İşgalden kurtuluşun 96. yılı
Erzin ve Dörtyol´un işgalden kurtuluşunun 96. yıl dönümü törenle kutlandı.
Tarih: 10.1.2018 10:25:05

 

Dörtyol´daki kutlama töreninde Kuvayi Milliye ve Mücahitler Derneği üyeleri, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak canlandırıldı. Okular arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin de verildiği törene, Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak, Garnizon Komutanı Yarbay Savaş Balcı, Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Türkoğlu, Hatay İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk de katıldı.
Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Türk milleti bugünlere kolay gelmemiştir. Bin yıldır üzerinde yaşadığımız, her bir taşına, her bir parçasına terimizi ve kanımızı akıttığımız vatan toprakları namusumuz ve şerefimiz olmuştur. Ülkemizi içten ve dıştan sarmalamaya çalışan hain odakların tetiklediği terör saldırılarında şehadete erişen tüm asker, polis ve vatandaşlarımızı rahmetle, şükranla anıyor, mekânlarının âli, ruhları şad olsun. Neredeyse bundan 100 yıl öncesinde bu toprakları bölmeye, bölüşmeye kalkan emperyalist güçlerin hala bölge ve ülkemiz üzerinde gözü olduğunu biliyoruz. Bu şer odakları hangi maşaları, ne tür terör eylemleri ile kullanırsa kullansınlar başarılı olamayacak, hüsrana uğrayacaklardır. Dünün Kara Mehmet Çavuşları, Kara Hasan Paşaları, Hacı Emin Hocalarının yerine bugün de canını bu vatan için seve seve ortaya koyacak Ayhan KIYMACI, Ömer HALİSDEMİR, Mehmet AZIN´LARI, Fethi SEKİN´LER var. Mayası vatan aşkıyla yoğrulmuş milletimiz; asla bölücülere, yıkıcılara, ülkemiz üzerinde planlar yapanlara fırsat vermeyecektir. 1918 yılında üzerinde bulunduğumuz bu vatan toprakları önce İngilizlerin işgali ile karşılaştı. Ardından İngilizler, Fransızlarla anlaşarak bu toprakları Fransızlara devretti. Fransızlar da Fransız üniforması giydirdikleri Ermenilerle bölgemizi işgal edip bölgeye Ermenileri getirdiler. Tüm bunları yaparken hiçbiri Türk´ün düşüncesini almak gereği bile duymadılar. Türk yurdu üzerinde planlar yapanlar bizim düşüncemizi önemsemedikleri gibi, bizim ne yapabileceğimizin de farkında değildi. Çünkü bizim vatan sevgimizi, birlik ve beraberlik tutkumuzu, vatan için yapabileceğimiz fedakârlığın sınırsız olduğunu bilmiyordu.
Dörtyol´da bir Mehmet KARA çıktı, bir Karahasan Paşa, bir Hacı Emin Hoca çıktı; Antep´te Kamil Bey, Şahin Beyler çıktı, Osmaniye´de Rahime Hatun, Erzurum´da Nene Hatun, Maraş´ta Sütçü İmam çıktı. Velhasıl Türk milletinin yiğit evlatları çıktı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk çıktı. İşgalci emperyalistlerin tüm planlarını başlarına geçirdi. Bu yüzden tarihimizle, atalarımızla övünüyoruz. Bizim bir Kurtuluş Savaşımız, bir 9 Ocak Kurtuluş Günümüz var. Bir ikincisi daha olmayacak, çünkü buna asla izin vermeyeceğiz" dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da Erzin ve Dörtyol´un işgalinden kurtuluşun gününü kutladı. Savaş, “İşgal altındaki vatan topraklarımızın ve bağımsızlığına düşkün Türk milletinin esaretten kurtulması için kahraman ecdadımızın inançla, cesaretle ve yiğitlikle verdiği mücadele takdire şayandır. O günlerde verilen mücadele gelecek aydınlık günlerin habercisi olmuştur. Birlik içinde hareket ederek haksız işgale boyun eğmeden ‘Dur!´ diyen halkımız, şanlı zaferi bize müjdelemiştir. Özgürlüğümüzü bize hediye eden kahraman ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Onların bize bıraktığı bu kutsal emanetin yılmaz bekçileri olmaya devam edeceği" açıklamasını yaptı.
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu da, "Bağımsızlık, ülkemizin her karış toprağında başlayan direnişlerle, Ulusal Mücadele´nin fitilini ateşlemiştir. 1918 yılında Mondros Mütarekesi´nin imzalanmasının hemen arkasından işgale uğrayan İskenderun ve Hatay Dörtyol, düşmana karşı ilk direnişin başladığı yerlerdir. 19 Aralık 1918 tarihinde Dörtyol ilçesi Karakese köyünde Fransızlara gösterilen direniş, bölgenin 9 Ocak 1922´de işgalden kurtuluşuyla sonuçlanmıştır. Ulusal Mücalede´deki ilk kurşunun Hatay´ın Dörtyol İlçesi Karakese Köyü yakınındaki Özerli Çayı kenarında Mehmet Kara ve Çete Arkadaşları tarafından Fransız destekli Ermeni işgalcilerine karşı atıldığı 19 Aralık 1918 tarihi, ulusal bilincin yayılması açısından da dönüm noktası olmuştur. Kuvayi Milliye ruhunu ateşleyen bu ilk kurşun, Hatay´da destansı direnişlere ilham olmuştur. Atatürk´ün yakın tarihimizi anlatarak ulusumuza uyarılarını içeren Nutuk, bugün her zamankinden daha dikkatle okunması gereken bir rehber niteliğindedir. Atatürk ve onun harekete geçirdiği kuvayi milliye ruhu her zaman yol göstericimiz olmaya devam edecektir" değerlendirmesini yaptı.
AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, Erzin´in işgalinde kurtuluşunun yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğinde Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek´le görüştü. Şimşek´le bir süre makamında görüşen Güler, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün dediği gibi ´Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz.´ Erzin ilçemizin bugün en büyük kutlamalarından birini coşkuyla gerçekleştiriyoruz. Düşman işgalinden kurtuluşun 96. yıldönümü kutlu olsun" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşgalden kurtuluşun yılı
Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
İskenderun´a bağlı mahallelerde deforme olan yağmursuyu ızgaralarını yenilendi ve tıkanıklık olan bölgelerde kanallar combi aracı ile temizledi.
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi