İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
Gar saldırısında ölenler anıldı.
Tarih: 11.10.2019 10:18:34

Akın Bodur/İskenderun

Dört yıl önce, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara´da yaşanan ve ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak bilinen Gar katliamında yaşamını yitiren 103 kişi, dün düzenlenen tören ve açıklamalarla anıldı, saldırı da bir kez daha kınandı. Ankara Gar saldırısında İskenderun´dan sendikacı Fevzi Sert de yaşamını yitiren kişiler arasında bulunuyordu. pankart üzerine yapılan fotoğrafıyla açıklamaya katılan Fevzi Sert de bir kez daha anıldı.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesinin dün kentteki Sağlıklı Yaşam parkı önünde yaptığı açıklamaya, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri de katıldı. saldırıyı kınayan İHD İskenderun şube Başkanı Coşkun Selçuk, 10 Ekim saldırısını unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi. İHD şube başkanı Selçuk, "Dört yıl önce, ülkemizi yaşanmaz hale getiren çatışma ortamının sona erdirilmesi ve barışın tesis edilmesi için emek örgütleri ve yurttaşlar, ´Emek, Barış ve Demokrasi´ mtingi için Ankara´ya davet edilmişti. Bu çağrıya kulak veren on binlerce yurttaş Türkiye´nin dört bir yanından giderek, Ankara Garı önünde buluştu. 10 Ekim 2015 sabahı yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülücük, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi, kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10.04´te birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı. IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırıda, aralarında İskenderun´dan arkadaşımız Fevzi Sert´in de olduğu 103 kişi yaşamını yitirdi, 500´e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz" dedi.
Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasında konuşan Selçuk, şunları söyledi: "Geçen yıl Ağustos ayında 10 Ekim davası karar bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Katliama ilişkin dava iddianamesi mahkemeye sunulduğu günden itibaren yürütülen soruşturmanın olayı tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmaktan uzak olduğunu ifade ettik. Üç yıldır her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki mahkeme bu doğrultuda bir adım atmadı ve bu eksik karar sonucunda kamuoyu vicdanında adalet tecelli etmedi.
Saldırı sonrasında yaptığı ´patlama sonrasında oylarımız yükseliyor´ sözleriyle hafızalarda yer eden dönemin Başbakanı, geçtiğimiz aylarda ´7 Haziran-1 Kasım seçimleri arası dönemdeki defterler açılırsa birçok siyasetçi insan içine çıkamaz´ açıklamasında bulundu. Bu sözler, katliamın siyasal boyutları konusundaki endişeyi göstermiştir. Buradan davanın görülmekte olduğu mahkeme heyetini bir kez daha göreve çağırıyoruz: Bu açıklama hem bir ihbar kabul edilmelidir. Başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasileri davaya dâhil edilmelidir. Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz. Türkiye´nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların arkasında hangi siyasetçiler var? Suruç ve Ankara Garı´nda yaşanan katliamların siyasal sorumluları kim? Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi, yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz."
Kaynak:

Beykoz´dan kütüphane ve müzik atölyesi katkısı
Beykoz´dan kütüphane ve müzik atölyesi katkısı
Antakya´nın kırsaldaki mahalllerinden Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´na Beykoz Eğitim Destek Derneği (BEDES) ve hayırseverler tarafından kazandırılan kütüphane ve müzik atölyesinin açılışı yapıldı.
AKP milletvekilinin vali ziyareti
AKP milletvekilinin vali ziyareti
AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
´İttifak´ muhtarlarla buluştu
´İttifak´ muhtarlarla buluştu
AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal, Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik ve Lütfi Kaşıkçı, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Sara Gök, Samandağ´ın Yaylacık Mahallesinde, Antakya ve Samandağlı muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya geldi.
CHP´de seçim takvimi başladı
CHP´de seçim takvimi başladı
Cumhuriyet Halk Partisi´nde (CHP) kurultay süreci ilçe kongre delege seçimi ile başladı. İskenderun ilçe örgütü cumartesi ve pazar günleri Akarca, Akçay, Aşkarbeyli, Azganlık, Barbaros ve Barıştepe mahallelerinin delege seçimlerini tamamladı. Arsuz ilçe örgütü ise yönetim kurulu üyelerinin gözetiminde 14 mahallede sandık koydu.
8´i teniz kortu, 1´i futbol sahası
8´i teniz kortu, 1´i futbol sahası
Arsuz ve Belen´e 11 spor sahası
Mevlid-i Nebi Haftası
Mevlid-i Nebi Haftası
Hz. Muhammed´in doğum günü nedeniyle kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası sürüyor.
4 kişiye akülü araç
4 kişiye akülü araç
Belediyeden İskenderun´da engelliye katkı
İskenderun´a tüp bebek merkezi
İskenderun´a tüp bebek merkezi
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Palmiye Hastanesi, tüp bebek merkezini kurulmasına yönelik çalışma ve alt yapı hazırlıklarını tamamladığı ve tüp bebek merkezini açmaya hazırlandığını açıklandı.
Saygı ve özlemle anıyoruz
Saygı ve özlemle anıyoruz
Ölümünden sonra yıllarca anılan dünyanın tek lideri ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk, bedensel olarak aramızdan ayrılışının 81. yıldönümü olan yarın, törenlerle anılacak.
Okul kantinlerinde denetim
Okul kantinlerinde denetim
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, öğrencilerin alışveriş yaptığı okul kantinlerinde denetim yaptı.
Valinin Dörtyol ziyareti
Valinin Dörtyol ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Dörtyol´da kaymakam Murat Bulacak ve belediye başkanı Fadıl Keskin´i ziyaret etti.
"Suyu doğru düzgün kullanmamız lazım"
"Suyu doğru düzgün kullanmamız lazım"
Küresel iklim değişikliği ve su kaynaklarına etkisi konferansı
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Zeytin Dalı Gümrük Kapısı ve TSK ile ÖSO´nun işbirliğiyle harekatın düzenlendiği Suriye´nin Afrin kentinde, önceki gün incelemede bulundu.
Yürüyüş yolu yapımı sürüyor
Yürüyüş yolu yapımı sürüyor
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Nardüzü ve Karaağaç mahallelerinde devam eden kilit parke taşı ve Karaağaç Sahil Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Çalışmalarında incelemede bulundu.
Antakya´da ´çete operasyonu´
Antakya´da ´çete operasyonu´
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Hatay İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü Organize Büro Amirliği ekipleri tarafından Antakya bölgesinde ´Dikler´ olarak bilindiği ifade edilen gruba yönelik düzenlenen eş zamanlı olarak 22 kişiye yönelik düzenlenen operasyonda 19 kişinin gözaltına alındığı, 3 kişinin ise firarda olduğu açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi