İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
Adaylık tamam, tartışma meclis listesine ertelendi
Tarih: 11.2.2019 11:35:37

Sadet Berkyürek/İskenderun
Millet İttifakı adına Cumhuriyet Halk Partisi CHP´nin İskenderun Belediye Başkan adayı Yılmaz Şahutoğlu, partilerin ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile Ümit Günay dışındaki aday adaylarıyla ‘birlik ve dayanışma´ kahvaltısında buluştu. Şahutolu, kentte esnaf ziyaretinde de bulundu. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin´in de katıldığı toplantıda aday Şahutoğlu, politika belirleme alanları ve kent için proje önerilerini ileri bir tarihte değerlendirmeye açacaklarını belirtti, Mete Aslan´ın DP´den İskenderun Belediye Başkan adaylığını ise demokratik yarış olarak nitelendirdi, başarı diledi. Etkinlik, 19 Şubat tarihinde YSK´ya verilecek meclis aday listesinin kesinleşmesi öncesi, HBB, CHP, İYİ Parti ile başkan adayının söz sahibi olmaya çalışacağı son dönemeçte gerçekleşti.
İskenderun CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, İYİ Parti İlçe Başkanı Zafer Kıvrak, CHP Milletvekili Suzan Şahin ile başkan adayı Yılmaz Şahutoğlu, önceki gün 31 Mart yerel seçimine yönelik Millet İttifakı adına ortak bir fotoğrafla parti tabanlarına ‘birlik´ mesajı verdi. Etkinliğe aday adayları Bülent Bozdoğan, Öztürk Çolak, Kemal Duduoğlu, İsmet parlar, Nalan Akkülah, Muhsine Korkmaz, Erdinç Çelebi de katıldı.

“İskenderun iktidarla buluştu ama…”
Aday adaylık sürecini ‘dayanışma ruhu´ içinde tamamladıklarını, 2 Şubat´ta aday olarak gösterildiğini hatırlatan Yılmaz Şahutoğlu, “Mevcut aday adayı arkadaşlarım adına, onların hayallerini, onların umutlarını, hedeflerini, projelerini İskenderun´da hayata geçirmek adına genel merkezimiz bana adaylık yetkisini verdi. Bundan sonraki süreci onların destekleriyle yürüteceğiz. Beraberimizde İYİ Partimizle birlikte” diye konuştu. Seçim döneminde siyasetçilere yapıcı ve ahlaki boyutlarda bir kampanya çağrısını yineleyen Şahutoğlu, iktidarla buluşmuyor eleştirilerinin son 5 yılın kayıplarıyla yanıt bulduğunu kaydetti, belediyenin ‘şahısların, grupların, küçük zümrelerin değil, genelin menfaatlerini önceleyen ‘adil, şeffaf, hesap verebilir´ anlayışla yönetileceği mesajını verdi.
Şahutoğlu, İskenderun´un ‘beton yığını´, yeşil yoksunu ve estetik kaygıdan uzak yapılanmasını eleştirdi, kentin el atılmasına ihtiyaç duyduğunu, kentlerin de bir bedeni ve ruhu olduğunu kaydetti. Proje ve hedeflerini ayrı bir toplantıyla kamuoyuyla paylaşılacağını da sözlerine ekleyen Şahutoğlu, projelerin hayata geçmesinin İskenderun´un yanı sıra Büyükşehir Belediyesi´nin de kazanılmasıyla sağlanabileceğini vurguladı, Lütfü Savaş´a destek istedi. Şahutoğlu, “Büyükşehir Belediyesi´nin burada hayati bir önem taşıdığını biliyoruz. Uyumlu olmayan belediye sistemlerinin o şehre yaşattığı sıkıntılara tanıklık ettik” diye konuştu.

Mansuroğlu´ndan aday adaylarına ‘destek´ teşekkürü
Kahvaltı etkinliğine aday adaylarının katılmasını ‘destek´ olarak değerlendiren CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, “Hepsi en az Yılmaz bey kadar bu işi yapacak bilgi, birikim ve yeteneğe sahip arkadaşlar. Verdikleri bu destekten ötürü kendilerine teşekkür ederim” dedi. Mansuroğlu, aday Şahutoğlu´nun Millet İttifakı´nın adayı olarak belediye başkanı seçildiğinde tüm İskenderun´un kazandığı bir seçim olacağını savundu, çok ağır bir sorumluluk ve fedakarlıkla seçim çalışması yürüteceklerini vurguladı.

Kıvrak: 31 mart birinci ayak
İYİ Parti İskenderun İlçe Başkanı Zafer Kıvrak, 31 Mart seçimine önümüzdeki genel seçimin ‘birinci ayağı´ olarak değerlendirdiklerini söyledi. İttifakın bir yerel seçim birlikteliği olmadığını da sözlerine ekleyen Kıvrak, bunu Türkiye´nin kader birliği olarak yorumladı ve Türkiye´nin buna ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Esnafı da ziyaret etti
İskenderun´un Kanatlı Caddesi üzerindeki esnaflarla bir araya gelen Şahutoğlu, esnafın sıkıntılarını bildiğini ve çözümü konusunda azami gayret göstereceklerini ifade etti. Sosyal ve ekonomik koşulların, vatandaşın yaşam koşullarını gittikçe daha fazla zora sokmaya ve sıkıntılarının her geçen gün artmasına neden olduğunu belirten Şahutoğlu, "Hatay, Suriye Savaşı´ndan en çok etkilenen il olmuştur. Bu etkilenmenin boyutu hem ekonomik manada hem sosyal anlamda hat safhalara ulaştı. Yakın bir geçmişte Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfi Savaş bir açıklamada bulunmuştu. Suriye Savaşı´ndan sonraki süreçte ülkemize gelen mülteciler yaklaşık 500 bin civarında. Bu şu anlama geliyor, Hatay´da yaşayan her dört insanımızdan biri Suriye kökenli. Orada Sayın başkanımız bir şeye dikkat çekti; bu insanların doğurma hızını da göz önünde bulundurarak bu hızla devam ederse 10 yıllık süre zarfında Hatay´ın idaresini alabilecek çoğunluğa sahip olacak kadar bir nüfusa sahip olacaklar. Bu nüfusun Hatay´a yansımaları nedir? Her şeyden önce ekonomik anlamda etkileri oluyor. Sizler esnafsınız biliyorsunuz, bir işyeri işletirken vergisini, sigortasını, primini yatırıyorsun, bu insanlar vergi levhası olmadan sigorta primi ödemeden ucuz işçilikle sizin yapmaya çalıştığınız işi yapıyor. Haksız bir rekabetin önü açılmış oluyor. Bu büyük bir sıkıntı, ekonomik sıkıntının da ötesinde sosyal manada ciddi sorunlar yaratıyor. Güvenlik sorunumuz var, bu şehirde 7´den sonra sahilde eşini koluna takıp dolaşan çok nadir insan görüyorum. Şehrimizin huzur ve güvenliğine yönelik de ciddi kaygılar var. Bu manada böyle bir şehri yönetmeye talip olmak son derece hayati bir önem arz ediyor. Ne yapmamız lazım? İskenderun´a yönelik en büyük hayalimiz İskenderun´u yeniden ticaretin çok yoğun olduğu, aktif olduğu bir ticaret merkezine dönüştürmek. İskenderun stratejik bir şehir. Denizi, limanı Türkiye´de İstanbul´dan sonra en yüksek işlevselliğe sahip" dedi. Şahutoğlu, HADO projesinin Büyükşehir ve ilçe belediyesinin farklı yerlerde olması nedeniyle hayata geçemediğini ve bunun sonucunda da İskenderun´un ve İskenderunlunun kaybettiğini de savundu.
Şahutoğlu, İnşaat Mühendisleri Odası, Maraşlılar Derneği, Tunceliler Derneği, Kırıklanlılar Derneği, Çağdaş Yaşamı destekleme Derneği ile Çevre Koruma Derneğini de ziyaret etti.
Kaynak:

"Başarı sizin, hatalarınız benim"
"Başarı sizin, hatalarınız benim"
AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, kimseyi kandırmak gibi bir gayelerinin olmadığını ifade etti.
Sıkıntılar, sistemsel sorundan
Sıkıntılar, sistemsel sorundan
24 Haziran seçimlerinde Hatay Milletvekili seçilen Türkiye İşçi Partili (TİP) Barış Atay Mengüllüoğlu, Antakya, Defne ve Samandağ´ının ardından İskenderun ve Arsuz´da da ziyaretlerde bulundu; yöre halkıyla sohbet edip, sorun ve isteklerini dinledi.
"Hükümet, Suriye politikasını neden değiştirdi?"
"Hükümet, Suriye politikasını neden değiştirdi?"
Saadet Partisi (SP) GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, hükümetin Suriye politikasındaki değişiklik yaptığını ifade etti.
Şahin, ´lojistik köy´ü istedi
Şahin, ´lojistik köy´ü istedi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolunu etkin bir şekilde kullanacak kombine taşımacılık anlayışıyla yapımına 12 yıl önce başlanan ve hala bitirilememiş olan ‘lojistik köyleri´ önergeyle parlamentoya taşıdı.
"İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?"
"İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?"
Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Hükümet ile Türk-İş´in anlaşmaya vardığı TİS Çerçeve Protokolünü ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay´ın "Uzasa işi karıştıracağız.
"Toprakları yanlış nüfus politikasından kaybetmek istemiyoruz"
"Toprakları yanlış nüfus politikasından kaybetmek istemiyoruz"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Suriye konusunda hükümetin politikasını eleştirdi ve yanlış nüfus politikası nedeniyle toprak kaybetmeyi istemediklerini belirtti.
"Partimiz, ülkemiz için milat olmuştur"
"Partimiz, ülkemiz için milat olmuştur"
AKP, kuruluşunun 18. yılını kutluyor. Kuruluşundan bir yıl sonra iktidar olan AKP, 2002´den beri iktidarda bulunuyor ve ülkeyi yönetiyor.
AKP, 18. yılını kutluyor
AKP, 18. yılını kutluyor
AKP, kuruluşunun 18. yılını kutluyor. Saadet Partisi´nden ayrılanlar tarafından kurulan ve kurulduğu yıldan bir yıl sonra yapılan genel seçimde iktidara getirilen AKP, 2002´den beri ülkeyi yönetiyor.
Hatay CHP´ye makam aracı
Hatay CHP´ye makam aracı
CHP Genel Merkezi, partisinin Hatay il örgütüne, il başkanının kullanması için makam aracı gönderdi.
Hasta hükümlüyü önergeyle sordu
Hasta hükümlüyü önergeyle sordu
Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, İskenderun T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü bulunan kolon kanseri Muhsin Kızılkan´ın, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine kaldırıldığı İskenderun Devlet Hastanesi´nde ameliyat edilmesi sonrası yaşamını yitirmesini, önergeyle parlamentoya taşıdı.
Bakanı istifaya çağırdı
Bakanı istifaya çağırdı
Şahin´e göre çiftçinin devletten 155 milyar lira alacağı bulunuyor
AKP´li kadınların belediye ziyareti
AKP´li kadınların belediye ziyareti
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, partisi AKP´nin başarısında kadınların önemli rol oynadığını ifade etti.
SP´den belediyeye kutlama ziyareti
SP´den belediyeye kutlama ziyareti
Saadet Partisi (SP) Hatay heyeti, Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın´a nezaket ziyaretinde bulundu ve 31 Mart´ta yeniden belediye başkanı seçilmesini kutladı.
İskenderun HDP´ye yeni yönetim
İskenderun HDP´ye yeni yönetim
Hülya Ateş, ilçe başkanı oldu
Belediyelere 7 ilke talimatı
Belediyelere 7 ilke talimatı
CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarının katılımıyla yaptığı ve yerel yönetim stratejisinin belirlendiği çalıştayda, belediyelerin uygulaması gereken 7 maddelik ilçeleri açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi