İş kazası ölümleri önerge oldu
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ülkede yaşanan iş kazalarını soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 8.2.2018 09:50:09

 

 Son beş yıldır artan işçi ölümlerinin arttığını belirten milletvekili Topal, "İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin (İSİG) hazırladığı rapora göre; Ocak ayında en az 141 emekçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtilmiştir. İSİG´in raporuna göre ölenlerin 2´si kadın, 5´i çocuk" açıklaması yapan milletvekili Topal, raporda dikkat çekici noktanın, işçi intiharlarındaki artış olduğunu da kaydetti.

En çok iş kazası hangi sektörde?
Özellikle işçi intiharlarının üstünde durarak, çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden milletvekili Serkan Topal, "Türkiye´nin kanayan yaralarından biri olan işçi ölümlerinin her geçen yıl artarak devam etmesi kaygı vericidir. Rapora göre, iş cinayetleri en çok inşaat, tarım, metal, taşımacılık ve belediye/genel işler işkollarında gerçekleşti. En fazla ölüm nedenini, yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük olarak belirtilmiştir" görüşünü kaydetti.

Sarıeroğlu´na hangi soruları yöneltti?
TBMM Başkanlığına verdiği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde "İşçi intiharlarının ve iş cinayetlerinin artış nedenini nedir? Ölüm; iş güvenliğinin fıtratı olmaya devam mı edecek?" diye soran milletvekili Topal, raporda, işe bağlı intiharların güvencesiz çalışmanın bir yansıması olduğunun belirtildiğini, ocak ayında Türkiye´de 6 emekçinin intihar ettiğini ve 2013´ten bu yana bu sayının arttığının görüldüğünü belirtti. Türkiye´nin kanayan yaralarından biri olan işçi ölümlerinin her geçen yıl artarak devam etmesinin kaygı verici olduğunu ve bu konuda gerekli önlemlerin alınmasının kamuoyu için elzem olduğunu belirten milletvekili Topal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Son beş yılda yaşanan işçi ölümleri hangi firmalarda yaşanmıştır? Bu firmalara iktidar tarafından kaç ihale verilmiştir? Son beş yılda yaşanan işçi ölümleri sonrası kaç firmaya ceza kesilmiştir? Bu cezaların ne kadarı tahsis edilmiştir? İşçi intiharlarının artmasının nedenleri nelerdir? İşçi ölümlerinin azaltılması için alınan önlemleriniz var mıdır? Varsa neden ölüm iş güvenliğinin fıtratı olmaya devam etmektedir?"

 
Kaynak:

"2019 seçiminde heyecan yaşamayız"
"2019 seçiminde heyecan yaşamayız"
2014 yılında yapılan yerel seçimlerde heyecanlı bir seçim atmosferinin yaşandığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "2019 yılında bu heyecanı yaşamayacağımızı düşünüyorum.
900 işçinin sorunu parlamentoda
900 işçinin sorunu parlamentoda
Oruç, Nursan işçilerinin durumunu önergeyle Meclis´e yansıttı
İttifakta "2014 formülü"
İttifakta "2014 formülü"
31 Mart 2019 seçimlerine yönelik değerlendirmede bulunan iktidar partisi AKP´nin MKYK´sı, MHP-AKP ittifakını görüştü, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, ‘2014 kriterini uygulayın´ mesajı ilettiği savunuldu.
"Küresel aktör olabilecek gençler yetiştirmeliyiz"
"Küresel aktör olabilecek gençler yetiştirmeliyiz"
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İbrahim Güler, seçim ziyaretlerini sürdürüyor.
"Döviz düştü fiyatlar niye inmiyor?"
"Döviz düştü fiyatlar niye inmiyor?"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye´nin enerjide giderek artan dışa bağımlılığı nedeniyle elektrik ve doğalgaza enflasyonun üzerinde yapılan zammın yanlış olduğunu söyledi.
CHP´li gençler E. Eren´i andı
CHP´li gençler E. Eren´i andı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Arsuz İlçe Gençlik Kolları, 12 Eylül sürecinde, yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980 tarihinde idam edilen Erdal Eren´i, ölümünün 38. yıl dönümünde andı.
"Başarının nedeni şeffaflık, dürüstlük ve istişare"
"Başarının nedeni şeffaflık, dürüstlük ve istişare"
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi´ne nezaket ziyaretinde bulundu.
Defne MHP ziyaretlerini sürdürüyor
Defne MHP ziyaretlerini sürdürüyor
MHP Defne İlçe Başkanı Ferit Kaplan ve yardımcısı Kemal Mengüllüoğlu, esnaf ve işinsanlarını ziyaret etti.
SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay Milletvekili Şahin, önerge verdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi