İSÇEİD: 65 yaş üstüne destek uygulaması güçlendirilmeli
İSÇEİD Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Er, “Emeklinin maaşı insanca yaşama layık bir maaş haline getirilmesi gerekmektedir” dedi.
Tarih: 25.3.2020 20:06:59

Vefa Sosyal Destek uygulamasının güçlendirilmesini için önerilerinde bulunan İSDEMİR Çalışan Ve Emekliler Derneği İSÇEİD Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Er, “Emeklinin maaşı insanca yaşama layık bir maaş haline getirilmesi gerekmektedir” dedi.

Koronavirüse karşı önlem için ilk uygulamanın, dengeli beslenme ve temizlik olduğunu hatırlatan Er, düşük ücret alan emeklinin, gıda ve temizlik maddelerini almakta zorlandığını belirtti. Yaptığı yazılı açıklamada Nurullah Er, şunları ifade etti: “Geçen hafta içinde Cumhurbaşkanımızın Koronavirus hastalığı için açıkladığı pakette, emekliler kendilerini göremediler. Yıllardır ülke ekonomisine katma değer yaratan, üreterek büyüten emekliler kendileri içinde paket istemekteler.
En az emekli maaşının 1500 Tl´ye çıkarılması, maaşı bu duruma getirilenler için buruk bir sevinç yaratsa da, bu rakamın açlık sınırı altında ve asgari ücretten az olduğunu bilmeyen yoktur. Onun için emeklinin maaşı insanca yaşama layık bir maaş haline getirilmesi gerekmektedir.”

gıda ve temizlik maddeleri gibi ihtiyaç ürünleri üzerindeki KDV´nin kaldırılmasının gerekli olduğunu kaydeden Er, elektrik, doğalgaz, su, telefon ücretlerinden girdilerin çıkarılmasını, vaka süresince ödemelerin ertelenmesini, kredi ve kredi kartı borcu bulunan emeklilerin borçlarını ödeyememesi durumunda faiz işletilmemesini önerdi.

Vefa içinde ‘masa´ önerdi
65 yaş üstünün salgına yönelik önlemler kapsamında dışarı çıkma yasağına uyumu kolaylaştırmak için desteğin arttırılması gerektiğini vurguladığı açıklamasında şu görüşleri paylaştı: “İlçemiz büyük emekli nüfusuna sahip bir ilçedir. Evden dışarıya çıkmamaya riayet eden emekliler, ne var ki ihtiyaçlarının karşılanmasında, Kaymakamlığın ve belediyenin verdiği yardım desteği yeterli gelmemektedir. İlçemizde yaşayan emeklilerin isim, adres ve telefon numaraları tespit edilerek, Kaymakamlık ve Belediyede kurulan bir masada sorunları takip edilmelidir. Ciddi sağlık ve kronik hastalığı olan emeklilerin tedavisi aksatılmamalıdır. Hastanede tahsis edilen bir bölüm onlara ayrılmalıdır. Emeklinin gönlünü hoş tutmak çocuğu sevindirmek gibidir. Ona gösterilecek ilgi, verilen ekonomik yardım, sosyal ve psikolojik destek onların yaşama tutunmasını daha da güçlendirecektir. Onların sokağa çıkmaması, parklarda dolaşmaması, kahvelere ve camilere gitmemesi hastalığa karşı önlem açısından mutlaka önemlidir. Ama esas olan devletin elinin onun yakasında değil, omuzunda hissetmesidir. Yıllarca yarattığı değerinin kadrinin ve kıymetinin yüreklerde yaşanmasıdır. Yaşamının sonbaharında devletin sosyal devlet olarak sahip çıktığını göstermesidir. Ülkemizde 13 milyon emekli vardır. Eşleriyle 26 milyon, çocukları, torunlar elli atmış milyonluk bir nüfus, ülke nüfusunun üçte ikisi. Koronavirus salgın ve bulaşıcı hastalığına karşı onları ekonomik ve sosyal destekle izole edersek var olan vakayı kontrol ve denetim altına almış oluruz. Bu devletin sosyal devlet olma politikasından, emeklilerinde de bireysel sorumluluğundan ve toplumsal uyumundan geçecektir.
Kaynak:

Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske başvurusu e-devlet linkinden
Ücretsiz maske için e-devlet linki aktifleştirilerek yayına girdi
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB´dan kaza raporu
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu raporunda, ‘ölüm kavşağı´na “acilen bölgeye kaçış rampasının yapılması, uyarı ve yönlendirme tabelalarının arttırılması ve o noktalara yönelik trafik kontrollerin de sürekliliğinin sağlanması” istendi.
Maske başvurusu durduruldu
Maske başvurusu durduruldu
Maske hakkından yararlanmak için PTT İnternet sitesinden form doldurulması işlemi durduruldu.
Arsuz´da zabıta denetimi
Arsuz´da zabıta denetimi
İşyerlerine bilgilendirici afişler asılıyor, ekmek ve vb. gıda ürünlerinin ambalajlı satılması önlemleri denetleniyor
Avukatlardan ‘temsili tören´
Avukatlardan ‘temsili tören´
Hatay Baro Başkanı Av. Dönmez, koronavirüsün yarattığı küresel salgın koşullarında sistemlerin sorgulanmasından meslek mensuplarının uğradığı kayıplara dikkat çekti
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan dönüş için son 24 saat
Arabistan´dan Türkiye´ye dönüş için bugün saat 24.00´a kadar Riyad Büyükelçiliği ile Cidde Konsolosluğuna başvuru yapılabilecek
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Şiddete uğrayan kadına destek kısıtlanıyor mu?
Kriz koordinasyon kurulu öneren Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç´a göre de salgın riskiyle alınan önlemlerde kadınlar için destekler kısıtlanıyor, çok daha güvencesiz bir ortam oluşturuluyor
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz´da dezenfeksiyon ve larva mücadelesi
Arsuz Belediyesi ekipleri, Kovit-19´a yönelik çalışmalar kapsamında dezenfekte çalışmaları yanı sıra sivrisinek ve karasinek mücadelesini de eş zamanlı devam ediyor.
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Akdeniz´de 4.8´lik sarsındı
Saat 21.15´te merkez üssü Akdeniz olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Gözyaşlarıyla uğurlandılar
Ali, Leyla ve Esmehan Yıldırım ile baba oğul Burhan ve Onur İsakoğlu´nun cenazeleri Çankaya Mezarlığı´nda defnedildi.
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
Kaymakam Yönden´den taziye mesajı
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı mevkiinde dün yaşanan ölümlü zincirleme trafik kazası sonrasında İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, bir taziye mesajı yayımladı.
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB´tan ölüm kavşağına rapor hazırlığı
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu (İKK), ‘freni patlayan kamyon cinayeti´ olarak adlandırdığı E 91 karayolunun Sarımazı—İskenderun bölümünde yaşanan kazaların önlenmesine yönelik çözüme destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.
Destek parası evlerde ödenecek
Destek parası evlerde ödenecek
Oluşan yoğunluk ve sosyal mesafe korunamayınca PTT´den ödemeye son verildi
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
‘Akşam pazarı kalabalığı önlensin´ kararı
Hatay İl Hıfzıssıhha Kurulu, pazarlarda sosyal mesafenin korunması ve akşam pazarı kalabalığının önlenmesi istendi.
Sahte dezenfektan operasyonu
Sahte dezenfektan operasyonu
İş yeri sahibi Suriye uyruklu S.H, gözaltına alındı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi