İsviçre´de yatırım avantajı anlatıldı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Binnur Yetik Proje ve Eğitim Danışmanlık Ltd.Şti. işbirliğiyle İsviçre´de yatırım avantajları, ülke tanıtımı ve devlet teşvikleri panelde anlatıldı.
Tarih: 20.6.2019 10:18:35

Nesrin Geyik/İskenderun

 Tim Swiss Bossuness şirket yetkilisi İlknur Timur ve Binnur Yetik Proje ve Eğitim Danışmanlığı Müdürü Binnur Yetik, katılımcılara İsviçre´de yatırım avantajları ile ülke tanıtımı ve ihracatta devlet teşvikleri konularında bilgi verdi. İlknur Timur, Türkiye ile İsviçre arasında ticaretin artma için çaba sarf ettiklerini belirterek, bölgede faaliyette bulunun işletmeleri İsviçre´ye yatırım yapmaya davet etti.
İsviçre´deki ticaret ve yatırım hakkında bilgi veren Timur, "İsviçre Avrupa ülkelerinden en fazla yatırımcı çeken ülkelerden biridir. İsviçre´de yatırımcılar için güçlü rekabetçi ekonomi, ekonomik bağımsızlık, İstikrarlı ekonomi ve toplumsal yapı, Swiss Made etiketi, Avrupalı şirketlerle işbirliği, global pazarda cazip vergi rakamları, çifte vergilendirmeden muaf finans enstrümanlarının kullanımı, vize ve oturma izinleri Ar-Ge ve İnovasyon projeleri, bilimsel parklar, nitelikli ve sürdürülebilir elemanlara erişim kolaylığı, teknopol yapı, kültürel uyum, bankacılıkta şeffaflık zengin ve karlı pazar olması yatırımcılar için İsviçre´yi daha cazip bir ülke haline getirmektedir. Türk şirketleri İsviçre´de ticaret hayatına başlamaları ile prestij, güvenilirlik, kalite, marka bilinirliği ve yüksek kar elde etmektedir. Fırsatlar ülkesi olan İsviçre´ye yatırım için Türk girişimcilerimizi İsviçre´ye davet ediyoruz" dedi. Binnur Yetik de katılımcılara ihracat destekleri, Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ihracata yönelik devlet yatırımları, yurt dışına açılma sürecinde KOBİ ve yatırımcılara destek, ihracata hazırlık, pazarlama ve markalaşma konularında teknik bilgi verdi. Yetik, "Türkiye´de firmaların ekonomik bağımsızlığının arttırılması ve küresel rekabette yerini alabilmesi için özellikle ürün markalarının küresel rekabete girmeden önce ürünlerinizin tescil altına alınmasını tavsiye ediyoruz. İşletmelerin ihracata girmeden önce ihracat desteklerinden faydalanabilmesi için marka tescilini yaptırması zorunludur. Pazar araştırması ve pazara giriş hakkında Türkiye´de sınai veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile işbirliği kuruluşlarına pazar araştırması ve pazara giriş faaliyetlerine ilişkin desteklerde yer almaktadır. Bu destekler konusunda yatırımcılara yol göstermekte ve destek olmaktayız” diye konuştu. Panelin açılışında konuşan İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter de "İsviçre, kişi başına düşen gelirin yüksek olduğu, bankacılık ve finans sektöründe dünya genelinde marka olmuş uluslararası arenada önemli bir konuma sahip ülkedir. İleri teknoloji ürün üretimi, bilgiye dayalı imalat, nitelikli iş gücü ve gelişmiş alt yapı olanaklarıyla dünyada rekabet gücü en yüksek ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye İstatistik Kurumundan alınan verilere göre, 2018 yılında ülkemizden İsviçre´ye 1 milyar 733 milyon 463 bin 131 dolarlık ihracat yapılırken, ülkemize İsviçre´den 2 milyar 816 milyon 559 bin 972 dolarlık ithalat yapılmıştır. İsviçre ile ülkemiz arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinin iki ülkeye de önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz" dedi.
Kaynak:

Büyükşehir´den topraksız tarıma doğru
Büyükşehir´den topraksız tarıma doğru
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Komisyonu arasındaki hibe programı kapsamında SİEUGreen projesi ile Hatay´da akuaponik sistem sera uygulaması başlatılacak.
İSTE´de ISEFE sempozyumu
İSTE´de ISEFE sempozyumu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 3. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Ekonometri Sempozyumu´na ev sahipliği yaptı.
İTSO ‘tedbir ve destek´ istedi
İTSO ‘tedbir ve destek´ istedi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, içinde bulunulan ekonomik şartların düzelmesi için ciddi önlemlerin alınması ve yatırımcının desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Esnaf sorunları görüşüldü
Esnaf sorunları görüşüldü
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) Haziran ayı Meclis toplantısında esnaf sorunlarının ele alındığı bildirildi.
ABD´deki OSB´yi anlattılar
ABD´deki OSB´yi anlattılar
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde MÜSİAD Hatay Şube Başkanlığının organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinlikte üyelere Amerika Birleşik Devletlerinde kurulacak olan ilk Türk Organize Sanayi Sitesi ve finansman imkanları anlatıldı.
İTSO´dan ‘değişim´ talebi
İTSO´dan ‘değişim´ talebi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın Mayıs ayı olağan meclis toplantısında bölge ekonomisine değer katan projeler ele alındı, ekonomik sorunlar ve çözüm beklentilerine dikkat çekildi.
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme Nesrin Geyik/İskenderun AKİB Koordinata ilişkin genelgeyle düzenleme yapıldığını belirtti. Genelge´nin 4. maddesi´nde, ´Tüm gübre çeşitlerinden dökme olarak gelen gübrelerden çok sayıda ve çok noktada birim/kap şeklinde gelen gübrelerden ise çok sayıda birim/kap´tan numune alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nca protokol imzalanan anlaşmalı kargo firması aracılığı ile analize gönderilecektir´ hükmü bulunuğunu ifade eden Ateş, şu açıklamayı yaptı: "Genelge kapsamında yükleme yapılan her kamyondan numune alınarak, tahlil için Mersin Gümrük Laboratuvarı´na gönderilmekte ve bu uygulama nedeniyle ihracatçılar iki günden dört güne kadar zaman kaybı yaşamakta ve hem analiz maliyeti hem araç bekleme maliyeti ile rekabet gücünü kaybetmekteydi. Sorunun çözümünü teminen ilgili makamlarla yaptığı görüşmelerde genelge´nin 4. maddesinin, ´Patlayıcı madde özelliği olan gübre çeşitlerinden dökme olarak gelen gübrelerden çok sayıda ve çok noktada birim/kap şeklinde gelen gübrelerden ise çok sayıda birim/kap´tan numune alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nca protokol imzalanan anlaşmalı kargo firması aracılığı ile analize gönderilecektir´ şeklinde uygulanmasını sağladı. Bundan böyle patlayıcı madde özelliği olmayan gübreler analize gönderilmeden ihraç edilebilecek. Ülke olarak kalkınmamız için ihracatın ve ihracatçımızın önündeki tüm engelleri kaldırmalıyız. Uygulama gübre ihracatçılarına hem zaman kaybı yaşatıyor, hem de ciddi maliyetlere neden olarak rekabet gücümüzü düşürüyordu, biz de gerekli makamlara başvurarak durumu açıkladık, çözüm önerimizle birlikte talep ettik, onlar da mağduriyetimizi haklı bularak uygulama yeni şekliyle revize edildi."
Bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı
Bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) yönetimi tarafından, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası´na gerçekleştirilen ziyarette bölge ekonomisi ve gelişmeler değerlendirildi.
Firmalara ´ihracat´ semineri
Firmalara ´ihracat´ semineri
Dörtyol´da ihracat yapılabilecek ülkeler ile ilgili doğru ve güvenilir bilgiye ulaşma ve yeni pazarlar konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla seminer düzenlendi.
Türk-Arap işadamları toplantısı
Türk-Arap işadamları toplantısı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi tarafından düzenlenen 6. Türk-Arap İşadamları İstişare Toplantısı, Antakya´da düzenlendi.
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
35 Barodan kamu avukatları için ortak açıklama
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İskenderun´da iş insanlarıyla biraraya gelip, bölge ve ülke ekonomisini değerlendirdi.
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Millet İttifakı´nın CHP´li Arsuz Belediye Başkanı adayı Dr. Asaf Güven, “Üreten Arsuz´da modern tarımın yapılabilmesi için üreticiden tüketiciye gidecek küçük çaplı semt pazarlarından, markalaşma, kooperatifleşme ve soğuk hava depolarına kadar bir çok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.
Hayvancılığa hibe desteği
Hayvancılığa hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), başvuru çağrı ilanını çıkarak, IPARD II-5. Proje Başvuru Kabul Çağrısını başlattı.
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent H. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığının çağrısıyla başlatılarak teşviklerle de güçlentirilen ‘istihdam seferberliğinden yararlanılması çağrısında bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi