İSTE´de 3 takım final yolunda
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu´ndan üç takım, TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsansız Hava Aracı kategorisinde kavramsal tasarım aşamasını geçti.
Tarih: 2.4.2022 07:29:45

Bu sene beşincisi düzenlenen Türkiye´nin havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST heyecanı devam ediyor.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojileri hakkındaki farkındalıkları arttırmayı, bu konuda çalışmalar yapmalarını teşvik etmeyi ve ülkenin sahip olduğu rekabet gücünü arttırmayı amaçlayan TEKNOFEST yarışmalarında bu sene de iddialı hazırlık yürütüyor.

Her takıma 10 bin lira TÜBİTAK desteği

İSTE İskenderun Meslek Yüksekokulu´ndan Zeyrekalp, Aybar ve Balamir isimli 3 farklı takım, TEKNOFEST 2022 Uluslararası İHA Yarışmasına yapılan takım başvuruları arasından Sabit Kanat Kategorisi´nde kavramsal tasarım aşamasını geçti. Her bir takım bu aşamayı geçerek ayrı ayrı TEKNOFEST TÜBİTAK tarafından on bin (10.000) Türk Lirası, toplamda otuz bin (30.000) Türk Lirası geliştirme ödeneğine almaya hak kazandı. Takımlar sonraki aşamalarda Detaylı Tasarım Raporu ve Uçuş ve Tanıtım/Rapor Videosu aşamalarında yarışacak.

Geçtiğimiz yıl da Zeyrek Alp takımı geliştirme ödeneği kazanan; bu yıl Zeyrekalp, Aybar ve Balamir Takımların Liderliğini yapan, İnsansız Hava Araçları Teknolojisi ve Operatörlüğü Programında görevli Öğretim Görevlisi ve Havacılık Topluluğu Tepe Kampüs Akademik Danışmanı olan Öğr. Gör. Osman Kümük, “Bu yıl başarımızı üçe katlayarak yapılan yüzlerce başvuru arasından ilk aşamayı geçmek ve on bin (10.000) Türk Liralık geliştirme desteği almaya hak kazandık” dedi.

Geliştirme desteği ile TEKNOFEST 2022´de ilerlemenin ilk adımını attıklarını kaydeden Kümük, rektörlük ve okul yönetiminin yakın desteği ile hazırlandıklarını, bundan sonraki aşamalarda da başarılı olacaklarına inandığını söyledi.

Konuya ilişkin yapılan yapılan yazılı açıklamada İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci´nin şu değerlendirmesine yer verildi: “Bu yıl Samsun´da düzenlenecek olan TEKNOFEST´te bizde yerimizi alacağız ve ülkemizin milli teknoloji araştırma ve geliştirme faaliyetlerine dâhil olmayı sürdüreceğiz. TEKNOFEST´in Milli Teknoloji Hamlesi için çok önemli bir basamak olduğu farkındayız, öğrencilerimizin ve onlara yol gösteren öğretim elemanlarımızın her zaman destekçisiyiz.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İSTE takım final yolunda
İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 2021-2022 dönemi mezunlarını törenle uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, “Think Global, Act Digital-Strong partnerships to support digital education (Küresel Düşün, Dijital Hareket Et, Dijital eğitimi desteklemek için güçlü ortaklıklar)" adlı Erasmus+ projesinin öğretmen hareketliliği toplantısına katıldı.
Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi açıldı
Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi açıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Yerleşkesinde kurulu Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi, törenle açıldı.
Kırıkhan´a 24 derslikli Fen Lisesi
Kırıkhan´a 24 derslikli Fen Lisesi
Atakaş, memleketine okul yaptıracak
Romanya´da Erasmus+ projesi eğitimi
Romanya´da Erasmus+ projesi eğitimi
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+Programı kapsamında 6-15 Haziran tarihleri arasında Romanya´nın Vatra Dornei şehrinde ‘Make E+ducation for YOUth´ adlı gençlik çalışanlarına yönelik eğitime Belen´den katılan 1 idareci, 1 öğretmen, 3 öğrenci uygulamalı eğitim aldı.
´Cepler dışarıda´ protesto
´Cepler dışarıda´ protesto
TÜİK´in enflasyon verilerine yönelik açıkladığı rakamsal oranların gerçeği yansıtmadığını belirten Eğitim Sen İskenderun Şubesi, maaşlara yansıtılacak açıklanan enflasyon oranlarını Haziran maaş bordrosunu yakarak, alkışlarla protesto etti.
Denizcilik fakültesinin ilk mezunları
Denizcilik fakültesinin ilk mezunları
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ilk mezunlarını verdi.
Belen´den 2 öğretmen Erasmusla İtalya´da
Belen´den 2 öğretmen Erasmusla İtalya´da
Belen Kaymakamlığının da ortak olduğu Erasmus+ Projesi kapsamındaki “Stage of ChangE+” adlı proje İtalya´nın Pettenasco şehrinde yapıldı.
Öğretmenlerden meslek kanunu ve yönetmeliğine tepki
Öğretmenlerden meslek kanunu ve yönetmeliğine tepki
Sendikaları ve eğitim alanındaki sendika ve meslek örgütlerinin yaptığı eleştiri ve itirazlarına rağmen Öğretmenlik Meslek Kanununun (ÖMK), 3 Şubat 2022 tarihinde TBMM´de kabul edildiğini anımsatan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, kanuna ilişkin olarak ´Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği´nin de yayınlandığını belirtti.
Üniversiteliye KADES bilgilendirmesi
Üniversiteliye KADES bilgilendirmesi
Hatay Emniyet Müdürlüğü, personelin Mustafa Kemal Üniversitesinde KADES, HAYDİ Uygulamaları ile SİBERAY Projelerinde farkındalığı arttırmak amacıyla çalışma gerçekleştirildi.
Romanya´da sağlık eğitimi
Romanya´da sağlık eğitimi
Erasmus+ Projesi
İlahiyat öğrencilerinden ´materyal sergisi´
İlahiyat öğrencilerinden ´materyal sergisi´
Mustafa Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, Öğrenim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersi kapsamında fakültede materyal sergisi açtı.
7. Teknoversite Günleri başladı
7. Teknoversite Günleri başladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) bu yıl 7.sini düzenlediği Teknoversite Günleri bugün başladı.
Eğitim Sen, ek zam istedi
Eğitim Sen, ek zam istedi
4 aylık enflasyonun yüzde 31,71 olup, maaş artışının kadük olduğu belirtildi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
İskenderun Cumhuriyet Anadolu Lisesinin, AB Projesi kapsamında dahil olduğu Understanding Blue Growth Strategy (Mavi Büyüme Stratejisini Anlamak)" adlı projenin ortaklarından İtalya, Romanya ve Polonya´dan 12 öğrenci ve 6 öğretmen İskenderun´a geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi