda İskenderun Devlet Hastanesinde tedavi gören hastaları ziyaret edip, geçmiş olsun dileğini ilettve bayramlarını kutladı.
AKP´li Yayman: Meclis çoğunluğu şart
AKP´li Yayman: Meclis çoğunluğu şart
AKP Hatay milletvekili adayı Hüseyin Yayman, güçlü bir cumhurbaşkanlığı sistemi için meclis çoğunluğunun şart oldugunu söyledi.
"İkinci bayramı 24 Haziran´da yaşayacağız"
"İkinci bayramı 24 Haziran´da yaşayacağız"
MHP Hatay il teşkilatının yeni parti binasında ilk bayramlaşma törenini yapıldı.
 İnce, yarın Hatay´da
İnce, yarın Hatay´da
24 Haziran´da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerine yönelik siyasi parti ve adaylar çalışmalarını sürdürüyor.
"45 dakikada sonuçlar açıklanacak"
"45 dakikada sonuçlar açıklanacak"
AKP İskenderun İlçe Başkanlığı tarafından oluşturulan Sonuç Alım Sistemi (SAS) çağrı merkezi görevlileri kısa sürede seçim sonuçlarını bildirecek.
CHP´nin sandık görevlilerine eğitim
CHP´nin sandık görevlilerine eğitim
CHP İskenderun ilçe örgütü, 24 Haziran´da yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde sandık başında görev yapacak üyelerini düzenlediği seminerle bilgilendirdi.
"Erdoğan´ı başkan yapacağız"
"Erdoğan´ı başkan yapacağız"
AKP, İskenderun ilçe binasında partilileriyle bayramlaştı. bayramlaşmaya Hatay Milletvekili ve TBMm İdare Amiri Orhan Karasayar, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Hatay eski Milletvekili Mehmet Alğan, 24 Haziran seçimlerine katılan milletvekili adayları Abdulkadir Özel, Abdulkerim Güen ve Ecrin Nazlı İnan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar ile partiler de katıldı.
MHP´li aday Lütfi Kaşıkçı: Hatay´ın milletvekiliği için yola çıktık
MHP´li aday Lütfi Kaşıkçı: Hatay´ın milletvekiliği için yola çıktık
MHP Hatay milletvekili adayı Lütfi Kaşıkçı, Antakya´da esnafla bir araya geldi. Antakya´da uzun çarşı esnafını ziyaret eden MHP´li Kaşıkçı, "MHP olarak, ülkücüler olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyumuzu Erdoğan´a vereceğiz.
AKP´li Özel´den Sarımazı´da pazar ziyareti
AKP´li Özel´den Sarımazı´da pazar ziyareti
AKP Hatay Milletvekili adayı Abdulkadir Özel, 24 Haziran seçim çalışması kapsamında, Belen´in Sarımazı mahallesinde kurulan Salı Pazarını ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşlarla görüştü ve Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde, AKP ve MHP´nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP adaylarına destek istedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi