“İTSO yatırımcıyı takipte olmalı”
Temmuz ayında İstanbul´da gerçekleştirilen 22. Dünya Petrol Kongresi´nde, İskenderun Körfezi için ‘aktif gaz ve petrol çalışmalarının gerçekleştirileceği bölge olacak´ açıklaması İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda da gündem tuttu.
Tarih: 5.8.2017 08:02:37

Sadet Berkyürek/İskenderun

 İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Meclis Üyesi Erol Aygen, İskenderun Körfezi´ndeki doğal gaz ve petrol arama için verilen ruhsatların çoğunluğuna sahip ARAR Petrol ve Gaz Arama Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Alpay´ın değerlendirmesini paylaşarak, İTSO Meclisi´nin bölgenin potansiyelinin farkında ve yatırımcıyı takipte olması gerektiğini belirtti.
Meclis Üyesi Erol Aygen, Sanayiciler Meslek Komitesi adına Meclis toplantısında yaptığı sunumda İskenderun´un geleceğine yön verecek iki önemli projenin yatırım aşamasında olduğunu hatırlatarak, görevini tamamlama aşamasına gelen İTSO Meclisi´nin kamu, yerel ve özel yatırımları mutlaka takip etmesini, bağ kurulmasını önerdi.
Yatırımcıların ticaret ve sanayi odalarından beklentilerini araştırılmasını da öneren Aygen, üyelik görevinin yaşanılan kentte girişimcilerin beklentileri yanında yatırım programlarının fiziksel ve mali boyutlarını da bilmeyi gerektirdiğini, 11. Beş Yıllık Kalkınma Planı hazırlıklarına yönelik de çalışma yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Körfez´de doğalgaz yatakları açıklaması
Temmuz ayında İstanbul´da gerçekleştirilen 22. Dünya Petrol Kongresi´nde Ankara merkezli Arar Petrol ve Gaz Arama firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Alpay´ın İskenderun Körfezi´nde doğal gaz yataklarıyla ilgili açıklamasının basına da yansıdığına işaret eden Erol Aygen, Sputnik News´e özel açıklamasında da bölgede zengin gaz yataklarının varlığına dikkat çekerek 25 taneden fazla Körfez´de kuyu açmayı planladıklarını ve bunun için Rusya´da ortak girişimci arayışlarında oldukları yönündeki bilgileri paylaştı.

“En büyük liman Erzin´e…”
Doğu Akdeniz´in ve Türkiye´nin en büyük liman yatırımının Erzin sınırlarında başladığına da dikkat çeken Aygen, şu değerlendirmeyi yaptı: “Hassa Tünel projesi, doğu bölgemiz illerini ve ülkelerini İskenderun´la buluşturacak olan proje de topoğrafik çalışmalar tamamlanmış, inşaat yapım projelerine geçilmiş, istimlak çalışmaları devam edilmekte, keşif çalışmaları, yatırım programlarına alınması, projeye fon aktarılması ve ihale aşamalarına geçebilmek için Hatay yaşayanları olarak bizlerin bekleme modunda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Tabiatıyla bu beklentilerimizin önümüzdeki süreçte yatırım programında gözlemlememiz en büyük arzumuz olacaktır. Şu an başta savunma sanayi, kimya, petrol gibi bir çok yatırımcı kuruluşlar bölgemizde ki potansiyeli keşif etmiş olmalılar ki, yatırımlarını yapma aşamasına girdiklerini görmekteyiz.”

Akçay´a ve Dörtyol´a Erdemoğlu´ndan 2 proje
Diğer önemli bir potansiyeli ise Sasa´yı satın alan Erdemoğlu Holding´in Akçay ile Dörtyol´daki yatırım açıklamasının oluşturduğunu sözlerine ekleyen Aygen, şu bilgileri paylaştı: “arasında yer alan Erdemoğlu Holding, İskenderun Ayçay semtinde Petrol Ofisi yanında bulunan ve iki yıl öncesinde Sabancı Holdinge ait olan Polyester türevlerini depolayan tesisleri satın almışlardı. Erdemoğlu Firması bölgemizde, uluslar arası kapasiteye sahip Polyester elyaf , Filament, Polyester bazlı polimerler, ara ürünler ve özellikli ürünlerden PTA, MEG ve Polimerler üretecektir. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ait Hatay-Dörtyol´da bulunan 2.935.369 m2 araziyi, Erdemoğlu Holding satın alma, tahsis veya kiralanması hususlarında Ekonomi Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla irtibat halinde bulunmaktadır. Erdemoğlu Holding sözünü ettiğim bu yatırımın ilk fizibilitesindeki tutarı 7,2 Milyar TL´sıydı. Holding geçtiğimiz aylarda Ekonomi bakanlığına müracaat ederek yatırım miktarını 12.8 Milyar lira ya, yatırım sürecini de 6 yıldan 8 yıla uzattı. Bu yatırım KAP (Kamu aydınlatma platformuna) bildirilerek resmiyet kazanmıştır.

Alpay, Körfez için ne demişti?

“Enerjide İskenderun anahtar”
22. Dünya Petrol Kongresi´nde Sputnik News ve Anadolu Ajansı´nın servis ettiği haberde, ARAR Petrol ve Gaz Arama Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Alpay´ın İskenderun´un Doğu Akdeniz´in olası önemli nokta olabileceğini vurguladığı belirtilerek şu ifadesine yer verilmişti: “İskenderun´da şu an gaz keşfimiz var. Bizim oradaki planımız 25´ten fazla kuyu açmak. Faaliyetlerimizi hızlandırmak istiyoruz İskenderun´un körfez olmasından dolayı. Her yere ulaşım daha kolay bu körfezden. Ayrıca bu Türkiye için bir ihtiyaç. Rusya ile boru hattı, nükleer anlaşmaları yapılıyor. Boru hatları anlaşmaları yapılıyor. Boru hattı, bahçe hortumuna benzer. Kökü yoktur. Bir faaliyetin kök salması için oradaki aramalara da katılmak gerekir" dedi.
"Halihazırda beş tane arama ruhsatımız var; dört tane de işletme ruhsatı. Günde 600 varil üretimimiz var. Hatay İskenderun Körfezi´ndeki ruhsatların hemen hemen çoğu bize ait. Orayı geliştiriyoruz. Bu bölge, çok muhtemeldir ki, Trakya kadar aktif gaz ve petrol çalışmalarının gerçekleştirileceği bir bölge olacak. Orası muhtemeldir ki Trakya kadar aktif olacak yaptığımız çalışmalarla gaz açısından" dedi.
Doğu Akdeniz´in gaz ve petrol anlamında artan değerinin hatırlatılması üzerine Alpay "Evet bir Doğu Akdeniz vurgusu ve Kıbrıs´la İsrail´in çeşitli plan, projeleri var. Ancak yapılması gereken şey bir master plan. Bu plan da İskenderun Körfezi´ndeki deniz faaliyetlerinin karayla birleştirilmesinden geçiyor. Karadaki datayla denizdeki data birleştirildiğinde ben İskenderun Körfezi´nin ve karasının oralardan (Kıbrıs ve İsrail) daha aşağı olacağını zannetmiyorum" şeklinde konuştu.
Kaynak:

Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği´nin (AKAMİB) ihracatı aralık ayında yüzde 24,3 oranında artış gösterdi ve 60 milyon 53 bin dolar olarak gerçekleşti..
Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
Toplu sözleşme İsdemir´de kutlandı
İsdemir´de 3 bin 107 işçiyi kapsayan ve ilk 6 ay yüzde 8´lik ücret artışı ile 26. dönem toplu iş sözleşmenin uzlaşmayla sonuçlanmasının ardından İsdemir´de kutlama töreni düzenledi.
“Uyumla hizmet ürettik”
“Uyumla hizmet ürettik”
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, göreve geldikleri günden bu yana İskenderun´a ve Odaya yakışır hizmet vermenin gayreti içerisinde olduklarını belirterek, “Mevzuat çerçevesinde tüm yönetim ve meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte uyum içerisinde çalışmanın ve yaşadığımız şehre hizmet etmenin gayreti içerisinde olduk” dedi.
Arsuz Harlısu´ya 8 bin zeytin fidanı
Arsuz Harlısu´ya 8 bin zeytin fidanı
Arsuz´a bağlı Harlısu Mahallesi´nde, çiftçilere ve ülke ekonomisine gelir getirme amacı ile orman vasfını yitirmiş boş arazilere 8 bin adet zeytin fidanı dikildi.
Ziraatçılarda yeniden Sever dönemi
Ziraatçılarda yeniden Sever dönemi
Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi Olağan Genel Kurulu´nda 27 yıldır başkanlık görevini sürdüren Ahmet Sever, yeniden seçilerek güven tazeledi.
Ekinci: Türk çelik ürünlerine talep artıyor
Ekinci: Türk çelik ürünlerine talep artıyor
Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, özellikle Çinli çelik üreticilerinin kendi iç piyasasındaki talep nedeniyle ihracata sunacağı ürünlerin azalmasının, Türk çelik sektörünün ihracatını olumlu yönde etkilemeyi sürdürmesinin beklendiğini belirtti.
İSDEMİR´de uzlaşma
İSDEMİR´de uzlaşma
İskenderun Demir Çelik A.Ş. ile Hak-İş Konfederasyonu arasında, Ağustos ayında başlayan toplu iş sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. İşçi sendikası ve işveren arasında 3 bin 107 işçiyi kapsayan 26´ncı dönem toplu iş sözleşmesi Ankara´da imzalandı.
HATBORU ‘en dinamik´ listesinde
HATBORU ‘en dinamik´ listesinde
TÜRKONFED ve Londra Borsası işbirliği ile yapılan araştırmaya göre "Türkiye´nin Yükselen Liderleri" olarak adlandırılan en dinamik 100 şirket arasında Hatay´dan HATBORU da yer aldı.
´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
´Maaş artış yöntemi değiştirilmeli´
Tüm Emekliler Sendikası, emekli çalıştayı düzenledi.
Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdür Yardımcısı Arzu Yılmaz, İskenderun´un sanayi ve liman şehri kimliğine dikkat çekerek, kentin önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.
Odadan şirketlere ziyaret
Odadan şirketlere ziyaret
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, Atakaş Şirketler Gurubu yönetim kurulu üyesi Mustafa Atakaş ve Bozatlı Metalat Şirketler Grubuna nezaket ziyaretinde bulundu.
´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
İskenderun Enerji Forumu, Arsuz´da yapıldı.
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi