İSTE´de ´kurdeleli temel atma töreni´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kampüsünde, eğitim ve hizmet verecek olan Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi´nin temeli kurdele kesimi ile yapıldı.
Tarih: 21.4.2022 09:27:12

İskenderun/SES

 Törene katılan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi´nin, ülke ve bölgede ihtiyaç duyulan nitelikli, sertifikalı ve profesyonel kaynakçı talebinin karşılanması hususunda önemli bir faaliyet yürüteceğini belirtti. Törene Hatay Milletvekili Abulkadir Özel, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Tolga Depci, İskenderun Kaymakamı İskenderun Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da katıldı. Projeyi Doç. Dr. Ersin Bahçeci ile birlikte yaptıklarını belirten İSTE Rektörü Depci, törenin açılışında, “TR63 bölgesinde kaynak konusunda hizmet veren her türlü sektöre hizmet verecek olup 3 binden fazla, Hatay´da ise toplamda 500´den fazla firma bulunmaktadır. 2019 yılında yapılan çalışma ve araştırmalar neticesinde Türkiye´de kaynakçılıkta özellikle yetişmiş eleman eksikliği ve testlerin yapılması hususunda büyük bir elzem olduğu ortaya çıkmış. Projesi çizilerek, İTSO ve Doğaka´nın destekleri ile hayata geçirilmiştir. 18 ay önce rektörlüğe geldiğimde bu projenin durduğunu öğrendiğimizde valimiz Doğan´a durumu izah ettiğimizde her türlü desteği seferber etti. Bilime ve bilim adamına verdiği değerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Her yönden verdiği destekleri ile projemiz hayata geçirilmiştir. Şu an itibariyle merkezde işlem görecek gerekli cihazların yüzde 80´ini almış bulunmaktayız" dedi. Vali Doğan ise şöyle konuştu: "Burada atacağımız temel çok önemli. Bölgede sektöre bir ara eleman yetiştirme ve sektörün ihtiyaçlarını karşılama anlamında ciddi bir işlev görecek bir proje. Tabi bu tür projelere kaynak bulmak, ayırmak, bu tür projeleri hazırlamak, düşünmek ayrı bir marifet gerektirir. Teknik üniversite böyle bir projeyle geldiğinde bizde bu projenin desteklenebilir olduğunu gördük ve kararımızı verdik. Pandemiden kaynaklı biraz gecikme yaşandı, geç oldu ama güç olmasın inşallah. Burada atacağımız temel ile birlikte hızlı bir şekilde bu merkezi aktif hale getirerek sektörün hizmetine sunacağız. Üniversitenin, sektör ile birlikte çalışıyor olması beni gerçekten mutlu ediyor. Teknik üniversitelerin, Türkiye´nin gelişimine, büyümesine katkı sağladıklarını görüyoruz, bu katkı da ilin teknik üniversitesinin yer almış olması bizi mutlu ediyor. Türkiye´nin büyük projelerine İSTE´den hocaların katılması bizi mutlu eder. Sizler çalışın, üretin bizlerde arkanızdan gelelim."
Vali Doğan ve törene katılanlarla birlikte temel atma kurdelesini kesti, İskenderun Teknik Üniversitesi kampüsünde bulunan Yetenek Vadisi Teknik Eğitim Merkezi´nde incelemede bulunup, bilgi aldı.
Kaynak:

İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 2021-2022 dönemi mezunlarını törenle uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, “Think Global, Act Digital-Strong partnerships to support digital education (Küresel Düşün, Dijital Hareket Et, Dijital eğitimi desteklemek için güçlü ortaklıklar)" adlı Erasmus+ projesinin öğretmen hareketliliği toplantısına katıldı.
Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi açıldı
Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi açıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Yerleşkesinde kurulu Nejla Üysen Bilgi Teknolojileri Merkezi, törenle açıldı.
Kırıkhan´a 24 derslikli Fen Lisesi
Kırıkhan´a 24 derslikli Fen Lisesi
Atakaş, memleketine okul yaptıracak
Romanya´da Erasmus+ projesi eğitimi
Romanya´da Erasmus+ projesi eğitimi
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+Programı kapsamında 6-15 Haziran tarihleri arasında Romanya´nın Vatra Dornei şehrinde ‘Make E+ducation for YOUth´ adlı gençlik çalışanlarına yönelik eğitime Belen´den katılan 1 idareci, 1 öğretmen, 3 öğrenci uygulamalı eğitim aldı.
´Cepler dışarıda´ protesto
´Cepler dışarıda´ protesto
TÜİK´in enflasyon verilerine yönelik açıkladığı rakamsal oranların gerçeği yansıtmadığını belirten Eğitim Sen İskenderun Şubesi, maaşlara yansıtılacak açıklanan enflasyon oranlarını Haziran maaş bordrosunu yakarak, alkışlarla protesto etti.
Denizcilik fakültesinin ilk mezunları
Denizcilik fakültesinin ilk mezunları
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ilk mezunlarını verdi.
Belen´den 2 öğretmen Erasmusla İtalya´da
Belen´den 2 öğretmen Erasmusla İtalya´da
Belen Kaymakamlığının da ortak olduğu Erasmus+ Projesi kapsamındaki “Stage of ChangE+” adlı proje İtalya´nın Pettenasco şehrinde yapıldı.
Öğretmenlerden meslek kanunu ve yönetmeliğine tepki
Öğretmenlerden meslek kanunu ve yönetmeliğine tepki
Sendikaları ve eğitim alanındaki sendika ve meslek örgütlerinin yaptığı eleştiri ve itirazlarına rağmen Öğretmenlik Meslek Kanununun (ÖMK), 3 Şubat 2022 tarihinde TBMM´de kabul edildiğini anımsatan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, kanuna ilişkin olarak ´Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği´nin de yayınlandığını belirtti.
Üniversiteliye KADES bilgilendirmesi
Üniversiteliye KADES bilgilendirmesi
Hatay Emniyet Müdürlüğü, personelin Mustafa Kemal Üniversitesinde KADES, HAYDİ Uygulamaları ile SİBERAY Projelerinde farkındalığı arttırmak amacıyla çalışma gerçekleştirildi.
Romanya´da sağlık eğitimi
Romanya´da sağlık eğitimi
Erasmus+ Projesi
İlahiyat öğrencilerinden ´materyal sergisi´
İlahiyat öğrencilerinden ´materyal sergisi´
Mustafa Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, Öğrenim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı dersi kapsamında fakültede materyal sergisi açtı.
7. Teknoversite Günleri başladı
7. Teknoversite Günleri başladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) bu yıl 7.sini düzenlediği Teknoversite Günleri bugün başladı.
Eğitim Sen, ek zam istedi
Eğitim Sen, ek zam istedi
4 aylık enflasyonun yüzde 31,71 olup, maaş artışının kadük olduğu belirtildi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
İskenderun Cumhuriyet Anadolu Lisesinin, AB Projesi kapsamında dahil olduğu Understanding Blue Growth Strategy (Mavi Büyüme Stratejisini Anlamak)" adlı projenin ortaklarından İtalya, Romanya ve Polonya´dan 12 öğrenci ve 6 öğretmen İskenderun´a geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi