İskenderun´da sabun şenliği
Sokak sabun koktu
Tarih: 2.12.2019 11:04:47

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun´da iki dernek işbirliğiyle önceki gün sabun şenliği bir kez daha düzenlendi. Evimiz İskenderun Süpürge Derneği ve Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneğinin işbirliğiyle yapılan sabun şenliği ile soyut kültürel miras arasında bulunan ve yerelde üretilen Defne sabunu üretimi geleneksel olarak yaşatılmaya çalışıldı. Sabun şenliğinde, sabun üretimi görsel olarak anlatıldı, üretilen sabunla kısmi atölye çalışması da sergilendi. Etkinliğe katılan birçok kişi ilk kez sabun yapımını gözlemlerken, bazıları buna fotograf kareleriyle anı olarak ölümsüzleştirdi, bazıları da sabunun üretimi sırasında karıştırmaya katkı sunmaya çalıştı. Sabun dökümünün, sabun yapım ustası Ali Kiremit tarafından yapıldı. Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği yöneticilerinden Mehmet Berkyürek de Defne sabunu mitolojideki hikayesini katılımcılara aktardı.
Kazanda pişirilen Defne sabunu, yere serilen kalıplara dökülerek, kurutulmaya bırakıldı. Şenlikte sabun dökümü sabun ustası Ali Kiremit ve yardımcısı Ahmet Tümkaya tarafından yapılırken, dökümü tamamlanan Defne sabunları soğuduktan sona kesilip, damgalandı ve kullanıma hazır hale getirildi. Sabun dökümü şenliğinde 50 kiloya yakın kilo Defne ve zeytinyağı kullanıldı. Evimiz İskenderun Süpürge Derneği ile Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneğinin işbirliğiyle her hafta düzenlenen geleneksel çarşamba toplantısı konuklarına Defne sabunu ile İskenderun kartpostalları hediye ediliyor.

´Sabun dökümünde ölçü ayarları önemli´
Defne sabununun yapımının görüldüğü kadar kolay olmadığını ve kullanılan malzemelerdeki ayarların önemli olduğunu ifade eden sabun ustası Kiremit, Defne sabununun, zeytinyağı ve defne yağına suda eritilen kostiğin ilave edilerek, macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıldığını belirtti. Kostiğin, sabunun kıvamına gelmesi, donması ve köpürmesi için kullanıldığını anlatan sabun ustası Kiremit, 10 litre zeytin ve defne yağına iki buçuk litre su ve kilo 750 gram kostik karıştırıldığını da belirtti.
Kaynak:

Kadının seçmesinin 85. yılı
Kadının seçmesinin 85. yılı
Bugün 5 Aralık, Mustafa Kemal Atatürk´ün kararıyla Türkiye Cumhuriyeti´nin Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkını vermesinin 85. yıl dönümü ve Dünya Kadın Hakları Günü.
"Tüm insanlar kusurlu"
"Tüm insanlar kusurlu"
Dünya Engelliler Günü
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
2022 sayılı kanun kapsamında aldıkları engelli aylığı 2016 Aralık ayında kesilen, yatağa bağlı yaşam mücadelesi süren 1980 doğumlu Sevsen ile 1982 doğumlu Cihan da önceki gün Dünya Engelliler Günü´nü kutladı.
Hatay İstihdam Fuarı
Hatay İstihdam Fuarı
12. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, İskenderun´da yapıldı.
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanosların çığlığı" adlı romanı yazan gazetemizin yazarlarından Nurullah Er, emperyalizme karşı verdiği Hatay´ın kurtuluş mücadelesinde Amanos Dağı´nın büyük önemi bulunduğunu ifade etti.
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Necmettin Çalışkan, Suriye konusunda bölge ülkeleriyle yapılacak işbirliği sonucu netice alınabilineceğini söyledi.
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Hatay Barış Pınarı Şehidi
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
İskenderun Belediyesinin AKP´li yönetimi
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Spor Toto 1. Ligi
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, geçen ay polisin ilde yaptığı adli ve önleyici hizmet kapsamında 374.642 kişinin GBT kaydının sorgulamasının yapıldığını, 140.137 aracın kontrol edildiğini, aranan 657 kişinin yakalandığını ve 54 kişi hakkında Kabahatler Kanunu gereğince idari işlem yapıldığını açıkladı.
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
İskenderun´da ‘kişisel verilerin korunması kanunu veri sorumluları sicil bilgi sistemi bilgilendirme´ semineri düzenlendi.
Karağaç´ta asfalt çalışması
Karağaç´ta asfalt çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ekiplerin ilde yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürerek, vatandaşın nitelikli ulaşım hizmeti almasını sağlamaya devam ettiğini belirtti.
6 ayda ´u dönüşü´
6 ayda ´u dönüşü´
İskenderun´un Sarıseki mahallesindeki Kanyon parkın yap-işlet-devret modeliyle 7 yıl kiralamaya yapabilmek için belediye meclisinden yetki alan belediye başkanı Fatih Tosyalı, yetkili kullanması halinde orman müdürlüğünden 01 Temmuz 2011´de 10 yıl süreyle tahsis için alınan süreden 6 yıl sonrasının da kiralamasını yaparak, yetkisini aşacak ve sözleşme hukuksuz duruma düşecek.
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
Dünya Engelliler Günü
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
Kurtuluş Caddesi´ndeki tarihi yapıların restorasyon çalışması başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi