İzni aldı, verilen sözleri anımsattı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hatay Milletvekili Özel´in girişimi ile Hatay Deniz Otobüsüne (HADO) 17 Ağustos´tan itibaren bir yıl süreyle ´Geçici İşletme İzni´nin verilmesini uygun gördü. Verilen izni milletvekili Özel´in açıklamasından öğrendiklerini belirten Hatay büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, ancak izin belgesinin kendilerine tebliğ edilmediğini ifade etti.
Tarih: 18.8.2021 19:01:54

 HADO, ilk etapta Hatay (Arsuz)-Kıbrıs (Gazi Magusa) arasında sefer yapacak.

Akın Bodur/İskenderun
Hatay Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Abdulkadir Özel, söz verdikleri gibi CHP´li Hatay büyükşehir Belediyesinin Kıbrıs-Hatay arasında işletmeyi planladığı Hatay Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsü İşletmesi (HADO) için gerekli izinlerin alındığını, HBB Başkanının da verdiği sözleri yaşama geçirmesini istedi. Milletvekili Özel, HBB´ye, belediye başkanı Lütfü Savaş´ın uygulayacağına ilişkin verdiğini belirtiği sözleri 6 madde ile anımsattı.

Videodan öğrendiği istemi takip edip, izni almış
AKP Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Merkez Disiplin Kurulu Başkanvekili de olan milletvekili Özel, Hatay Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsü İşletmesi (HADO) için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız´dan talep edilen izinleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından sosyal medyada paylaşılan bir video ile öğrendiğini belirterek, HADO için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından izinleri aldığını belirttiği açıklamasında şunlara yer verdi: "HADO için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız´dan talep edilen izinleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından sosyal medyada paylaşılan bir video ile öğrenmiştim. Bu paylaşımdan sonra 26.07.2021 tarihinde Hatay Büyükşehir Belediyesine resmî yazıyla müracaat edip, ilgili bakanlıklarda bekleyen evraklarını talep ettim. Aynı gün tarafımıza verilen cevap ile Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin 08.07.2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Altyapı Genel Müdürlüğü ile Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğüne izin için müracaat ettiğini öğrendim. Bakanlık ve genel müdürlükler nezdinde yaptığımız girişimler sonrasında HADO´nun seyrü sefer için gerekli eksiklikleri tamamlanmadığını öğrendik. Girişimlerimiz sonucunda Hatay Büyükşehir Belediyesine bu eksikliklerin yolcu güvenliği açısından tamamlatılması taahhüdüyle gerekli izinlerin verilmesini temin ettik. Böylelikle Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin 26 Temmuz 2021´de haberdar olduğumuz Bakanlık izin başvurularını, hemşerilerimiz adına takip ederek 17 Ağustos 2021 tarihi itibariyle olumlu sonuçlandırmış olduk. Daha önce Arsuz Madenli Yat Limanı´ndaki yeri nasıl tahsis ettiysek bugün de gereken izinleri almış olduk. Hatay için atılacak her hayırlı adımın, yapılacak her güzel işin yanında ve takipçisi olduğumuzu ifade ediyorum."

Özel, HBB´nin verdiği sözleri uygulamasını istedi
Milletvekili Özel, kendilerinin de Hatay Büyükşehir Belediyesi´nden daha önce sözlerini verdiği, kamuoyuna vadettiği ve birlikte gerçekleştirdiğimiz toplantılarda yapacağını taahhüt ettiği konuları anımsattı ve 6 madde halinde sıraladığı konularda gerekli adımların bir an önce atılmasını beklediklerini ifade etti.AKP Milletvekili Özel, CHP´li HBB yönetiminin verdiğini belirttiği sözlere ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü: "Orman tahsis izinlerini aldığım ve hemşerilerimiz tarafından acilen talep edilen Serinyol-Madenli yolunun yapılması. Yakın zamanda tamamlanacak olan Arsuz Devlet Hastanesinin yolunun yapılması. İçmesuyu probleminin başlıca sebeplerinden biri olan (DSİ tarafından tüm eksikleri tamamlanmış ve 185 milyon TL´ye mal olmuş) İskenderun Arıtma Tesisinin devreye alınması. İskenderun TOKİ Konutları´nda Yüklenici firmanın açtığı kuyulardan verilen suyun HATSU tarafından devralınarak, konut sakinlerinin aboneliklerinin derhal yapılması ve inşaatına başlanacak konutlar için de Düğünyurdu mevkine planlanan içmesuyu terfi istasyonunun bir an önce başlaması. Daha önce satışı Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla iki kez iptal edilen Antakya Fuar Alanı´nın satışından derhal vazgeçilerek, anılan taşınmazın, (Belediye Başkanının kamuoyuna duyurduğu sözünü tutarak) Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Vakıf Han takas işleminde kullanılması. Geçtiğimiz iki ay boyunca dolaştığımız mahalle ve yaylalarımızda en çok şikayet edilen hususlar olan ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin görevi olan yol, içme suyu ve altyapı eksikliklerinin tamamlanması."

L. Savaş: Hat izni başvuru çalışması sürüyor
HBB Başkanı Lütfü Savaş ise Hatay Deniz Otobüsüne (HADO) 17 Ağustos´tan itibaren bir yıl süreyle ´Geçici İşletme İzni´ verilmesinin uygun bulunduğunu Özel´in açıklamasıyla öğrendiklerini, ancak izin belgesinin henüz belediyeye tebliğ edilmediğini belirtti. Savaş, sosyal iletişim sitesinden yaptığı fotoğraflı paylaşımda şunlara yer verdi: "Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel belediyemize yazı yazarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı´nda bekleyen Hatay Deniz Otobüsü (HADO) işletme izni ile ilgili evrağın tarih ve sayısını sormuştu. Resmi yazı ile yanıt verdik. HADO´nun 17 Ağustos´tan itibaren bir yıl süreyle ´Geçici İşletme İzni´ verilmesinin uygun bulunduğunu Özel´in basın açıklaması ile öğrendik. İzin belgesi henüz tarafımıza tebliğ edilmedi. Sayın Özel´e ve başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere emeği geçen herkese Hatay halkı adına teşekkür ediyorum. Şu anda büyükşehir belediyesi, seferlerin başlayabilmesi için hat izni başvuru çalışmalarını sürdürmektedir. Hayırlı uğurlu olsun."

HBB´den izin açıklaması

Arsuz´un Madenli mahallesindeki limanın yapımını aylar öncesinde tamamlayan HBB´nin Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğünden beklediği yazının onaylandığının bildirildiği ifade edilen HBB´den yapılan açıklamasında ise Savaş´a ilişkin şu değerlendirmeye yer verildi: "Akdeniz sularında HADO ile Türk bayrağının dalgalanacağı günler yaklaşıyor. Hatay artık çıtayı yükseltmektedir. İnsanımızın daha fazla umut beslemesine ve konforunu arttırmasına neden olacak bu limandan bir an önce açılmak istiyoruz. Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından ´hat izni´ alınmasına dair UKOME kurul kararının çıkarılması için gerekli çalışmalar başlatıldı. Hat izni işlemlerinin tamamlanması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü´ne başvuruda bulunulacak. İnşallah o izni de aldıktan sonra, HADO seferlerini başlatacağız."
HBB, açıklamasında, limandaki çalışmaların Uluslararası Gemi ve Liman Tesisleri Güvenlik Kuralları kapsamında ve Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından belirlenen güvenlik gerekliliklerine göre yürütülüğü, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün talepleri doğrultusunda gerekli fener ve diğer donanımları temin ederek denetlemelerin tamamlanmış ve sertifikalarının alınmış olduğuna da yer verildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İzni aldı verilen sözleri anımsattı
250 kilo ´kaçak tütün´ ele geçti
250 kilo ´kaçak tütün´ ele geçti
Hatay İl Jandarma Komutanlığı ekipleri bir ihbar üzerine Gaziantep´ten gelen bir araçta yapılan aramada, 9 çuval içerisinde 250 kilo küçük tütün ele geçirildi. tütünün piyasa değerinin 35 bin lira olduğu açıklandı.
Böke, AKPM´de komite başkanı
Böke, AKPM´de komite başkanı
CHP Genel Sekreteri, İzmir Milletvekili ve Arsuzlu Prof. Dr. İskender Sayek´in kızı Selin Sayek Böke, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Başkanlığına seçildi.
Havadan yol denetimi
Havadan yol denetimi
Hatay İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri, havadan ve karadan trafik denetimi gerçekleştirildi.
Vali yardımcısı Bozacıoğlu emekli oluyor
Vali yardımcısı Bozacıoğlu emekli oluyor
Yaş haddinden dolayı emekliye ayrılacak olan Hatay Vali Yardımcısı Şenol Bozacıoğlu onuruna veda yemeği düzenlendi.
Öğretmen adaylarının yüzde 4,61´i atandı
Öğretmen adaylarının yüzde 4,61´i atandı
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer´in, 31 Ocak´ta yapılacak 15 bin öğretmen atamasının yarısının İstanbul´a yapılacağını ifade etmesini, önergeyle parlamentoya taşıdı.
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, önerisi
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, önerisi
Şahin, belediyelerde kurulmasının zorunlu olmasını öneren yasa teklifini TBMM´ye verdi
Meclis´in ´ücretsiz çay kararı kaldırıldı´
Meclis´in ´ücretsiz çay kararı kaldırıldı´
İskenderun Belediye Meclisinin CHP´li üyesi Ali Mutlu, meclisin iki yıl önce aldığı 65 yaş üstü yurttaşlara belediyenin sosyal tesislerinde ücretsiz çay ve kahve kararının, millet parkındaki sosyal tesiste uygulanmadığını ve meclis kararının kaldırıldığı belirtti.
´Eşel mobil sistemi devreye alınmalı´
´Eşel mobil sistemi devreye alınmalı´
Akaryakıt zamlarının olumsuz etkilerinin önüne geçilmesi amacıyla parlamentoda Millet İttifakının verdiği önerge üzerinde konuşan Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, akaryakıt zamlarına vatandaşın dayanacak gücünün kalmadığını ve eşel mobil sisteminin devreye alınması gerektiğini söyledi.
"Dörtyol ve Erzin, Hatay´dan ayrılıyor mu?"
"Dörtyol ve Erzin, Hatay´dan ayrılıyor mu?"
İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, Osmaniye´nin büyükşehir yapılacağı yönündeki kendisine ulaşan söylentileri sosyal iletişim sitesinde paylaştı ve "Dörtyol ve Erzin, Hatay´dan ayrılıyor mu" diye sordu.
2.955 araç ´kontrol edildi´
2.955 araç ´kontrol edildi´
Şehirlerarası ve şehir içi karayollarında ticaret amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin trafik kurallarına uygun olarak yürütülmesi amacıyla Hatay´da 3 gün süreyle yapılan yol kontrollerinde 2.955 aracın kontrol edildiği açıklandı.
"Geride bir kırık gözlük ve kalem bıraktı"
"Geride bir kırık gözlük ve kalem bıraktı"
İskenderun´da CHP ilçe binasında düzenlenen anma töreni, Mustafa Kemal Atatürk ve devrim şehitlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile başladı.
"Demokrasi ile güçlendirilmiş cumhuriyet lazım"
"Demokrasi ile güçlendirilmiş cumhuriyet lazım"
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, Uğur Mumcu ile ´devrim ve demokrasi şehitlerini´ düzenlediği konferansla andı.
Hatay AKP´den suç duyurusu
Hatay AKP´den suç duyurusu
AKP Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifade ile cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş ile Uğur Dündar´ın moderatörlüğündeki aynı programa katılan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusunda bulundu.
LGBTİ´li hasta tutukluların sağlık sorunu
LGBTİ´li hasta tutukluların sağlık sorunu
İskenderun Cezaevinde tutuklu bulunan buerger hastası Ş.Y.´nin, İHD İskenderun Şubesine yaptığı başvuruda yanlış tedavi gördüğünü ve bu nedenle ayağını kaybetme tehlikesinin olduğunu anlatması, önergeyle parlamentoya taşındı.
Karne tatili başladı
Karne tatili başladı
İskenderun´da ilk, orta ve lise eğitim veren 149 okuldaki 2.483 sınıfta eğitim alan 56.558 öğrenci aldığı karne ile yarı yıl tatiline girdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi