İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
YKS tercih sonuçlarına göre kentte eğitim veren İskenderun Teknik Üniversitesi, öğrenci kontenjanının yüzde 90´ının dolduğunu açıkladı.
Tarih: 10.8.2019 10:03:02

İskenderun/SES

ÖSYM tarafından açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre İskenderun Teknik Üniversitesi´nin birçok bölüm ve programında yüzde100 doluluk oranına ulaşıldığı ve kontenjanların büyük bir bölümünün ek yerleştirme sürecinden önce dolduğu belirtildi. YKS yerleştirme sonuçlarının değerlendirildiği İSTE´den yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Ön lisans programlarındaki 1.120 kontenjanın tamamına öğrenci yerleşti. Okul birincileri ile birlikte toplam 1.129 öğrenci İSTE´nin ön lisans programlarını kayıt hakkı kazandı.

399 kontejan boş kaldı
ÖSYM´nin 2019-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu´na göre İSTE´nin ön lisans için 1.120, okul birincileri için 38; lisans programları icin 1.325, okul birincileri için 41 kontenjanı bulunuyor. Buna göre, 2.524 öğrenci kontenjanı bulunan İSTE´de 399 kontenjan boş kaldı.
Üniversitenin tüm fakülte, bölüm ve programları göz önünde bulundurularak yapılan analizlere göre, üniversitein ortalama taban ve tavan puanları geçen yıla göre yaklaşık yüzde 8 oranında artış gösterdi. Toplam öğrenci kontenjanının 2.125´ini ilk tercih sürecinde dolduran İSTE´de, bu yılki ortalama doluluk oranı yüzde 90´a yaklaştı."
İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Türkay Dereli, özellikle bu yıl yeni açtıkları ve ilk defa öğrenci kabul eden bölümlerin yoğun olarak tercih edilmesi ve hemen hemen yüzde 100 oranında doluluk oranını yakalamasının bizi çok mutlu ettiini ifade etti. Açıklamaya göre Dereli, şu değenledirmede bulundu: "Bu yıl yeni açtığımız Mimarlık Fakültemizin; Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı ve Şehir Bölge Planlama bölümlerine 160 kontenjan vermiştik, okul birincileri ile birlikte 165 öğrenci yerleşti, çok iyi bir teveccüh gösterildi. Bu sene, bazı mühendislik bölümlerimizin, birçok üniversitede olduğu gibi konjonktürden etkilendiğini müşahede ettik. Özellikle, ikinci öğretim potansiyelinin Türkiye genelindeki eğiliminin daha iyi analiz edilmesi gerekiyor. Sadece birkaç programın doluluk oranlarında Türkiye genelinde geçici bir daralma var, bunun da ek yerleştirme sürecinde aşılacağını düşünüyorum. Sektörel nedenlerden dolayı geçici olarak etkilenen ancak, ülkemizin ve bölgemizin ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz bölüm ve programları da desteklemeye devam edeceğiz."

 
Kaynak:

"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, kentte okullara yaptığı ziyaretleri sürdürüyor.
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
Milletvekili Topal, üniversitelerdeki 80 bin boş kontenjanı sordu
İSTE´de ´kaynak çalıştayı´
İSTE´de ´kaynak çalıştayı´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Fizibilite Çalışması Çalıştayı yapıldı.
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İstanbul´da Atatürk Havalimanı´nda düzenlenecek Teknofest 2019 etkinliklerindeki TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması´na ´Döner Kanat İnsansız Hava Aracı (İHA)´ kategorisinde yarışacak.
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Öğretmen maaşının en düşük olduğu ülkeler arasında Türkiye´nin de bulunduğunu belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkede öğretmenlere verilen ücretlerin 31 OECD ülkesi içerisinde 25. sırada yer aldığını, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmasına rağmen birçok sosyal haktan mahrum bırakıldığını, atamalarda particilik, kayırmacılık yapılmasının liyakat ilkesini yok edildiğini, öğretmenlerin motivasyonu ve saygınlığının azaltıldığını belirterek, konuyu soru önergesiyle meclise taşıdı.
İMYO projesine DOĞAKA desteği
İMYO projesine DOĞAKA desteği
Eğitim teknolojisinin geliştirilmesi projesi
Mezunlar pilav gününde buluştu
Mezunlar pilav gününde buluştu
Dörtyol Fen Lisesi mezunlar pilav gününde bir araya geldi.
Okullarda belediye temizliği
Okullarda belediye temizliği
Antakya ve Defne Belediyesi ekipleri, okulların açılmasıyla birlikte okul avularında temizlik çalışması yaptı.
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile Antakya´daki Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´nda açtı.
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarıyla yaptığı tercihlerle İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümüne yerleşen adaylar için Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2019-2020 öğretim yılı hazırlıkları sürürken, üniversite öğrencilerinin yurtlara yerleşme konusunda yaşadığı sorunları parlamentoya taşıdı.
İSTE´ye kayıtta son gün
İSTE´ye kayıtta son gün
Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) tercih yaptıkları İskenderun Teknik Üniversitesi´ndeki (İSTE) bölüm ve programlara yerleşen öğrenciler, kayıtlarını yaptırmaya başladı.
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Hatay´daki fen liseleri arasında bulunan Dörtyol Fen Lisesi bu yıl üniversiteye 48 öğrenci, geçen yıl yerleşemeyen 19 öğrenci de bu yıl üniversiteli oldu ve liseden mezun olan ve bu yıl üniversiteli olan 67 öğrenciyi fakültelere gönderdi.
Barodan avukatlara iki seminer
Barodan avukatlara iki seminer
Hatay Barosu, adli tatil devam ederken meslektaşlarına CMK ve uzlaşma eğitimleri verdi.
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
Dört yıl önce kurulan ve görev süresi dolan İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü için rektörlük başvurusu başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi