İSTE kampüsüne İHA pisti
İskenderun Teknik Üniversitesi, (İSTE) TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali´ne yönelik Ar-Ge çalışmaları ve yarışmalarının gerçekleştirilebilmesi, İnsansız Hava Aracı (İHA) tasarımcıları ile model uçak tutkunlarının amatör sportif havacılık faaliyetlerini yapabilmeleri amacıyla kampüste yapılan İHA pistinin hizmet vermeye başladığını bildirdi.
Tarih: 14.8.2020 10:54:56

Nesrin Geyik/İskenderun

 İHA pistindeki deneme uçuşları İHA pilotları tarafından gerçekleştirildi.
İSTE Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sezer Çoban, "TEKNOFEST ve Teknoversite Günleri organizasyonları için hazırlıklarımızı burada daha rahat bir ortamda yapma imkânı bulacağız. Sabit kanatlı ve döner kanatlı İHA´lar üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz. Model uçak kavramı literatürde yerini artık İHA terimine bırakıyor. Emniyetle irtibat sağlayarak, İHA0 ve İHA01uçuşlarımızı, gerekli güvenlik önlemlerini sağlayarak ve izinlerini alarak, yeni pistimizde rahatlıkla gerçekleştirmeye başladık. Pistin, etrafında herhangi bir alıcı, elektrik direği veya istasyonun bulunmaması, yine araç trafiği gibi geçişi engelleyici unsurların olmaması ve denize yakın bir yerde konuşlanması çok büyük avantaj ve rahatlık sağlıyor" değerlendirmesini yaptı.
İHA Pisti´nin 120 metre uzunluğunda ve 12 metre eninde olduğunu belirten İSTE Rektörü Türkay Dereli ise hizmete giren pistin, İskenderun´un ilk ve tek İHA pisti olduğunu anımsattı. Dereli, “TEKNOFEST ve Teknoversite Günleri´ne hazırlanan öğrenciler, takımlar ve pilotlar bundan böyle daha iyi çalışma imkânı bulacak. İleride bu pistteki gösterilerin daha rahat izlenebilmesi için mütevazı bir tribün yapılması da planlanabilir. Her yıl gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Teknoversite Günleri etkinliğinde önümüzdeki yıl model uçak festivali, yamaç paraşütü ve paramotor gösterileri de bu pistte yapılabilir. İSTE olarak Havacılık ve Uzay Bilimleri konusunda birbirini tamamlayan önemli yatırımlar ve atılımlar yapıyoruz. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi´nde bu yıl Havacılık Yönetimi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Bakım-Onarım ve Havacılık Elektrik ve Elektroniği olmak üzere 4 Bölüme öğrenci alıyoruz. Ayrıca bunları bütünleyecek bir İHA Bölümü´nü de İskenderun Meslek Yüksekokulu´nda açtık ve bu yıl öğrenci alıyoruz. Bu ekosistemin bu yıl daha da ivmeleneceğine ve önemli başarılar elde edeceğine yürekten inanıyorum. Hizmete giren İHA pisti de bu sürece katkı yapacaktır" dedi ve pistin yapımına destek veren Hatay Büyükşehir Belediyesi yönetimine de teşekkür etti.

İHA pisti HBB´den
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) de, altyapı ve üstyapı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. HBB´den yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kampüsü içerisinde yer alan İnsansız Hava Aracı (İHA) pistinde beton asfalt serim çalışması gerçekleştirdi. Merkez kampüs içerisinde yer alan göletin yanında yapılan pistte deneme uçuşunu gerçekleştiren İSTE´li öğrenci ve öğretim üyeleri, pistin üniversite ve şehre çok değer katacağını belirtti. Yapılan pistin özellikle her yıl gerçekleştirilen Teknoversite Günlerinde ve model uçak tutkunları ile İHA tasarımcılarına ilham kaynağı olacak."

 
Kaynak:

Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Dr. Türkay Dereli´nin sürpriz bir istifayla Hasan Kalyoncu Üniversitesi´ne geçişi üzerine İSTE rektörlüğe vekalet eden Prof. Dr. Tolga Depçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen atandı
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Mart ayında koronavirüs salgını dolayısıyla kesintiye uğrayan eğitim-öğretimin yeni dönemi okul öncesi ve birinci sınıflar için bugün önlemlerle başlayacak.
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Ünsal, hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim için gerekli hazırlıkları tamamlanmamış olmasını eleştirdi, bunun salgın riskinin daha da büyümesine neden olacağı uyarısında bulundu.
Okul servislerine destek istedi
Okul servislerine destek istedi
Milletvekili Suzan Şahin: 6 aydır kontak kapatan servis şoförleri iflasın eşiğinde
Ek ders ücretini hatırlattı
Ek ders ücretini hatırlattı
Bayrakdar: Uzaktan eğitim sürecinde ders ve ek ders görevleri yapılmış sayılmalıdır
Lokomotif sektörler İSTE programında
Lokomotif sektörler İSTE programında
YÖK, İSTE bünyesinde 1 yeni doktora ve 1 yeni yüksek lisans programına onay verdi.
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun açıkladığı 14 maddelik çağrıyı bu kez partinin il başkanları düzenledikleri eş zamanlı toplantı ile kamuoyuyla paylaştı.
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından mekanda erişilebilirlik alanında yapılan derecelendirme sonrası İSTE´nin 3 turuncu bayrak ödülü birden almaya hak kazandığı belirtildi.
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Bin 190 geçici işçi için son başvuru tarihi yarın. Başvurular İŞKUR E-Şube ve ALO170 üzerinden yapılacak.
Online yetenek sınavı
Online yetenek sınavı
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında yapıldı
13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
Antakya´da düzenlenen 13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresinde ´Glokal Krizler Çağında Eğitim Araştırmaları: Göç, Çeşitlilik ve Bütünleşme" teması uluslararası alanda çalışan akademisyenlerin katılımıyla yapıldı.
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Amanos Roket Takımının, Tuğrul-01 isimli roketiyle TEKNOFEST´20 de başarılı bir atış yaptığını açıkladı.
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Senatosu, üniversitelerde 2020-2021 eğitim-öğretim 1 Ekim´de başlaması beklenirken, Güz döneminde öğretimin uzaktan olmasına karar verdi.
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İskenderun Teknik Üniversitesine (İSTE) Rektörvekili Prof. Dr. Tolga Depci, yeni eğitim yılında eğitimin uzaktan mı yoksa, yüz yüze mi olacağı konusunda şimdiden netlik bulunmadığını, bununla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti.
Okullar eğitime hazır mı?
Okullar eğitime hazır mı?
Eğitim Sen İskenderun Şubesi. MEB ve okul yönetimlerine soru yöneltti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi