İskenderun´da nefes alamıyoruz
24 kuruluş temsilcisi İskenderun Liman kapısı önünde canlık hayvan ithalatına dikkat çekti: Hastalık riski artıyor.
Tarih: 5.11.2018 11:52:58

Orhan Yıldız/İskenderun

İskenderun´da aralarında siyasi parti, meslek ile sivil toplum örgütlerinden oluşan 24 kuruluş, yerleşimlerde olumsuz etkileri hissedilen Limakport´tan canlı hayvan tahliyesinin hastalık riskine dikkat çekti, son yıllarda yıkıma uğratılan tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar düzenlenmesi çağrısı yaptı.
Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilciliği´nden Dr. Behçet Ekşili´nin ucuz et ithal etmek amacıyla yapılan ithalatta denetimlerle ilgili soru işaretlerine dikkat çekerken 24 kuruluş adına ortak açıklamayı İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara okudu. Ortak açıklamada, çözümün tarım ve hayvancılık politikalarının gözden geçirilerek düzenlenmesiyle sağlanabileceği belirtilerek, “Siyasi iradeden beklentimiz bir an önce ülkemizde hayvancılığının geliştirilmesi ve tekrar kendi ihtiyacımızı karşılayacak düzeye gelebilecek politikalar oluşturması ile gerek taşıyacağı hastalık riskleri gerekse yerli üretime olumsuz etkileri açısından hayvancılığımızın ölüm fermanı olan canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatından vazgeçilmesi olmakla birlikte, kısa vadede canlı hayvan sevkiyatlarının bundan sonra devam edecek olması durumunda kent merkezlerinden uzak, meskun mahal dışındaki limanlardan yapılması, hayvanların sıkı veteriner kontrolünden geçmeleri, dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması, karantina sürelerine dikkat edilmesi ve özel karantina alanları oluşturulmasıdır” denildi.

Ülkemiz hayvancılığı da etkileniyor
Açıklamada, şöyle değerlendirmeye yer verildi: “Ülkemizin Yurtdışından yapmış olduğu canlı hayvan ithalatın sevkiyat işlemleri bir süredir İskenderun Limanı´ndan sürdürülmektedir. Büyük ve küçükbaş canlı hayvanları taşıyan gemilerden tahliye işlemleri sırasında kent merkezinde ve limana yakın civar mahallelerde insanların genzini yakan, nefes almayı engelleyen yoğun ve ağır bir koku yayılmaktadır.
Bundan daha da önemlisi yaşadığımız coğrafyada aslında var olmayan farklı sinek türleri hayvanlarla birlikte gelmekte ve gemilerin şehrimize geldiği dönemde yoğun sinek şikayetleri de olmaktadır. Sineklerin bir çok hastalığın taşıyıcısı olduğu düşünüldüğünde daha önce ülkemizde hiç karşılaşılmayan hastalıkların ortaya çıkması söz konusu olabilecektir. Her ne kadar ilgili bakanlıklar özellikle şarbon hastalığı hususunda şu an itibari ile artmış bir risk bulunmadığını ifade etseler de ilerleyen dönemlerde bu tür hastalıklarla karşılaşılmayacağının garantisi yoktur.
Hayvan sevkiyatının ötesinde ithal edilen hayvanlarda görüldüğü iddia edilen şarbon hastalığı veya saman, et ve et ürünleri ithalatı diğer hastalık risklerini daha da arttırıyor. Her geçen gün daha da zorlaşan üretim koşulları yerini üretememeye bırakıyor. Mevcut sorunlar sadece İskenderun bölgesinin bir sorunu değil yaşadığımız bölgenin ayrıca ülkemizin bir sorunudur. Gerçekleştirilen canlı hayvan ithalatlarının ülkemiz hayvancılığına yaratacağı olumsuz etki açıktır. Esas olan son yıllarda yıkıma uğratılan tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar düzenlenmesi, damızlık ve hayvan üretimi,et ve süt üretimine yönelik bir seferberlik ilan edilerek destek ve teşvikler yerli üretime geçilmesidir.”

Kimler destekledi?
İskenderun Limanı A kapısı önünde Cumartesi günü saat 4.00´da yapılan ortak açıklamaya şu kuruluşların destek verdiği açıklandı: İskenderun Çevre Koruma Derneği, İskenderun Tabip Odası, Türk Tabipler Birliği Çevre Komisyonu, Hatay Ziraat Mühendisleri Odası, İskenderun Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İnşaat Mühendisleri İskenderun Temsilciliği, Makine Mühendisleri İskenderun Temsilciliği, Elektrik Mühendisleri İskenderun Temsilciliği, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Grubu, HDP İlçe Örgütü, Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube, Eğitim-Sen İskenderun Şubesi, Eğitim-İş İskenderun Şubesi, Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, İskenderun Ayna Kültür Sanat Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İskenderun Şubesi, İnsan Hakları Derneği, İskenderun Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası, İskenderun Muhtarlar Derneği, İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası, Türk Kadınlar Birliği Derneği İskenderun Şubesi.
Kaynak:

Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
Hatay yemekleri, festivalde tanıtılacak
International Gastronomi Macao 2019, Çin´de düzenlenecek
Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi