İTSO´dan ‘değişim´ talebi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın Mayıs ayı olağan meclis toplantısında bölge ekonomisine değer katan projeler ele alındı, ekonomik sorunlar ve çözüm beklentilerine dikkat çekildi.
Tarih: 25.5.2019 09:43:27

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Levent H. Yılmaz, alınan bu önlemler ve verilen devlet teşviklerin sorunları kısa vadeli çözebildiğini, kalıcı bir çözüm sunulamadığını belirterek, “Dolardaki dalgalanmalar faizlerin düşmemesi ve enflasyonun istenen düzeyde olmayışı ekonomimizde kararlı bir değişim ihtiyacını net bir şekilde ortaya koymaktadır” dedi. Yılmaz, yapısal reformların zaman kaybetmeden hayata geçirilmesini istedi.

Meclis toplantıları basının takibine yönetmelik değişikliğiyle kapatılan İTSO´nun meclis toplantısına ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre Başkan Levent H. Yılmaz, ülke ve bölge ekonomisindeki son gelişmeleri verilerle açıklayarak, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizden 2018 yılında yaklaşık 167.9 milyar dolar ihracat yapılmış olup, aynı dönemde Hatay´dan 2.84 milyar dolarlık ihracat yapılmıştır. Ülkemiz tarafından yapılan ihracatın yaklaşık yüzde 1.7´si Hataylı firmalarca gerçekleştirilmiştir. Yine 2018 yılında ülkemizde yaklaşık 223 milyar dolar ithalat yapılmış olup, bu süre zarfında Hatay´ın ithalat tutarı yaklaşık 4.07 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ülkemize yapılan ithalatın yaklaşık yüzde 1.83´lük bölümü Hatay´daki firmalar tarafından yapılmıştır. Hatay 2018 yılında 2.84 milyar dolar tutarındaki ihracat ile ülke genelinde en fazla ihracat yapan 9. İl olurken, 4.7 milyar dolarlık ithalat ile Türkiye genelinde en fazla ithalat yapan 7. İl olmuştur” dedi.

İTSO Başkanı Yılmaz, Ülke genelinde başlatılan enflasyonla mücadele konularına da değinerek; “İstihdam teşviki KOBİ Destek Nefes Kredisi ve diğer tüm devlet teşvikleri iş dünyası açısından Can suyu olmaktadır. Ancak alınan bu önlemler ve verilen devlet teşvikler sorunlarımızı yalnızca kısa vadeli olarak çözmekte, kalıcı bir çözüm sunmamaktadır. Dolardaki dalgalanmalar faizlerin düşmemesi ve enflasyonun istenen düzeyde olmayışı ekonomimizde kararlı bir değişim ihtiyacını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Ülkemizde Yapısal reformların zaman kaybetmeden hayata geçirilmesinin yanı sıra Avrupa Birliği ile olan bağlarımızın güçlenmesinin ülkemizin geleceği açısından önemli olacağına inanıyoruz” dedi.

İTSO Mayıs ayı meclisinde 2.Meslek komite Başkanı ve Meclis üyesi Levent Kılıççıoğlu söz alarak, mermer maden ve hazır beton sektörlerinde yaşanan sorunları anlattı ve sorunların çözümü noktasında çalışma yapılması talebinde bulundu.

Stratejik plan oybirliğiyle

İTSO Yönetim kurulu üyesi Müfit Tennioğlu´da, İTSO tarafından hazırlanan 2019-2022 Stratejik planı hakkında Meclis üyelerine bilgi veren İTSO yönetim kurulu üyesi Müfit Tennioğlu, “Stratejik Plan odamızın vizyonunu misyonunu geliştirmek için hazırlanmaktadır. 4 yılda ne yapacağız, nasıl gelişeceğimizi kendimizi nasıl geliştireceğimizin planlamasını yaptık” dedi. Yapılan konuşmalar, görüş ve önerilerin ardından İTSO tarafından hazırlanan 2019-2022 Stratejik plan ve diğer maddeler de oy birliğiyle kabul edildi.

Abit Erol ihtiyaçlara dikkat çekti

/resimler/2019-5/25/0847487638942.jpgMayıs ayı Meclis toplantısında 3.Meslek Komite Başkanı ve Meclis üyesi Abid Erol, İskenderun için yatırım, işbirlikleri ve serbest bölge ihtiyacına dikkat çekti. Üniversite-sanayi işbirliğinde İTSO´nun öncülüğü ele almasını da önerdiği sunumunda Erol, Gaziantep OSB´deki meslek okulları modelinin incelenerek bölgeye uyarlanmasını istedi. İskenderun´un devlet desteğinden aldığı payın düşüklüğüne de dikkat çektiği konuşmasında Erol, bunun için İTSO tarafından danışmanlık hizmeti alınması, firmaların belirlenmesi gerektiğini ifade etti.
Kaynak:

İSTE´de ISEFE sempozyumu
İSTE´de ISEFE sempozyumu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 3. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Ekonometri Sempozyumu´na ev sahipliği yaptı.
İTSO ‘tedbir ve destek´ istedi
İTSO ‘tedbir ve destek´ istedi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, içinde bulunulan ekonomik şartların düzelmesi için ciddi önlemlerin alınması ve yatırımcının desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Esnaf sorunları görüşüldü
Esnaf sorunları görüşüldü
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) Haziran ayı Meclis toplantısında esnaf sorunlarının ele alındığı bildirildi.
İsviçre´de yatırım avantajı anlatıldı
İsviçre´de yatırım avantajı anlatıldı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile Binnur Yetik Proje ve Eğitim Danışmanlık Ltd.Şti. işbirliğiyle İsviçre´de yatırım avantajları, ülke tanıtımı ve devlet teşvikleri panelde anlatıldı.
ABD´deki OSB´yi anlattılar
ABD´deki OSB´yi anlattılar
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde MÜSİAD Hatay Şube Başkanlığının organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinlikte üyelere Amerika Birleşik Devletlerinde kurulacak olan ilk Türk Organize Sanayi Sitesi ve finansman imkanları anlatıldı.
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme
Gübre ihracatına genelgeyle düzenleme Nesrin Geyik/İskenderun AKİB Koordinata ilişkin genelgeyle düzenleme yapıldığını belirtti. Genelge´nin 4. maddesi´nde, ´Tüm gübre çeşitlerinden dökme olarak gelen gübrelerden çok sayıda ve çok noktada birim/kap şeklinde gelen gübrelerden ise çok sayıda birim/kap´tan numune alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nca protokol imzalanan anlaşmalı kargo firması aracılığı ile analize gönderilecektir´ hükmü bulunuğunu ifade eden Ateş, şu açıklamayı yaptı: "Genelge kapsamında yükleme yapılan her kamyondan numune alınarak, tahlil için Mersin Gümrük Laboratuvarı´na gönderilmekte ve bu uygulama nedeniyle ihracatçılar iki günden dört güne kadar zaman kaybı yaşamakta ve hem analiz maliyeti hem araç bekleme maliyeti ile rekabet gücünü kaybetmekteydi. Sorunun çözümünü teminen ilgili makamlarla yaptığı görüşmelerde genelge´nin 4. maddesinin, ´Patlayıcı madde özelliği olan gübre çeşitlerinden dökme olarak gelen gübrelerden çok sayıda ve çok noktada birim/kap şeklinde gelen gübrelerden ise çok sayıda birim/kap´tan numune alınarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı´nca protokol imzalanan anlaşmalı kargo firması aracılığı ile analize gönderilecektir´ şeklinde uygulanmasını sağladı. Bundan böyle patlayıcı madde özelliği olmayan gübreler analize gönderilmeden ihraç edilebilecek. Ülke olarak kalkınmamız için ihracatın ve ihracatçımızın önündeki tüm engelleri kaldırmalıyız. Uygulama gübre ihracatçılarına hem zaman kaybı yaşatıyor, hem de ciddi maliyetlere neden olarak rekabet gücümüzü düşürüyordu, biz de gerekli makamlara başvurarak durumu açıkladık, çözüm önerimizle birlikte talep ettik, onlar da mağduriyetimizi haklı bularak uygulama yeni şekliyle revize edildi."
Bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı
Bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) yönetimi tarafından, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası´na gerçekleştirilen ziyarette bölge ekonomisi ve gelişmeler değerlendirildi.
Firmalara ´ihracat´ semineri
Firmalara ´ihracat´ semineri
Dörtyol´da ihracat yapılabilecek ülkeler ile ilgili doğru ve güvenilir bilgiye ulaşma ve yeni pazarlar konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla seminer düzenlendi.
Türk-Arap işadamları toplantısı
Türk-Arap işadamları toplantısı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi tarafından düzenlenen 6. Türk-Arap İşadamları İstişare Toplantısı, Antakya´da düzenlendi.
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
Avukatlar ücrette iyileştirme istedi
35 Barodan kamu avukatları için ortak açıklama
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
Canikli, iş insanlarının sorunlarını dinledi
AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İskenderun´da iş insanlarıyla biraraya gelip, bölge ve ülke ekonomisini değerlendirdi.
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Arsuz´da ‘kooperatiften markaya´ hedefi
Millet İttifakı´nın CHP´li Arsuz Belediye Başkanı adayı Dr. Asaf Güven, “Üreten Arsuz´da modern tarımın yapılabilmesi için üreticiden tüketiciye gidecek küçük çaplı semt pazarlarından, markalaşma, kooperatifleşme ve soğuk hava depolarına kadar bir çok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.
Hayvancılığa hibe desteği
Hayvancılığa hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), başvuru çağrı ilanını çıkarak, IPARD II-5. Proje Başvuru Kabul Çağrısını başlattı.
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İTSO´dan istihdam teşvik bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent H. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığının çağrısıyla başlatılarak teşviklerle de güçlentirilen ‘istihdam seferberliğinden yararlanılması çağrısında bulundu.
"Ülkeler teknolojiyle işgal ediliyor"
"Ülkeler teknolojiyle işgal ediliyor"
İskenderun´da düzenlenen "Ekonomik kriz ve etkileri" konulu panelde konuşan Prof. Dr. İzzettin Önder, günümüzde ülkelerin savaşlarla değil, teknoloji ve akılla işgal edildiğini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi