İşgalden kurtuluşun 96. yılı
Erzin ve Dörtyol´un işgalden kurtuluşunun 96. yıl dönümü törenle kutlandı.
Tarih: 10.1.2018 10:25:05

 

Dörtyol´daki kutlama töreninde Kuvayi Milliye ve Mücahitler Derneği üyeleri, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak canlandırıldı. Okular arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin de verildiği törene, Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak, Garnizon Komutanı Yarbay Savaş Balcı, Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Türkoğlu, Hatay İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk de katıldı.
Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Türk milleti bugünlere kolay gelmemiştir. Bin yıldır üzerinde yaşadığımız, her bir taşına, her bir parçasına terimizi ve kanımızı akıttığımız vatan toprakları namusumuz ve şerefimiz olmuştur. Ülkemizi içten ve dıştan sarmalamaya çalışan hain odakların tetiklediği terör saldırılarında şehadete erişen tüm asker, polis ve vatandaşlarımızı rahmetle, şükranla anıyor, mekânlarının âli, ruhları şad olsun. Neredeyse bundan 100 yıl öncesinde bu toprakları bölmeye, bölüşmeye kalkan emperyalist güçlerin hala bölge ve ülkemiz üzerinde gözü olduğunu biliyoruz. Bu şer odakları hangi maşaları, ne tür terör eylemleri ile kullanırsa kullansınlar başarılı olamayacak, hüsrana uğrayacaklardır. Dünün Kara Mehmet Çavuşları, Kara Hasan Paşaları, Hacı Emin Hocalarının yerine bugün de canını bu vatan için seve seve ortaya koyacak Ayhan KIYMACI, Ömer HALİSDEMİR, Mehmet AZIN´LARI, Fethi SEKİN´LER var. Mayası vatan aşkıyla yoğrulmuş milletimiz; asla bölücülere, yıkıcılara, ülkemiz üzerinde planlar yapanlara fırsat vermeyecektir. 1918 yılında üzerinde bulunduğumuz bu vatan toprakları önce İngilizlerin işgali ile karşılaştı. Ardından İngilizler, Fransızlarla anlaşarak bu toprakları Fransızlara devretti. Fransızlar da Fransız üniforması giydirdikleri Ermenilerle bölgemizi işgal edip bölgeye Ermenileri getirdiler. Tüm bunları yaparken hiçbiri Türk´ün düşüncesini almak gereği bile duymadılar. Türk yurdu üzerinde planlar yapanlar bizim düşüncemizi önemsemedikleri gibi, bizim ne yapabileceğimizin de farkında değildi. Çünkü bizim vatan sevgimizi, birlik ve beraberlik tutkumuzu, vatan için yapabileceğimiz fedakârlığın sınırsız olduğunu bilmiyordu.
Dörtyol´da bir Mehmet KARA çıktı, bir Karahasan Paşa, bir Hacı Emin Hoca çıktı; Antep´te Kamil Bey, Şahin Beyler çıktı, Osmaniye´de Rahime Hatun, Erzurum´da Nene Hatun, Maraş´ta Sütçü İmam çıktı. Velhasıl Türk milletinin yiğit evlatları çıktı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk çıktı. İşgalci emperyalistlerin tüm planlarını başlarına geçirdi. Bu yüzden tarihimizle, atalarımızla övünüyoruz. Bizim bir Kurtuluş Savaşımız, bir 9 Ocak Kurtuluş Günümüz var. Bir ikincisi daha olmayacak, çünkü buna asla izin vermeyeceğiz" dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da Erzin ve Dörtyol´un işgalinden kurtuluşun gününü kutladı. Savaş, “İşgal altındaki vatan topraklarımızın ve bağımsızlığına düşkün Türk milletinin esaretten kurtulması için kahraman ecdadımızın inançla, cesaretle ve yiğitlikle verdiği mücadele takdire şayandır. O günlerde verilen mücadele gelecek aydınlık günlerin habercisi olmuştur. Birlik içinde hareket ederek haksız işgale boyun eğmeden ‘Dur!´ diyen halkımız, şanlı zaferi bize müjdelemiştir. Özgürlüğümüzü bize hediye eden kahraman ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Onların bize bıraktığı bu kutsal emanetin yılmaz bekçileri olmaya devam edeceği" açıklamasını yaptı.
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu da, "Bağımsızlık, ülkemizin her karış toprağında başlayan direnişlerle, Ulusal Mücadele´nin fitilini ateşlemiştir. 1918 yılında Mondros Mütarekesi´nin imzalanmasının hemen arkasından işgale uğrayan İskenderun ve Hatay Dörtyol, düşmana karşı ilk direnişin başladığı yerlerdir. 19 Aralık 1918 tarihinde Dörtyol ilçesi Karakese köyünde Fransızlara gösterilen direniş, bölgenin 9 Ocak 1922´de işgalden kurtuluşuyla sonuçlanmıştır. Ulusal Mücalede´deki ilk kurşunun Hatay´ın Dörtyol İlçesi Karakese Köyü yakınındaki Özerli Çayı kenarında Mehmet Kara ve Çete Arkadaşları tarafından Fransız destekli Ermeni işgalcilerine karşı atıldığı 19 Aralık 1918 tarihi, ulusal bilincin yayılması açısından da dönüm noktası olmuştur. Kuvayi Milliye ruhunu ateşleyen bu ilk kurşun, Hatay´da destansı direnişlere ilham olmuştur. Atatürk´ün yakın tarihimizi anlatarak ulusumuza uyarılarını içeren Nutuk, bugün her zamankinden daha dikkatle okunması gereken bir rehber niteliğindedir. Atatürk ve onun harekete geçirdiği kuvayi milliye ruhu her zaman yol göstericimiz olmaya devam edecektir" değerlendirmesini yaptı.
AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Erzin´in işgalinde kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğinde Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek´le görüştü. Şimşek´le bir süre makamında görüşen Güler, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün dediği gibi ´Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz.´ Erzin ilçemizin bugün en büyük kutlamalarından birini coşkuyla gerçekleştiriyoruz. Düşman işgalinden kurtuluşun 96. yıldönümü kutlu olsun" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşgalden kurtuluşun yılı
Engelliler kilim dokuyacak
Engelliler kilim dokuyacak
İskenderun Belediyesi´nin Sosyal destek Programı (SODES) kapsamında hazırladığı ve desteğe hak kazanan ‘Engelliyim Engel Tanımam´ projesine kursiyer başvuraları devam ediyor.
Nevruz kutlanıyor
Nevruz kutlanıyor
21 Mart Nevruz Bayramı bugün kutlanacak. İskenderun´daki Nevruz kutlaması, Halkın Demokratik Partisi (HDP) İskenderun ilçe örgütü tarafından yapılacak.
3 ilçede 27 gözaltı
3 ilçede 27 gözaltı
İskenderun, Payas ve Dörtyol´da aralarında EMEP, HDP, İHD yöneticilerinin de olduğu 27 kişi dün sabah gözaltına alındı. İHD Şube Başkanı Selçuk: Demokratik mücadelenin önü kesiliyor
Evrensel´le dayanışma kahvaltısı
Evrensel´le dayanışma kahvaltısı
İskenderun´da Evrensel gazetesi ile dayanışma kahvaltısı düzenlendi. Siyasi parti, sendika, demokratik kitle örgütleri temsilcileri ve okurların katıldığı etkinlik İskenderun Cemevi salonunda gerçekleştirildi.
Emekliler arasındaki maaş farkına son verilsin
Emekliler arasındaki maaş farkına son verilsin
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İskenderun Mali Şube Sekreteri Hüseyin Göde, Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu sonuç bildirisini açıkladı.
´Çanakkale, güç dengelerini değiştirdi´
´Çanakkale, güç dengelerini değiştirdi´
Samandağ Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesinin düzenlediği18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinliği, Samandağ Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
´Ormanlara en büyük zarar insanlardan´
´Ormanlara en büyük zarar insanlardan´
21 Mart Dünya Ormancılık Günü bugün kutlanıyor. Ormancılık Günü nedeniyle bugün Belen´de sertifika töreni düzenlenecek.
Şehit ailelerine ziyaret
Şehit ailelerine ziyaret
Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve AKPİskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili, kentin mahallesinde oturanşehit ailelerni ziyaret etti.
Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Ulusoy, Akdeniz´in ülkeler için ´can alıcı bir bölge´ olduğunu, ülkemiz için de Akdeniz´in, özellikle Doğu Akdeniz´in çok önemli olduğunu söyledi.
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, halka hizmet için belediye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.
Şehit kabirlerine karanfil
Şehit kabirlerine karanfil
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Dernekten iki partiye ziyaret
Dernekten iki partiye ziyaret
TÜMSİAD Hatay Şube yönetimi, İskenderun´da AKP ve MHP yönetimlerini ziyaret etti.
18 Mart fotoğraf sergisi
18 Mart fotoğraf sergisi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kent ve bölgede düzenlenen çeşitli etkinliklere katıldı, yurttaları ziyaretları da ziyaret etmeyi sürdürdü.
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
İskenderun Belediyesi´nin yoğun tempoyla sürdürdüğü parke ve kaldırım çalışmalarına Karayılan´da devam edildiği, kentin farklı noktalarında yol üst yapısı asfalt yama, beton, beton parke, karo, kaldırım, refüj düzenlemesi yapım, bakım-onarım işlerinin yürütüldüğü belirtildi.
102 kiriş tabla montajı yapıldı
102 kiriş tabla montajı yapıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından İskenderun´da transit geçiş ve şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapımına başlanan "İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi" çalışması sürüyor. kentte yapımı devam eden battı-çıktı projesinde, jet grout imalatının 89 bin metreye ulaştığı, proje alanında bulunan içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının tamamen deplase edildiğini ve fore kazık çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi