“İSTE olarak gözümüz uzayda”
İSTE´de uluslararası sergi ve konferans
Tarih: 13.10.2021 18:12:00

İskenderun/SES

Bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisi (International Conference on Welding Tecnologies and Exhibition- ICWET´in evsahibi İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) oldu. İSTE Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Bahçeci, “İSTE olarak gözümüz uzayda. Gelecek uzayda, bu alanda çalışacak insan gücünü yetiştirmek amacındayız” dedi.
Kaynak teknolojileri alanında akademi ve iş dünyasını bir araya getiren ve 3 gün sürecek konferansta İSTE Turkuaz Salonda ve İTSO Salonunda kaynak teknolojileri alanında yapılan araştırmalarla ilgili sunumlar ve sergi, katılımcılarla buluştu. Konferansın kapanışı yarın sosyal etkinliklerle yapılacak.
Kaynak Teknolojileri Derneği´nin de destek verdiği konferans ve etkinliğin ilk oturumu dün gerçekleşti. İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, DOĞAKA Temsilcisi, İSTE Rektör Yardımcıları ile akademi ve sanayi camiasından isimlerin katıldığı oturumda İSTE Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Bahçeci, “İSTE olarak gözümüz uzayda” dedi. İSTE olarak hem bölgemize hem de ülkede yararlı olacağımıza inandıkları bir bir yola girdiklerini belirten Bahçeci, bu konudaki en büyük adımı Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi ile attıklarını söyledi. Bu merkezi oluştururken bakanlığın yanı sıra İTSO ve DOĞAKA´nın verdiği katkıya da işaret eden Bahçeci, öğrenci topluluklarının da sürece özveriyle katıldıklarını kaydetti.


Nitelikli eleman eksiğini giderecek
Araştırmaların nitelikli eleman eksikliğini ortaya koyduğunu söyleyen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İTSO Başkanı Levent H. Yılmaz da açılışta yaptığı konuşmada Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi´ni üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olarak hayata geçirdiklerini belirtti.
Kaynak Teknolojileri Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Kurt, oturumda katılımcılara kaynak teknolojilerinin endüstriyel olarak kullanım sürecinin nasıl geliştiğini ilişkin bilgi verdi. Kurt, kaynağın pek çok disiplini bünyesinde barındıran bir alan olduğunu ve bu alanın geleceğini dikkate almak zorunda olduklarını vurguladı.
Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Buluç´un uzaktan bağlantı ile katıldığı oturumda İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İSTE olarak ulusal ve uluslararası her platformda bilim insanları ve araştırmacılar ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.


Konferansta klasik müzik dinletisi
Açılış oturumu İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları Daryna Trofimova, Olga Trofimova ve Valentyn Trofimov´un klasik müzik konseriyle devam etti. Açılış oturumunun ardından katılımcılar, İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci´nin evsahipliğinde konferans sergisini gezdi.
Kaynak:

Anaokulu yerine Kuran Kursu
Anaokulu yerine Kuran Kursu
Kur-an kurslarının önündeki yaş engelinin 17 Eylül 2011 tarihinde 28057 sayılı Resmî Gazete´de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname´nin 15. maddesiyle kaldırılmasının ardından Arsuz İlçe Müftülüğü bünyesinde 04-06 yaş grubu için ikinci Kur-an Kursu Pirinçlik Mahallesinde açıldı.
İSTE´den öğrencilere ‘başvuru´ merkezi
İSTE´den öğrencilere ‘başvuru´ merkezi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) rektörlüğü, öğrencilerin istek, şikayet, öneri ve beğenilerini ulaştırabilecekleri İletişim Merkezi´ni hizmete açtı.
Öğrenciler 1 haftalık tatilde
Öğrenciler 1 haftalık tatilde
İlk ve ortaöğretim okulları İskenderun´da da, 12 Kasım 2021 gününden itibaren 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ilk döneminin 1 haftalık ara tatiline girdi. Öğrenciler 22 kasım Pazartesi günü dersbaşı yapacak.
Profesörlük kadrosuna 2 atama
Profesörlük kadrosuna 2 atama
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğretim üyelerinden Selin Sayın ile Yavuz Mazlum, profesörlük kadrolarına atandı.
Malta´da 5 günlük eğitim
Malta´da 5 günlük eğitim
Arsuz Kaymakamlığı Proje Ofisinin yaklaşık iki yıldır yürüttüğü ´Project Reconnect´ isimli projenin ilk hareketliliği Malta´da gerçekleşti.
Merkez, protokolla devredildi
Merkez, protokolla devredildi
İskenderun Teknik Üniversitesi kampüsünde yapılan Mesleki Eğitim Merkezi´nin işletim hakkı, imzalanan protokol ile devredildi.
Sendikadan ´öğretmenlik kanunu´ istemi
Sendikadan ´öğretmenlik kanunu´ istemi
Eğitim-Bir-Sen Hatay 1 nolu Şubesi, Öğretmenlik Meslek Kanununun, beklentileri karşılayacak şekilde çıkarılması gerektiğini ifade etti.
Başarıya ziyaret ve kutlama
Başarıya ziyaret ve kutlama
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Optimist Avrupa Sampiyonası´nın Kızlar kategorisinde Avrupa 4.sü Firdevs Yeğin ile iki farklı kategoride dereceye giren Payas Stem takımından Gülnaz Hazar ile Abdullah Metehan Uygur´u okullarında ziyaret ederek kutladı.
Araştırma Gemisi yeniden mavi sularda
Araştırma Gemisi yeniden mavi sularda
İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojiler Fakültesi R/V İSTE 1 Araştırma Gemisinin bakımı tamamlanarak yeniden mavi sularla buluştu.
Rektörden konservatuar ve yüksekokula ziyaret
Rektörden konservatuar ve yüksekokula ziyaret
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, Dörtyol Meslek Yüksekokulu´nu (DMYO) ziyaret etti.
İnsan ticareti ve çocuk istismarına karşı ses olacaklar
İnsan ticareti ve çocuk istismarına karşı ses olacaklar
Arsuz Belediyesi ilk Avrupa Birliği projesi olan “Türkiye´de Çocuk Ticareti ve/veya Emek Sömürüsü Amacıyla İnsan Ticareti Konusunda Farkındalık Yaratma” Projesinin açılış ve eğitim töreni, Gökmeydan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Yüksekokulda atölyeleri inceledi
Yüksekokulda atölyeleri inceledi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, İskenderun Meslek Yüksekokulu´nu (İMYO) ziyaret etti.
ICWET´21 konferansı
ICWET´21 konferansı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE,) evsahipliği yaptığı Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisini (ICWET) değerlendirdi.
Okullara ödenek tahsisi istedi
Okullara ödenek tahsisi istedi
Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayraktar, “Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir” dedi.
Çocuklara Trafik Eğitim Parkı
Çocuklara Trafik Eğitim Parkı
İsdemir´in desteğiyle Hatay Valiliği tarafından kurulan Çocuk Trafik Eğitim Parkı hizmete açıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi