Kadın girişim kooperatifine bakanlıktan ´hibe´
Ekipman ve makine alımı için 97.350 lira verildi
Tarih: 17.9.2020 08:33:20

Samandağ/SES

Samandağ Belediyesi öncülüğünde kurulan Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, istihdama katkı sağlayacak projesi ile Ticaret Bakanlığı tarafından hibe desteği alacak. Bakanlık, kadın emeğini öne çıkaran ve kadınlara istihdam olanağı sağlayacan proje için Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi´ne 97.350 lira ekipman ve makine alımı için hibe desteği sağladı.
Ticaret Hatay İl Müdürlüğü´nde imzalanan protokol törenine Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Hatay Ticaret İl Müdürü Halit İmrek, Samandağ Belediyesi Kadın Girişimi Kooperatifi Başkanı Yeliz Beyaz ile hibe başvurusunda emeği bulunan Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Atiye Sönmez Erdoğdu katıldı.
Protokol töreninde değerlendirmede bulunan Eryılmaz, Samandağ Belediyesi olarak her zaman kadın girişimcilerin yanında olacağını belirtti.
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Eryılmaz, şu değerlendirmede bulundu: "Kooperatif bünyesinde kadınlarımıza istihdam sağlamak ve seri üretime geçme amaçlı bir hibe başvurusunda bulunduk. Ticaret Bakanlığı´nın hazırladığı kooperatifler ve kadın girişimcilere destek verme projesine başvuru yaptık ve başvurumuz il müdürlüğü tarafından kabul edildi. Az önce hibe protokolümüzü imzaladık. Bu protokol kapsamında teknik cihazların alınması konusunda 150 bin lira değerinde bir proje hazırlandı. Bunun yüzde 75´in bakanlıktan hibe olarak almaya hak kazandık. Bu hibe, eksik olan makinelerin tamamlanmasında bize ciddi katkı sunacak. Bu projeler ve hibelerle kadınlara daha fazla istihdam sağlamayı düşünüyoruz. Samandağ Kadın Girişimi Kooperatifi, yaklaşık 13-14 ay önce kuruldu ve üretime başladı. Bu kapsamda yöresel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasında çok önemli bir mesafe kat ettik. İpek ve diğer yerel ürünlerin işlenmesinde çok önemli çalışmalar yapıyoruz" dedi.
Kaynak:

Orman kundaklamaya tutuklama
Orman kundaklamaya tutuklama
Arsuz‘da ormanlık alanda 8 ayrı noktada meydana gelen orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan F. M. tutuklandı.
Erzin Burnaz Plajı yeniden hizmette
Erzin Burnaz Plajı yeniden hizmette
Erzin´de Valilik, DOĞAKA, Belediye işbirliğiyle kazandırılan Burnaz Plajı tesisleri törenle hizmete açıldı.
410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
Jandarma tarafından Arsuz´da yapılan operasyonda 410 litre boğma rakı ile 2 bin 820 litre fermente üzüm posası ele geçirildi.
8 noktadan yangın ihbarı
8 noktadan yangın ihbarı
Arsuz´a bağlı Hacıahmetli Mahallesi kırsalında 8 noktada aynı anda orman yangını çıktı. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Arsuz Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından, belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik etmek amacıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası´nı bisiklet kortejiyle kutladı.
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), S.S. Arsuz Kadın Girişimi Üretim ve işletme Kooperatifinin yasal işlemleri tamamlayarak kuruluşunu gerçekleştirdiğini duyurdu.
Belediye ekipleri denetimde
Belediye ekipleri denetimde
Çarşı merkezinde cafeler, dönerciler ve diğer esnaf tek tek denetlendi.
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü´nün 99´ncu yıldönümünü İskenderun ve Arsuz´da da kutlandı.
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Koronavirüs salgınında Brezilya´dan ithalatın riskine dikkat çekiliyor
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
Ankara-Bolu-İskenderun üçgeninde dostlarıyla buluştular
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Hatay´da Arsuz ve Antakya olmak üzere iki merkezli ve Medeniyetler Bahçesi temasıyla kurulacak Dünya sergisi ya da Dünya fuarı anlamına gelen EXPO´ya gelecek konuklara Arsuz´un ikinci konutları evsahipliği yapacak.
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Avrupa Konseyi Eşitlik Komitesi (EŞİK) bileşeni İskenderun Kadın Platformu´nun dönem sözcüsü Av. Mehtap Sert, EŞİK olarak, TBMM Başkanlığı´nı, TBMM´deki tüm siyasi partileri ve milletvekillerine açık çağrıda bulunarak İstanbul Sözleşmesi´nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi için etkili adımlar atılmasını talep ettiklerini belirtti.
Tosyalı göreve başladı
Tosyalı göreve başladı
Korana virüs (Covid19) tedavisi gören ve süreçleri tamamlanan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, görevine başladı.
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Hatay Büyükşehir Belediyesi, çınar ağaçlarında görülen yıldız koşnili zararlısına karşı ilaçlama ve bakım çalışmaları gerçekleştirdi.
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Kırıkhan´da zehirlenen üç köpeği Hatay Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağında tedaviyle yaşama döndüren Veteriner Hekim Mehmet Bilgin “ Ölmek üzerdeydiler müdahale ile kurtardık” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi