İskenderun Yunus Emre Mahallesine ´ilkokul´
Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube yöneticilerinin sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı mahalleye ilkokul kurulması çağrısı yetkililerden olumlu yanıt aldı.
Tarih: 22.8.2020 09:31:06

Akın Bodur/İskenderun

 Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, 02 Aralık 2019 tarihinde sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı çağrı taşıyan paylaşımında, 10 bin 712 kişinin yaşadığı kentin Yunus Emre Mahallesine ilkokul yapıldığını belirtti.
Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yanık, "Yaptığımız çağrı ve sonrasında yaptığımız girişimler sonucunda yetkililerin önerilerimizi dikkate almasıyla 10.712 kişilik Iskenderun Yunus Emre Mahallesi ilkokula kavuşuyor. Bizlerin önerisini dikkate alıp bu hususta hassasiyet göstererek mahallemizin özellikle de bölgede ikamet eden miniklerin sorununu çözen, bölgedeki eğitim çalışanlarının sesine kulak vererek doğru bir hareket yapan tüm yetkilileri tebrik ediyorum. Dün olduğu gibi bundan sonrada Türk Eğitim Sen olarak sorumlu sendikacılık anlayışımız gereği haklı olan herkesin sesi olmaya devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

´Planlama için vatandaşa sorun´, demişti
Ülkenin en ücra köşelerinde bile ilkokul olduğunu, ancak İskenderun´da 10 bin kişinin üzerinde insanın yaşadığı mahallede ilkokul olmadığını belirten Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yanık, 8 ay önce yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer vermişti: "Mahallede bir ortaokul, bir özel eğitim okulu, iki imam hatip lisesi, bir de imam hatip orta okulu var, ama ilkokul yok. Bu mahallede yeni biten bir okul inşaatı var. Duyduğuma göre yöneticilerin bu binayı ilkokul yapma düşüncesi hiç yok. Bu mahallenin sağındaki mahallede bulanan ilkokulda sınıflar 30-40 kişi, mevcut 1.300 civarı. Solundaki mahallede bulunan ilkokulda sınıflar 30-40 kişi, mevcut 1.600 civarında.Bu verilere göre Yunus Emre Mahallesinde yeni biten bir okul inşaatı var. bu inşaatın ilkokul olması zorunludur. Eğer binanın şartları ilkokul yapılmaya müsait değilse, bölge okullarını yeniden planlayın. Yoksa binlerce çocuğun, velinin vebali sizin üzerinizedir. Bu binanın ne amaçla kullanılacağını bir yerlerde toplanarak planlamak yerine, mahallenin muhtarına ve dünyanın servis parasını v. eren gariban vatandaşa sorun..."
Kaynak:

Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Dr. Türkay Dereli´nin sürpriz bir istifayla Hasan Kalyoncu Üniversitesi´ne geçişi üzerine İSTE rektörlüğe vekalet eden Prof. Dr. Tolga Depçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen atandı
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Mart ayında koronavirüs salgını dolayısıyla kesintiye uğrayan eğitim-öğretimin yeni dönemi okul öncesi ve birinci sınıflar için bugün önlemlerle başlayacak.
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Ünsal, hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim için gerekli hazırlıkları tamamlanmamış olmasını eleştirdi, bunun salgın riskinin daha da büyümesine neden olacağı uyarısında bulundu.
Okul servislerine destek istedi
Okul servislerine destek istedi
Milletvekili Suzan Şahin: 6 aydır kontak kapatan servis şoförleri iflasın eşiğinde
Ek ders ücretini hatırlattı
Ek ders ücretini hatırlattı
Bayrakdar: Uzaktan eğitim sürecinde ders ve ek ders görevleri yapılmış sayılmalıdır
Lokomotif sektörler İSTE programında
Lokomotif sektörler İSTE programında
YÖK, İSTE bünyesinde 1 yeni doktora ve 1 yeni yüksek lisans programına onay verdi.
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun açıkladığı 14 maddelik çağrıyı bu kez partinin il başkanları düzenledikleri eş zamanlı toplantı ile kamuoyuyla paylaştı.
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından mekanda erişilebilirlik alanında yapılan derecelendirme sonrası İSTE´nin 3 turuncu bayrak ödülü birden almaya hak kazandığı belirtildi.
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Bin 190 geçici işçi için son başvuru tarihi yarın. Başvurular İŞKUR E-Şube ve ALO170 üzerinden yapılacak.
Online yetenek sınavı
Online yetenek sınavı
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında yapıldı
13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
Antakya´da düzenlenen 13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresinde ´Glokal Krizler Çağında Eğitim Araştırmaları: Göç, Çeşitlilik ve Bütünleşme" teması uluslararası alanda çalışan akademisyenlerin katılımıyla yapıldı.
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Amanos Roket Takımının, Tuğrul-01 isimli roketiyle TEKNOFEST´20 de başarılı bir atış yaptığını açıkladı.
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Senatosu, üniversitelerde 2020-2021 eğitim-öğretim 1 Ekim´de başlaması beklenirken, Güz döneminde öğretimin uzaktan olmasına karar verdi.
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İskenderun Teknik Üniversitesine (İSTE) Rektörvekili Prof. Dr. Tolga Depci, yeni eğitim yılında eğitimin uzaktan mı yoksa, yüz yüze mi olacağı konusunda şimdiden netlik bulunmadığını, bununla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti.
Okullar eğitime hazır mı?
Okullar eğitime hazır mı?
Eğitim Sen İskenderun Şubesi. MEB ve okul yönetimlerine soru yöneltti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi