İSTE projesine 35 bin Euro hibe
ERASMUS+Gençlik Değişimleri projesi
Tarih: 30.11.2019 10:09:48

İskenderun/SES

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Erasmus+ Programı/Gençlik Değişimleri, 2019/R2 Dönemi (KA105) hibe dağıtım sonuçlarına göre Nisan 2019´da başvuruda bulunduğu proje kapsamında 35 bin Avroluk hibe desteği almaya hak kazandı. İSTE´den yapılan açıklamada, "Bu destek, üniversite için iki ayrı anlam taşımaktadır. Birincisi, değişimler alanında aynı dönemde başvuru yapan diğer kurum/kuruluşlardan daha yüksek bir hibe almayı hak kazanması, ikincisi ise ilk kez başvuru yaptığı bu alanda başarıya ulaşmış olması" değerlendirilmesine yer verildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yapılan değerlendirme neticesinde İSTE, proje süresi içerisinde toplamda net olarak 34.741 Euro´luk bir destek alacak. Bu destekle, ´Geçmişten geleceğe´ isimli proje kapsamında 7 ayrı ülkeden 56 misafir katılımcı 10 gün süre ile İskenderun ve Hatay´da ağırlanacak. İSTE Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü yetkilileri ve öğretim üyesi Dr. Ebru Harman Aslan önderliğindeki proje ekibi, kültürel mirasın önemi ve korunması noktasında katılımcılarla çeşitli faaliyetler gerçekleştirecek, ilde çeşitli geziler düzenlenecek. Proje kapsamında 7 ayrı ülkeden gelecek katılımcılar, İskenderun, Hatay, bölge ve ülkemizi tanıtma imkânı bulunacak."
İSTE Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Dr. Aslan da, "Projeyi gerçekleştirme ihtiyacımız kendi geçmişinin belgelerine saygı duyan ve bunları koruma gereğine inanan kuşakların yetiştirilmesinden doğmuştur. Projenin hedefi ise somut olan kültürel mirasın korunması için katılımcıların bilgi düzeylerini artırmaktır. Projeye imkânları kısıtlı gençleri de dâhil ederek, gençlerin ve gençlik liderlerinin öğrenme hareketliliğine fırsat sunacak, kültürel mirasın korunması noktasında gençlerin beceri ve yeterliliklerini artıracaktır. Bunun için de sorumluluk teşvik edecek, engellilerin sosyal hayata katılımını teşvik ederek sosyal içermeyi de destekleyecektir. Bu yönleriyle Erasmus+ Programının gençlik alanındaki özel hedeflerine katkı sağlayacak" değerlendirmesini yaptı. 2016´dan bu yana yaptıkları Erasmus+Programı kapsamındaki çalışmalarınbu yıl farklı bir mecraya taşındığını ifade eden İSTE Rektörü Türkay Dereli ise “Gençlik değişimleri projeleri, Avrupa´dan İSTE´ye ve İskenderun´a hareketliliğin kapısını aralamış olup, devamında bu kapıyı sonuna kadar açmaya yönelik çalışmalarımız için de bir kıvılcım yakmıştır. Bu sayede Avrupalı ve gençlerimiz tanışma, kaynaşma imkânı bulacaklar. Proje, katılımcı tüm gençlerin kültürel etkileşim ve dil gelişimi anlamında kendilerini geliştirmelerine imkân sağlayacak" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Kadının seçmesinin 85. yılı
Kadının seçmesinin 85. yılı
Bugün 5 Aralık, Mustafa Kemal Atatürk´ün kararıyla Türkiye Cumhuriyeti´nin Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkını vermesinin 85. yıl dönümü ve Dünya Kadın Hakları Günü.
"Tüm insanlar kusurlu"
"Tüm insanlar kusurlu"
Dünya Engelliler Günü
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
2022 sayılı kanun kapsamında aldıkları engelli aylığı 2016 Aralık ayında kesilen, yatağa bağlı yaşam mücadelesi süren 1980 doğumlu Sevsen ile 1982 doğumlu Cihan da önceki gün Dünya Engelliler Günü´nü kutladı.
Hatay İstihdam Fuarı
Hatay İstihdam Fuarı
12. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, İskenderun´da yapıldı.
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanosların çığlığı" adlı romanı yazan gazetemizin yazarlarından Nurullah Er, emperyalizme karşı verdiği Hatay´ın kurtuluş mücadelesinde Amanos Dağı´nın büyük önemi bulunduğunu ifade etti.
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Necmettin Çalışkan, Suriye konusunda bölge ülkeleriyle yapılacak işbirliği sonucu netice alınabilineceğini söyledi.
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Hatay Barış Pınarı Şehidi
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
İskenderun Belediyesinin AKP´li yönetimi
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Spor Toto 1. Ligi
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, geçen ay polisin ilde yaptığı adli ve önleyici hizmet kapsamında 374.642 kişinin GBT kaydının sorgulamasının yapıldığını, 140.137 aracın kontrol edildiğini, aranan 657 kişinin yakalandığını ve 54 kişi hakkında Kabahatler Kanunu gereğince idari işlem yapıldığını açıkladı.
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
İskenderun´da ‘kişisel verilerin korunması kanunu veri sorumluları sicil bilgi sistemi bilgilendirme´ semineri düzenlendi.
Karağaç´ta asfalt çalışması
Karağaç´ta asfalt çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ekiplerin ilde yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürerek, vatandaşın nitelikli ulaşım hizmeti almasını sağlamaya devam ettiğini belirtti.
6 ayda ´u dönüşü´
6 ayda ´u dönüşü´
İskenderun´un Sarıseki mahallesindeki Kanyon parkın yap-işlet-devret modeliyle 7 yıl kiralamaya yapabilmek için belediye meclisinden yetki alan belediye başkanı Fatih Tosyalı, yetkili kullanması halinde orman müdürlüğünden 01 Temmuz 2011´de 10 yıl süreyle tahsis için alınan süreden 6 yıl sonrasının da kiralamasını yaparak, yetkisini aşacak ve sözleşme hukuksuz duruma düşecek.
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
Dünya Engelliler Günü
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
Kurtuluş Caddesi´ndeki tarihi yapıların restorasyon çalışması başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi