İthal ettiği Ortanca´nın ihracatçısı oldu
Anavatanı Japonya olan ortanca çiçeği, Belen´den ihraç edilmeye başlandı. Belen´de yetiştirilen Ortanca´lar, Azerbaycan ve Rusya gibi farklı ülkelere ihracat yapılıyor.
Tarih: 9.6.2017 10:38:35

Burak Milli/İskenderun

Daha önce Hollanda´dan ithal edilen ve Türkiye´de pazarı bulunmayan ortanca, İskenderun Çiçekciler Derneği ve ortanca üreticisi Musa Gündoğdu tarafından Belen´in Güzelyayla (Soğukoluk) mahallesinde kurulan 50 dönümlük ortanca bahçesinde yetiştirilerek hem iç hemde dış pazara satılıyor.

Hollanda´dan ithal edilen Ortanca´nın ihracatçısı oldu
Türkiye´de ilk ortanca bahçesini kurarak Türkiye´nin farklı ilerine ortanca satışı yapan Gündoğdu, ortancada dışa bağımlığı kaldırarak ürünlerini ihrac etmeye başladı. Ortanca bahçesinde gazetemize açıklam yapan Gündoğdu, ortanca üretmeye 5 yıl önce başladığını söyledi.
Hollanda´ya bağımlı olmak yerine ortancayı kendisinin üretmeye karar verdiğini belirten Gündoğdu, ortanca bahçesini kurarak işe başladığını belirtti.

İlk ihracat Azerbaycan´a
Dünyanın da dördüncü ortanca üretim merkezi olduklarının altını çizen Gündoğdu, Türkiye´deki bütün çiçekcilerin ortanca taleplerini kendilerin karşıladığını ifade ederek, şunları söyledi: "İlk olarak Azerbaycan´a 4 bin adet ortanca olarak ihracatımızı yaptık. Azerbaycan´a yıllık 250 bin adet ortanca kotası koydum. Çünkü Türkiye´de iç piyasayı mağdur etmek istemiyorum. Sırada Rusya ve Gürcistan var. Arap ülkelerinde de talep var. Fakat şuan iç piyasadan dolayı düşünmüyoruz. İhracat benim için ikinci plandadır. Buna rağmen ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Bundan sonra ürünümüzün yüzde 70´i iç piyasa, yüzde 30´u da ihracat olacak şekilde ayarlama yapacağız. Bulunduğumuz konum ve iklim nedeniyle ortancalar birinci sınıf kaliteli üretim yapıyoruz. Hollanda´dan gelen ortancalar çok yüksek fiyatlara satışı yapılıyordu. Herkes kullanmakta güçlük çekiyordu. Biz bu işe başladıktan sonra bir çok meslektaşımız ortancayı vitrinine koymaya başladı. Türkiye ortancada Hollanda ve Japonya pazarına bağımlılıktan kurtuldu"

5 renkte yetiştiriyor
Ortancaları kırmızı, pembe, lila, beyaz ve mor olmak üzere 5 renk olarak ürettiklerini aktaran Dündoğdu, kaliteyi her geçen gün arttırmaya çalıştıklarını anlattı. Ortancada dış pazarın çok büyük olduğuna değinen Gündoğdu, dış pazara ayak uydurmak amacıyla hızla büyümeye çalıştıklarını söyledi.
Ortancanın daha çok düğün, yemek, gelin süslemelerinde tercih edildiğini ifade eden Gündoğdu, bu yıl iç ve dış piyasada toplam 500 bin adet ortanca satışı gerçekleştireceklerini ve Türkiye´de de yılın 7 ayı ortancanın bulunabileceğini kaydetti.Kaynak:

Paraşüt atlayışı ´devam edecek´
Paraşüt atlayışı ´devam edecek´
Türk Hava Kurumu (THK) Derneği İskenderun Şube yönetimi, kaymakam Recep Soytürk´e nezaket ziyaretinde bulundu.
‘Balon Balığı´ çalıştayı
‘Balon Balığı´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu, Bodrum´da yapıldı.
´Metruk´ binalar yıkılıyor
´Metruk´ binalar yıkılıyor
İskenderun Belediyesi, kentte tehlike ve görüntü kirliliği oluşturan metruk binaların yıkımına devam edildiğini bildirdi.
´Halk Günü´ sürüyor
´Halk Günü´ sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, vatandaşın sorunlarını dinlediği Halk Günü uygulamasını sürdürüyor. Halk Günlerinde vatandaşlar İskenderun Belediye Başkanı Dingil´le makamında randevu almadan görüşüp, sorunlarını anlatıyor.
´Kaldırım yayalara ait´
´Kaldırım yayalara ait´
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, araçlarını yayalara ayrılmış yollar ve engelli geçitleri üzerine park eden sürücülere ceza yazdı.
Belediyede görev değişimi
Belediyede görev değişimi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediyede görev değişimi yaptı.
Muhasebecilere ´kurumsallaşma´ semineri
Muhasebecilere ´kurumsallaşma´ semineri
Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasıİskenderun Şubesi, üyelerine yönelik ´Kurumsallaşmanın önemi, faydaları, ekonomiye kazandırılmaları ve marka oluşumlarının önemi´ konulu seminer düzenledi.
Motosikletli kuryecilik
Motosikletli kuryecilik
Daha çok İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde yapılan motosiketli özel kuryecilik, İskenderun´da da başladı. İskenderun´da üç arkadaşın ´Bölge Express kurye´ adıyla faaliyete geçirdiği kuryecilik, Hatay´a hizmet verecek.
Müftüye nikah düzenlemesine tepki
Müftüye nikah düzenlemesine tepki
İskenderun´da kadınlar, müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyi protesto ediyor.
Şantiye, uygulamayı görme alanı
Şantiye, uygulamayı görme alanı
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, ´İnşaat Mühendisliğine Giriş´ dersi kapsamında üniversite kampüsünde yapımı devam eden merkezi yemekhane, kütüphane ve Mimarlık Fakültesi binalarının şantiyelerini inceleyerek, pratik bilgilerini artırdı.
Mühendis adaylarına kahvaltı
Mühendis adaylarına kahvaltı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) işbirliğiyle İnşaat Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencilerine kahvaltı verildi.
Drone şampiyonu Evren oldu
Drone şampiyonu Evren oldu
Türkiye Hava Sporları Federasyonu ve Drone Yarışçıları Spor Kulübü Derneği işbirliğiyle Arsuz´da düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası 2. Etabı sona erdi.
İşadamlarına istişare ziyareti
İşadamlarına istişare ziyareti
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentte üretim yapan ve istihdama katkı sunan firma sahiplerini ziyaret etti.
Teknoloji ofisinden firmalara seminer
Teknoloji ofisinden firmalara seminer
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) yeni bir uygulama olan “Kurumsal Vizyon Seminerleri” ile üniversite-iş dünyası İşbirliğine yeni bir boyut kazandırdığı belirtildi.
Sendikadan ´mesai´ tepkisi
Sendikadan ´mesai´ tepkisi
Eğitim İş Sendikası Hatay 1 Nolu Şubesi, Defne Milli Eğitim müdürlüğünün, eğitim veren Suriyeli öğretmenlere yönelik düzenlenen seminerin mesai saatleri dışında belirlenmesine tepki gösterdi ve sendikanın katılmama kararı aldığı belirtildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi