İskenderun CHP´de ´gençlik kolları´ krizi
CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Harmaoğlu´nun istifasıyla boşalan göreve seçilen kolları yönetiminin kendi arasında seçtiği kadın gençlik kolları başkanı Sinem Şişli ve yönetimi görevden alındı, yerine Mert Üs başkanlığındaki yönetim atandı.
Tarih: 30.9.2020 11:39:56

Akın Bodur/İskenderun

Hatay´da il kongresinde yönetimin 9 ilçenin dışlanmasıyla tek yanlı oluştuğu bilinen CHP´de yönetim gücünü elinde bulunduran kadronun, nüfuz kullanarak kadrolarını istediği yere atamayı sürdürdüğü savunuluyor. İskenderun´da seçimle göreve gelen partinin gençlik kolları başkanı Erdem Harmaoğlu, seçilmesinden 6 ay sonra CHP´nin 97. kuruluş yıl dönümünde ´gördüğü lüzum´ üzerine istifa ederken, gençlik kolları yönetiminin kendi arasında seçtiği kadın gençlik kolları başkanı Sinem Şişli ile yönetimi de görevden alındı. Hatay CHP, bu yılın başlarında yaptığı il kongresi sonrasında oluşturduğu ´dağınık´ yapıyı sürdürüyor. 4 milletvekilinden birinin il yönetimi ile birlikte hareket ettiği, 3 milletvekilinin ise il yönetiminin aksine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilişkisini geliştirdiği süreç, ´kırgınlık, küskünlük´ olarak devam ediyor. CHP´de ağır iddialar ve suçlamalar yaşanıyor...

´Kadın olduğu için başkanlık yapamaz´ iddiası

İskenderun CHP´li gençlere yönetim kurulunun tamamının 10 Eylül´de yaptığı seçimde oylarını alan ve başkanlığa seçilen Sinem Şişli, görevden alındıklarını ve kendilerinin yerine başka isimlerin atandığını sosyal medya üzerinden öğrendiğini ifade etti. Gençlik kollarının yaptığı seçimle göreve getiridiğini anlatan Şişli, partinin ilçe başkanı Yusuf Mansuroğlu´na ilişkin gelen mesajların ise daha farklı olduğunu ifade etti ve gazetemize yaptığı açıklamada, "Fazla heveslenmesin. Benim aklımda başka bir isim var. Onunla yolumuza devam edeceğiz. siz kendi kafanıza göre iş yapamazsınız" söyleminin geldiğini belirtti. Kendisinin seçimi sonrasında ilçe yönetiminin gençlik kollarının karar defterini istediğini anlatan Sinem Şişli, "Gençlik kolları başkanı Harmaoğlu istifa etti. İstifa varsa, yönetimin kendi arasında birini seçmesi gerekiyor ve öyle de yapıldı. Ama ilçe başkanı Mansuroğlu daha sonra benim için ´maddi durumu iyi değil başkanlık yapamaz; kadın olduğu için işlerin altından kalkamaz; çalışıyor, vakti olmaz´ değerlendirmesinde bulundu. çalışıyorum ama işim akşamları. Ve toplantılara da katılıyorum. Maddi durumla gençlik kolları başkanlığının ilgisi nedir ki, bunu da anlamadım. Bizim görevden alınmamız, parti tüzüğü ve yönetmeliğine aykırıdır. Gençlik kolları yönetimi hangi gerekçeyle görevden alındı, bilmiyoruz. bize yapılan bir tebligat bile yok" diye konuştu. Mansuroğlu ise iddiaları yalanladı.

45 günde seçimle gidilecek mi?

Kendisinin İskenderun CHP Gençlik kolları Başkanlığına seçilmesi sonrasında, gençlik kolları il başkanı Barış Birim´in tebrik ettiğini, daha sonra da arayıp, ´seninle birlikte Yusuf başkanla görüşmemiz lazım´ dediğini ifade eden Sinem Şişli, aynı kişinin daha sonra telefonlarına çıkmadığını belirtti. İskenderun CHP ilçe sekreteri G.Y.´nin, gençlik kollarındaki A.K., L.B. ve E.M. adlı üç kişinin yönetimden düşürülmesini istediğini, kendisinin de bunu yapmadığını anlatan Şişli, "Şimdi bizim yerimize, bize bildirmeden, tebligat bile yapılmadan yeni bir yönetim atamışlar. Tüzük ve yönetmelik ortada. Bu yönetimin 45 gün içerisinde seçime gitmesi gerekiyor. Göreceğiz. Bakalım seçime gidecekler mi? kongreye gitmeyeceklerine adım gibi eminim" diye konuştu.

Seçildiğinde hangi açıklamayı yapmıştı?

Erdem Harmaoğlu´nun istifasıyla boşalan CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanlığına seçilen Sinem Şişli, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada,"CHP Gençlik Kolları Yönetmeliği´nin 21. maddesi uyarınca gerçekleştirdiğimiz olağanüstü yönetim kurulu toplantısı sonucunda, ilçe başkanımız Av. Erdem Harmaoğlu´nun görevi bırakması ile boşalan başkanlık görevine Sinem Şişli´nin getirilmesine karar verilmiştir" açıklamasını yapmıştı.

Şimdiki açıklaması ne?

Şişli, görevden alındıklarını sosyal paylaşım sitesinden öğrendiklerini ifade eden Şişli, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı iki ayrı açıklamada yaşananlar hakkında bilgi verdi ve düşüncelerini aktardı. Şişli, ilk paylaşımında şunlara yer verdi: “Benim ve yönetimdeki tüm arkadaşlarım adına diyeceğim o ki artık bizimle uğraşmaktan vazgeçin. Yıllardır gençlerle olan savaşınızdan vazgeçin. İftiraaa yalan dolan ne ararsan var attık dur! Sen çalınca oynayanların var birde artık durun! Biz gençlere emanet edilmiş degerlerimizin önüne karanlık olmaktan vazgeçin. Bir gider bin geliriz. Şuraya da siyasi geçmişi kirli denilen fotoğraflar bırakıyorum.”
Şişli, ikinci paylaşımında ise şunları belirtti: "Sosyal medya üzerinden gördüğümüz kadarıyla CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanlığı´na bir atama yapıldı. Bu atama yapılırken hiçbir tüzük ve yönetmelik kuralına uyulmamıştır ve partimizin gelenekleri hiçe sayılmıştır. Yüksek bir oy oranı ile seçilen yönetim kurulumuz tarafından başkanlığa getirilmeme rağmen bize hiçbir tebligat yapılmamıştır. Benim başkanlığımı kabul etmeseler bile seçilmiş 10 kişilik yönetimimize tebligat yapılması gerekirdi. Bize hiçbir tebligat yapılmaması yüzünden itiraz hakkımız da elimizden alındı. Öncelikle bu haksız atama için gerekli işlemleri yapacağız. Atamanın iptalinin kabul edilmemesi halinde tüzüğümüz gereği 45 gün içinde gitmek zorunda olduğumuz seçimi de buradan hatırlatıyoruz. Bu seçim demokrasinin kalesi ve savunucusu Cumhuriyet Halk Partisi´nin gereğidir, partimize yakışanın yapılmasını istiyoruz..."
210 gün CHP İskenderun İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Harmaoğlu, istifa açıklamasında, "Seçildiğimiz günün ardından hızlı bir şekilde faaliyet ve etkinliklere başlamış, üstüne düşenin kat kat fazlasını yapan bir ilçe gençlik kolları profili çizmiş bulunuyoruz. Türkiye´deki birçok mecraya sesimizi ulaştırmış ve geri dönüşler alarak başarılı olduğumuzu teyit etmiş bulunuyoruz... ilçemizdeki, ilimizdeki ve hatta Türkiye´nin çeşitli illerindeki dostlarımız, büyüklerimiz ve partililerimiz tarafından takdirlerle karşılanırken, birtakım çevreler tarafından ´başına buyrukluk´ olarak nitelendirilmiş, eylemselliğimiz hususunda yersiz ve hız kesen pürüzler ortaya çıkarılmıştır. Her ne kadar eylemselliğimiz hususundaki bu hız kesici pürüzlerin zamanla ortadan kaybolacağını umut etsek de, ne yazık ki günden güne daha da artarak faaliyet alanımızı daraltmıştır. Buna ek olarak, gençlerimizin ve yurttaşlarımızın problemlerine çözüm olma maksadı ile birlikte yola çıktığımız dostlarımızın yarı yoldan geriye dönmeleri, ideolojik ve etik yaklaşımdan uzak tavırları, partimizin kurumsal ve devrimci niteliğine uygun olmayan davranışları da pek tabii faaliyet alanımızın daralmasına birer etkendir. Bu daralmalar sonucunda görevi bırakmamız da kaçınılmazdır. Zira istifa, onurlu bir müessesedir..." ifadesine yer vermişti.

Mansuroğlu ne dedi?

CHP İskenderun İlçe Başkanı Mansuroğlu, Şişli´nin iddialarını kabul etmedi. "Ben emekçiyim. Kirada oturuyorum. Maddi durumu iyi değil, başkanlık yapamaz diye bir şey söylemem mümkün değil. Sinem Şişli´ye kadın olduğu için bu görevi yapamaz da demem. Ama belki, bu genç arkadaşımız bir kafede çalıştığı ve gençlik kolları başkanının her an her çalışmaya gidebilecek olması nedeniyle çalışmalara katılamayacağını ima etmiş olabilirim, ama kadın diye demedim" diye konuştu. Partinin yıpranmaması için olayı kamuoyunda tartışmak istemediğini anlatan Mansuroğlu, Şişli´nin görev gelmesinin usulsüz olduğunu savundu ve şöyle konuştu: "Erdem arkadaşımız, gençlik kolları başkanlığından 8 Eylül akşamı sosyal medyadan yaptığı açıklamayla istifasını duyurdu. O dönemde istifa etmemesi gerektiğini, yardımcı olacağımızı söylediğimiz halde istifa etti. Ama gençlik kolları il başkanlığına istifasını 15 Eylül´de faksla gönderdi. İskenderun gençlik kolları yönetimi ise 10 Eylül´de toplanıp, Şişli´nin başkan olması için karar almış ama bazı isimler kararı dışarıda (toplantıya katılmadığı için işlerlerinde imzalamış) imzalamış. bir anlamda seçim dışarıdı yapılmış, partide de değil. Yapılan işlem usulsüzdür. Harmağlu, resmi olarak görevdeyken, yönetim toplanıp seçim yapmış ve bir başkan seçmiş. Seçim kanunsuzdur. Resmi olarak gençlik kolları başkanımız mert Üs´dür, bu karar il gençlik kolları başkanı tarafından İskenderun´da tebliğ edilmiştir. Gençlik kolları ve kadın kollarının resmi olarak tüzel kişiliği yoktur, seçimlerini de parti gözetiminde yaparlar. Gençlik kolları eski yönetimin görevden alınmasına ilişkin tebligata gerek yoktur, çünkü görevden düşmüştür. Bu arkadaşlar önce gençlik kolları yönetimi olduğunun farkında olacaklar. Facebook´ta yazdıklarını da bilecekler. O paylaşımlar bile kesin ihraç sebebidir, ama biz işlem yapmıyoruz" diye konuştu. Mansuroğlu, partisinin gençlik kolları Hatay il başkanlığının kendilerine görüş sorması üzerine, eski gençlik kolları yönetimi hakkında ´bu gençlik kolları birbirine düştüğünüden verimli olmadığı yönüde rapor hazırlayıp bildirdim" dedi.

CHP´li gençlerin yeni yönetimi hangi isimlerden oluştu?

CHP Hatay İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı görevini yürütürken, İskenderun Gençlik Kolları Başkanlığına atanan Mert Üs ise, yeni yönetimi şöyle açıkladı: Halef Konyalı, Mehmet Yalçın, Ümit yanmış, Emin Ergün, Mert kırılmış, Salim Karayün, Şanver Özgün, Fatih Deliali, Berfin Taylan ve Hüseyin Eslikızı

CHP´de gençlik kolları yeni başkanı kim?

Atanmasına ilişkin olarak "Ben il gençlik kollarında görev yapıyorum. İl gençlik kolları başkanımız İskenderun yönetiminin görevden alınacağını ve benim atanacağımı söyledi. Ve il yönetimi tarafından yönetim görevden alındı, yerine atama yapıldı" diye konuşan Üs, eski yönetimin görevden alınmaya ilişkin itiraz yapsalar da geri dönemeyeceklerini ifade ederek, "eski yönetimin görevden alınma nedeninde usulsüzlük var" değerlendirmesinde bulundu. Üs, sosyal iletişim sitesinden yaptığı açıklamada ise şunlara yer verdi: "Geçen hafta itibariyle kıymetli il başkanım vesilesiyle İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı görevine atanmış bulunmaktayım. Beni bu makama layık gören tüm yoldaşlarıma teşekkür ederek başlamak istiyorum. Sağ olun. Makamlar, koltuklar, rütbeler sadece hedefe giden yolda birer basamak, birer araçtır. Biz bir hedef doğrultusunda ilerliyoruz. Bu hedef Mustafa Kemal´in gösterdiği, partimizin yıllardır güttüğü laik, çağdaş ve halkçı yapıdan başka bir yolda değildir. Hedefe ilerleyişte yanımızda yer almak isteyen hangi arkadaşımız olursa olsun ona kapımız sonuna kadar açıktır. Bilmenizi isterim ki bizler bütünleşmenin, birleşmenin gücüne sonuna kadar inananlardanız."
Kaynak:

Kaç abonenin elektriği kesildi?
Kaç abonenin elektriği kesildi?
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 2021´in ilk gününe de yüzde 6´lık elektrik zammıyla girildiğini belirterek, ödenemeyen elektrik faturalarını TBMM gündemine taşıdı.
Şanverdi Başkan Savaş´a yüklendi
Şanverdi Başkan Savaş´a yüklendi
AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yönetimini eleştirdi, “Büyükşehir böyle yönetilmez” dedi.
CHP: Sözleri iade ediyoruz
CHP: Sözleri iade ediyoruz
Belediye meclisinde ´yalan söylüyorsun´ suçlaması…
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
Sınır ötesi inceleme
Sınır ötesi inceleme
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye´nin İdlip bölgesinde türkiye tarafından yapılan briket evlerde incelemede bulundu.
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz Akçalı Mahallesi´nde sökülen zeytin ağaçları ile ilgili verdiği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
Hatay Barosu´nun da aralarında bulunduğu 26 baro adına yapılan ortak açıklamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM kararlarının bağlayıcılığına dikkat çekilerek, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi´nin çekince koymaksızın imzaladığımız 46. Maddesine göre, Mahkeme´nin kararları tüm üye devletler için bağlayıcıdır” denildi.
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
CHP Hatay İl Başkanı Parlar, Türkiye´de yeni istihdam alanlarının yaratılmaması, var olan istihdamın da kaybedilmesinden en fazla genç nüfusun etkilendiğini belirtti.
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
CHP Hatay Milletvekili Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan´a 2 soru ile icraları hatırlattı
Topal: Hatay koronadan ölüyor
Topal: Hatay koronadan ölüyor
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´daki Kovid-19 vakalarının önüne geçmek için hükümetin karantina uygulanmasını başlatmasını istedi.
Asgari ücret önerisine tepki
Asgari ücret önerisine tepki
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, asgari ücretin, insanca yaşama sağlayacak bir ücret olarak belirlenmesi gerektiğini ifade etti.
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay´da yaşanan elektrik kesintilerinin gün geçtikçe daha da yoğunlaştığını, kesintiler nedeniyle dağıtımı yapılamayan su ve çalışmayan kombilerden dolayı ısınma sorunlarının yaşandığını belirterek, sorunu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Hatay, RES kapasitesinin ne kadarını kullanıyor?
Hatay, RES kapasitesinin ne kadarını kullanıyor?
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay´ın rüzgâr enerjisi potansiyelini ve bunun ne kadarının kullanıldığını, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin ´hibe tepkisi´
Milletvekilinin ´hibe tepkisi´
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, hükümetin bazı ülkelere hibe para yardımında bulunmasına tepki gösterdi.
Oruç, meyve suyuna ´helal´ kriterini sordu
Oruç, meyve suyuna ´helal´ kriterini sordu
Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, meyve suyu üreten ve üzerinde ´helal´ damgası vurulan bir meyvesuyu firmasının ürününde Sünni mezhebine ait kolların yazılmasını ayrımcılık olarak niteledi ve soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi