"İskeleden liman şehrine İskenderun" kitabı
Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i ziyaret ederek, şube tarafından bastırılan “İskeleden liman şehrine İskenderun (1593-1918)” adlı kitabını hediye etti.
Tarih: 18.5.2022 17:10:12

 

İskenderun/SES
 DTO İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu, başkan yardımcısı Suphi Şaşati, YK Üyesi Atilla Demirkent ve şube müdürü Ahmet Taştekin katıldı.
Ziyarette, kitap çalışmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden kaymakamYönden, tarihi milattan önce 2000´li yıllara dayanan İskenderun´un tarihine ışık tutacak kültürel çalışmaları desteklemeyi sürdüreceklerini ifade etti ve DTO İskenderun Şubesinin bu çalışmasının yakın tarihe ışık tutacağını belirtti. İki ayrı kitaptan oluşacak olan serinin ilk kitabında İskenderun İskelesi´nin 1593´te uluslararası ticarete açılmasından İtilaf Devletleri tarafından işgal edildiği 1918´e kadarki döneminin incelendiği çalışma DTO İskenderun Şubesinin desteğiyle kent tarihi uzmanı Doç. Dr. Naim Ürkmez tarafından hazırlandığı belirtildi.
skenderun´un deniz ticareti tarihine ışık tutacak çalışmanın iki ayrı kitaptan oluşacağını belirten İDeniz Ticaret Odası İskenderun Şube Başkanı Kutlu, şöyle konuştu: “Tarihsel süreç içerisinde iskeleden bir liman kentine dönüşen İskenderun; Çin, İran, Mezopotamya ve Yukarı Fırat Havzası ürünlerinin Batıya taşındığı, Batı dünyası ürünlerinin ise, Doğuya sevk edildiği bir liman olarak, 16. yüzyılın sonlarına doğru önem kazanmaya başlamıştır. 16. yüzyılda küçük ve sakin bir liman kasabası olan İskenderun, tarihi İpek Yolu´nun en işlek yol güzergahında bulunması, Uzak Doğu´dan gelen baharatın, İran ipeğinin ve Anadolu topraklarında yetişen yöresel ürünlerin, Asya´dan Avrupa´ya taşınmasında önemli bir rol oynamış ve 1500´lü yılların sonlarına doğru iskele ile başlayan gelişim İskenderun´u zamanla İzmir, Lazkiye, Tripoli, Hayfa, Beyrut ve İskenderiye gibi pek çok liman kentinin içinde yer aldığı deniz ticaret ağının da bir parçası haline getirmiştir. İskenderun´un Akdeniz bölgesindeki deniz ticaret ağının bir parçası haline gelmesiyle bölgeye gümrük görevlileri tahsis edilerek deniz ticaretinin devlet kontrolünde yürütülmesi sağlanmış ve 16. Yüzyıl sonlarında kontrol ve güvenliğin daha iyi sağlanabilmesi amacıyla bir kale yapılması dahi gündeme gelmiştir. Türk denizciliği açısından cumhuriyetin ilanından sonra elde edilen stratejik ağırlıklı çok önemli bir kazanım olan Kabotaj Kanununun kabulünden sonra İskenderun Limanı daha da önem kazanarak stratejik bir limana dönüşmüş ve gelişen ticaret hacmiyle Asya ve Avrupa arasında önemli bir köprü olmuştur. Kombine taşımacılığın ilk başladığı noktalardan biri olan ve iskeleden liman şehrine evirilen İskenderun Körfezi´nde bugün 29 iskele-liman, 5 balıkçı barınağı, 1 su sporları merkezi-yat limanı, 1 tersane, 44 kılavuz kaptan ile 24 römorkör ve sanayi dalgıçları hizmet vermektedir. İlk modern gümrük binası 1905 yılında projelendirilen İskenderun Körfezinde gelişen deniz ticaretinin kontrolünü sağlamak ve işlemleri hızlandırmak amacıyla bugün 4 ayrı gümrük müdürlüğüyle hizmet verilmektedir. Günümüzde 37 kıyı tesisine sahip, yıllık ortalama 120 milyon ton üzerinde hacimle Türkiye´nin yüzde 25 yükünün elleçlendiği İskenderun Körfezi, tarihsel süreç içerisinde limanların nasıl bir şehir yarattığını göstermesi açısından önemlidir. Doç. Dr. Ürkmez´in bu çalışmasıyla şehrin hafızasını ortaya çıkararak gelecek nesillere katkıda bulunmaya çalıştık."
Kaynak:

9 ilçede elektrik kesintisi
9 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Dörtyol, Antakya, Defne, Kırıkhan, Altınözü, Kumlu, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
"Demir yumruk" sürüyor
"Demir yumruk" sürüyor
Ankara merkezli ve aralarında Hatay´ın da bulunduğu 29 ilde eş zamanlı başlatılan "Demir Yumruk Operasyonu" devam ediyor.
İçmesuyuna zam önerisine ´ret´
İçmesuyuna zam önerisine ´ret´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, 2022 yılı ücret tarifesi konusunu görüşmek üzere 3. kez toplandı.
Meclis, hibe için Savaş´a yetki verdi
Meclis, hibe için Savaş´a yetki verdi
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi bu ay ikinci kez yaptığı olağanüstü toplantıda, Dörtyol İçme Suyu Şebekesi İnşaatı´nda kullanılacak ve finansmanı Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) tarafından karşılanacak 11 milyon 500 bin avroluk hibe için HBB Başkanı Lütfü Savaş´ imza yetkisi verilmesi oy birliği ile kabul edildi.
AB direktörünün vali ziyareti
AB direktörünün vali ziyareti
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (DG ECHO) Avrupa-Doğu Ortaklığı ve Orta Doğu Direktörü Andreas Papaconstantinou, beraberindeki heyetle Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
´Özdağ yasağı´ söyleşi engelledi
´Özdağ yasağı´ söyleşi engelledi
Atatürkçü Düşünce Derneği İskenderun Şubesinin (ADD) cumartesi günü yapmayı planladığı "Kabotaj Bayramı ve Türk denizciliği" adlı söyleşiye, Hatay Valiliği tarafından izin verilmedi.
Kurban satış yeri Modernevler´de
Kurban satış yeri Modernevler´de
İskenderun Kurban Hizmetleri komisyonu, Kurban Bayramı´nda dini ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların, kurbanlarını dini hükümler, sağlık şartları, çevre güvenliği ve temizliğine uygun olarak kesebilmelerini sağlamak amacıyla kurban satılacak ve kesilecek yerleri belirledi, kesim yapacak kişilerle ilgili karar aldı.
6 genç Erasmus´la Burgaristan´da
6 genç Erasmus´la Burgaristan´da
Erasmus+ Projesi kapsamında Belen´den Bulgaristan´ın Plovdiv kentine giden 6 genç, Belen Kaymakamlığının da ortak olduğu "Together Against Discrimination" adlı gençlik değişimi projesine katıldı.
Kuyumcu hırsızlığı ´aydınlatıldı´
Kuyumcu hırsızlığı ´aydınlatıldı´
İskenderun´da bir kuyumcudan çalınan 140 bin lira değerindeki altının şüphelisi belirlendi, Belen ve Kırıkhan´daki aramalarda 1 adet bilezik, 9.790 Türk Lirası, 4.225 Euro, 1.727 dolar, 5 adet captagon ve 2 gram esrar ele geçirildi.
Payas ve Antakya´da kaçakçılık operasyonu
Payas ve Antakya´da kaçakçılık operasyonu
Payas ve Antakya´da polisin yaptığı çalışamlarda gümrük kaçağı cep telefonu ve sigara ele geçirildi.
Valinin onuruna Ankara´da yemek
Valinin onuruna Ankara´da yemek
Hatay Vakfı, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın onuruna Ankara´da yemek düzenledi.
Okul girişini ´sanat sokağına´ çevirme çabası
Okul girişini ´sanat sokağına´ çevirme çabası
İskenderun´da eğitim veren Oruç Reis İlkokulunun bazı öğretmenleri tatilde okul duvarını boyamaya başladı.
Kursiyer kadınların sergisi
Kursiyer kadınların sergisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (HATMEK) kursiyerleri yaptıkları eserleri sergilemeyi sürdürüyor.
"Demir yumruk" operasyonu
"Demir yumruk" operasyonu
E. Evcil, İskenderun´da gözaltına alındı
Hedefleri kayısıda markalaşma
Hedefleri kayısıda markalaşma
Kurtbağı 8. Kayısı Festivali buluşturdu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi