İsdemir isçisi ‘Karabük standardı´ istiyor
İsdemir işçisi, işyerinde yetkili sendika Çelik-İş´in yapacağı şube genel kurulu öncesinde çoklu adaya genel merkez yönetiminin Karabük´te olduğu gibi ´tarafsız´ olmasını istediği belirtildi.
Tarih: 20.11.2021 10:16:51

Bazı işçiler kongre öncesi Eylül ayında yapılan Karabük seçimleri öncesi sendika genel merkezinin yaptığı açıklamayı anımsattı ve Karabük için açıklanan 4 maddelik kararın İskenderun seçiminde de uygulanmasını istedi. Özcelik-İş Sendikası, bölgede İsdemir´in yanı sıra MMK Metalurji, Ekinciler A.Ş. ve Yolbulan Metal´de yetkili ve yaklaşık 4 bin 800 üyesi bulunuyor. Sendikanın seçim takvimi 125 delegenin tespiti ile başlayacak.

Seçim sürecinde genel merkezin yaklaşımına ilişkin beklentilerini dile getiren bir grup sendika üyesi, kamuoyu ile paylaşılan ve ‘Karabük standardı´ olarak adlandırdıkları genel merkez yönetiminin aynı duyarlılığı İskenderun için de karar alması gerektiğini vurguladı, böyle bir açıklamanın sürece de olumlu yansıyacağı kaydedildi.

Karabük için 4 maddelik açıklama

Sendikanın Karabük şube seçimleri öncesinde, seçimlerinin sağlıklı bir zeminde gerçekleşebilmesi için Mart ayında Genel Yönetim Kurulu, Yunus Değirmenci başkanlığında toplanmış ve seçimle ilgili bir dizi kararların alındığı açıklanmıştı. Alınan 4 maddelik karar şu şekilde paylaşılmıştı:

-Seçim sürecinin, zamanı gelince Genel Merkezimizin belirleyeceği bir seçim takviminde, Karabük şube yönetim kurulunun alacağı kararla, Şubemize bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimizin özgür iradeleriyle demokratik bir ortamda yürütülmesi kararlaştırılmıştır.

“Yönetim Kurulu kimseye taraf olmayacak"

-Genel Yönetim Kurulumuz, sürecin demokratik bir seçim ortamında yapılmasını önemseyerek, sadece çoğulcu ve katılımcı yapıya, üyelerimizin özgür iradesine saygı göstererek, seçimde, kesinlikle hiç kimseye taraf olmayacaktır.

“Seçim sürecini Altun ve Bozoklu yönetecek”

-Ayrıca, ana tüzüğümüzün ilgili maddesi gereğince, seçim sürecini Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun ile Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu yöneteceklerdir.
Seçim döneminde görevlendirilen genel merkez yöneticilerimizden başka kişilerin hiçbir şekilde söz ve davranışlarına itibar edilmemesi, büyük önem taşımaktadır.

“İşveren Vekilleri müdahil olamayacak”

-Bu seçim sürecinde, işveren vekillerinin de seçime müdahil olmalarına izin verilmeyecektir.
Kaynak:

TMMOB´dan zam raporu
TMMOB´dan zam raporu
TMMOB ve bağlı odaları, yüksek oranlı zamlara itiraz etti, bunun milyonlarca yurttaşı soğuk ve karanlık günlere mahkum edeceği uyarısında bulundu.
Hatay iş çevrelerinden zam tepkisi
Hatay iş çevrelerinden zam tepkisi
Hatay´da faaliyet gösteren ticaret, esnaf ve ziraat odaları, ticaret borsaları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, zamların geri çekilmesi çağrısı yaptı, işletmelerin darboğazına dikkat çekti, ´işten çıkartmalar başlayabilir´ uyarısı yaptı.
Emekli, maaşa ´asgari ücret´ düzeyinde zam istedi
Emekli, maaşa ´asgari ücret´ düzeyinde zam istedi
Emekliler, en düşük maaşlarının asgari ücretin üzerinde ve 5 bin lira olmasını istedi ve hükümeti bu konuda düzenleme yapmaya çağırdı.
Rıdvanoğulları´na, ´en iyi iş insanı ödülü´
Rıdvanoğulları´na, ´en iyi iş insanı ödülü´
Rıdvanoğulları Şirketler Grubu AŞ. sahibi Hataylı iş insanı Emre Rıdvanoğulları, beach tesisi ile "Avrupa´nın en iyi iş insanı ödülünü" aldı.
DİSK´ten ‘geçinemiyoruz´ açıklaması
DİSK´ten ‘geçinemiyoruz´ açıklaması
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, son dönemde gelen zamları hatırlatarak "geçinemiyoruz" dedi.
Yılmaz: Tedarik zinciri olumsuz etkilendi
Yılmaz: Tedarik zinciri olumsuz etkilendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, faiz indiriminin neden olduğu döviz kurundaki artışın tedarik zincirinin her alanında olumsuz etkilere sebep olduğunu belirtti.
İcralık kişi oranı artıyor
İcralık kişi oranı artıyor
Ülkenin ekonomide yaşadığı ciddi dalgalanmayı eleştiren siyasetçiler, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi ve buna karşı muhalefeti birleşmeye çağırdı.
Hataylı yatırımcılara ABD avantajları anlatıldı
Hataylı yatırımcılara ABD avantajları anlatıldı
İskenderun, Dörtyol ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda ABD´ye yapılacak avantajlı yatırımlar değerlendirildi
Eğitimcilerden bütçe eylemi
Eğitimcilerden bütçe eylemi
2022 bütçe teklifinin TBMM ihtisas komisyonundaki çalışmaları devam ederken, Eğitim-Sen, bütçeyle ‘geçinemiyoruz´ diyenlerin nefes almasının sağlanmasını istedi.
Kardeş Oda´ heyeti İskenderun´da
Kardeş Oda´ heyeti İskenderun´da
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ile meclis üyelerinden oluşan heyet İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İTSO´yu ziyaret etti. Ziyarette ‘bağların güçlendirilmesi ve ortak projelerin hayata geçirilmesi´ yönünde yaklaşımlar değerlendirildi.
Murat Kayış, başkan adayı
Murat Kayış, başkan adayı
Özçelik-İş´te seçim süreci başlıyor
“Fiyatlar el yakıyor”
“Fiyatlar el yakıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu Perşembe Pazarını ziyaret ederek, ürün fiyatlarını inceledi.
"Gübreden KDV ve ÖTV kaldırılsın"
"Gübreden KDV ve ÖTV kaldırılsın"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, son bir yılda 16 kez zam yapılarak fiyatı yüzde 400 artan ve AKP hükümeti tarafından ihracatı yasaklanan gübreden KDV ve ÖTV´nin kaldırılması için kanun teklifi verdi.
Mera alanına kimyasal tesis
Mera alanına kimyasal tesis
Hatay´da Erzin´e bağlı Aşağıburnaz Mahallesi, Gaziçiftliği Mevkii´nde kimyasal üretim tesisi ile “Su Alma Yapısı ve Derin Deniz Deşarjı” Projesinin halkın bilgilendirme toplantısı 12 Kasım´da yapılacak. Erzin Belediye Başkanı, petrokimya tesisinin kirletici ve deniz canlılığını olumsuz etkisine dikkat çekerek, “Bu tesisi istemiyoruz” dedi.
İsdemir´in alanı ‘özel endüstri bölgesi´ oldu
İsdemir´in alanı ‘özel endüstri bölgesi´ oldu
İskenderun Demir Çelik A.Ş.´nin tesisleri, idari birimleri, site yerleşiminin de içinde yeraldığı, bir bölümü orman arazisi olarak görünen alan ‘özel endüstri bölgesi´ ilan edildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi