İşgalden kurtuluşun 97. yılı
Dörtyol ve Erzin´in işgalden kurtuluşunun 97. yılı törenlerle kutlandı.
Tarih: 11.1.2019 10:46:00

Akın Bodur/İskenderun

Erzin´in kurtuluşu 08 Ocak´ta, Dörtyol´un kurtuluşu ise 09 Ocak´ta törenlerle kutlandı.
Dörtyol´daki kutlamada, temsili milis kuvvetler tarafından hükümet konağının düşman işgalinden kurtarılmasını canlandırdı ve İlk Kurşun Anıtına çelenk sunup, saygı duruşunda bulundu. Kent protokolü de halkın kurtuluş bayramını kutlamadı.
Kuvayi Milliye Derneği ile Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin halkoyunları gösterisi yapıp, şiir okuduğu, mehteran takımının gösteri yaptığı kutlamada, okullar arasında düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrencilere ödül töreni törenle verildi ve tören geçidi de yapıldı.
Kurtuluş töreninde konuşan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, "Milli mücadelenin ilk kurşununu sıkarak tarih sahnesinde yerini alan Dörtyol´un düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını büyük bir coşkuyla onurla kutluyoruz. 97 yıl önce yürekleri vatan sevgisiyle dolu gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine Dörtyol halkı kısıtlı imkan ve imkansızlıklar içerisinde kanları, canları pahasına işgalci ve düşman kuvvetlerine karşı savaşarak onları bozguna uğratmışlar. Bizler de Atatürk başta olmak üzere ecdadımızdan ve şehitlerimizden aldığımı bu kutlu emanete, Dörtyol´un şehrül emini olarak aynı şuur, şevk, onur ve gururla koruyarak hak ettiği noktaya ulaştırmak için yılmadan çalışacağız. Milli ruhun şahlandığı şehrimizin 19 Aralık 1918´de düşmana karşı ilk kurşunu sıkan başta Kara Mehmet Çavuş, Kara Hasan Paşa gibi nice yiğitlerin torunlarının ve hemşehrilerimin 9 Ocak Kurtuluş Bayramı kutlu olsun" dedi. "Tarih yazmak ve tarihi yorumlamak siyasetçilerin değil, tarihçilerin işidir. Ama biz siyasiler de yaşadıklarımızı, gördüklerimizi, bildiklerimizi yorumlayıp halkımıza anlatmakla yükümlüyüz. Türk milletinin vatan sevgisi sayesinde başarabildiği şeyleri görmek için Dörtyol´un 1918-1922 yılları arasında yaşadıklarına bakmak yeterlidir. Hepimizin çok iyi bildiği gibi yurdumuzun birçok yerinin işgal edildiği dönemde Dörtyol´da 11 Aralık 1918´de işgal edilmişti. Elde silah ve cephane yoktu. Ama gönüllerde vatan sevgisi, beyinlerde kurtuluş inancı tamdı. Bu sevgi ve inanç sayesinde, milli mücadelede ilk kurşunu atan Dörtyol, Atatürk´ün öncülüğünde verilen mücadelelerin sonunda 9 Ocak 1922´de kurtuluş sevincini yaşadı" açıklamasını yapan Toksoy, "Bizim bir Kurtuluş Savaşımız, bir 9 Ocak Kurtuluş Günümüz var. Bir ikincisi daha olmayacak, çünkü buna asla izin vermeyeceğiz" açıklamasını yaptı.
Kutlama kapsamında Dörtyol Belediyesi tarafından Kara Hasan Paşa Sosyal Tesisinde Bedirhan Gökçe tarafından şiir dinletisi yapıldı, Halk Eğitim Merkezinde oratoryo ve tiyatro gösterisi sahnelendi.
Erzin´in kurtuluşunun yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan Erzin belediye Başkanı Kasım Şimşek ise "Milletimizi esaret altına almak isteyen düşmana karşı elde edilmiş en büyük zafer olan Kurtuluş Savaşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının halkıyla bütünleşerek verdiği bir mücadeledir. 08 Ocak, bir milletin hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya kabul ettirdiği gündür" değerlendirmesini yaptı ve yöre halkının kurtuluş gününü kutladı.
Hatay Milletvekilleri de Dörtyol ve Erzin´in işgalden kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajları yayınladı.

 
Kaynak:

Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Bildirgeyle adaylara seslendiler
Acıklamayı, TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu sekreteri Durukan yaptı.
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
"Vatanı ileriye götürme azmindeyiz"
Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dün kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Barodan, ´Hayvan Hakları Komisyonu´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonunu oluşturdu. Komisyon, tüm hayvanların haklarının savunucusu ve her hayvan hakkı ihlalinin karşısında olduklarını belirtti.
Halepçe anması açıklaması
Halepçe anması açıklaması
Halepçe ve 16 Mart´ta İstanbul Üniversitesi önündeki katliamlarının yıldönümünde Halkların Demokratik Partisi HDP İskenderun ilçe örgütü adına eşbaşkan Ahmet Çahan, “Geçmişiyle hesaplaşamayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Bakanlık, yat limanı istemiyor
Arsuz´da Muhtarlarla Buluşma Toplantısı, düzenlendi.
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
´İş Kulüpleri´ projesi tanıtıldı
İSTE-İŞKUR işbirliği ile yürütülen İş Kulüpleri projesinin tanıtımı yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi