İşgalden kurtuluşun 97. yılı
Dörtyol ve Erzin´in işgalden kurtuluşunun 97. yılı törenlerle kutlandı.
Tarih: 11.1.2019 10:46:00

Akın Bodur/İskenderun

Erzin´in kurtuluşu 08 Ocak´ta, Dörtyol´un kurtuluşu ise 09 Ocak´ta törenlerle kutlandı.
Dörtyol´daki kutlamada, temsili milis kuvvetler tarafından hükümet konağının düşman işgalinden kurtarılmasını canlandırdı ve İlk Kurşun Anıtına çelenk sunup, saygı duruşunda bulundu. Kent protokolü de halkın kurtuluş bayramını kutlamadı.
Kuvayi Milliye Derneği ile Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin halkoyunları gösterisi yapıp, şiir okuduğu, mehteran takımının gösteri yaptığı kutlamada, okullar arasında düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrencilere ödül töreni törenle verildi ve tören geçidi de yapıldı.
Kurtuluş töreninde konuşan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, "Milli mücadelenin ilk kurşununu sıkarak tarih sahnesinde yerini alan Dörtyol´un düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını büyük bir coşkuyla onurla kutluyoruz. 97 yıl önce yürekleri vatan sevgisiyle dolu gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine Dörtyol halkı kısıtlı imkan ve imkansızlıklar içerisinde kanları, canları pahasına işgalci ve düşman kuvvetlerine karşı savaşarak onları bozguna uğratmışlar. Bizler de Atatürk başta olmak üzere ecdadımızdan ve şehitlerimizden aldığımı bu kutlu emanete, Dörtyol´un şehrül emini olarak aynı şuur, şevk, onur ve gururla koruyarak hak ettiği noktaya ulaştırmak için yılmadan çalışacağız. Milli ruhun şahlandığı şehrimizin 19 Aralık 1918´de düşmana karşı ilk kurşunu sıkan başta Kara Mehmet Çavuş, Kara Hasan Paşa gibi nice yiğitlerin torunlarının ve hemşehrilerimin 9 Ocak Kurtuluş Bayramı kutlu olsun" dedi. "Tarih yazmak ve tarihi yorumlamak siyasetçilerin değil, tarihçilerin işidir. Ama biz siyasiler de yaşadıklarımızı, gördüklerimizi, bildiklerimizi yorumlayıp halkımıza anlatmakla yükümlüyüz. Türk milletinin vatan sevgisi sayesinde başarabildiği şeyleri görmek için Dörtyol´un 1918-1922 yılları arasında yaşadıklarına bakmak yeterlidir. Hepimizin çok iyi bildiği gibi yurdumuzun birçok yerinin işgal edildiği dönemde Dörtyol´da 11 Aralık 1918´de işgal edilmişti. Elde silah ve cephane yoktu. Ama gönüllerde vatan sevgisi, beyinlerde kurtuluş inancı tamdı. Bu sevgi ve inanç sayesinde, milli mücadelede ilk kurşunu atan Dörtyol, Atatürk´ün öncülüğünde verilen mücadelelerin sonunda 9 Ocak 1922´de kurtuluş sevincini yaşadı" açıklamasını yapan Toksoy, "Bizim bir Kurtuluş Savaşımız, bir 9 Ocak Kurtuluş Günümüz var. Bir ikincisi daha olmayacak, çünkü buna asla izin vermeyeceğiz" açıklamasını yaptı.
Kutlama kapsamında Dörtyol Belediyesi tarafından Kara Hasan Paşa Sosyal Tesisinde Bedirhan Gökçe tarafından şiir dinletisi yapıldı, Halk Eğitim Merkezinde oratoryo ve tiyatro gösterisi sahnelendi.
Erzin´in kurtuluşunun yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan Erzin belediye Başkanı Kasım Şimşek ise "Milletimizi esaret altına almak isteyen düşmana karşı elde edilmiş en büyük zafer olan Kurtuluş Savaşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının halkıyla bütünleşerek verdiği bir mücadeledir. 08 Ocak, bir milletin hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya kabul ettirdiği gündür" değerlendirmesini yaptı ve yöre halkının kurtuluş gününü kutladı.
Hatay Milletvekilleri de Dörtyol ve Erzin´in işgalden kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajları yayınladı.

 
Kaynak:

Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
İçinde bulunduğunuz ocak ayı, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı. İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi, erken yaşta (16 yaştan önce) cinsel ilişki, çok eşlilik, sigara içme sağlıksız beslenme, rahim ağzı kanseri riskini artırır), çok sayıda doğum yapma, sosyoekonomik düzeyin düşüklüğü, beş yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımının, rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında yer aldığını anımsattı.
Ovada ´taşkın incelemesi´
Ovada ´taşkın incelemesi´
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Amik Havzasında yükselen su ve buna bağlı olarak Amik Gölü Havzasında taşkın oluşmaması için ilgili birimler tarafından sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.
İki belediyede sözleşme imzalandı
İki belediyede sözleşme imzalandı
Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şubesi, Yayladağı ve Reyhanlı Belediyeleri ile toplu sözleşme imzaladı.
Barınma merkezini ziyaret etti
Barınma merkezini ziyaret etti
Vali, sınır karakolunda da inceleme yaptı
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilciliği, ülkede yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kentler arasında İskenderun ve Hatay´ın olduğunu ifade etti.
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
Türkiye´nin en büyük festival organizasyonları arasında gösterilen Zeytinli Rock Festivali, Erdemli Rock Festivali, İstanbul, İzmir, Dalaman, Kuşadası, Eskişehir gibi kentlerde rock festivalleri organize eden Milyon Yapım´la Milyonfest Arsuz Festivali için imza atıldı.
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yalçın Özkütük, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret etti; Kaymakam Yönden de Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Özkütük ve TCG Heybeliada Gemi Komutanı Yarbay İbrahim Akgül´e iade-i ziyarette bulundu.
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
İltica ve Göç Araştırma Merkezi (İGAM) ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle yürütülen, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ‘Mülteci Hakları için Medya ve Sivil Toplum İş Birliği´ projesi kapsamında İstanbul´da konferans düzenlenecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi