İSTE´de İHA üretimine destek sözü
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, İskenderun Teknik Üniversitesi´ne İHA´lar ve elektrikli otomobil üretimi için gerekli finansmanı sağlamak için destek sözü verdi.
Tarih: 9.3.2018 10:21:53

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen ´Teknoloji Sohbetleri´nin konuğu Payas Belediye Başkanı Bekir Altan oldu. ´Dünya nereye gidiyor? STEM nedir? Eğitimde neredeyiz?´ konularında değerlendirmede bulunan Altan, "Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın çizdiği hedefler doğrultusunda teknolojiyi üreten bir ülke olmak adına, Payas Belediyesi olarak elimizden gelen desteği Payas´a, çevre ilçelere ve üniversitelere sağlamaya devam edeceğiz" dedi ve sohbette İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencilerine PAYASTEM´i anlattı.

Altan, “Günümüz, teknoloji ve bilişim çağı olarak adlandırılmaktadır. Teknoloji ve bilişim çağına ayak uydurmak için teknolojiyi üreten ülkeler arasına girmemiz gerekmektedir. Düşünen ve yenilikçi fikirler üreten insanlara ihtiyacımız vardır. Türkiye´nin küresel dünyada teknolojiyi üreten ülkeler arasında yer alabilmesi için, önce bu dünyayı iyi yorumlayabilmesi gerekmekte. Bunun için de yenilikçi bir eğitim sistemi şarttır” dedi.

Altan, PAYASTEM´e ilişkin olarak da şunları söyledi: "Geleceğin fen bilimlerinin ve teknoloji gelişmelerinin temelini oluşturan STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) eğitimi; iş gücü bilgi ekonomisinin olmazsa olmazı durumuna geldi. Payas´ta STEM´i anaokulundan lise eğitimi veren okullara kadar bir eğitim sistemi olarak uygulamaya başladık. Öğrencilerin bilim ve teknolojiye karşı ön yargılarını kırarak onlara matematik, fen bilimleri gibi daha önce korktukları dersleri sevdirdik. Artık daha fazla öğrencinin severek isteyerek çalıştığı konular haline getirdik. İlk etapta PAYASTEM projesini ortaya koyduk. Daha sonra, ‘Tarık Projesi´ adı altında tüm çocuklarımıza eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için gerekli tüm malzemeyi biz sağladık. Bundan sonra da bu uygulamamızın tüm ülkeye yayılması için elimizden geleni yapacağız. Öğrencilerin gelişimi ve teknolojiyle güçlü bağlar kurması adına İSTE büyük bir şanstır. Biz de İSTE´ye Payas Belediyesi olarak İHA´lar ve elektrikli otomobil üretimi için gerekli finansmanı sağlamak adına üzerimize düşeni yapacağız."
Sohbette konuşan İSTE Rektörü Türkay Dereli de desteğinden dolayı Altan´a teşekkür etti ve “Bilimi ve teknolojiyi bu kadar içselleştiren ve destekleyen belediye başkanlarımızın olduğunu görmek bizlere umut ve gurur veriyor" değerlendirmesini yaptı.

 
Kaynak:

Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Ulusoy, Akdeniz´in ülkeler için ´can alıcı bir bölge´ olduğunu, ülkemiz için de Akdeniz´in, özellikle Doğu Akdeniz´in çok önemli olduğunu söyledi.
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, halka hizmet için belediye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.
Şehit kabirlerine karanfil
Şehit kabirlerine karanfil
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Dernekten iki partiye ziyaret
Dernekten iki partiye ziyaret
TÜMSİAD Hatay Şube yönetimi, İskenderun´da AKP ve MHP yönetimlerini ziyaret etti.
18 Mart fotoğraf sergisi
18 Mart fotoğraf sergisi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kent ve bölgede düzenlenen çeşitli etkinliklere katıldı, yurttaları ziyaretları da ziyaret etmeyi sürdürdü.
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
İskenderun Belediyesi´nin yoğun tempoyla sürdürdüğü parke ve kaldırım çalışmalarına Karayılan´da devam edildiği, kentin farklı noktalarında yol üst yapısı asfalt yama, beton, beton parke, karo, kaldırım, refüj düzenlemesi yapım, bakım-onarım işlerinin yürütüldüğü belirtildi.
102 kiriş tabla montajı yapıldı
102 kiriş tabla montajı yapıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından İskenderun´da transit geçiş ve şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapımına başlanan "İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi" çalışması sürüyor. kentte yapımı devam eden battı-çıktı projesinde, jet grout imalatının 89 bin metreye ulaştığı, proje alanında bulunan içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının tamamen deplase edildiğini ve fore kazık çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
Her gün bir mahallede temizlik
Her gün bir mahallede temizlik
İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, bulvar, cadde ve sokakları temizlemeye, çevreye başıboş atılan atıkların temizlenmesine devam ettiğini belirtti. Belediye ekipleri, Piri reis Mahallesinde genel çevre temizliği ve enkaz temizleme çalışması yaptı.
Arıtma tesisi nihayet
Arıtma tesisi nihayet
Projelendirilerek bir önceki İskenderun Belediyesi yönetimi döneminde uygulamaya konulan birkaç yıl boyunca kentte zahmet veren içme suyu hatlarının yenilenmesi ve kente Aslantaş Barajı suyunun iletimi, arıtma tesisinin tamamlanmasıyla taçlanmış olacak.
Nargile operasyonu
Nargile operasyonu
İskenderun´da polisin iki adrese düzenlediği operasyonda, 4.920 kg. nargile tütünü, 3 adet nargile kıyma makinesi, 1 adet tütün karıştırma makinesi, 400 adet ambalaj poşeti, 1 adet ambalaj makinesi, 1 adet poşet kesme makinesi, 5 adet tartı, 112 kg. nargile imalatında kullanılan aroma, 40 kg. nargile imalatında kullanılan şerbet ele geçirildi. Olaylarla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.
Danışman iste, devlet desteklesin
Danışman iste, devlet desteklesin
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi programı UR-GE kapsamında bireysel danışmanlıktan kalite ve verimliliğe kadar pek çok alanda uluslararası işbirliği projelerinin desteklendiğini belirtildi. Destekler, bundan yararlanmanın gereklilikleri ile bilgilendirme toplantısı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda yapıldı.
Toprak dolgu kanalı tıkadı
Toprak dolgu kanalı tıkadı
İskenderun´a bağlı Orhangazi Mahallesi´nde toprak dolgu nedeniyle tıkanan yağmursuyu kanalı, ekipler tarafından açılarak su birikmesinin önlendiği belirtildi.
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altyapı Koordinasyon Merkezi AYKOME´nin aylık genel kurul toplantısında ilin altyapı konusunda eksiklikleri gündeme getirilerek çözüm maddeleri görüşüldü.
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, kurum olarak İskenderun´da sürdürülen konut projelerinin destek ve iletişiminle hız kazandığını belirtti.
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
Hatay Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ömer Akın, ´Asr-ı Saadet Sohbeti´nin konuğu oldu. Stres üzerine değerlendirmede bulunan Dr. Akın, "Yaratılmış olduğumuz toprakla irtibatımız kesilmiş vaziyette. Bu da insanı hasta yapan en önemli faktörlerden biri" dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi