İskenderun´da ´maske denetimi´
İskenderun´da dün kaymakam ve kurum müdürlerinin de katılımı ile maske denetimi yapıldı.
Tarih: 5.9.2020 09:16:25

Akın Bodur/İskenderun

 Antakya´daki maske denetimi ise valivekili Aydın Tetikoğlu´nun katılımıyla gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı ve Hatay Valiliğinin talimatları doğrultusunda yapılan maske denetimine katılan kaymakam İskender Yönden´e kurumarın yöneticileri, muhtarlar, esnaf ve meslek odaları temsilcileri ile kolluk birimleri de eşlik etti. Kaymakamlıkta oluşturulan denetim ekipleri de kentte maske kontrolünde bulundu. ´Kontrollü sosyal hayat´ döneminde öne çıkan maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik gibi konuların yanı sıra iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirler ve kurallara uyulup uyulmadığına yönelik denetimlerin sürdürüleceği, halka rehberlik etmek ve farkındalığı artırmaya çalışmaların decam edeceği belirtildi.

´Şoförlerin kaybına önlem alınacak mı?´
Koronavirüs salgını nedeni ile Türkiye´deki esnafların oldukça mağdur olduğunu ifade eden Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, şoförlerin sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı. Milletekili Oruç, önergesinde, "Samandağ Şoförler Kooperatifi ziyaretimde, tarafıma iletildiği üzere; mazot, lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası, fenni muayene gibi girdilere sık sık gelen zamlar ve pandemi süresince yaşanan iş kaybı nedeni ile zorluk yaşamaktadırlar. Pandemi süresince birçok büyükşehirde toplu taşıma araçlarına mazot desteği verilmesine rağmen, Hatay´da mazot desteği verilmemiştir. Altı aydır zararda olduklarını dile getiren toplu taşıma şoförleri, yalnızca üç ay ertelenen vergi ödemelerinin yapabilmelerinin mümkün olmadığını iletmişlerdir. 65 yaş üstü yolcudan ücret alınmamasını öngören yasa nedeni ile oluşan zararın devlet tarafından karşılanması istenmektedir. Esnafın tek başına salgının yarattığı ekonomik zararların üstesinden gelmesi mümkün olmadığı gibi, bunu beklemek de doğru değildir. Tüm esnafa ve toplu taşıma esnaflarına da pandemi sürecinde devlet destek vermekle yükümlüdür. Bu desteklerin planlanması ve yerine getirilmesi gerekmektedir" ifadesine yer verdi.
Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Salgın nedeni ile mağdur olan toplu taşıma araçlarına destek verilmesi planlanmakta mıdır? Halihazırda ekonomik olarak oldukça zor durumda olan toplu taşıma esnafının banka kredileri, banka kredi kartları ödemelerinin faizsiz ertelenmesi talepleri değerlendirilecek midir? Bunun için Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır? Toplu taşıma esnafının vergi ödemelerine ilişkin af çalışması olacak mıdır? Toplu taşıma esnafına yakıt desteği verilmesi için çalışmalarınız var mıdır? Pandemi süresince esnafın girdilerine sürekli yapılan zamların geri çekilmesi ve böylelikle esnafın yükünün bir nebze azaltılması için çalışmalar var mıdır? 65 yaş üstü yolculardan ücret alınmaması nedeni ile oluşan kaybın toplu taşıma esnafına yansımaması için Bakanlığınızca önlem alınacak mıdır?"

Sokakta yapışık gezenler hastanede birbirinden kaçıyor
İskenderun Devlet hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal İnce, koronavirüsün kısaca seyrinin ´maske, mesafe, temizlik´ olduğunu belirtti. Dr. İnce, sosyal iletişim sitesinden yaptığı fotograflı paylaşımda, "Ne söyleyecek bir sözümüz ne de vaadedecek bir gücümüz kaldı. Tüketilmek bu olsa gerek, sezsizce ve tek tek. Bir nefes için ömür tüketmek... Bir an için büyük bir zamanı katletmek. Maske, mesafe, temizlik. Elimizdeki tek gerçek kurallara uyalım. Uymayanı uygun bir dille uyaralım. Sabredenler mükafatı görecektir" ifadesine yer verdi. Bir farklı paylaşımında "Allah bütün kapıları kapatsa bile, mutlaka nefes alabilsin diye bir bir delik bırakır. Biz de bir delik olabilirsek ne mutlu bize. Birlikte yeneceğiz!" değerlendirmesinde bulunan Dr. İnce, ´Sizi bir hekim ve hemşehriniz olarak uyarıyorum´ başlıklı farklı paylaşımında ise şu görüşünü belirtti: "Büyük bir savaşın içindeyiz, coronayla. Ben bir fiil içindeyim. Sokakta yapışık gezenlerin hastanede nasıl birbirinden kaçtığını, corona denince çaresizliğini görüyorum. Bugun telefonlar geldi. Coronamı oldun hocam? Hayır olmadım, şimdilik. Sevgili dostlarım lakin böyle giderse kimse maske takmaz, fiziksel mesafeye uymaz, temizliğe dikkat etmez ise herkes bu illete sahip olacak. Öncelikle de sağlık çalışanları. Ne yapalım yalvaralım mı? Ya da tek tek ölelim mi? Lütfen uzaydaymış gibi yaşamayalım. Gerçeği görelim. Herşey önce bizde biter. Çözüm hasta olup hastaneye gelmek değil, kurallara uyuş hasta olmamak."

Son başbakan da koronavirüs oldu
Türkiye Cumhuriyeti´nin son başbakanı olarak tarihe geçen Binali Yıldırım ve eşi de koronavirüs hastalığına yakalandı. Hatay Milletvekili ve AKP MKYK Üyesi Hacı Bayram Türkoğlu, son Başbakan Binali Yıldırım ile Hatay AKP Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik ve kendisinin birlikte yer aldığı fotoğraflı sosyal iletişim sitesindeki paylaşımında şunlara yer verdi: "Koronavirüs testi pozitif çıkan Türkiye Cumhuriyetimizin son başbakanı, vefa ve gönül insanı, İzmir Milletvekilimiz BinaliYıldırım ve eşi Semiha Yıldırım´a geçmiş olsun dileklerimi İietiyor, şafi olan yüce Allah´tan şifalar niyaz ediyorum. Yıldırım çiftinin Allah´ın izni ve inayetiyle süreci en kısa sürede hanelerindeki istirahat günlerinde atlatacaklarına ve salah bulacaklarına inancımız tamdır."

HATSU´dan personele takip sistemi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı takip sistemi kurdu. HATSU Covid-19 Takip Sistemi uygulamasıyla personelin sağlık durumunu yakından takip edildiği anlatılan HATSU´nun yazılı açıklamasında şunlara yer verilidi: "Korona belirtileri olan 37.5 derece ve üzeri ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, tat ve koku kaybı gibi durumları göz önünde bulundurarak personelin kendisini ve yakın çevresinin sağlık durumunu takip ederek tedbirleri dijital alanda da genişleten HATSU, personeli günlük olarak takip ederek, halk sağlığını koruma ve virüsün yayılımını azaltmaya katkı sağlama amacındadır. HATSU personelinin TC kimlik numarası ve kendilerine verilen şifre ile her gün zorunlu olarak HATSU Covid-19 Takip Sistemi´ne girerek, soruları cevaplayan personelini takip edecek. Salgını önleme ve tedbir çalışmalarında personele eldiven, maske ve el dezenfektanı dağıtımı gerçekleştiren HATSU, hizmet binalarının girişinde kızılötesi ateş ölçer cihazı ile işlem yapan vatandaş ve görev yapan personelin vücut sıcaklığını da ölçüyor."

Kamusen: Ek değil, tek ödeme istiyoruz
Ülkenin 11 Mart´tan günümüze salgınla mücadele ettiğini ifade eden Türkiye Kamu-sen Hatay İl temsilcisi Hayri Şahin, salgınla mücadelenin kahramanlarının sağlık çalışanları olduğunu belirtti. "Tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi, kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakarlık, ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçtiler. Binlerce arkadaşımız virüse yakalandı, hayatını kaybederek şehit olanlar oldu" açıklamasını yapan Şahin, şu değerlendirmeyi yaptı: "Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getirdik. Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu. Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi. Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimliği çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş Hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi. Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı. Bir kez daha haykırıyoruz; Ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz. Onu da maaşa zam olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür. Bunun dışında; 3600 ek gösterge sözü bir an önce hayata geçmemiştir. Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır. Beklentimiz salgının seyrini arttırarak devam ettiği şu günlerde sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesidir."

Kimler grip aşısı olmalı?
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden grip aşısını öncelikli olarak kimlerin yaptırması gerektiğine ilişkin bilgilendirme yapıldı. Kimlerin mutlaka grip aşısı olması gerektiğini açıklanan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinde,a "5 yaş üstündekiler, enfeksiyon hastalıklarına karşı çocuklar-bebekler kadar duyarlıdır. Yaşlılar grip olduklarında hastalığı daha ağır geçirebilirler. Sinüzit, orta kulak iltihabı ve çok basit bir mikroorganizma sonucunda grip bir anda zatürre hastalığına dönüşebilir ve hayati risk taşıyabilir. Yaşlılarımızı aşısı olan enfeksiyon hastalıklarından korunmak için en önemli korunma yöntemi aşılamadır" ifadesine yer verildi. Açıklamada, mutlaka grip aşısı olması gereken gruplar ise şöyle sıralandı: 65 yaş ve üzerindekiler; Kronik böbrek yetmezliği olanlar; Kalp damar sistemi hastaları; Şeker hastaları; Hamileler; Astım, kronik akciğer hastalığı olanlar; 6 ay-18 yaş arası olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler.
Kaynak:

Aşılama başladı
Aşılama başladı
Sağlık Bakanlığı tarafından Hatay´a gönderilen koronavirüs tedaisine ilişkin Çin aşısı; CoronaVac, sağlık çalışanlarına vuruldu.
Yaralı şahin, tedavide
Yaralı şahin, tedavide
Kumlu İlçe Jandarma Komutanlığı timleri, yaralı halde bulduğu bir Şahin´i tedavisinin yapılması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne ait teslim etti.
Kaledibi ´kar altında´
Kaledibi ´kar altında´
Meteorolojinin geçtiğimiz hafta yaptığı uyarı sonrası ülkenin birçok yerindeki yüksek alanlar kar yağışı düşerken, Hatay da kar yağışından etkilenen bölgeler arasında yer aldı.
Otoyolda motosiklet yarışına ceza
Otoyolda motosiklet yarışına ceza
Erzin İlçe Jandarma Komutanlığı timleri, otoyolda para karşılığında motosiklet yarışı yapan gençler hakkında trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçuyla idari para cezası yazıldı.
HBB ekipleri nöbette
HBB ekipleri nöbette
Bölgede etkili yağışlar nedeniyle Arsuz´da toprak kayması ve heyelan yaşanan noktalara ivedilikle müdahale eden Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin önlemleri arttırarak görev sürdüreceği belirtildi.
Başkan Güven: Tüm ekiplerimizle sahadayız
Başkan Güven: Tüm ekiplerimizle sahadayız
Yağışın etkisini gösterdiği mahallelerde çalışmaların sürdüğünü belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “Tüm araçlarımızı, ekipmanlarımızı kullanarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Arsuz´da kriz masası
Arsuz´da kriz masası
Arsuz Belediyesi, aşırı yağışların yarattığı hasarlarla ilgili oluşturulan kriz masasına 444 7 922 ve 03266612111 nolu telefon numaralarından ulaşılabileceğini bildirdi. CHP´nin Doğa Haklarından Sorumlu MYK Yrd. Nermin Yıldırım Kara, Zilli çayında barınan balıkçı teknelerinin Madenli barınağına sığınma taleplerinin değerlendirilmediğini açıkladı.
Arsuz´da ´seferberlik´ hali
Arsuz´da ´seferberlik´ hali
İki gündür etkisini sürdüren şiddet yağışın etkileri netleşmeye başladı. Kentteki kurumlar eşgüdümle çalışma yürütürken, sel felaketi yaşanan yerleşimlere yardım ulaştırıldı.
Arsuz´da şiddetli yağış etkiledi
Arsuz´da şiddetli yağış etkiledi
Arsuz Belediyesi Fen İşleri müdürlüğü ekipleri iki gündür etkisini sürdüren yağışların etkili olduğu yerleşimlerde çalışmalarını sürdürdü, tıkanan kanal ve mazgallarda temizlik çalışması gerçekleştirildi.
Ahrazoğlu vefat etti
Ahrazoğlu vefat etti
MHP 26. dönem Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, yaşamını kaybetti.
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi