İsdemir isçisi ‘Karabük standardı´ istiyor
İsdemir işçisi, işyerinde yetkili sendika Çelik-İş´in yapacağı şube genel kurulu öncesinde çoklu adaya genel merkez yönetiminin Karabük´te olduğu gibi ´tarafsız´ olmasını istediği belirtildi.
Tarih: 20.11.2021 10:16:51

Bazı işçiler kongre öncesi Eylül ayında yapılan Karabük seçimleri öncesi sendika genel merkezinin yaptığı açıklamayı anımsattı ve Karabük için açıklanan 4 maddelik kararın İskenderun seçiminde de uygulanmasını istedi. Özcelik-İş Sendikası, bölgede İsdemir´in yanı sıra MMK Metalurji, Ekinciler A.Ş. ve Yolbulan Metal´de yetkili ve yaklaşık 4 bin 800 üyesi bulunuyor. Sendikanın seçim takvimi 125 delegenin tespiti ile başlayacak.

Seçim sürecinde genel merkezin yaklaşımına ilişkin beklentilerini dile getiren bir grup sendika üyesi, kamuoyu ile paylaşılan ve ‘Karabük standardı´ olarak adlandırdıkları genel merkez yönetiminin aynı duyarlılığı İskenderun için de karar alması gerektiğini vurguladı, böyle bir açıklamanın sürece de olumlu yansıyacağı kaydedildi.

Karabük için 4 maddelik açıklama

Sendikanın Karabük şube seçimleri öncesinde, seçimlerinin sağlıklı bir zeminde gerçekleşebilmesi için Mart ayında Genel Yönetim Kurulu, Yunus Değirmenci başkanlığında toplanmış ve seçimle ilgili bir dizi kararların alındığı açıklanmıştı. Alınan 4 maddelik karar şu şekilde paylaşılmıştı:

-Seçim sürecinin, zamanı gelince Genel Merkezimizin belirleyeceği bir seçim takviminde, Karabük şube yönetim kurulunun alacağı kararla, Şubemize bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimizin özgür iradeleriyle demokratik bir ortamda yürütülmesi kararlaştırılmıştır.

“Yönetim Kurulu kimseye taraf olmayacak"

-Genel Yönetim Kurulumuz, sürecin demokratik bir seçim ortamında yapılmasını önemseyerek, sadece çoğulcu ve katılımcı yapıya, üyelerimizin özgür iradesine saygı göstererek, seçimde, kesinlikle hiç kimseye taraf olmayacaktır.

“Seçim sürecini Altun ve Bozoklu yönetecek”

-Ayrıca, ana tüzüğümüzün ilgili maddesi gereğince, seçim sürecini Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun ile Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu yöneteceklerdir.
Seçim döneminde görevlendirilen genel merkez yöneticilerimizden başka kişilerin hiçbir şekilde söz ve davranışlarına itibar edilmemesi, büyük önem taşımaktadır.

“İşveren Vekilleri müdahil olamayacak”

-Bu seçim sürecinde, işveren vekillerinin de seçime müdahil olmalarına izin verilmeyecektir.
Kaynak:

İSDEMİR´e odalardan kutlama
İSDEMİR´e odalardan kutlama
İstanbul Sanayi Odası´nın (İSO), Türkiye´nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 Araştırması´nda Türkiye´nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine giren İSDEMİR A.Ş., İskenderun ve Dörtyol ticaret ve sanayi odaları adına verilen plaketle kutlandı.
İskenderun döneri tescilleniyor
İskenderun döneri tescilleniyor
İTSO´nun girişimleri ile Belen Kömürçukuru pekmezi, kaytaz böreği ve oruğunun ‘coğrafi işaretler´ olarak tescillendiği ve sırada İskenderun dönerinin olduğu belirtildi.
Toplantıyı video konferansla yönetti
Toplantıyı video konferansla yönetti
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı meclis toplantısı, toplantıyı video konferans yöntemiyle yöneten Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında gerçekleştirildi.
Mazot fiyatı, bayram ziyaretini etkiledi
Mazot fiyatı, bayram ziyaretini etkiledi
Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ve otobanlardaki fiyat güncellemelerinin, otobüs firmalarını zorladığını belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, uçak biletlerine bir taban fiyat gelmesi gerektiğini, mazotta KDV indirimi yapılmaması halinde ulaşım sektöründeki mağduriyetlerin son bulmayacağını ifade etti.
Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu´nun dünkü oturumunda yaptığı konuşmada MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, hem körfezin stratejik konumunun hem de bölgede yassı sac üretiminin dikkate alınarak İskenderun Körfezi´ne bir tersane kurulması fikrinin değerlendirilmesini önerdi.
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, dünyanın birçok ülkesinin ekonomik kriz sürecinde vergi indirimine giderken, ülkede iktidarın akaryakıtta vergiye yüzde 208 arttırdığını belirtti.
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
Devreye alınan yeni batarya ile İsdemir, yan ürün satış hacmini büyütmeyi, enerji tasarrufu sağlamayı ve metalürjik kok üretimini artırarak ithalatın önüne geçmeyi amaçlıyor.
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Kaynar, 5.Olağan Genel Kurulun ardından yaptığı değerlendirmede, “Meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuz daha da arttırmış bulunmaktadır” dedi.
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası´nın yeni dönem başkanlığına İbrahim Kaynar getirildi.
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 1.100 TL´den asgari ücret tutarı olan 4250 TL´ye artırılması için kanun teklifi verdi.
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çiftçinin ve tarım ürünü taşıyan araçların kullandığı motorinde ÖTV ve KDV´nin sıfırlanması için kanun teklifi verdi.
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi´nin ev sahipliğinde Kaymakam İskender Yönden´in başkanlığında ilgili birimlerin temsilcilerinin katılımıyla ‘İskenderun Körfezi Güvenlik´ toplantısı gerçekleştirildi.
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Türkiye Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi Irak´ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nazdar İhsan Şırzad´ı Türkiye Büyük Meclisi´nde konuk etti.
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
CHP heyeti Samandağ, Arsuz, İskenderun ve Payas´ta sektörün sorunlarına çözüm için balıkçılarla görüştü.
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP Hatay İl Başkanı Av. Adem Yeşildal, AKP Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkadir Özel Sabahat Özgürsoy Çelik, İlçe Belediye Başkanları, İl ve İlçe Yöneticilerinden oluşan AkP Heyeti, Tahta köprü Barajı´nda incelemelerde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi