İSTE´de ´kaynak çalıştayı´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Fizibilite Çalışması Çalıştayı yapıldı.
Tarih: 28.9.2019 09:53:57

İskenderun/SES

 İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen çalıştaya rektör yardımcıları Prof. Dr. Tolga Depçi ve Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, Mühendislik Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ersin Bahçeci, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.
İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Depçi, araştırmacısı olduğu projenin önemi ve proje ortakları ile yapılan çalışmaları anlatırken, DOĞAKA Genel Sekreteri Yıldız da birlikte atılan adamların daha sağlam ve gelecek vaat eden çalışmalar yapılmasını sağladığını belirtti. Çalıştayda fizibilite tanıtımını yapan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Bahçeci, “Kurulacak merkezin İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ile İTSO ortaklığında ve DOĞAKA güdümlü destek projesiyle hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Kaynaklı birleştirme yöntemleri, diğer birleştirme işlemlerinden daha fazla dikkat özen ve kabiliyet istemektedir. Sertifikalı kaynakçı ve kaynak uzmanlarının yetiştirilmesine özel önem verilmesi ve bu hususta sistematik ve sürdürülebilir bir çerçevenin çizilmesi gereklidir. Kaynak işlemlerinin amacına uygun ve istenilen düzeyde olması için bu alandaki bilgilerin iyi kavranması, sentezlenmesi ve pratiğe dönüştürülmesi gerekmektedir. Profesyonel kaynakçıların yetiştirilmesi ve kaynak(çı) eğitmenlerinin eğitilmesi ve ayrıca bu alandaki gelişmelerin yakından takip edilerek bilimsel araştırmalar yapılmasını sağlayacak merkezlerin kurulması adeta zorunluluk haline gelmiştir. İSTE olarak Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi´nin kurulmasının ve işlenmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi. Gazi Üniversitesi Kaynak ve Birleştirme Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi´nden (KABTEM) Prof. Dr. Adem Kurt ise ‘Endüstriyel İmalatta Kaynak ve Kaynak Merkezlerinin Önemi´ konusunda, İstanbul Gedik Üniversitesinden öğretim üyesi Dr. Tuba Karahan da "Türkiye´de, Uluslararası Kaynak Enstitüsü (IIW) ve Avrupa Kaynak Federasyonu (EWF) çatısı altında yapılanan TR-ANB (Ulusal Yetkili Kurum) Çalışmaları kapsamında Eğitim ve Sertifikalandırma Sistemi" üzerine sunum yaptı. İSTE´den yapılan yazılı açıklamaya göre, Mükemmeliyet Merkezi, Uluslararası Kaynakçı Eğitimi ve Belgelendirme Programını Gazi Üniversitesi KATBEM´den Prof. Dr. Hakan Ateş ile Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Acerer de "Kaynak Eğitim Merkezlerinin Önemi" konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
Kaynak:

"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
"Eğitime desteğimiz bitmeyecek"
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, kentte okullara yaptığı ziyaretleri sürdürüyor.
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
1 boş kontenjanın maliyeti nedir?
Milletvekili Topal, üniversitelerdeki 80 bin boş kontenjanı sordu
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İSTE´den ´döner kanatlı İHA´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İstanbul´da Atatürk Havalimanı´nda düzenlenecek Teknofest 2019 etkinliklerindeki TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması´na ´Döner Kanat İnsansız Hava Aracı (İHA)´ kategorisinde yarışacak.
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Meclis´e ´öğretmen´ önergesi
Öğretmen maaşının en düşük olduğu ülkeler arasında Türkiye´nin de bulunduğunu belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ülkede öğretmenlere verilen ücretlerin 31 OECD ülkesi içerisinde 25. sırada yer aldığını, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmasına rağmen birçok sosyal haktan mahrum bırakıldığını, atamalarda particilik, kayırmacılık yapılmasının liyakat ilkesini yok edildiğini, öğretmenlerin motivasyonu ve saygınlığının azaltıldığını belirterek, konuyu soru önergesiyle meclise taşıdı.
İMYO projesine DOĞAKA desteği
İMYO projesine DOĞAKA desteği
Eğitim teknolojisinin geliştirilmesi projesi
Mezunlar pilav gününde buluştu
Mezunlar pilav gününde buluştu
Dörtyol Fen Lisesi mezunlar pilav gününde bir araya geldi.
Okullarda belediye temizliği
Okullarda belediye temizliği
Antakya ve Defne Belediyesi ekipleri, okulların açılmasıyla birlikte okul avularında temizlik çalışması yaptı.
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
"Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz."
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile Antakya´daki Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu´nda açtı.
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
Denizcilik öğrencilerine ´bedensel yeterlilik´ sınavı
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarıyla yaptığı tercihlerle İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümüne yerleşen adaylar için Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Yurtlara ´kontenjan uygulamasıyla kayıt´ iddiası
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2019-2020 öğretim yılı hazırlıkları sürürken, üniversite öğrencilerinin yurtlara yerleşme konusunda yaşadığı sorunları parlamentoya taşıdı.
İSTE´ye kayıtta son gün
İSTE´ye kayıtta son gün
Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) tercih yaptıkları İskenderun Teknik Üniversitesi´ndeki (İSTE) bölüm ve programlara yerleşen öğrenciler, kayıtlarını yaptırmaya başladı.
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Liseden 48 öğrenci üniversiteye
Hatay´daki fen liseleri arasında bulunan Dörtyol Fen Lisesi bu yıl üniversiteye 48 öğrenci, geçen yıl yerleşemeyen 19 öğrenci de bu yıl üniversiteli oldu ve liseden mezun olan ve bu yıl üniversiteli olan 67 öğrenciyi fakültelere gönderdi.
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
YKS tercih sonuçlarına göre kentte eğitim veren İskenderun Teknik Üniversitesi, öğrenci kontenjanının yüzde 90´ının dolduğunu açıkladı.
Barodan avukatlara iki seminer
Barodan avukatlara iki seminer
Hatay Barosu, adli tatil devam ederken meslektaşlarına CMK ve uzlaşma eğitimleri verdi.
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
Dört yıl önce kurulan ve görev süresi dolan İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü için rektörlük başvurusu başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi