İskenderun´da nefes alamıyoruz
24 kuruluş temsilcisi İskenderun Liman kapısı önünde canlık hayvan ithalatına dikkat çekti: Hastalık riski artıyor.
Tarih: 5.11.2018 11:52:58

Orhan Yıldız/İskenderun

İskenderun´da aralarında siyasi parti, meslek ile sivil toplum örgütlerinden oluşan 24 kuruluş, yerleşimlerde olumsuz etkileri hissedilen Limakport´tan canlı hayvan tahliyesinin hastalık riskine dikkat çekti, son yıllarda yıkıma uğratılan tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar düzenlenmesi çağrısı yaptı.
Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilciliği´nden Dr. Behçet Ekşili´nin ucuz et ithal etmek amacıyla yapılan ithalatta denetimlerle ilgili soru işaretlerine dikkat çekerken 24 kuruluş adına ortak açıklamayı İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara okudu. Ortak açıklamada, çözümün tarım ve hayvancılık politikalarının gözden geçirilerek düzenlenmesiyle sağlanabileceği belirtilerek, “Siyasi iradeden beklentimiz bir an önce ülkemizde hayvancılığının geliştirilmesi ve tekrar kendi ihtiyacımızı karşılayacak düzeye gelebilecek politikalar oluşturması ile gerek taşıyacağı hastalık riskleri gerekse yerli üretime olumsuz etkileri açısından hayvancılığımızın ölüm fermanı olan canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatından vazgeçilmesi olmakla birlikte, kısa vadede canlı hayvan sevkiyatlarının bundan sonra devam edecek olması durumunda kent merkezlerinden uzak, meskun mahal dışındaki limanlardan yapılması, hayvanların sıkı veteriner kontrolünden geçmeleri, dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması, karantina sürelerine dikkat edilmesi ve özel karantina alanları oluşturulmasıdır” denildi.

Ülkemiz hayvancılığı da etkileniyor
Açıklamada, şöyle değerlendirmeye yer verildi: “Ülkemizin Yurtdışından yapmış olduğu canlı hayvan ithalatın sevkiyat işlemleri bir süredir İskenderun Limanı´ndan sürdürülmektedir. Büyük ve küçükbaş canlı hayvanları taşıyan gemilerden tahliye işlemleri sırasında kent merkezinde ve limana yakın civar mahallelerde insanların genzini yakan, nefes almayı engelleyen yoğun ve ağır bir koku yayılmaktadır.
Bundan daha da önemlisi yaşadığımız coğrafyada aslında var olmayan farklı sinek türleri hayvanlarla birlikte gelmekte ve gemilerin şehrimize geldiği dönemde yoğun sinek şikayetleri de olmaktadır. Sineklerin bir çok hastalığın taşıyıcısı olduğu düşünüldüğünde daha önce ülkemizde hiç karşılaşılmayan hastalıkların ortaya çıkması söz konusu olabilecektir. Her ne kadar ilgili bakanlıklar özellikle şarbon hastalığı hususunda şu an itibari ile artmış bir risk bulunmadığını ifade etseler de ilerleyen dönemlerde bu tür hastalıklarla karşılaşılmayacağının garantisi yoktur.
Hayvan sevkiyatının ötesinde ithal edilen hayvanlarda görüldüğü iddia edilen şarbon hastalığı veya saman, et ve et ürünleri ithalatı diğer hastalık risklerini daha da arttırıyor. Her geçen gün daha da zorlaşan üretim koşulları yerini üretememeye bırakıyor. Mevcut sorunlar sadece İskenderun bölgesinin bir sorunu değil yaşadığımız bölgenin ayrıca ülkemizin bir sorunudur. Gerçekleştirilen canlı hayvan ithalatlarının ülkemiz hayvancılığına yaratacağı olumsuz etki açıktır. Esas olan son yıllarda yıkıma uğratılan tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar düzenlenmesi, damızlık ve hayvan üretimi,et ve süt üretimine yönelik bir seferberlik ilan edilerek destek ve teşvikler yerli üretime geçilmesidir.”

Kimler destekledi?
İskenderun Limanı A kapısı önünde Cumartesi günü saat 4.00´da yapılan ortak açıklamaya şu kuruluşların destek verdiği açıklandı: İskenderun Çevre Koruma Derneği, İskenderun Tabip Odası, Türk Tabipler Birliği Çevre Komisyonu, Hatay Ziraat Mühendisleri Odası, İskenderun Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İnşaat Mühendisleri İskenderun Temsilciliği, Makine Mühendisleri İskenderun Temsilciliği, Elektrik Mühendisleri İskenderun Temsilciliği, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Grubu, HDP İlçe Örgütü, Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube, Eğitim-Sen İskenderun Şubesi, Eğitim-İş İskenderun Şubesi, Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, İskenderun Ayna Kültür Sanat Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İskenderun Şubesi, İnsan Hakları Derneği, İskenderun Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası, İskenderun Muhtarlar Derneği, İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası, Türk Kadınlar Birliği Derneği İskenderun Şubesi.
Kaynak:

"Teklif, başınızın çaresine bakın demektir"
"Teklif, başınızın çaresine bakın demektir"
Hükümetin memur maaşına zam önerisine tepki.
CHP: AKP de buna ileri demokrasi diyor
CHP: AKP de buna ileri demokrasi diyor
Üç belediye başkanının görevden alınıp, yerlerine kayyım atanması
Antakya´da ot ve anız yangını
Antakya´da ot ve anız yangını
Antakya´nın Narlıca mahallesinde çıkan yangında, ot ve anızların yandığı, yangının ormana ulaşmadan söndürüldüğü açıklandı.
Validen ´Gadir-i Hum ziyareti´
Validen ´Gadir-i Hum ziyareti´
Hatay Valisi Rahmi Doğan, il protokolü ile birlikte Hazreti Muhammed´in Veda Haccı dönüşünde Hazreti Ali´yi taltif ettiği gün olarak bilinen ve Alevilerin en büyük dini bayramlar arasında kutladığı Gadir-i Hum Bayramı sevincine ortak olmak için Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği (ALİYAD) Başkanı Nasreddin Eskiocak´ı ziyaret etti.
Ermeni Patrikliğinin protokol ziyareti
Ermeni Patrikliğinin protokol ziyareti
Meryem Ana Yortusu kapsamında yapıldı
Yayımlanan karar neden geri çekilmiştir?
Yayımlanan karar neden geri çekilmiştir?
Son zamanlarda Çin, Malezya, Vietnam gibi ülkelerin çöp ithalatını sınırlandırma kararı almasıyla birlikte birçok ülkeden Türkiye´ye yapılan çöp ithalatında ciddi bir artış yaşandığını ifade eden Hatay Milletvekili Suzan Şahin, bu çöplerin tam olarak hangi işlemlerden geçirildiği, geri kazanımda kullanıp kullanılmadığı, niteliğinin ne olduğu, hangi alanlarda kullanıldığını ve nasıl bertaraf edildiğinin kamuoyundan gizlendiğini savunarak, konunun araştırılması istemiyle TBMM gündemine taşıdı.
Yeniyurt sahili ´özelleştiriliyor´
Yeniyurt sahili ´özelleştiriliyor´
Yatırım teşvik yöntemiyle 49 yıl süreyle kiralanacak
Valiye taziye ziyaretleri
Valiye taziye ziyaretleri
Hatay Valisi Rahmi Doğan, babası merhum Kaya Doğan için yapılan taziyeleri kabul etti.
AKP, muhtarlarla buluştu
AKP, muhtarlarla buluştu
Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve AKP İskenderun İlçe Başkanı Abdülkerim Güven, kentteki muhtarlarla bir araya geldi.
"Açık bir siyasi darbedir"
"Açık bir siyasi darbedir"
Bakanlığın üç belediye başkanını görevden alması.
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Farklı dil, din ve kültürlerin bir arada yaşadığı Hatay´da, 15 Ağustos Meryem Ana Bayramı (Yortusu) farklı tarihlerde İskenderun, Arsuz, Antakya ve Samandağ´da kutlandı.
Yavru geyik, koruma altında
Yavru geyik, koruma altında
Amanos Dağında, dağın İskenderun eteklerinde yaşayan bazı yırtıcı hayvanlardan kaçan ve yayla sakinleri tarafından yakalanan yavru geyik, önce yöre sakinleri tarafından koruma altına alındı, ardandan da belediye görevlilerine teslim edildi.
6 hektar alan yandı
6 hektar alan yandı
Antakya´da iki orman yangını
Görüşmede son gün
Görüşmede son gün
Hükümetle kamu çalışanları arasında toplu sözleşme müzakeresi
"Tavrımız önceki tutumumuzdan farksızdır"
"Tavrımız önceki tutumumuzdan farksızdır"
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, yeni ´adli yıl´ nedeniyle Yargıtay tarafından Beştepe´deki Cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlenecek törene baro olarak katılmayacaklarını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi