İskenderun´a 1 sınav merkezi
ÖSYM sınav başvurularında bir okul görev yapacak
Tarih: 29.12.2021 10:39:18

Akın Bodur/İskenderun

Milli Eğitim Bakanlığı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) başvurusu üzerine sınavlarında, ÖSYM başvuru merkezi olarak görev yapacak okullar belirlendi. Buna göre İskenderun´da sadece 1 okul, ÖSYM başvuru merkezi belirledi. Bakanlığın belirlediği başvuru merkezi, Hatay´ın Antakya ve Kumlu´da 2, diğer ilçelerde 1 olarak açıklanırken, Kırıkhan ve Reyhanlı´da başvuru merkezi yok. İskenderun´da görev yapan bir okulun yöneticisi, karara göre, ilçelerdeki öğreniler, üniversite sınavının da arasında olduğu ÖSYM sınavlarına sadece başvuru merkezi olarak belirlenen okullardan başvuru yapabileceği belirtti.
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü´nün 17 Aralık 2021 tarihli ve bakan adına genel müdür Halil İbrahim Topçu´nun imzaladığı kararda, "... 2022 yılında yapılacak olan sınavlarda ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacak okulların/kurumların listesi yazımız ekinde gönderilmiş olup söz konusu okullara/kurumlara duyurulması ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim" ifadesine yer verildi. Bakanlık onayının, ÖSYM Başkanlığının başvurusu üzerine alındığı belirtildi.
Kentte görev yapan okulun yöneticisi, İskenderun´da sınav başvuru merkezi olarak belirlenen okulun sadece İskenderun´da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olduğunu ifade ederek, bakanlıktan onaylanan listeye göre, diğer ilçelerde başvuru merkezi olarak belirlenen okulların sayısının ise şöyle olduğunu ifade etti: Altınözü 1, Antakya 2, Arsuz 1, Belen 1, Defne 1, Dörtyol 1, Erzin Hassa 1, İskenderun 1, Kumlu 2, Payas 1, Yayladağı 1 ve Samandağ 1.

Tüm liseler yerine 1 lise
Kentte grev yapan okul yöneticisi, geçen yıla kadar ÖSYM sınavlarından özellikle üniversite sınavlarınının (YKS) tüm liselerden yapılabildiğini, öğrencilerin kendi okulları ya da istedikleri liseden başvurularını yapabildiğini anlatarak, "Bu yıl sadece bir okul belirlendi. Bu müthiş bir oranda yığılmayı getirecek ve kuyrukların oluşumunu sağlayacak. Özellikle koronanın bu kadar yaygın olduğu bir süreçte tehlikeli bir durum yaratılıyor gibi. Ayrıca, başvuru merkezi olarak belirlenen okulların bilgisayar ve diğer açıdan altyapısı bulunuyor mu, bunu da bilmek gerekir" değerlendirmesini yaptı. Aynı yönetici, Hatay milletvekillerinin, belediye başkanlarının ve siyasetçilerin devreye girip, bu yanlışlığın giderilmesini sağlaması gerektiğini, aksi durumda birçok öğrencinin üniversite sınav başvurusunu yapamama riskinin de oluşabileceğini kaydetti.
Kaynak:

7. Teknoversite Günleri başladı
7. Teknoversite Günleri başladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) bu yıl 7.sini düzenlediği Teknoversite Günleri bugün başladı.
Eğitim Sen, ek zam istedi
Eğitim Sen, ek zam istedi
4 aylık enflasyonun yüzde 31,71 olup, maaş artışının kadük olduğu belirtildi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
İskenderun Cumhuriyet Anadolu Lisesinin, AB Projesi kapsamında dahil olduğu Understanding Blue Growth Strategy (Mavi Büyüme Stratejisini Anlamak)" adlı projenin ortaklarından İtalya, Romanya ve Polonya´dan 12 öğrenci ve 6 öğretmen İskenderun´a geldi.
Üniversiteler Halk Dansları Yarışması
Üniversiteler Halk Dansları Yarışması
19. Üniversiteler Halk Müziği ve Halk Dansları Yarışması, Antakya´da Mustafa Kemal Üniversitesinin (MKÜ) ev sahipliğinde başladı.
Liseliler Erasmus+ ile Yunanistan´da
Liseliler Erasmus+ ile Yunanistan´da
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu´ndan aldığı hibe ile yürüttüğü Erasmus+ Ka121Sch projeleri kapsamında, İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yayladağ Anadolu Lisesi ve Reyhanlı Yahya Turan Fen Lisesi´nde eğitim gören 18 öğrenci, işbaşı gözlem yapmak üzere Yunanistan´ın Selanik şehrine gitti.
‘Atölye karıncaları´ projesi tamamlandı
‘Atölye karıncaları´ projesi tamamlandı
Antakya Şehit İlker Uylaş İlkokulu öğretmenlerinden Ebru Susur´un sürdürülebilir bir gelecek için yaşama geçirdiği ‘Atölye karıncaları´ isimli projesinde öğrenciler tarafından tasarlanan materyaller sergilendi.
Öğrencilere ´güvenli internet´ semineri
Öğrencilere ´güvenli internet´ semineri
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevlileri, Reyhanlı ve Defne´deki iki ortaokulda öğrencilere ´dijital okuryazarlık, siber zorbalık ve güvenli bilinçli internet kullanımı´ konusunda seminer verdi.
İSTE´de ´kurdeleli temel atma töreni´
İSTE´de ´kurdeleli temel atma töreni´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kampüsünde, eğitim ve hizmet verecek olan Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi´nin temeli kurdele kesimi ile yapıldı.
İSTE´de 3 takım final yolunda
İSTE´de 3 takım final yolunda
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu´ndan üç takım, TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsansız Hava Aracı kategorisinde kavramsal tasarım aşamasını geçti.
"Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında"
"Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” programı kapsamında Antakya´da düzenlenen Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan´ın Anadolu Mektebi Hatay öğretmen ve öğrencileriyle yaptığı söyleşisine katıldı.
Belen´den İtalya´ya Erasmus projesine
Belen´den İtalya´ya Erasmus projesine
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+Gençlik Alanında Stratejik Ortaklıklar Projeleri kapsamında, Romanya´dan Asociatia Tineret pentru Dezvoltare Durabila ve Constantin Brâncoveanu Lisesi, Türkiye´den Belen Kaymakamlığı ve İtalya´dan Beyond Borders Cultural Association işbirliğinde “EDUcate YOUth-Nonformal bridges to formal education” adlı projenin ulusötesi toplantısı İtalya´da yapıldı.
İSTE´ye 2 program kurma çabası
İSTE´ye 2 program kurma çabası
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
Müdürün göreve iadesine tepki
Müdürün göreve iadesine tepki
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, sınıflarda kızlı-erkekli oturma talimatı verdiği için açığa alınan okul müdürünün göreve iade edilmesini eleştirdi.
Yabancı öğrencilerin yemek yarışması
Yabancı öğrencilerin yemek yarışması
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, Uluslararası Öğrenciler Topluluğu´nun düzenlediği etkinlikte öğrencilerle bir araya geldi.
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
İSTE İMYO bünyesinde ´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ adlı iki programı açılması için karar alındı. Üniversitede yıllar önce kurulan fakülte ve meslek yüksekokullarına kadrolar atanmış, yıllar sonra fakültelerin birleştirilmesi yapılırken, meslek yüksekokulları da hiç öğrenci alınmamıştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi