Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü
Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü.
Tarih: 25.11.2020 10:26:42

 

İskenderun/SES
 Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, Dominik Cumhuriyeti´nde diktatörlüğe karşı direniş gösteren Mirabel Kardeşler olarak bilinen üç kadının 25 Kasım 1960´ta kaza süsü verilerek katledilmesi sonrası Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım 1999´da ilan edildi ve gün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü´ olarak dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin kınandığı, süren eşitlik ve özgürlük mücadelesinde farkındalık yaratıldığı bir güne dönüştü.

Katledilen kadınlar adına zeytin fidanı
Arsuz Belediyesi ile Yollarda Sevgi Dağıtanlar Derneği (YOL-SEV-DER) ve Arsuz Gönüllüleri Dayanışma Derneği işbirliğiyle ülkede katledilen 3.224 kadının adına zeytin fidanı dikilecek. Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, fidan dikim töreninin bugün (25 Kasım 2020 Çarşamba) saat 11.00´da Kurtbağı Mahallesinde başlayacağını bildirdi.

Kadın Platformu: Yasaktan dolayı bu yıl alana çıkamıyoruz

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla İskenderun Kadın Platformu´nun yapmayı planladığı basın açıklamasa İskenderun Kaymakamlığı tarafından ‘koronavirüs önlemleri kapmasında´ izin verilmedi. İskenderun Kadın Platformu´nun dönem sözcüsü Av. Mehtap Sert, “Hayatın tüm yoğunluğu ve akışıyla sürdüğü ilçemizde avm´ler, bankalar, adliyeler, çarşı-pazar normalde koşullarla akıp giderken bu yasağı anlayabilmiş değiliz” dedi. Av. sert, yazılı açıklamasında pardemi sürecinde de Türkiye´de şiddet sarmalının kadınların hayatlarını almaya devam ettiğini belirtti. Sert, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Mirabel Kardeşler´in 1960´larda başlattıkları özgür ve eşit yaşam için verilen mücadele, dünyadaki kadınların her 25 kasımda sahiplendiği şiddete karşı uluslararası dayanışma ve mücadele günüdür. Mirabel kardeşler daha özgür ve yaşanabilir bir dünya için verdikleri mücadelenin bedelini, canlarıyla ödediler. Ancak, kadınlara bir direniş ve özgürlük meselesi bıraktılar. Pandemi yönetimini baskı mekanizmalarını kaldırmanın aracı olarak gören hükümetin yasaklar ile artan şiddete karşı kadınlar, Mirabel kardeşlerden aldıkları meşale ile bulundukları her alanda özgürleşmenin yolunu aydınlatmaya devam edecekler. Pandemi sürecinde Türkiye´de şiddet sarmalı kadınların hayatların almaya devam etti. Alınan önlemlerin yetersizliği ve iktidarın kadın düşmanı politikalar maalesef bu dönemde de hiç geri durmadı. Kadınların istanbul sözlemesindeki ısrarı görmezden gelindi.”

Yönden: Kadına şiddet, insanlığa ihanet
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kadına şiddetin insanlığa ihanet olduğunu belirtti. kaymakam Yönden, kaymakamlığın sosyal iletişim sayasından yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "Yaşamımızın her an ve döneminde varlıklarıyla onurlandığımız, nesillerimizin eğitimi, gelişimi ve yetişmesinde ulvi görevleri üstlenen, şefkat sevgi ve merhamet kucağı olmasının yanı sıra asil hislerin merkezi ve fazilet timsali olan tüm kadınlarımızın her zaman yanında olduğumuza bir kez daha dikkat çekerken 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak idrak ettiğimiz bu müstesna gün vesilesiyle tüm kadınlarımızın; hiçbir zorbalığa, şiddete ve istismara maruz kalmaksızın, huzur, mutluluk ve esenlik içerisinde yaşayabildiği bir dünya temenni ediyor, en derin sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum."
Toplumsal yaşamın her aşamasındaki kadına yönelik şiddetin, kadının maddi ve manevi bütünlüğüne ağır zarar verdiğini, kadının toplumsal yaşama aktif katılımının önünde engel oluşturduğunu, kadına yönelik şiddetle mücadelede devlete, hükümete, yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşları ve halka büyük bir sorumluluk düştüğünü belirten Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, şu açıklamayı yaptı: "Yürürlükte olan Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu tam anlamıyla uygulanmalıdır. Türkiye´nin ilk imzacılarından biri olduğu kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınları güçlendirmek de dahil olmak üzere, kadınları orantısız bir biçimde etkileyen, kadına karşı her türlü şiddeti önlemeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi bir an önce uygulanmaya başlanmalıdır. Belediye olarak bizler de toplumsal cinsiyet eşitsizliğini giderecek, kadını toplumun her alanında güçlendirecek yerel yönetim çalışmalarını hayata geçirmeye devam edeceğiz. Halkın da desteğiyle Defne´nin kadın dostu kent olmasını sağlayacağız. Kadına yönelik şiddetle mücadelede biz varız. Sadece 25 Kasım´da değil her zaman buradayız. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününün toplumda bilinç ve duyarlılığı güçlendirmesini umuyor, şiddetin tamamen ortadan kalktığı eşit, adil ve özgür bir dünya diliyorum" açıklamasını yaptı.

Meydanda KADES tanıtımı
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla, Hatay Valiliği Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme toplantısını bugün (25 Kasım Çarşamba) yapacak. Antakya´daki Vilayet Polis Merkezi Amirliğini ziyaret edecek, saat 13.30´da Künefeciler Meydanında KADES (Kadın Destek Uygulaması) uygulamasının tanıtımı yapılacak.
Kaynak:

Ahrazoğlu vefat etti
Ahrazoğlu vefat etti
MHP 26. dönem Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, yaşamını kaybetti.
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi