İTSO meclisi yeniden pandemi koşullarında toplandı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İTSO´nun Ekim ayı meclis toplantısı, koronavirüs önlemleri dikkate alınarak video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.
Tarih: 29.10.2021 19:59:27

İTSO Meclis Başkan Vekili Tuncay Paşaoğlu  başkanlığında yapılan Ekim  ayı meclis toplantısına, İTSO Başkanı Levent H. Yılmaz, Yardımcıları Muhsin Yeter,   Mahir Taner, Muhasip üye Gassan Kuran, Yönetim Kurulu Üyesi Müfit Tennioğlu, Genel Sekreter Figen Gül Dönmez katılırken,  Meclis üyeleri de toplantıya video konferans yöntemiyle bağlandı.

İTSO´dan toplantıya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre Başkan Levent H. Yılmaz, Meclis toplantısında ülke ve bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi, Oda faaliyetleri hakkında üyeleri bilgi verdi.

Başkan Yılmaz, İTSO´nun eğitime yönelik destekleri hakkında bilgi verdi, son 10 yıldan bugüne fiziki geçekleşmeleri aktardı. Mustafa Kemal Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Denizcilik Fakültelerinin kurulması için destek sağlandığını, İskenderun Teknik Üniversitesi´nin bölgemize kazandırılmasının altyapısını oluşturulduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesine teknopark kurulması önünde girişimlerde bulunduklarını, kurulan teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketine İTSO´nun kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesi olduğunu kaydetti.

TEKNOPARK İSTE A.Ş.´ye, katkı ve destekleri sürdürdüklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Gümrük Laboratuvarı´nın İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde hizmet vermeye başlamasında da Oda´nın katkısına dikkat çekti, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu,/ İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi ve birçok okula yapılan ek bina, konferans salonu gibi yardımlarla eğitime önemli destekler sağlandığını kaydetti.

Yılmaz, “Ayrıca son dönemde Mesleki Eğitim Merkezi´nin İskenderun´da yapılması için Hatay Valiliğimizle görüşmeler sağlanmış ve bölgemize MESEM´in kazandırılması noktasında girişimlerde bulunulmuştur. Odamız bu projeye önemli ölçüde bütçe aktaracağı gibi, birçok paydaşın da bu projeye fiilen katılım sağlaması noktasında büyük çaba sarf etmiştir” dedi.

 
Kaynak:

TMMOB´dan zam raporu
TMMOB´dan zam raporu
TMMOB ve bağlı odaları, yüksek oranlı zamlara itiraz etti, bunun milyonlarca yurttaşı soğuk ve karanlık günlere mahkum edeceği uyarısında bulundu.
Hatay iş çevrelerinden zam tepkisi
Hatay iş çevrelerinden zam tepkisi
Hatay´da faaliyet gösteren ticaret, esnaf ve ziraat odaları, ticaret borsaları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, zamların geri çekilmesi çağrısı yaptı, işletmelerin darboğazına dikkat çekti, ´işten çıkartmalar başlayabilir´ uyarısı yaptı.
Emekli, maaşa ´asgari ücret´ düzeyinde zam istedi
Emekli, maaşa ´asgari ücret´ düzeyinde zam istedi
Emekliler, en düşük maaşlarının asgari ücretin üzerinde ve 5 bin lira olmasını istedi ve hükümeti bu konuda düzenleme yapmaya çağırdı.
Rıdvanoğulları´na, ´en iyi iş insanı ödülü´
Rıdvanoğulları´na, ´en iyi iş insanı ödülü´
Rıdvanoğulları Şirketler Grubu AŞ. sahibi Hataylı iş insanı Emre Rıdvanoğulları, beach tesisi ile "Avrupa´nın en iyi iş insanı ödülünü" aldı.
DİSK´ten ‘geçinemiyoruz´ açıklaması
DİSK´ten ‘geçinemiyoruz´ açıklaması
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, son dönemde gelen zamları hatırlatarak "geçinemiyoruz" dedi.
Yılmaz: Tedarik zinciri olumsuz etkilendi
Yılmaz: Tedarik zinciri olumsuz etkilendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, faiz indiriminin neden olduğu döviz kurundaki artışın tedarik zincirinin her alanında olumsuz etkilere sebep olduğunu belirtti.
İcralık kişi oranı artıyor
İcralık kişi oranı artıyor
Ülkenin ekonomide yaşadığı ciddi dalgalanmayı eleştiren siyasetçiler, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi ve buna karşı muhalefeti birleşmeye çağırdı.
İsdemir isçisi ‘Karabük standardı´ istiyor
İsdemir isçisi ‘Karabük standardı´ istiyor
İsdemir işçisi, işyerinde yetkili sendika Çelik-İş´in yapacağı şube genel kurulu öncesinde çoklu adaya genel merkez yönetiminin Karabük´te olduğu gibi ´tarafsız´ olmasını istediği belirtildi.
Hataylı yatırımcılara ABD avantajları anlatıldı
Hataylı yatırımcılara ABD avantajları anlatıldı
İskenderun, Dörtyol ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda ABD´ye yapılacak avantajlı yatırımlar değerlendirildi
Eğitimcilerden bütçe eylemi
Eğitimcilerden bütçe eylemi
2022 bütçe teklifinin TBMM ihtisas komisyonundaki çalışmaları devam ederken, Eğitim-Sen, bütçeyle ‘geçinemiyoruz´ diyenlerin nefes almasının sağlanmasını istedi.
Kardeş Oda´ heyeti İskenderun´da
Kardeş Oda´ heyeti İskenderun´da
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ile meclis üyelerinden oluşan heyet İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İTSO´yu ziyaret etti. Ziyarette ‘bağların güçlendirilmesi ve ortak projelerin hayata geçirilmesi´ yönünde yaklaşımlar değerlendirildi.
Murat Kayış, başkan adayı
Murat Kayış, başkan adayı
Özçelik-İş´te seçim süreci başlıyor
“Fiyatlar el yakıyor”
“Fiyatlar el yakıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu Perşembe Pazarını ziyaret ederek, ürün fiyatlarını inceledi.
"Gübreden KDV ve ÖTV kaldırılsın"
"Gübreden KDV ve ÖTV kaldırılsın"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, son bir yılda 16 kez zam yapılarak fiyatı yüzde 400 artan ve AKP hükümeti tarafından ihracatı yasaklanan gübreden KDV ve ÖTV´nin kaldırılması için kanun teklifi verdi.
Mera alanına kimyasal tesis
Mera alanına kimyasal tesis
Hatay´da Erzin´e bağlı Aşağıburnaz Mahallesi, Gaziçiftliği Mevkii´nde kimyasal üretim tesisi ile “Su Alma Yapısı ve Derin Deniz Deşarjı” Projesinin halkın bilgilendirme toplantısı 12 Kasım´da yapılacak. Erzin Belediye Başkanı, petrokimya tesisinin kirletici ve deniz canlılığını olumsuz etkisine dikkat çekerek, “Bu tesisi istemiyoruz” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi