İsrail protesto edildi
Müslümanların ilk kıblesi olarak kabul edilen Mescid-i Aksa´yı ibadete kapatan İsrail, İskenderun´da protesto edildi.
Tarih: 22.7.2017 09:46:10

Burak Milli/İskenderun

Cuma namazı çıkışı Kaptan Paşa Camisi´nde toplanan grup, önce burada Filistin´de şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı. Daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Parkı´na geçen grup İsrail´in Mescid-i Aksa´ya yönelik tutumunu protesto etti.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´in de katıldığı basın açıklamasında Grup adına bildiriyi okuyan Anadolu Gençliği Derneği İskenderun Temsilcisi Muhammed Zahit Demir, İsrail´in var olduğu günden bu yana İslam ülkelerine terör ihraç ettiğini söyledi.

“Mescid-i Aksa ilk kıblemiz”
İsrail´in, geçtiğimiz Cuma günü Mescid-i Aksa´da üç Müslüman´ı şehit ederek Müslümanları Mescid-i Aksa´ya sokmamak için elinde geleni yaptığını hatırlatan Demir, şöyle devam etti:
"İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa´nın her kapısında sözde İsrail denilen katiller sürüsü bekliyor. Mescid´in kliniği tarumar edilmiş, içerideki tüm depoların kapıları kırılmış, tüm kuyuların kilitleri parçalanmış ve içerisi savaş alanına çevrilmiş durumdadır. Siyonist İsrail, istediği zaman ezanı susturmakta, istediği zaman Müslümanların Mescid-i Aksa´ya girmesini yasaklamaktadır."
Belirli çevrelerin elinde olan ekranların ve manşetlerin konuyu yok saydığını ifade eden Demir, Müslümanların birbirinden habersiz kalmadığını aktardı.

“Kudüs bir insanlık sorunudur”
Filistin´de olan biteni yakından takip ettiklerini anlatan Demir, İsrailin yaptıkları karşısında duyarsız kalmayacaklarını ifade etti. Kardeşliğin gereği olarak da tüm Müslümanlara konuyla ilgili onurlu bir tutum ve davranış sergilemeye davet eden Demir, şunları kaydetti:
"Kudüs bir Filistin sorunu değildir. Kudüs bir Arap sorunu değildir. Kudüs bir insanlık sorunudur. Kuru bir toprak davası değil, insanlığın kurtuluşunun kapısıdır. Bunun için diyoruz ki, Kudüs´ün özgürlüğü ümmetin özgürlüğü demektir. Ümmetin özgürlüğü için bugün Kudüs için birşeyler yapma, Mescid´i Aksa´yı yalnız bırakmama günüdür. Gelin hep birlikte sesimizi yükseltelim. Bütün gücümüzle ve imanımızla Mescid-i Aksa´ya sahip çıkalım. İslam ülkelerinin terörist ile ilişkilerini normal hale getirmesini sürdürmesini ve geliştirmesini onaylamıyoruz. Müslümanlar birlikte hareket ettiğinde küstah İsrail´in ne kadar çaresiz kalacağını da biliyoruz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İsrail protesto edildi iskenderun agd
Gurbetçileri görüştüler
Gurbetçileri görüştüler
Suudi Arabistan´daki gurbetçiler, Hatay Milletvekilleri Şanverdi, Topal, Yayman ile Güzelmansur´un takibinde
En tehlikeli virüs açlık
En tehlikeli virüs açlık
Dünya Çiftçiler Gününde açıklama yapan Türkiye Çevre Platformu, koronavirüs mücadelesi verilirken, tarımın ve çiftçilerin ne kadar önemli bir yeri olduğunun tüm dünyada açıkça ortaya çıktığını ifade etti.
17 Hataylı idamla yargılanıyor
17 Hataylı idamla yargılanıyor
Suudi Arabistan´da yuşturucu bulunmaktan yargılanıyor
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Afrin ve Cinderes´e gitti
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Suriye´den Türkiye´ye getirilen ve kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Büyükelçilik yetkilileri eşliğinde Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine ulaştı.
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Dün Türkiye´ye getirilen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Japonya Büyükelçiliği yetkiilileri eşliğinde Hatay´dan ayrıldı.
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Japon serbest gazeteci Jumpei Yasuda´nın serbest bırakıldığını doğruladı. Hatay Valiliği de teslim edilen kişinin Yasuda olduğunun doğrulandığını açıkladı.
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
Kaçak yollarla girdiği Suriye´de, 2015 yılında kaçırılan kayıp Japon gazeteci Hatay´a getirildi. Japon Hükümet sözcüsü, serbest bırakıldığı yönündeki bilginin kendilerine Katar Makamları tarafından bildirildiğini belirtti.
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
"Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" projesine destek amacıyla Hatay´ın 15 ilçesinden de protestoya katılım yapılması bekleniyor.
BM heyeti sınır illerinde
BM heyeti sınır illerinde
Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova-Sollorano, 8 Ocak Pazartesi günü bir günlük çalışma ziyareti kpsamında Hatay´a gelecek.
Yardım gemisi Aden´de
Yardım gemisi Aden´de
Türkiye´nin İskenderun üzerinden Yemen´e gönderdiği yardım gemisi Blue Fury, yükünü Aden Limanı´nda boşaltmaya başladı.
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Hatay´da yaşayan mültecilere ‘Türk Alman İşbirliğinde Mesleki Beceri Geliştirme Projesi´ TAMEB kapsamında liman lojistiği eğitimi verilecek.
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD´nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nikki Haley, Altınözü´ün Boynuyoğun mahallesindeki Geçici Barınma Merkezi´de kalan Suriyeli sığınmacıları ziyaret edip, yaşam koşulları hakkında bilgi aldı.
Mülteci kampları sınırın ötesine
Mülteci kampları sınırın ötesine
Almanya´da federal hükümeti oluşturan Hristiyan Demokrat Parti´nin (CDU) Dış İlişkiler Bürosu Şefi Herrn Bertil, yaptığı çalışmaların hem Alman dış politikasını, hem de Avrupa Birliği´nin dış ilişkilerini etkilediğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi