İTSO Başkanı Yılmaz: İşdünyasında tedirginlik sürüyor
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, 2021 yılının ülkemiz ve iş dünyası açısından zorlu bir yıl olduğunu, işdünyasındaki tedirginliğin ise devam ettiğini belirtti.
Tarih: 29.1.2022 11:52:50

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İTSO´nun Ocak ayı olağan meclis toplantısı Okan Belli başkanlığında yapıldı. Basına kapalı sürdürülmesi dolayısıyla meclis toplantısına ilişkin yazılı bilgilendirme geleneğini de sürdüren İTSO´dan yapılan yazılı açıklamada, Ocak ayı Meclis toplantısına, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Başkan Yardımcıları Muhsin Yeter, Mahir Taner, Muhasip Üye Gassan Kuran, İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Müfit Tennioğlu, Genel Sekreter Figen Gül Dönmez katılırken, meclis üyeleri de toplantıya video konferans yöntemiyle bağlandığı ifade edildi.

Yılmaz üyeleri bilgilendirdi

İTSO´nun yazılı açıklamasına göre İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Ocak ayı Meclis toplantısında, 2021 yılında ülkemiz ve bölgemizde yaşanan gelişmeler hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Açıklamada, Yılmaz´ın konu başlıklarıyla şöyle konuştuğu belirtildi:

“2021 zorlu bir yıl oldu”

Geçtiğimiz 2021 yılında dünya genelinde enerji maliyetlerindeki öngörülemez artış, tedarik zincirinde yaşanan aksamalar ve koronavirüsün çeşitli varyantlarının meydana getirdiği panik ortamında geçen, zorlu bir sene oldu. Bu süreçte, hâlihazırda kapanmalar sebebiyle pandemi sürecinden yara almış olan ekonomik dengeler, daha da sarsıldı. Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, dünya ticaretini belirleyen ülkelerde enflasyon rakamlarının yükselmesi, küresel ekonomiyi negatif etkiledi. Ülkemiz özelinde de durumlar, dünya geneline benzer şekilde gelişiyor.”

“Alım gücü önemli ölçüde düştü”

Pandeminin gölgesinde geçen 2021 yılının 9. ayı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından faiz indirim kararları alınmasıyla Türk Lirası´ndaki değer kaybı belirgin hale gelerek, iktisadi dengeleri olumsuz yönde etkiledi. Ve bu süre zarfında, döviz kurlarının ve enflasyonun artışı karşısında alım gücü önemli ölçüde düştü. Birkaç ay önce 8´ler seviyesinde ilerleyen dolar kuru, kademeli olarak artma eğilimi gösterdi. Son 1 aydır 13-14 TL bandında seyreden dolar kuru, kırılgan yapısını halen muhafaza ediyor. Döviz kurundaki sert hareketlilik ve fiyat istikrarının kaybedilmesi, 2022 yılını daha da öngörülemez bir noktaya taşımış oldu.

Enflasyon artışı sürecek mi?

Ocak ayı, 2021 yılının son çeyreğine göre, nispeten daha istikrarlı ilerliyor. Ancak uzmanların, enflasyon artışının şubat ve mart aylarında daha da etkili olacağına dair açıklamalar yapması, iş dünyasının temsilcileri olarak bizleri tedirgin etmekle birlikte, daha temkinli davranmaya teşvik ediyor. Ancak bu süreçte sevindirici olan bir gelişme ise, ihracat rakamlarındaki yüksek artış olmaktadır.”
Kaynak:

Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu´nun dünkü oturumunda yaptığı konuşmada MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, hem körfezin stratejik konumunun hem de bölgede yassı sac üretiminin dikkate alınarak İskenderun Körfezi´ne bir tersane kurulması fikrinin değerlendirilmesini önerdi.
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, dünyanın birçok ülkesinin ekonomik kriz sürecinde vergi indirimine giderken, ülkede iktidarın akaryakıtta vergiye yüzde 208 arttırdığını belirtti.
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
Devreye alınan yeni batarya ile İsdemir, yan ürün satış hacmini büyütmeyi, enerji tasarrufu sağlamayı ve metalürjik kok üretimini artırarak ithalatın önüne geçmeyi amaçlıyor.
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Kaynar, 5.Olağan Genel Kurulun ardından yaptığı değerlendirmede, “Meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuz daha da arttırmış bulunmaktadır” dedi.
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası´nın yeni dönem başkanlığına İbrahim Kaynar getirildi.
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 1.100 TL´den asgari ücret tutarı olan 4250 TL´ye artırılması için kanun teklifi verdi.
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çiftçinin ve tarım ürünü taşıyan araçların kullandığı motorinde ÖTV ve KDV´nin sıfırlanması için kanun teklifi verdi.
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi´nin ev sahipliğinde Kaymakam İskender Yönden´in başkanlığında ilgili birimlerin temsilcilerinin katılımıyla ‘İskenderun Körfezi Güvenlik´ toplantısı gerçekleştirildi.
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Türkiye Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi Irak´ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nazdar İhsan Şırzad´ı Türkiye Büyük Meclisi´nde konuk etti.
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
CHP heyeti Samandağ, Arsuz, İskenderun ve Payas´ta sektörün sorunlarına çözüm için balıkçılarla görüştü.
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP Hatay İl Başkanı Av. Adem Yeşildal, AKP Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkadir Özel Sabahat Özgürsoy Çelik, İlçe Belediye Başkanları, İl ve İlçe Yöneticilerinden oluşan AkP Heyeti, Tahta köprü Barajı´nda incelemelerde bulundu.
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya´da hurdacılara denetim
Antakya Belediyesi, kentteki hurdacıların denetlendiği açıkladı.
“Yüksek Orandaki Enerji Maliyetleri Düşürülmeli”
“Yüksek Orandaki Enerji Maliyetleri Düşürülmeli”
Son aylarda özellik enerji maliyetlerindeki artışlara dikkat çeken İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Ülke olarak enerji maliyetlerinin yüksek oranda arttığı ve bu durumla ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığı günlerden geçiyoruz” dedi.
Körfez´e ´yapay resif´
Körfez´e ´yapay resif´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE), yeni projesi ile İskenderun Körfezi´ne biyoaktif yapay resif yapacak.
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Zirvesi Antakya´da yapıldı
Ulusal Pamuk Konseyi tarafından düzenlenen 6. Ulusal Pamuk Zirvesi, dün Antakya´da yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi