"İthal süt ve et, lezzetlerimizi taşımaz"
CHP Hatay İl Başkan Yardımcısı Semir Baklacı, ülkede tarım ve hayvancılığın bitme aşamasına geldiğini, tarımı git gide zayıf olduğu bir ülkede krizin bitmeyeceğini ve gıda olmadan başka ülkelere muhtaç duruma gireceğini belirtti.
Tarih: 11.10.2018 09:59:30

İskenderun/SES

AKP´nin hayvancılık politikasının süt üreticilerini iflasa sürüklediğini savunan CHP Hatay İl Başkan Yardımcısı Baklacı, yazılı açıklamasında şunlara yer verdi: "Yavaş yavaş süt üreticileri iflas edip sığırlarını kesime yollamaktadır buna sessiz kalan Tarım Bakanlığı ve Süt Konseyi ve birlikleri acilen müdahale etmelidir. Günümüzde 1 litre su 1,90 krş iken 1 litre kola 6,90 ve 1 bardak çay 2,00 lira iken maalesef süt üreticiden 1,70 kuruştan tüketici marketten sütü 5,11 lira ve yoğurdu 7,00 TL´ye satın almaktadır. Bu aradaki uçurum fiyat farkı nereye gidiyor? Peki sütün üreticiye ortalama maliyeti ne kadar 1,40 elektrik, su ve veteriner hizmetini eklersek ortalama 1,60 denk gelmektedir. Bu tabloda süt üreticilerinin ayakta durması, direnmesi mümkün değildir. Çok değil 2002´den beri AKP İktidarından önce çoğu Ortadoğu ülkelerine et ve süt İhraç ederken şimdi İthal etmekteyiz. İneklerimiz kesildikçe hayvanlarımız bitmektedir. Çözüm CHP iktidarında olacaktır. Kapanan ve özelleştirilen meralar tekrar açılmalıdır. İşletmelere yem desteği verilmeli elektrik ve su tüketiminden ÖTV alınmamalı süt fiyatları belirli bir kar oranına yükseltilmeli ve en önemlisi işletme açmak isteyen gençler teşvik edilmelidir. Dış ülkelerden İthal edeceğimiz süt ve et bizim ülkemizde yetiştireceğimiz lezzetleri taşıyamaz.
Sağlıklı yaşam için sığırlarınızı kestirmeyin."
Kaynak:

"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi