"İsrailat kürsüsü kurulsun"
Araştırmacı Yazar Aydın Kemirtlek, Türkiye´de acilen bir İsrailat kürsüsünün kurulması gerektiğini söyledi. Yahudilerin ´yeryüzü cenneti´nin Kapadokya ve güneyini kapsayan yarım ada olduğu öne sürülmesi üzerine bu konunun Türkiye´yi yakından ilgilendirdiğini savundu.
Tarih: 26.5.2018 11:17:12

Araştırmacı, Yazar Aydın Kemirtlek Kırım soykırımını, İsrail lobisinin stratejilerini ve İsrail´in ´yeryüzü cenneti´ arayışının perde arkasını anlattı. Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin geleneksel Çarşamba Sohbetleri´nde konuyu tartışmaya açan Kemirtlek, “Bugün Kırım meselesi İsrail tarihini ilgilendiren bir meseledir. İsrail bir muammmadır. İsrail bir kurgudur. Haçlı seferleriyle birlikte yıkılan bir İsrailden bahsediyoruz. Kimisi diyor Kuzey Amerika, İngiliz Ugandası örneğin oluyor. Japonya oluyor, Madagaskar oluyor. İngiliz Gueynası oluyor, Tazmanya oluyor, Arjantin oluyor, Peru oluyor ve Paraguay oluyor ve bu dönem dönem bu kutsal toprak nedense göç ediyor. Kutsanan metinden, Kenan diyarı aslında bugünki Filistin merkezli Beytüllahim, Kudüs ve çevresinde halka halka genişleyen yer. Şunu vaat ediyorlar; bize vaad edilen toprak kutsal Yahudi hilali. Kendi içlerinde bir uzlaşı olamıyor. Sonunda Teador Havs´ın önceliğini çektiği grup Kapadokya´nın güneyine kadar olan yarım adayı alalım yeter demeye getiriyorlar. Bu meseleyle, Türkiyeyi de, Türkiye Cumhuriyeti´ni de doğrudan ilgilendiren bir meseledir. Önümüzdeki günlerde de bu mesele kaşınacaktır. Bekleyipte görmemek gerekiyor. Acil olarak Türkiye´de bir İsrailat kürsüsü kurulması gerekiyor. İyi bir üniversitede, en az bir israilli siyonist kadar İbraniceyi bilen ve İbrani tarihini, bütün bunları birbirleriyle ilişkilendirip bizim tarihimizle de ilişkilendirilebilecek stratejistler yetiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

/resimler/2018-5/27/2326062717729.jpg

Kırım soykırımıyla ilgili  Türkiye solcuların tavrını eleştirdi
Kemirtlek, 1944´ten günümüze kadar Kırım´da yaşayan Tatar Türklerinin yüzde 95 nüfustan yüzde 35´e düştüğünü hatırlatarak Kırım soykırım meselesinin Türkiye solcuları tarafından gözardı edildiğini söyledi. Kemirtlek, "Mayıs ayı bildiğiniz gibi hüzünlü bir aydır. Hele hele solcuysanız, bizim için çok büyük anlamlar ifade eder. Bağımsızlık savaşlarının başladığı bir dönemdir. Bugünün özel bir anlamı var. Kırım´da yaşayan son Tatarlar 1944 yılında hayvan katarlarına dolduruldular. Bir gecede 250 bine yakın Tatar. Aralarında Kızılordu saflarında savaşıp Berlin´e kadar gitmiş Sovyetlerin kahramanları da vardır. -40 derece soğukta 15 dakika süre tanınarak sürgüne gönderilmişlerdir. Zorunlu çalışma kamplarında çalıştırılırken ki bir kısmı -60 derecede bir kısmı üzerlerine soğuk su dökülerek ´bir an önce kurtulalım da´ denilmiştir. Türkiye sol çevresinin, geneli sosyalist olan sol mücadeleye canı gönülden bağlı olan Balkan ve Kırım Türkleri´nin gözardı ettiği gerçeğini benim için de çocukluğumdan beri formüle ettiği görüşlerdir. Bu insanların büyük bir bölümünün MHP gibi, İslamcı partiler gibi partilere kaptırılması da Türkiye solunun bir ayıbıdır" dedi.

"Kırım-Kaliforniya projesi gündeme getiriliyor"
Kemirtek, Kırım-Kaliforniya projesini jeopolitik bir proje olarak değerlendirdi ve  ekonomik yardımlarla bu projenin hayata geçirilmek istendiğini anlattı. Kemirtek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yahudi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin oluşturulmasına yönelik jeopolitik bir projedir bu. 1923´te gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Uluslararası ekonomik yardımların alınmasının Bolşevik sonrası çöken ekonominin canlandırılmasına yönelik çalışmaların bir sonucudur. Ekonomik olduğu kadar Kırım, Tatar, Ukrayna milliyetçiliğini ve diğer milliyetçi hareketlerin, Bolşevik devriminin öncü kadrolarıyla geliştirilmiş ama başarılamamış bir projedir. Kuzey Kırım´ın yanı sıra Ukrayna ve Rus karadeniz kıyılarını da içine alan proje kırımda etnik çatışmaları arttırmıştır. 1928´de Sibirya´yla birlikte Kırım, Yahudi yerleşimlerin temel üssü haline gelmiş toprak paylaşımları nedeniyle etnik grupların çatışmayıda dahada arttırmıştır. Bu projeyle birlikte Kremlin yerel Tatar liderlerlerine yönelik baskılarıda daha da arttırmış, Kırım´da iki Yahudi iki Alman ulusal bölgesi oluşturulmasını öngörmüştür.   İkinci Dünya Savaşında Kırım´ın Nazilerden kurtarılmasıyla birlikte ABD ve Tahran Yalta görüşmeler esnasında proje yeniden gündeme getiril, Amerikan yardımlarıyla Sovyet ekonomisinin yeniden canlandırıldı. Zora dayalı bu projenin dayatmaları Ukrayna´da antisemitizmi güçlendirdi Kırım´a yönelik farklı politikaları savunan Kırımçaklar gibi bin yıldan fazla Kırım´da yaşayan yerli halkları, ki bunlar da Musevidir; Karaimlerin ve diğer Musevi tasfiyesinin de önünü açtı. 1948´de Rusya´nın İsra´i tanımasıyla proje 2014´de kadar gündeme getirilmedi. Şu anda İsrail Rus entellektüelleri arasında İbranice-Rusça üzerinden takip edebileceğiniz Hazar Kırım-Kaliforniya projesi tartışmaları yeniden gündemdedir. Bu projeyi gerçekleştiren Amerikan merkezli siyonist örgütler ki düşman kardeş Sovyetler Birliği´ne yıllık 1,5 milyon dolar Kırım´da uygulanacak bu proje için kredi açıyorlar. Kaliforniya da yahudilerin en çok yaşayan yerlerden birisi ve buraya ilk etapta 96 bin Yahudi ailenin gelmesi planlanıyor o kadar öyle ki bu proje o kadar çok kabul görülüyor ki Mayakovski´nin 1925´te öncülüğünü üstlendiği belgesel projesini resimleri fotoğraflara ve halk türkülerine yansıyor. Türkilerde şunu anlatıyor, eğer yeryüzünde cenneti görmek isterseniz, çok uzaklara bakmayın, Simporofol´den, Sivastapol´a, Canköy bulunmakta yeryüzü cenneti burada. Sovyetler Birliği´nin desteğiyle, bir Kırım´da iki Sibirya sınırında birer özerk devletin, birer Kızıl Siyonun kurulduğunu o zamanki erkek nüfusu 650 bin musevinin yerleştirileceği bir yer arayışının olduğunu ve bu arayışının sonucunda aslında İsrail´in kurulduğunu anlayabiliyoruz. 96 bin Yahudi ailenin Kırım´a göçü teşvik ediliyor ve o dönemle bunu belgesel haline getiriliyor.”

/resimler/2018-5/27/2326530843590.jpg

"Sizin cennetiniz bir başkasının cehennemi olabilir"
Kemirtlek, "Dünyanın dört bir yanında bu projeye inanmış olan devrimci gençler akın akın buraya geliyor. Bir kazakistanda birde kırımda sovyet ekonomisinin temelleri atılıyor deneysel ekonomi dediğimiz yeni ekonomi politikalarının besliyecek olan köylülüğün tasfiyesi işçi köylü istifakının son bulması proletarya diktasının önünü açacak olan deneysel ekonomi buralardan geliyor ve tabi onlar için büyük bir düş kırıklığı çünkü bir gerçekle karşılaşıyorlar finans kapitalizmini dönüştürmek öyle lafta olduğu gibi kolay olmuyor ve sıfırdan bir şeyin önünü açmaya çalışıyorlar. Cankoy başta olmak üzere probaganda çalışmaları başlıyor. 2.7 milyon Yahudi kurulan yeni fabrikalar atölyeler ve sovyet sanayisinin yeni insan tipinin  yaratılma sürecinin bir parçası olarak kırımda öğrendiler, 1930 yılına gelindiğinde artık milletler meselesi tartışılmaya vazgeçilmiş ve yeni anlayışa göre bir baskı politikası uygulanmaya başlanmıştır. bu projeye destek vermiş inanmış koministlerin tasviyesinin önünü açtı. Ukrayna milliyetçiliğini yükseltmiştir. Bir yeryüzü cenneti idelalinin sonunun getirmiştir. Kurtarıcıya ve kurtuluşa duyduğunuz inaçla bir yeryüzü cenneti kurabileceğinizi sanabilirsiniz. Unutmayınız ki sizin cennetiniz bir başkasının cehennemi olabilir. "

"Kurtulmamız gereken şey kurtarıcılar ve kurtuluş teolojisi"
Araştırmacı Yazar Aydın Kemirtlek Türkiye solunun kurtulması gereken en önemli şeyin kurtarıcılar ve kurtuluş teolojisi olduğunu söyledi. Kemirtek, "Belkide ileride Türkiye solu ileride dünyaya yeni bir katkıda bulunursa kıyısından köşesinden bizlerde buluşabilirsek belki kurtulmamız gereken en önemli şey, kurtarıcılar ve kurtuluş teolojisidir. Zaten kurtarıcının olduğu bir yerde kan kin ve gözyaşı, edilgen bir kitle ve edilgen bir kitle ve etken bir kurtarıcı her zaman olacaktır. o yüzden Başbuğlardan, reislerden, ulu önderlerden sözediliyorsa mutlaka ve mutlaka orada yahudi kurtuluş teolojisinden sözetmemiz mümkündür* diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İsrailat kürsüsü kurulsun
"Belediye bir kamu kurumudur"
"Belediye bir kamu kurumudur"
Dörtyol´da ihalesiz alımlara soru önergesi
"Şiir sadece duyguyla yazılmaz"
"Şiir sadece duyguyla yazılmaz"
İskenderun´da söyleşi düzenleyip, kitabını imzalayan Hataylı şair Dolunay Aker, şiirde duygular olduğunu ama şiirin sadece duyguyla yazılmadığını belirterek, "Duyguların düşücelerle harmanlanmasıyla şiirler yazılır.
Amanos´da terör operasyonu
Amanos´da terör operasyonu
Üç asker el yapımı patlayıcıdan yaralandı
İş dünyası, yapay zekayla şekilleniyor
İş dünyası, yapay zekayla şekilleniyor
Hatay İstihdam Fuarı
Heyetlerin vali ziyareti
Heyetlerin vali ziyareti
Dernekler Denetçisi Mehmet Altınöz ve Mustafa Timuroğlu, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ile beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanlığı Başmüfettişleri Sadi Arslan, Latif Akça ve Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
İskenderun´a Dini Rehberlik Merkezi
İskenderun´a Dini Rehberlik Merkezi
Belediye-Müftülük iş birilği
Mor Kadın Dayanışma Derneği ´mühürlendi´
Mor Kadın Dayanışma Derneği ´mühürlendi´
Gerekçe, ´işyerinde´ izinsiz eğitim verme
Olta balıkçılığı yarışması
Olta balıkçılığı yarışması
İskenderun´da geleneksel hale getirilen 10. Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması bu yıl da yapılacak.
45 projeye 64 milyon lira destek istemi
45 projeye 64 milyon lira destek istemi
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) yönetim kurulu toplantısı yapıldı.
Gitarla kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı
Gitarla kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı
Erzin´de ilkokul 4. sınıfa öğrencisi Giray Yavuz, okulda öğrendiği gitarla parkta müzik yaparak kazandığı parayı Kızılay´a bağışladı.
Samandağ´da imar planına önerge
Samandağ´da imar planına önerge
Revizyon Nazım ve Turizm Bölgesi 1. Alt Bölge 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama Planı
Kadınlar, CEDAW´ın uygulanmasını istedi
Kadınlar, CEDAW´ın uygulanmasını istedi
Kadının seçme hakkının 85. yılı
Tosyalı´ya yetki, yargıya taşınıyor
Tosyalı´ya yetki, yargıya taşınıyor
İskenderun Belediye Meclisinde kabul edilen yüzde 100 hissesi belediyeye ait olan İSKENT İskenderun Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.´nin sermaye yapısının güçlendirilebilmesi için belediye bünyesinde bulunan sosyal tesisler, spor kompleksleri, otoparklar vb. gibi tüm gayrimenkullerin etkin işletilebilmesi amacıyla şirketin ana sermeyesine ayni sermaye kapsamında eklenebilmesi ve bununla ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere belediye başkanı Mehmet Fatih Tosyalı´ya yetki verilmesi yargıya taşınıyor.
Kursiyerler eserlerini sergiledi
Kursiyerler eserlerini sergiledi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarını (HATMEK) tamamlayan kursiyerler, kursta yaptıkları çalışmaları sergiledi.
Meclis, 1/1000´lik planı onayladı
Meclis, 1/1000´lik planı onayladı
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün olağanüstü yaptığı toplantıda, mahkeme kararıyla iptal edilen İskenderun Kent Merkezi ve yakın çevresi İmar Planının Nazım İmar Planı doğrultusunda yeniden düzenlenerek yaklaşık 3.250 hektar alanda, 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı teklifini oy birliği ile kabul etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi