‘İskenderun Körfez Çalışma Grubu´ toplandı
İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi´nin çağrısıyla oluşturulan “İskenderun Körfez Çalışma Grubu” ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Tarih: 20.3.2021 18:48:11

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Konferans salonunda düzenlenen toplantıya, İskenderun Teknik Üniversitesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Hatay Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi, İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı, İskenderun Liman Başkanlığı ve Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanlığı, Ceyhan Ticaret Odası Meclis Başkan Yardımcısı ve sektör temsilcileri katıldı.

‘İskenderun Körfez Çalışma Grubu´ İlk toplantının açılış konuşmasını yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu, amaçlarının İskenderun Körfezindeki popülasyonu denizleri kirlilikten arındırarak arttırmak, ticari balıkçılık, deniz turizmi ve deniz ticareti sektörlerindeki sorunları çalışma grubunda katılımcılarla yapılacak projelerle çözmek ve hayata geçirmek olduğunu ifade etti.

Deniz popülasyonu ve ticari balıkçılığın sorunlarına işaret eden İSTE öğretim üyesi Doç. Dr. Aydın Demirci ise çalışma grubu paydaşlarıyla yürütülecek ortak çalışmada bu sorunların minimize edilebileceğini kaydetti.

DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ise kalkınma ajansı olarak geçmişte İskenderun Körfezi ile ilgili projelere destek verdiklerini hatırlatarak, çalışma grubunda kararlaştırılacak çözüm projelerine de desteği sürdüreceklerini belirtti.

İl Tarım Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ufuk Sakallı da İskenderun Körfezindeki popülasyonu koruma ve arttırmaya çalışarak İskenderun Körfezinde faaliyet gösteren balıkçıların sorunlarına kalıcı çözümler üretmeye çalıştıklarını, Çalıştay Grubu ile de ortak projelerde bürokratik sorunların ivedilikle çözülmesi için katkı sağlayacaklarını söyledi.

Katılım genişletilecek

İskenderun Körfezi Çalışma Grubu ilk toplantısında genel çalışma esasları ve çözümlere yaklaşmada yöntem tartışıldı. Bu çalışma platformu İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, Hatay Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi, İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı, İskenderun Liman Başkanlığı ve Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanlığı temsilcileri sürekli katılımcı olarak belirlendi.

Hatay ilçelerindeki kamu kuruluşları, belediyeler, Su Ürünleri Kooperatifleri, Sivil toplum kuruluşları, araştırmacılar yanı sıra Yumurtalık ve Karataş´taki ilgililer çağrılı katılımcı olarak belirlenmesine karar verildi. Bu çalışma grubu faaliyetlerine şeffaf ve tüm ilgililere açık olarak sürdürmeye esas olarak belirledi.

Kirlilikten turizme 5 maddede özetlendi

Toplantıların belirlenen gündem üzerine İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi sorumluluğunda Nisan ayından itibaren devam etmesine karar verildiği ilk toplantı gündeminde aşağıdaki konular değerlendirmeye alındı:
1. Bölgemiz balıkçıları talebi doğrultusunda Sardalya ağlarının kullanımı konusunda teknik inceleme ve değerlendirmeler ilgili balıkçıklar ile görüşülerek yerinde yapılarak balıkçı kaynaklarının kullanımı konusunda ilgili karar verici mercilere iletilecektir.
2. Bölgemizde yoğun olarak yapılan tekne ile sportif (rekreasyonel) olta balıkçılığı turları üzerine; ekonomik potansiyel, ekolojik etkinin belirlenmesinin yanı sıra bu faaliyetlerin oluşturduğu denizde güvenlik açıklıklarına yönelik kamuoyu çalışmalarına karar verildi.
3. Bölgemizde nehir ve akarsular aracılığıyla gelen plastik kirliliğini önleyici ve azaltıcı araştırma ve yöntemlerin değerlendirilmesi ne karar verildi.
4. Pandemi sürecine bağlı olarak önümüzdeki aylarda İskenderun Körfezi çalışma grubu faaliyetlerine yönelik ulusal katılımlı bir çalıştay düzenlenmesine karar verildi.
5. Balıkçılık sektör temsilcilerinin ve vatandaşların İMEAK Deniz Ticaret Odasına ulaştıracakları sorunların çalışma grubu tarafından değerlendirilmesine karar verildi.
Kaynak:

Kırıkhan OSB´nin ´sunum toplantısı´
Kırıkhan OSB´nin ´sunum toplantısı´
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Kırıkhan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili sunum toplantısı düzenlendi.
Antakya firması Teofarm, Avrupa finalinde
Antakya firması Teofarm, Avrupa finalinde
Antakya´da faaliyet gösteren Teofarm Antakya´nın, Avrupa Özel markalar Yarışmasında European Private Label Awards´da filane kalan 4 firmadan biri oldu.
"Emekli geçinemiyor"
"Emekli geçinemiyor"
Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Temsilciliği, yıl başında emeklilerin maaşına yapılan artışın ülkedeki gerçek enflasyon rakamlarının çok çok altında olduğunu belirterek, geçinemeyen emeklilerin açlık ve yoksulluğa gücü kalmadığını belirtti.
Limanlar ve dış ticareti görüştüler
Limanlar ve dış ticareti görüştüler
Bölgemizdeki gümrük, liman ve dış ticaret faaliyetleri, Hatay Vali Yardımcısı Yusuf İzci´nin başkanlığında düzenlenen toplantıda değerlendirildi.
Hatay´da rafineri bilgilendirmesi
Hatay´da rafineri bilgilendirmesi
Hatay´da planlanan Rafineri ve Petrokimya yatırımları ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
"Hatay ekonomisi yüzde 7 küçüldü"
"Hatay ekonomisi yüzde 7 küçüldü"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 2019´de ülkenin yüzde 0.9 oranında büyürken, Hatay´ın yüzde 7 oranında küçüldüğünü savundu.
Yardım paraları icralık oldu
Yardım paraları icralık oldu
Pandemi sosyal destek paketi kapsamında verilen bin liralık yardım paralarına bankaların icrayla el koymasını eleştiren CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, pandemi süresince kredi ve kredi kartı borcu bulunan esnaf ve vatandaşa yapılan yardımlara haciz uygulanmamasını istedi.
Ekinciler´de toplu sözleşme
Ekinciler´de toplu sözleşme
Özçelik-İş Sendikası, İskenderun´da faaliyet gösteren Ekinciler Demir Çelik A.Ş. Fabrikalarında çalışanlar için toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmanın sağlandığını ve sözleşmenin imzalandığını açıkladı.
SP´li gençlerden bütçeye ´kırmızı kart´
SP´li gençlerden bütçeye ´kırmızı kart´
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Savran, mecliste kabul edilen 2021 bütçesini eleştirdi.
"Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz"
"Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz"
Tüm Emekli Sen Samandağ Yürütme Kurulu, emekli maaşlarına yapılan zam oranına tepki gösterdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf Ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Üreticilere 5 bin ıhlamur fidesi dağıtıldı
Üreticilere 5 bin ıhlamur fidesi dağıtıldı
Hatay İl Tarım ve Orman müdürlüğü tarafından orman köylülerine 5 bin adet ıhlamur fidanı dağıtıldı.
Sendikadan ‘asgari ücret´ açıklaması
Sendikadan ‘asgari ücret´ açıklaması
3 işçi konfederasyonunun ortak açıklamasını paylaşan Hak-İş Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Özçelik-İş sendikası İskenderun şube başkanı Mehmet Güngör, “İnsan onuruna yakışır asgari ücret bekliyoruz” dedi.
“2020 koronavirüs gölgesinde geçti”
“2020 koronavirüs gölgesinde geçti”
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) meclisi, yılın son toplantısını koronavirüs önlemleri kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.
HBB asgari ücreti 3 bin 100 lira uygulayacak
HBB asgari ücreti 3 bin 100 lira uygulayacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 2021 yılında belediye bünyesinde uygulanacak asgari ücretin 3 bin 100 lira olacağını açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi