"Kabul edebileceğimiz değerlendirme değil"
İskenderun Kadın Platformu, 15 Ocak tarihinde dersaneden evine giderken C.O.Ç´nin asitli saldırısı üzerine bir gözünü kaybeden, diğer gözünde görme kaybı yaşayan ve yüzünün bir bölümü yapan 19 yaşındaki Berfin Özek´e yapılan saldırı davasında, mahkemenin üçüncü duruşmayla dosyalı görüştüğünü anımsattı.
Tarih: 30.11.2019 10:20:37

İskenderun/SES

 Platformdan dün yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi: "Dosyaya olay gününe ait hts kayıtları ve kamera görüntü analizleri geldi. Gelen bilirkişi raporlarında sanığın olay saatinde olay yerinde olduğu, yüz eşleştirmesi yapılamasa da anotomik yapısının görüntü ile uyumlu olduğu belirlendi. Mahkeme heyetince dosya savcılık makamına tevdii edildi. Mütaalada sanık lehine yaralamadan ceza talep edildi. Berfin´in yüzüne 1.5 litre yanıcı madde döküldü; burun delikleri yandı, dudakları yok oldu. Yüzü komple yandı. Boynu, gögsünün üstü, elleri yandı. Gözlerinin birinde tamamen ışık söndü, diğerinde ise yüzde elli. Talep edilen mütaala ile tamamen ışığı söndürülmeye çalışmaktadır. Savcılık makamının ´ağzı doğrudan hedef alınmamıştır´ şeklindeki değerlendirmesi hukuken kabul edebileceğimiz bir değerlendirme olmadığı gibi vicdani bir değerlendirme de değildir."
Sanık C.O.Ç´nin, tartışmaya tereddüte yer bırakmayacak şekilde Berfin´i öldürme kastıyla hareket ettiği savunulan açıklamada, "Yanıcı maddenin miktarı canavarca hisle hareket ettiğinin açık göstergesidir. Eril şiddet her yerde. Berfin Özek dosyası da Türkiye´nin şiddet haritasından çok farklı bir yerde değil. Berfin Özek kamu vicdanı için mihenk taşıdır. İskenderun kadın platformu yargının empati kurması, şiddeti ödüllendirmemesi için başka Berfin´ler olmasın diye mücadele ediyor. Bu anlamıyla karar duruşması çok önemli. 7 Ocak´ta görülecek olan duruşmada eylemin gerçek karşılığı ve kamu vicdanını rahatlatan bir ceza verilmesini talep ediyoruz. Asitli saldırgan sanık C.O.Ç´nin öldürmeye yönelik eyleminin ödüllendirilmemesi için tüm hukuki yolları denemeye devam edeceğiz. Çünkü kadınlar yargıya güven duydukça mücadele gücü artacaktır" ifadesine yer verildi.
Kaynak:

Kadının seçmesinin 85. yılı
Kadının seçmesinin 85. yılı
Bugün 5 Aralık, Mustafa Kemal Atatürk´ün kararıyla Türkiye Cumhuriyeti´nin Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkını vermesinin 85. yıl dönümü ve Dünya Kadın Hakları Günü.
"Tüm insanlar kusurlu"
"Tüm insanlar kusurlu"
Dünya Engelliler Günü
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
2022 sayılı kanun kapsamında aldıkları engelli aylığı 2016 Aralık ayında kesilen, yatağa bağlı yaşam mücadelesi süren 1980 doğumlu Sevsen ile 1982 doğumlu Cihan da önceki gün Dünya Engelliler Günü´nü kutladı.
Hatay İstihdam Fuarı
Hatay İstihdam Fuarı
12. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, İskenderun´da yapıldı.
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanosların çığlığı" adlı romanı yazan gazetemizin yazarlarından Nurullah Er, emperyalizme karşı verdiği Hatay´ın kurtuluş mücadelesinde Amanos Dağı´nın büyük önemi bulunduğunu ifade etti.
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Necmettin Çalışkan, Suriye konusunda bölge ülkeleriyle yapılacak işbirliği sonucu netice alınabilineceğini söyledi.
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Hatay Barış Pınarı Şehidi
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
İskenderun Belediyesinin AKP´li yönetimi
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Spor Toto 1. Ligi
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, geçen ay polisin ilde yaptığı adli ve önleyici hizmet kapsamında 374.642 kişinin GBT kaydının sorgulamasının yapıldığını, 140.137 aracın kontrol edildiğini, aranan 657 kişinin yakalandığını ve 54 kişi hakkında Kabahatler Kanunu gereğince idari işlem yapıldığını açıkladı.
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
İskenderun´da ‘kişisel verilerin korunması kanunu veri sorumluları sicil bilgi sistemi bilgilendirme´ semineri düzenlendi.
Karağaç´ta asfalt çalışması
Karağaç´ta asfalt çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ekiplerin ilde yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürerek, vatandaşın nitelikli ulaşım hizmeti almasını sağlamaya devam ettiğini belirtti.
6 ayda ´u dönüşü´
6 ayda ´u dönüşü´
İskenderun´un Sarıseki mahallesindeki Kanyon parkın yap-işlet-devret modeliyle 7 yıl kiralamaya yapabilmek için belediye meclisinden yetki alan belediye başkanı Fatih Tosyalı, yetkili kullanması halinde orman müdürlüğünden 01 Temmuz 2011´de 10 yıl süreyle tahsis için alınan süreden 6 yıl sonrasının da kiralamasını yaparak, yetkisini aşacak ve sözleşme hukuksuz duruma düşecek.
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
Dünya Engelliler Günü
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
Kurtuluş Caddesi´ndeki tarihi yapıların restorasyon çalışması başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi