"İSTE Olarak Teknofest 20´ye iddialı hazırlandık"
Teknofest´20 de; 175 Üniversite arasında proje başvuru sayısı oranlamasında dördüncü olan İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) festivale hazırlıklarının tamamlandığı açıklandı.
Tarih: 28.8.2020 10:36:17

İskenderun/SES

22-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep´te gerçekleştirilecek Teknofest 20´ye İSTE öğrencileri Akıllı Ulaşım, Eğitim Teknolojileri, elektrikli araç, Orta irtifa roket, İnsansız Hava Araçları, Çevre ve Enerji Teknolojileri, Afet Bilgi ve Müdahale Destek Sistemi tasarım kategorilerinde yarışacak.

TEKNOFEST´20 öncesi birincilik…
Durum değerlendirme toplantısıyla ilgili konuşan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci, Teknofest 20´de finallere kalmayı garantileyen takımları kutladı. İSTE olarak 175 Üniversite arasında öğrenci sayısı ve proje başvuru sayısı oranlamasında sirinci olduklarını belirten Depçi, “İnanıyorum ki finallerde de bu birincilikleri yaşarız ve İskenderun´a güzel haberlerle döneriz. Bugünde takımlarımızın değerli danışmanlarıyla bir araya geldik ve bizlerden herhangi bir talepleri olup olmadığını sorduk, İSTE yönetimi olarak, elimizden gelen tüm imkânı takımlara sunmaya hazırız” dedi. Prof. Dr. Depci, ellerinden gelen tüm imkânı takımlara sunmaya hazır olduklarını söyledi.
Online olarak gerçekleştirilen İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci´nin başkanlığındaki durum değerlendirme toplantısına takım danışman hocaları Doç. Dr. Süha Orçun Mert, Dr. Öğr. Üyesi Sedat Baştuğ, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hakan Demir, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Bilgiç, Öğr. Gör. Alper Solmaz, Dr. Öğr. Üyesi Sezer Çoban, İSTE Teknopark Müdürü Seçkin Dilek ve İSTE Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Üniversite- Sanayi işbirliği Uzmanı Öğr. Gör. Gamze Özge Güçkıran katıldı.
Toplantıya ilişkin İSTE´den yapılan yazılı açıklamada, takım danışmanlarının Teknofest´ 20´de iddialı olduklarını ifade ettikleri kaydedildi. Teknofest´20 de Akıllı Ulaşım kategorisinde ‘Kızağın Takımı´na danışmanlık yapan. Doç. Dr. Süha Orçun Mert, “Belirli bir süreden bu yana hazırlıklarımızı yaptık ve artık sona yaklaştık. Festivalde üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek adına yer alacağız. Finale kalan ekipleri tebrik ediyorum” dedi.
Eğitim Teknolojileri yarışması temasında İSTE-KOI SURVIVORS Takımı Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sedat Baştuğ danışmanlığında hazırlandı. Dr. Baştuğ; roket ve deniz altı yarışmalarına göre daha ufak bir alanda festivalde yer alacaklarını, ancak yarışmanın küçüğü büyüğü olmadığını vurguladı. Efficiency Challenge elektrikli araç yarışma temasında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hakan Demir danışmanlığında İSTE Hidromobil Takımı Teknofest 20´de finalde yer almayı başaran takımlardan. Yarışmanın türüne göre sadece Antep´te değil çeşitli illerde finaller gerçekleştirileceğini söyleyen Dr. Demir; “Örneğin biz hidrojenli araç kategorisinde olduğumuz için Kocaeli´nde yarışacağız. Gaziantep´deki programda yer alacağız ve amacımız buradan da güzel haberlerle ayrılmak” diye konuştu.

Reket kurtarma sistemlerini içeriyor
‘Orta irtifa roket yarışmasında´ yer alacak Amanos Roket Takımı takım danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Bilgiç de, Teknofest 20 kapsamında 10 bin fit yüksekliğe ulaşan ve daha sonra kurtarma sistemlerini içeren bir roket tasarımı yaptıklarını, şu ana kadar bir sorun yaşamadıklarını aktardı.

Hazırlıklar İHA pistinde
İnsansız Hava Araçları kategorisinde Aero Talian Takımının kaptanlığını yürüten Dr. Öğr. Üyesi. Sezer Çoban, insansız hava araçlarının günümüzün popüler alanlarından biri olduğuna dikkat çekerek, çalışmaları kampüste kazandırılan pistte yürüttüklerini söyledi.

Yarışmaya Çevre ve Enerji Teknolojileri kategorisinde katılacaklarını belirten İSTE İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) Öğr. Gör. Alper Solmaz, “İSTE-Enverçev Takımı olarak atık bir suyu arıtıp, elde edilen biokütlenin faydalı bulunan oranları hakkında, araştırma yapmak için bir proje gerçekleştirdiklerini ifade etti. Çalışmalara ilişkin İSTE´nin yazılı açıklamasında şu bilgilere de yer verildi: “Öte yandan İSTE adına Afet Bilgi ve Müdahale Destek Sistemi tasarım yarışma temasında İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Zafer Bozyer danışmanlığında AG (Afet Gözcüleri) Takımları finale kalmayı başarırken, İSTE İMYO İnsansız Hava Araçları (İHA) Teknolojisi ve Operasyonları Bölümü Öğretim Görevlisi Yüksel Eraslan tarafından yürütülen İSTEMİHAN İHA takımıysa, Teknofest´20 kapsamında düzenlenen 5. TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışmasında ‘sabit kanat´ kategorisinde ilk 200 arasına girerek geliştirme desteği almaya hak kazandı. İSTEMİHAN İHA takımının da finallerde yer alması bekleniyor.”
Kaynak:

Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Dr. Türkay Dereli´nin sürpriz bir istifayla Hasan Kalyoncu Üniversitesi´ne geçişi üzerine İSTE rektörlüğe vekalet eden Prof. Dr. Tolga Depçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen atandı
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Mart ayında koronavirüs salgını dolayısıyla kesintiye uğrayan eğitim-öğretimin yeni dönemi okul öncesi ve birinci sınıflar için bugün önlemlerle başlayacak.
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Ünsal, hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim için gerekli hazırlıkları tamamlanmamış olmasını eleştirdi, bunun salgın riskinin daha da büyümesine neden olacağı uyarısında bulundu.
Okul servislerine destek istedi
Okul servislerine destek istedi
Milletvekili Suzan Şahin: 6 aydır kontak kapatan servis şoförleri iflasın eşiğinde
Ek ders ücretini hatırlattı
Ek ders ücretini hatırlattı
Bayrakdar: Uzaktan eğitim sürecinde ders ve ek ders görevleri yapılmış sayılmalıdır
Lokomotif sektörler İSTE programında
Lokomotif sektörler İSTE programında
YÖK, İSTE bünyesinde 1 yeni doktora ve 1 yeni yüksek lisans programına onay verdi.
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun açıkladığı 14 maddelik çağrıyı bu kez partinin il başkanları düzenledikleri eş zamanlı toplantı ile kamuoyuyla paylaştı.
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından mekanda erişilebilirlik alanında yapılan derecelendirme sonrası İSTE´nin 3 turuncu bayrak ödülü birden almaya hak kazandığı belirtildi.
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Bin 190 geçici işçi için son başvuru tarihi yarın. Başvurular İŞKUR E-Şube ve ALO170 üzerinden yapılacak.
Online yetenek sınavı
Online yetenek sınavı
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında yapıldı
13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
Antakya´da düzenlenen 13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresinde ´Glokal Krizler Çağında Eğitim Araştırmaları: Göç, Çeşitlilik ve Bütünleşme" teması uluslararası alanda çalışan akademisyenlerin katılımıyla yapıldı.
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Amanos Roket Takımının, Tuğrul-01 isimli roketiyle TEKNOFEST´20 de başarılı bir atış yaptığını açıkladı.
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Senatosu, üniversitelerde 2020-2021 eğitim-öğretim 1 Ekim´de başlaması beklenirken, Güz döneminde öğretimin uzaktan olmasına karar verdi.
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İskenderun Teknik Üniversitesine (İSTE) Rektörvekili Prof. Dr. Tolga Depci, yeni eğitim yılında eğitimin uzaktan mı yoksa, yüz yüze mi olacağı konusunda şimdiden netlik bulunmadığını, bununla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti.
Okullar eğitime hazır mı?
Okullar eğitime hazır mı?
Eğitim Sen İskenderun Şubesi. MEB ve okul yönetimlerine soru yöneltti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi