İsdemir´in alanı ‘özel endüstri bölgesi´ oldu
İskenderun Demir Çelik A.Ş.´nin tesisleri, idari birimleri, site yerleşiminin de içinde yeraldığı, bir bölümü orman arazisi olarak görünen alan ‘özel endüstri bölgesi´ ilan edildi.
Tarih: 3.11.2021 21:39:06

İskenderun Demir Çelik A.Ş. Hatay Özel Endüstri Bölgesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı resmi gazetede yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 28 Ekim 2021 tarihinde imzalanan 4712 sayılı karara göre özel endüstri bölgesi, bin 444 hektarlık alanı kapsayor. Karar´da, “Hatay İli İskenderun İlçesinde bulunan ve ekli haritada sınırları gösterilen alanın İskenderun Demir ve Çelik Anonim şirketi Hatay Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesine, 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunun 4/Ç maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

‘İmtiyaz´ mı, kolaylık mı?

Arazi tahsisi başta olmak üzere pek çok kamu olanağının kullanılmasında kolaylık ve hız getiren, ‘imtiyaz´ olarak da yorumlanan özel endüstri bölgelerine ilişkin 2019 Ağustos ayında yürürlüğe giren Endüstri Bölgeleri Yönetmeliğinin 32. maddesine göre başvurularında aranan şartlardan bazıları şunlar:

-Üzerinde kurulu sanayi tesisi bulunması durumunda, arazi alanının yüzellibin metrekareden büyük olması, kurulduğu dönemde geçerli olan imar plânları uyarınca gerekli izinleri alarak faaliyete geçmiş olması ve yeni yapılacak yatırım yeri için öneri alanın içinde veya bitişiğinde en az ellibin metrekare tevsi imkânının bulunması,

-Gerçekleştirme süresi beş yılı geçmemek üzere her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre güncellenmek kaydıyla en az 570.000.000 TL (beşyüzyetmişmilyon Türk Lirası) tutarında yeni yatırım taahhüdünün bulunması,

-Başvuru sahibi gerçek veya tüzel kişilerin, önerilen alanın en az %51´inin mülkiyetine ve/veya varsa süreleri ile sınırlı olmak kaydıyla irtifak hakkına veya kullanma iznine sahip olması.

Süreler kısaltılıyor

İçerisinde gerçekleştirilecek yatırımların Bakanlık tarafından onaylanan ruhsat ve izinlere ilişkin harçlardan muaf tutulduğu Özel endüstri bölgelerinde, ÇED mevzuatına tabi faaliyetlerden “ÇED Olumlu” veya “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilen ve Bakanlıkça yatırımı kabul edilen faaliyetler hakkında yatırımın tamamlanıp tesisin üretime geçebilmesi için alınması gereken diğer izin, onay ve ruhsatların ilgili kurumlarca on beş gün içinde verilmesi şartı da yönetmelikle yer alan hükümler arasında.

/resimler/2021-11/4/0240114849563.jpg
Kaynak:

TMMOB´dan zam raporu
TMMOB´dan zam raporu
TMMOB ve bağlı odaları, yüksek oranlı zamlara itiraz etti, bunun milyonlarca yurttaşı soğuk ve karanlık günlere mahkum edeceği uyarısında bulundu.
Hatay iş çevrelerinden zam tepkisi
Hatay iş çevrelerinden zam tepkisi
Hatay´da faaliyet gösteren ticaret, esnaf ve ziraat odaları, ticaret borsaları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, zamların geri çekilmesi çağrısı yaptı, işletmelerin darboğazına dikkat çekti, ´işten çıkartmalar başlayabilir´ uyarısı yaptı.
Emekli, maaşa ´asgari ücret´ düzeyinde zam istedi
Emekli, maaşa ´asgari ücret´ düzeyinde zam istedi
Emekliler, en düşük maaşlarının asgari ücretin üzerinde ve 5 bin lira olmasını istedi ve hükümeti bu konuda düzenleme yapmaya çağırdı.
Rıdvanoğulları´na, ´en iyi iş insanı ödülü´
Rıdvanoğulları´na, ´en iyi iş insanı ödülü´
Rıdvanoğulları Şirketler Grubu AŞ. sahibi Hataylı iş insanı Emre Rıdvanoğulları, beach tesisi ile "Avrupa´nın en iyi iş insanı ödülünü" aldı.
DİSK´ten ‘geçinemiyoruz´ açıklaması
DİSK´ten ‘geçinemiyoruz´ açıklaması
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, son dönemde gelen zamları hatırlatarak "geçinemiyoruz" dedi.
Yılmaz: Tedarik zinciri olumsuz etkilendi
Yılmaz: Tedarik zinciri olumsuz etkilendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, faiz indiriminin neden olduğu döviz kurundaki artışın tedarik zincirinin her alanında olumsuz etkilere sebep olduğunu belirtti.
İcralık kişi oranı artıyor
İcralık kişi oranı artıyor
Ülkenin ekonomide yaşadığı ciddi dalgalanmayı eleştiren siyasetçiler, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi ve buna karşı muhalefeti birleşmeye çağırdı.
İsdemir isçisi ‘Karabük standardı´ istiyor
İsdemir isçisi ‘Karabük standardı´ istiyor
İsdemir işçisi, işyerinde yetkili sendika Çelik-İş´in yapacağı şube genel kurulu öncesinde çoklu adaya genel merkez yönetiminin Karabük´te olduğu gibi ´tarafsız´ olmasını istediği belirtildi.
Hataylı yatırımcılara ABD avantajları anlatıldı
Hataylı yatırımcılara ABD avantajları anlatıldı
İskenderun, Dörtyol ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda ABD´ye yapılacak avantajlı yatırımlar değerlendirildi
Eğitimcilerden bütçe eylemi
Eğitimcilerden bütçe eylemi
2022 bütçe teklifinin TBMM ihtisas komisyonundaki çalışmaları devam ederken, Eğitim-Sen, bütçeyle ‘geçinemiyoruz´ diyenlerin nefes almasının sağlanmasını istedi.
Kardeş Oda´ heyeti İskenderun´da
Kardeş Oda´ heyeti İskenderun´da
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ile meclis üyelerinden oluşan heyet İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İTSO´yu ziyaret etti. Ziyarette ‘bağların güçlendirilmesi ve ortak projelerin hayata geçirilmesi´ yönünde yaklaşımlar değerlendirildi.
Murat Kayış, başkan adayı
Murat Kayış, başkan adayı
Özçelik-İş´te seçim süreci başlıyor
“Fiyatlar el yakıyor”
“Fiyatlar el yakıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu Perşembe Pazarını ziyaret ederek, ürün fiyatlarını inceledi.
"Gübreden KDV ve ÖTV kaldırılsın"
"Gübreden KDV ve ÖTV kaldırılsın"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, son bir yılda 16 kez zam yapılarak fiyatı yüzde 400 artan ve AKP hükümeti tarafından ihracatı yasaklanan gübreden KDV ve ÖTV´nin kaldırılması için kanun teklifi verdi.
Mera alanına kimyasal tesis
Mera alanına kimyasal tesis
Hatay´da Erzin´e bağlı Aşağıburnaz Mahallesi, Gaziçiftliği Mevkii´nde kimyasal üretim tesisi ile “Su Alma Yapısı ve Derin Deniz Deşarjı” Projesinin halkın bilgilendirme toplantısı 12 Kasım´da yapılacak. Erzin Belediye Başkanı, petrokimya tesisinin kirletici ve deniz canlılığını olumsuz etkisine dikkat çekerek, “Bu tesisi istemiyoruz” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi