İSTE´de İHA üretimine destek sözü
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, İskenderun Teknik Üniversitesi´ne İHA´lar ve elektrikli otomobil üretimi için gerekli finansmanı sağlamak için destek sözü verdi.
Tarih: 9.3.2018 10:21:53

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen ´Teknoloji Sohbetleri´nin konuğu Payas Belediye Başkanı Bekir Altan oldu. ´Dünya nereye gidiyor? STEM nedir? Eğitimde neredeyiz?´ konularında değerlendirmede bulunan Altan, "Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın çizdiği hedefler doğrultusunda teknolojiyi üreten bir ülke olmak adına, Payas Belediyesi olarak elimizden gelen desteği Payas´a, çevre ilçelere ve üniversitelere sağlamaya devam edeceğiz" dedi ve sohbette İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencilerine PAYASTEM´i anlattı.

Altan, “Günümüz, teknoloji ve bilişim çağı olarak adlandırılmaktadır. Teknoloji ve bilişim çağına ayak uydurmak için teknolojiyi üreten ülkeler arasına girmemiz gerekmektedir. Düşünen ve yenilikçi fikirler üreten insanlara ihtiyacımız vardır. Türkiye´nin küresel dünyada teknolojiyi üreten ülkeler arasında yer alabilmesi için, önce bu dünyayı iyi yorumlayabilmesi gerekmekte. Bunun için de yenilikçi bir eğitim sistemi şarttır” dedi.

Altan, PAYASTEM´e ilişkin olarak da şunları söyledi: "Geleceğin fen bilimlerinin ve teknoloji gelişmelerinin temelini oluşturan STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) eğitimi; iş gücü bilgi ekonomisinin olmazsa olmazı durumuna geldi. Payas´ta STEM´i anaokulundan lise eğitimi veren okullara kadar bir eğitim sistemi olarak uygulamaya başladık. Öğrencilerin bilim ve teknolojiye karşı ön yargılarını kırarak onlara matematik, fen bilimleri gibi daha önce korktukları dersleri sevdirdik. Artık daha fazla öğrencinin severek isteyerek çalıştığı konular haline getirdik. İlk etapta PAYASTEM projesini ortaya koyduk. Daha sonra, ‘Tarık Projesi´ adı altında tüm çocuklarımıza eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için gerekli tüm malzemeyi biz sağladık. Bundan sonra da bu uygulamamızın tüm ülkeye yayılması için elimizden geleni yapacağız. Öğrencilerin gelişimi ve teknolojiyle güçlü bağlar kurması adına İSTE büyük bir şanstır. Biz de İSTE´ye Payas Belediyesi olarak İHA´lar ve elektrikli otomobil üretimi için gerekli finansmanı sağlamak adına üzerimize düşeni yapacağız."
Sohbette konuşan İSTE Rektörü Türkay Dereli de desteğinden dolayı Altan´a teşekkür etti ve “Bilimi ve teknolojiyi bu kadar içselleştiren ve destekleyen belediye başkanlarımızın olduğunu görmek bizlere umut ve gurur veriyor" değerlendirmesini yaptı.

 
Kaynak:

Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
İskenderun´a bağlı mahallelerde deforme olan yağmursuyu ızgaralarını yenilendi ve tıkanıklık olan bölgelerde kanallar combi aracı ile temizledi.
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi