İthal ettiği Ortanca´nın ihracatçısı oldu
Anavatanı Japonya olan ortanca çiçeği, Belen´den ihraç edilmeye başlandı. Belen´de yetiştirilen Ortanca´lar, Azerbaycan ve Rusya gibi farklı ülkelere ihracat yapılıyor.
Tarih: 9.6.2017 10:38:35/ 1276okunma / 0yorum

Burak Milli/İskenderun

Daha önce Hollanda´dan ithal edilen ve Türkiye´de pazarı bulunmayan ortanca, İskenderun Çiçekciler Derneği ve ortanca üreticisi Musa Gündoğdu tarafından Belen´in Güzelyayla (Soğukoluk) mahallesinde kurulan 50 dönümlük ortanca bahçesinde yetiştirilerek hem iç hemde dış pazara satılıyor.

Hollanda´dan ithal edilen Ortanca´nın ihracatçısı oldu
Türkiye´de ilk ortanca bahçesini kurarak Türkiye´nin farklı ilerine ortanca satışı yapan Gündoğdu, ortancada dışa bağımlığı kaldırarak ürünlerini ihrac etmeye başladı. Ortanca bahçesinde gazetemize açıklam yapan Gündoğdu, ortanca üretmeye 5 yıl önce başladığını söyledi.
Hollanda´ya bağımlı olmak yerine ortancayı kendisinin üretmeye karar verdiğini belirten Gündoğdu, ortanca bahçesini kurarak işe başladığını belirtti.

İlk ihracat Azerbaycan´a
Dünyanın da dördüncü ortanca üretim merkezi olduklarının altını çizen Gündoğdu, Türkiye´deki bütün çiçekcilerin ortanca taleplerini kendilerin karşıladığını ifade ederek, şunları söyledi: "İlk olarak Azerbaycan´a 4 bin adet ortanca olarak ihracatımızı yaptık. Azerbaycan´a yıllık 250 bin adet ortanca kotası koydum. Çünkü Türkiye´de iç piyasayı mağdur etmek istemiyorum. Sırada Rusya ve Gürcistan var. Arap ülkelerinde de talep var. Fakat şuan iç piyasadan dolayı düşünmüyoruz. İhracat benim için ikinci plandadır. Buna rağmen ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. Bundan sonra ürünümüzün yüzde 70´i iç piyasa, yüzde 30´u da ihracat olacak şekilde ayarlama yapacağız. Bulunduğumuz konum ve iklim nedeniyle ortancalar birinci sınıf kaliteli üretim yapıyoruz. Hollanda´dan gelen ortancalar çok yüksek fiyatlara satışı yapılıyordu. Herkes kullanmakta güçlük çekiyordu. Biz bu işe başladıktan sonra bir çok meslektaşımız ortancayı vitrinine koymaya başladı. Türkiye ortancada Hollanda ve Japonya pazarına bağımlılıktan kurtuldu"

5 renkte yetiştiriyor
Ortancaları kırmızı, pembe, lila, beyaz ve mor olmak üzere 5 renk olarak ürettiklerini aktaran Dündoğdu, kaliteyi her geçen gün arttırmaya çalıştıklarını anlattı. Ortancada dış pazarın çok büyük olduğuna değinen Gündoğdu, dış pazara ayak uydurmak amacıyla hızla büyümeye çalıştıklarını söyledi.
Ortancanın daha çok düğün, yemek, gelin süslemelerinde tercih edildiğini ifade eden Gündoğdu, bu yıl iç ve dış piyasada toplam 500 bin adet ortanca satışı gerçekleştireceklerini ve Türkiye´de de yılın 7 ayı ortancanın bulunabileceğini kaydetti.Kaynak:

Buluttepe´ye şehit ateşi düştü
Buluttepe´ye şehit ateşi düştü
İskenderun Buluttepe Mahallesi´nde oturan 29 yaşındaki sözleşmeli Er İsmet Sevinç, Hakkari Şemdinli´de şehit oldu.
İlaçlama valilik  müdahalesiyle
İlaçlama valilik müdahalesiyle
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile İskenderun Belediyesi arasında sivrisinek ve haşereyle mücadele konusunda devam eden polemik ve yetki karmaşasıyla ilgili Büyükşehir Belediyesine Hatay Valiliği, “Ya ilaçlayın, ya bedelini ödeyin” bildiriminde bulundu.
TOKİ inşaatında şüpheli ölüm
TOKİ inşaatında şüpheli ölüm
İskenderun´a bağlı Düğünyurdu Mahallesi´nde yapımı devam eden TOKİ inşaat alanında bir kişi inşaat ölü bulundu.
Battı-çıktı projesi bisikleti kapsamalı
Battı-çıktı projesi bisikleti kapsamalı
Transit trafiğin akışını önceleyen entegre battı çıktı projesinde ulaşımın yaya ve bisiklet yönüyle de gözetilmesi istendi.
‘Battı-Çıktı´ya değişiklik talebi
‘Battı-Çıktı´ya değişiklik talebi
21 Nolu Kooperatifler meslek grubu, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) yönetim kurulundan alt geçit projesinde değişiklik yapılması için Belediyeye başvurmasını istedi.
İTSO iş dünyası ve protokolü buluşturdu
İTSO iş dünyası ve protokolü buluşturdu
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın geleneksel iftar programı bu yılda iş dünyasını kent protokolüyle buluşturdu.
Belediyeden ibadethanelere düzenleme
Belediyeden ibadethanelere düzenleme
İskenderun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince, camiilerin ve ibadethanelerin avlu ve çevresi düzenlemesi yapılarak karo, kilit parke ve stabilize çalışması gerçekleştiriliyor.
Karasayar muhtarlarla
Karasayar muhtarlarla
TBMM İdare Amiri ve Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AKP İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ile mahalle muhtarlarını ağırladı.
Şehir Tiyatrosu Arsuz´daydı
Şehir Tiyatrosu Arsuz´daydı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Şehir Tiyatrosu ekibi, Arsuzlularla buluştu.
Girişimci eğitiminde kadın ağırlığı
Girişimci eğitiminde kadın ağırlığı
Arsuz Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı DOĞAKA işbirliğiyle düzenlenen girişimcilik eğitimini tamamlayan 30 kursiyere sertifikaları verildi.
Arsuz´da bayram hazırlığı
Arsuz´da bayram hazırlığı
Ramazan Bayramı dolayısıyla Arsuz´da bayramlaşma, 25 Haziran Pazar günü Devlet Demiryolları bahçesinde gerçekleştirilecek. İlçe protokolünün de yer alacağı bayramlaşma programı 10.00 - 10.30 saatleri arasında yapılacak.
HBB´den Arsuz´a asfalt hamlesi
HBB´den Arsuz´a asfalt hamlesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerinin il genelindeki beton asfalt çalışma programı kapsamında Arsuz´a bağlı Hüyük Mahallesi´nde çalışma başlatıldı.
Terminaller denetlendi
Terminaller denetlendi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri, Ramazan Bayramı öncesinde Şehirler Arası Otobüs Terminali´nde denetim gerçekleştirdi.
İSÇEİD´te Ahmet Keven dönemi
İSÇEİD´te Ahmet Keven dönemi
İskenderun Demir Çelik Çalışan ve Emekliler Derneği´nin (İSÇEİD) başkan Bayram Özarslan´in ölümünün ardından gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurulda seçilen yeni yönetim kurulu, başkanlığa Ahmet Keven´i getirdi.
Orhangazi´de yol çalışması
Orhangazi´de yol çalışması
İskenderun´a bağlı Osmangazi Mahallesi´nde tahrip edilen yollar Fen İşleri Müdürlüğü emipleri tarafından düzenlenerek parke taşı döşeme çalışamalarının başladığı belirtildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi