Kadınlar, ´barış için yelken açtı´
Akdeniz´de 44 gün sürecek barış yolculuğuna çıkan ‘Deniz tutkusu seyirde´ ekibinden dört yelkenci kadın, İskenderun´da mola verdi.
Tarih: 12.6.2018 10:08:06

İskenderun/SES

Muğla´nın Bodrum ilçesinden 19 Mayıs´ta ´Yurtta barış dünyada barış´ sloganıyla yelken açan ´Deniz tutkusu seyirde´ ekibinden bilgisayar programcısı kaptan Neşe Hasipek, istatistikçi Ceyda Güleçyüz, şehir plancısı Şule Kükrer ve gazeteci Ferda Volkan, İskenderun´a ulaştı. İki gece İskenderun´da konaklayan ekibi Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi yönetimi ve çalışanları ile Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri karşıladı; odanın çalışmaları ve yöre hakkında bilgi verdi.
‘Deniz tutkusu seyirde´ ekibinin kaptanı Hasipek, barış yolculuğunun amacı ve hedeflerini anlattığı konuşmasında şunları söyledi: "Barış için yelken açan kadınlarız. Geçen yıl Adriyatik seyrimizi yaptık. 70 gün sürdü. Üç ülkeye uğradık. O zaman üç kadındık; Yunanistan adaları, İtalya ve Hırvatistan´ı dolaştık, 2 bin 100 deniz mili yaptık. Bu sene de Akdeniz seyrimizi yapıyoruz. Akdeniz seyrine Bodrum´dan başladık. Tüm kıyılarımızı dolaşarak İskenderun´a geldik. Buradan Kıbrıs´a geçeceğiz. Girne´de bu seyrin fotoğraflarını çeken ekip arkadaşlarımızdan Şule Kükrer ve Ferda Volkan sergi açacak. Ana çekirdek kadro ekibimiz dört kişilik ama şuanda 24 kadınla ekip olduk. Geri kalan ekip arkadaşlarımız bizlere bazı belirli noktalarda eşlik ediyor. Biz barış için yelken açıyoruz. Uğradığımız noktalarda Adriyatik seyrimizin sunumunu yapıyoruz. Bu seyrimiz de 44 gün sürecek. 1 Temmuz´da tekrar Bodrum´a giriş yapmış olacağız” dedi.
Ekipten Güleçyüz, Kükrer ve Volkan da şunları söyledi: "Projenin amaçlarından biri de kadının gücünü, yapabilirliğini diğer kadınlara göstermektir. Genç kadınlara örnek olmak. Ekibimizin tüm üyeleri 50 yaş üstü kadınlardan oluşmakta. Gittiğimiz yerlerde kadınlara, ‘biz bunu yapabiliyorsak, siz neler neler başarabilirsiniz´ diyoruz. Amacımız barış. Çünkü dünyaya barış geldiğinde her şey daha güzel olacak. Biz buna çok inanıyoruz. Biz sadece güzel bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Kadınların gücünü ve üretkenliğini denizde de göstermek istiyoruz. Biz yaptıkça da insanlar destek veriyor."
İskenderun´da iki gün kalan ‘Deniz tutkusu seyirde´ ekibi Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin mezuniyet törenine de katıldı.
Kaynak:

"İstismara karşı eğitim ve anne güçlendirilmeli"
"İstismara karşı eğitim ve anne güçlendirilmeli"
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gonca Gül Çelik, çocuk istismarına karşı mücadele için eğitimin ve annenin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
"İçmesuyu denize akıyor"
"İçmesuyu denize akıyor"
"Aslantaş Barajı suyu kente verilmedi denize akıyor. Bedeli kime?"
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Meryem Ana Bayramı kutlandı
Meryem Ana Bayramı dün Hatay´daki ortodoks ve kalotilk kiliselerinde kutlandı.
2. Turizm Fest başladı
2. Turizm Fest başladı
Samandağ Turizm İşletmeciler ve Yatırımcıları Derneği (SATİYAD) tarafından düzenlenen 2. Turizm Fest başladı. Deniz Sitesi Hz. Hızır Parkı´nda yapılacak açılışla Turizm Fest start dün başladı. Festival, altı gün sürecek.
"Bayramda gidiliyorsa, tehdit altında olmadan yaşanabilir"
"Bayramda gidiliyorsa, tehdit altında olmadan yaşanabilir"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, sığınmacı olarak gelen ve ülkemizde yaşayan 3,5 milyon Suriyeli mültencinin bayramlaşmak için ülkelerine gidip geri dönmesinin halkta olumsuz etki yarattığını ifade etti.
Reyhanlı´da muhtar ve halk toplantısı
Reyhanlı´da muhtar ve halk toplantısı
Hatay Valiliği, Reyhanlı´da "Muhtarlar ve Halka Buluşma” toplantısı düzenledi.
Belediye ´tanıtım´ çabasında
Belediye ´tanıtım´ çabasında
Arsuz Belediyesi muhtarlarla istişare toplantısı düzenledi.
Bayram denetimi
Bayram denetimi
Hatay Büyük Şehir Belediyesi 3. Bölge Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde denetimlerini sıklaştırdığını bildirdi.
43 bin yıldır süsleniyoruz
43 bin yıldır süsleniyoruz
1200´lü yıllarda (1208-1284) yaşayan Nasrettin Hoca´nın "Ye kürküm ye" hikayesi, görünüşün önemini anlatır, yüzyıllar öncesine dair.
Çalışmada 10 yılını dolduranlara plaket
Çalışmada 10 yılını dolduranlara plaket
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi, 10 yılını dolduran personeline plaket verdi. Düzenlenen törende, 10 yılını dolduran 39 personeline teşekkür eden hastanenin genel koordinatörü Prof. Dr. Bülent Tekinsoy, “Bir kurumun ana desteği ve gücü çalışanlarıdır.
Cezavinde konser
Cezavinde konser
Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü ve tutuklulara konser verildi.
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne, Kırıkhan, Hassa, Reyhanlı, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım çalışmaları nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
Her gün orman yanıyor
Her gün orman yanıyor
Son dokuz ayda çıkan 47 yangında 250 hektar ormanı yanan Hatay´da ormanlar yanmaya devam ediyor.
Battı-Çıktı bayramda ´geçici açılacak´
Battı-Çıktı bayramda ´geçici açılacak´
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Tayfur Sökmen Bulvarı ile Pac Meydanı arasında yapımı devam eden battı-çıktı projesini yerinde inceledi.
Valivekili muhtarlarla toplandı
Valivekili muhtarlarla toplandı
Hatay Valiliği tarafından Payas´ta "Muhtarlar ve Halka Buluşma” toplantısı düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi