“İTSO yatırımcıyı takipte olmalı”
Temmuz ayında İstanbul´da gerçekleştirilen 22. Dünya Petrol Kongresi´nde, İskenderun Körfezi için ‘aktif gaz ve petrol çalışmalarının gerçekleştirileceği bölge olacak´ açıklaması İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda da gündem tuttu.
Tarih: 5.8.2017 08:02:37

Sadet Berkyürek/İskenderun

 İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Meclis Üyesi Erol Aygen, İskenderun Körfezi´ndeki doğal gaz ve petrol arama için verilen ruhsatların çoğunluğuna sahip ARAR Petrol ve Gaz Arama Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Alpay´ın değerlendirmesini paylaşarak, İTSO Meclisi´nin bölgenin potansiyelinin farkında ve yatırımcıyı takipte olması gerektiğini belirtti.
Meclis Üyesi Erol Aygen, Sanayiciler Meslek Komitesi adına Meclis toplantısında yaptığı sunumda İskenderun´un geleceğine yön verecek iki önemli projenin yatırım aşamasında olduğunu hatırlatarak, görevini tamamlama aşamasına gelen İTSO Meclisi´nin kamu, yerel ve özel yatırımları mutlaka takip etmesini, bağ kurulmasını önerdi.
Yatırımcıların ticaret ve sanayi odalarından beklentilerini araştırılmasını da öneren Aygen, üyelik görevinin yaşanılan kentte girişimcilerin beklentileri yanında yatırım programlarının fiziksel ve mali boyutlarını da bilmeyi gerektirdiğini, 11. Beş Yıllık Kalkınma Planı hazırlıklarına yönelik de çalışma yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Körfez´de doğalgaz yatakları açıklaması
Temmuz ayında İstanbul´da gerçekleştirilen 22. Dünya Petrol Kongresi´nde Ankara merkezli Arar Petrol ve Gaz Arama firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Alpay´ın İskenderun Körfezi´nde doğal gaz yataklarıyla ilgili açıklamasının basına da yansıdığına işaret eden Erol Aygen, Sputnik News´e özel açıklamasında da bölgede zengin gaz yataklarının varlığına dikkat çekerek 25 taneden fazla Körfez´de kuyu açmayı planladıklarını ve bunun için Rusya´da ortak girişimci arayışlarında oldukları yönündeki bilgileri paylaştı.

“En büyük liman Erzin´e…”
Doğu Akdeniz´in ve Türkiye´nin en büyük liman yatırımının Erzin sınırlarında başladığına da dikkat çeken Aygen, şu değerlendirmeyi yaptı: “Hassa Tünel projesi, doğu bölgemiz illerini ve ülkelerini İskenderun´la buluşturacak olan proje de topoğrafik çalışmalar tamamlanmış, inşaat yapım projelerine geçilmiş, istimlak çalışmaları devam edilmekte, keşif çalışmaları, yatırım programlarına alınması, projeye fon aktarılması ve ihale aşamalarına geçebilmek için Hatay yaşayanları olarak bizlerin bekleme modunda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Tabiatıyla bu beklentilerimizin önümüzdeki süreçte yatırım programında gözlemlememiz en büyük arzumuz olacaktır. Şu an başta savunma sanayi, kimya, petrol gibi bir çok yatırımcı kuruluşlar bölgemizde ki potansiyeli keşif etmiş olmalılar ki, yatırımlarını yapma aşamasına girdiklerini görmekteyiz.”

Akçay´a ve Dörtyol´a Erdemoğlu´ndan 2 proje
Diğer önemli bir potansiyeli ise Sasa´yı satın alan Erdemoğlu Holding´in Akçay ile Dörtyol´daki yatırım açıklamasının oluşturduğunu sözlerine ekleyen Aygen, şu bilgileri paylaştı: “arasında yer alan Erdemoğlu Holding, İskenderun Ayçay semtinde Petrol Ofisi yanında bulunan ve iki yıl öncesinde Sabancı Holdinge ait olan Polyester türevlerini depolayan tesisleri satın almışlardı. Erdemoğlu Firması bölgemizde, uluslar arası kapasiteye sahip Polyester elyaf , Filament, Polyester bazlı polimerler, ara ürünler ve özellikli ürünlerden PTA, MEG ve Polimerler üretecektir. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ait Hatay-Dörtyol´da bulunan 2.935.369 m2 araziyi, Erdemoğlu Holding satın alma, tahsis veya kiralanması hususlarında Ekonomi Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla irtibat halinde bulunmaktadır. Erdemoğlu Holding sözünü ettiğim bu yatırımın ilk fizibilitesindeki tutarı 7,2 Milyar TL´sıydı. Holding geçtiğimiz aylarda Ekonomi bakanlığına müracaat ederek yatırım miktarını 12.8 Milyar lira ya, yatırım sürecini de 6 yıldan 8 yıla uzattı. Bu yatırım KAP (Kamu aydınlatma platformuna) bildirilerek resmiyet kazanmıştır.

Alpay, Körfez için ne demişti?

“Enerjide İskenderun anahtar”
22. Dünya Petrol Kongresi´nde Sputnik News ve Anadolu Ajansı´nın servis ettiği haberde, ARAR Petrol ve Gaz Arama Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Alpay´ın İskenderun´un Doğu Akdeniz´in olası önemli nokta olabileceğini vurguladığı belirtilerek şu ifadesine yer verilmişti: “İskenderun´da şu an gaz keşfimiz var. Bizim oradaki planımız 25´ten fazla kuyu açmak. Faaliyetlerimizi hızlandırmak istiyoruz İskenderun´un körfez olmasından dolayı. Her yere ulaşım daha kolay bu körfezden. Ayrıca bu Türkiye için bir ihtiyaç. Rusya ile boru hattı, nükleer anlaşmaları yapılıyor. Boru hatları anlaşmaları yapılıyor. Boru hattı, bahçe hortumuna benzer. Kökü yoktur. Bir faaliyetin kök salması için oradaki aramalara da katılmak gerekir" dedi.
"Halihazırda beş tane arama ruhsatımız var; dört tane de işletme ruhsatı. Günde 600 varil üretimimiz var. Hatay İskenderun Körfezi´ndeki ruhsatların hemen hemen çoğu bize ait. Orayı geliştiriyoruz. Bu bölge, çok muhtemeldir ki, Trakya kadar aktif gaz ve petrol çalışmalarının gerçekleştirileceği bir bölge olacak. Orası muhtemeldir ki Trakya kadar aktif olacak yaptığımız çalışmalarla gaz açısından" dedi.
Doğu Akdeniz´in gaz ve petrol anlamında artan değerinin hatırlatılması üzerine Alpay "Evet bir Doğu Akdeniz vurgusu ve Kıbrıs´la İsrail´in çeşitli plan, projeleri var. Ancak yapılması gereken şey bir master plan. Bu plan da İskenderun Körfezi´ndeki deniz faaliyetlerinin karayla birleştirilmesinden geçiyor. Karadaki datayla denizdeki data birleştirildiğinde ben İskenderun Körfezi´nin ve karasının oralardan (Kıbrıs ve İsrail) daha aşağı olacağını zannetmiyorum" şeklinde konuştu.
Kaynak:

Brezilya-Şili İş Forumu Aymen´in başkanlığında
Brezilya-Şili İş Forumu Aymen´in başkanlığında
Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı ve Tim Denetim Kurulu üyesi Bülent Aymen, 11-16 Mart 2018 tarihlerinde Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ile düzenlenen Brezilya-Şili Ticaret heyetinde, heyet başkanlığını üstlendi.
DOĞAKA toplantısı
DOĞAKA toplantısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) 81. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı. DOĞAKA YK Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığındaki toplantı Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız da katıldı.
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Genel-İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, merkezi idarede kadro verilirken belediyelerde çalışan taşeron işçilerine belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yaptırılacağını belirtti.
´Şeker fabrikaları satılamaz´
´Şeker fabrikaları satılamaz´
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini belirtti.
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Mozambik´e iş gezisi
Mozambik´e iş gezisi
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı´nın UR-GE projesi kapsamında Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti´ne iş gezisi düzenledi.
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Hatay Arıcılar Birliği tarafından yöredeki arı üreticilerine yönelik, ´modern arıcılık teknikleri´ konulu seminer verdi.
Belen´e sanayi sitesi istendi
Belen´e sanayi sitesi istendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Yüzer Depolama (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) Tesisini hizmete aldı.
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
İMEAK Deniz Ticaret Odaları Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun´da denizcilerle bir araya gelip, Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu görüştü.
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
MHP´den tünele isim önerisi
MHP´den tünele isim önerisi
MHP Hatay İl başkanı Lütfi Kaşıkçı, Amanos Tünelinin 19. kilometrelik bölümüne isim önerisinde bulundu.
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun´da esnaf ve vatandaşla bir araya gelip, sorunlarını dinledi ve HBB´nin İskenderun´a yaptığı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi