İşgalden kurtuluşun 96. yılı
Erzin ve Dörtyol´un işgalden kurtuluşunun 96. yıl dönümü törenle kutlandı.
Tarih: 10.1.2018 10:25:05

 

Dörtyol´daki kutlama töreninde Kuvayi Milliye ve Mücahitler Derneği üyeleri, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak canlandırıldı. Okular arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin de verildiği törene, Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak, Garnizon Komutanı Yarbay Savaş Balcı, Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Türkoğlu, Hatay İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk de katıldı.
Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Türk milleti bugünlere kolay gelmemiştir. Bin yıldır üzerinde yaşadığımız, her bir taşına, her bir parçasına terimizi ve kanımızı akıttığımız vatan toprakları namusumuz ve şerefimiz olmuştur. Ülkemizi içten ve dıştan sarmalamaya çalışan hain odakların tetiklediği terör saldırılarında şehadete erişen tüm asker, polis ve vatandaşlarımızı rahmetle, şükranla anıyor, mekânlarının âli, ruhları şad olsun. Neredeyse bundan 100 yıl öncesinde bu toprakları bölmeye, bölüşmeye kalkan emperyalist güçlerin hala bölge ve ülkemiz üzerinde gözü olduğunu biliyoruz. Bu şer odakları hangi maşaları, ne tür terör eylemleri ile kullanırsa kullansınlar başarılı olamayacak, hüsrana uğrayacaklardır. Dünün Kara Mehmet Çavuşları, Kara Hasan Paşaları, Hacı Emin Hocalarının yerine bugün de canını bu vatan için seve seve ortaya koyacak Ayhan KIYMACI, Ömer HALİSDEMİR, Mehmet AZIN´LARI, Fethi SEKİN´LER var. Mayası vatan aşkıyla yoğrulmuş milletimiz; asla bölücülere, yıkıcılara, ülkemiz üzerinde planlar yapanlara fırsat vermeyecektir. 1918 yılında üzerinde bulunduğumuz bu vatan toprakları önce İngilizlerin işgali ile karşılaştı. Ardından İngilizler, Fransızlarla anlaşarak bu toprakları Fransızlara devretti. Fransızlar da Fransız üniforması giydirdikleri Ermenilerle bölgemizi işgal edip bölgeye Ermenileri getirdiler. Tüm bunları yaparken hiçbiri Türk´ün düşüncesini almak gereği bile duymadılar. Türk yurdu üzerinde planlar yapanlar bizim düşüncemizi önemsemedikleri gibi, bizim ne yapabileceğimizin de farkında değildi. Çünkü bizim vatan sevgimizi, birlik ve beraberlik tutkumuzu, vatan için yapabileceğimiz fedakârlığın sınırsız olduğunu bilmiyordu.
Dörtyol´da bir Mehmet KARA çıktı, bir Karahasan Paşa, bir Hacı Emin Hoca çıktı; Antep´te Kamil Bey, Şahin Beyler çıktı, Osmaniye´de Rahime Hatun, Erzurum´da Nene Hatun, Maraş´ta Sütçü İmam çıktı. Velhasıl Türk milletinin yiğit evlatları çıktı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk çıktı. İşgalci emperyalistlerin tüm planlarını başlarına geçirdi. Bu yüzden tarihimizle, atalarımızla övünüyoruz. Bizim bir Kurtuluş Savaşımız, bir 9 Ocak Kurtuluş Günümüz var. Bir ikincisi daha olmayacak, çünkü buna asla izin vermeyeceğiz" dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da Erzin ve Dörtyol´un işgalinden kurtuluşun gününü kutladı. Savaş, “İşgal altındaki vatan topraklarımızın ve bağımsızlığına düşkün Türk milletinin esaretten kurtulması için kahraman ecdadımızın inançla, cesaretle ve yiğitlikle verdiği mücadele takdire şayandır. O günlerde verilen mücadele gelecek aydınlık günlerin habercisi olmuştur. Birlik içinde hareket ederek haksız işgale boyun eğmeden ‘Dur!´ diyen halkımız, şanlı zaferi bize müjdelemiştir. Özgürlüğümüzü bize hediye eden kahraman ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Onların bize bıraktığı bu kutsal emanetin yılmaz bekçileri olmaya devam edeceği" açıklamasını yaptı.
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu da, "Bağımsızlık, ülkemizin her karış toprağında başlayan direnişlerle, Ulusal Mücadele´nin fitilini ateşlemiştir. 1918 yılında Mondros Mütarekesi´nin imzalanmasının hemen arkasından işgale uğrayan İskenderun ve Hatay Dörtyol, düşmana karşı ilk direnişin başladığı yerlerdir. 19 Aralık 1918 tarihinde Dörtyol ilçesi Karakese köyünde Fransızlara gösterilen direniş, bölgenin 9 Ocak 1922´de işgalden kurtuluşuyla sonuçlanmıştır. Ulusal Mücalede´deki ilk kurşunun Hatay´ın Dörtyol İlçesi Karakese Köyü yakınındaki Özerli Çayı kenarında Mehmet Kara ve Çete Arkadaşları tarafından Fransız destekli Ermeni işgalcilerine karşı atıldığı 19 Aralık 1918 tarihi, ulusal bilincin yayılması açısından da dönüm noktası olmuştur. Kuvayi Milliye ruhunu ateşleyen bu ilk kurşun, Hatay´da destansı direnişlere ilham olmuştur. Atatürk´ün yakın tarihimizi anlatarak ulusumuza uyarılarını içeren Nutuk, bugün her zamankinden daha dikkatle okunması gereken bir rehber niteliğindedir. Atatürk ve onun harekete geçirdiği kuvayi milliye ruhu her zaman yol göstericimiz olmaya devam edecektir" değerlendirmesini yaptı.
AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Erzin´in işgalinde kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğinde Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek´le görüştü. Şimşek´le bir süre makamında görüşen Güler, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün dediği gibi ´Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz.´ Erzin ilçemizin bugün en büyük kutlamalarından birini coşkuyla gerçekleştiriyoruz. Düşman işgalinden kurtuluşun 96. yıldönümü kutlu olsun" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşgalden kurtuluşun yılı
Her hafta bir sanatçı
Her hafta bir sanatçı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, pazartesi günleri de müzik dinletisi yapacak.
Akademisyenlerin kaymakam ziyareti
Akademisyenlerin kaymakam ziyareti
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Meslek Yüksekokulu Müdürü Bahettin Abdulcabbar Gözübenli ve akademisyenler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Karasayar: Sanat kursları desteklenmeli
Karasayar: Sanat kursları desteklenmeli
Parlamentonun tatile girmesi üzerin İskenderun´da bazı açılışlara katılıp, ziyaretlerde bulunan Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, Arsuz Halk Eğitim Merkezi Karaağaç Resim, Ahşap Süsleme ve Boyama Sanat Merkezini ziyaret etti.
TOKİ konutları satışa sunuldu
TOKİ konutları satışa sunuldu
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte yapımı devam eden TOKİ konutlarının açık satış yöntemi ile satışa sunulduğunu belirtti.
Mimarlardan belediyeye ziyaret
Mimarlardan belediyeye ziyaret
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, sivil toplum kuruluşları ile her zaman diyalog halinde olduklarını belirtti.
Antarktika´da masadayız ama yeme hakkımız yok
Antarktika´da masadayız ama yeme hakkımız yok
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), ülkemizin bilim üssü kurmayı hedeflediği buzlarla kaplı Antarktika´da çalışmalar yapan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk´ü konuk etti. İSTE Barbaros Hayrettin Konferans Salonunda konferans veren Prof. Dr. Öztürk, Antarktika izlenimlerini anlattı.
İskenderun İHD: KHK´lar iptal edilsin
İskenderun İHD: KHK´lar iptal edilsin
İnsan hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, OHAL´in kaldırılmasını ve Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) iptal edilmesini istedi.
Muhtarların ´teşekkür ziyareti´
Muhtarların ´teşekkür ziyareti´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, mahalle ayrımı yapmadan kentin her köşesine eşit şekilde hizmet götürdüklerini belirtti.
İskenderun´da çello resitali
İskenderun´da çello resitali
Belçikalı çello sanatçısı Nicolas Deletaille, İskenderun´da çello resitali verdi.
Sınıra sevk sürüyor
Sınıra sevk sürüyor
Türkiye´nin çeşitli birliklerinden Suriye sınırına takviye amacıyla gödenilen askeri araçların gelişi sürüyor.
Kocatepe´ye çok amaçlı pazar
Kocatepe´ye çok amaçlı pazar
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Kocatepe mahallesine çok amaçlı kapalı semt pazarının yapıldığını belirtti.
Nardüzü´ne meydan planı
Nardüzü´ne meydan planı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Mahallesine yapılacak olan Kent Meydanı´nın temelini törenle attı.
Bakanlar Kurulu kararına iptal davası
Bakanlar Kurulu kararına iptal davası
Danıştay´ın iptal kararına rağmen, Bakanlar Kurulu kararıyla, İskenderun´un 6 mahallesinde 78,6 hektar büyüklüğündeki alanın ´riskli alan´ ilan edilmesine yeniden dava açıldı.
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun Kaymakamlığından yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğümüzce; Halkımızın güven, huzur ve sükûnu başta olmak üzere, gençlerimizin ve çocuklarımızın, kötü ve zararlı alışkanlıklardan (alkol düşkünlüğü, uyuşturucu madde bağımlılığı, suç işleme, kumar ve benzeri kötü ve zararlı alışkanlıklar) korunması amacıyla yürütülen çalışmalar titizlikle ve hassasiyetle sürdürülmektedir.
´Güvenlik güçlerinin yanındayız´
´Güvenlik güçlerinin yanındayız´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, güvenlik güçlerinin her zaman yanlarında olduklarını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi