İthal ettiği Ortanca´nın ihracatçısı oldu
Anavatanı Japonya olan ortanca çiçeği, Belen´den ihraç edilmeye başlandı. Belen´de yetiştirilen Ortanca´lar, Azerbaycan ve Rusya gibi farklı ülkelere ihracat yapılıyor.
Tarih: 9.6.2017 10:38:35

Burak Milli/İskenderun

Daha önce Hollanda´dan ithal edilen ve Türkiye´de pazarı bulunmayan ortanca, İskenderun Çiçekciler Derneği ve ortanca üreticisi Musa Gündoğdu tarafından Belen´in Güzelyayla (Soğukoluk) mahallesinde kurulan 50 dönümlük ortanca bahçesinde yetiştirilerek hem iç hemde dış pazara satılıyor.

Hollanda´dan ithal edilen Ortanca´nın ihracatçısı oldu
Türkiye´de ilk ortanca bahçesini kurarak Türkiye´nin farklı ilerine ortanca satışı yapan Gündoğdu, ortancada dışa bağımlığı kaldırarak ürünlerini ihrac etmeye başladı. Ortanca bahçesinde gazetemize açıklam yapan Gündoğdu, ortanca üretmeye 5 yıl önce başladığını söyledi.
Hollanda´ya bağımlı olmak yerine ortancayı kendisinin üretmeye karar verdiğini belirten Gündoğdu, ortanca bahçesini kurarak işe başladığını belirtti.

İlk ihracat Azerbaycan´a
Dünyanın da dördüncü ortanca üretim merkezi olduklarının altını çizen Gündoğdu, Türkiye´deki bütün çiçekcilerin ortanca taleplerini kendilerin karşıladığını ifade ederek, şunları söyledi: "İlk olarak Azerbaycan´a 4 bin adet ortanca olarak ihracatımızı yaptık. Azerbaycan´a yıllık 250 bin adet ortanca kotası koydum. Çünkü Türkiye´de iç piyasayı mağdur etmek istemiyorum. Sırada Rusya ve Gürcistan var. Arap ülkelerinde de talep var. Fakat şuan iç piyasadan dolayı düşünmüyoruz. İhracat benim için ikinci plandadır. Buna rağmen ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Bundan sonra ürünümüzün yüzde 70´i iç piyasa, yüzde 30´u da ihracat olacak şekilde ayarlama yapacağız. Bulunduğumuz konum ve iklim nedeniyle ortancalar birinci sınıf kaliteli üretim yapıyoruz. Hollanda´dan gelen ortancalar çok yüksek fiyatlara satışı yapılıyordu. Herkes kullanmakta güçlük çekiyordu. Biz bu işe başladıktan sonra bir çok meslektaşımız ortancayı vitrinine koymaya başladı. Türkiye ortancada Hollanda ve Japonya pazarına bağımlılıktan kurtuldu"

5 renkte yetiştiriyor
Ortancaları kırmızı, pembe, lila, beyaz ve mor olmak üzere 5 renk olarak ürettiklerini aktaran Dündoğdu, kaliteyi her geçen gün arttırmaya çalıştıklarını anlattı. Ortancada dış pazarın çok büyük olduğuna değinen Gündoğdu, dış pazara ayak uydurmak amacıyla hızla büyümeye çalıştıklarını söyledi.
Ortancanın daha çok düğün, yemek, gelin süslemelerinde tercih edildiğini ifade eden Gündoğdu, bu yıl iç ve dış piyasada toplam 500 bin adet ortanca satışı gerçekleştireceklerini ve Türkiye´de de yılın 7 ayı ortancanın bulunabileceğini kaydetti.
Kaynak:

Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi