Kadınlar, ´barış için yelken açtı´
Akdeniz´de 44 gün sürecek barış yolculuğuna çıkan ‘Deniz tutkusu seyirde´ ekibinden dört yelkenci kadın, İskenderun´da mola verdi.
Tarih: 12.6.2018 10:08:06

İskenderun/SES

Muğla´nın Bodrum ilçesinden 19 Mayıs´ta ´Yurtta barış dünyada barış´ sloganıyla yelken açan ´Deniz tutkusu seyirde´ ekibinden bilgisayar programcısı kaptan Neşe Hasipek, istatistikçi Ceyda Güleçyüz, şehir plancısı Şule Kükrer ve gazeteci Ferda Volkan, İskenderun´a ulaştı. İki gece İskenderun´da konaklayan ekibi Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi yönetimi ve çalışanları ile Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri karşıladı; odanın çalışmaları ve yöre hakkında bilgi verdi.
‘Deniz tutkusu seyirde´ ekibinin kaptanı Hasipek, barış yolculuğunun amacı ve hedeflerini anlattığı konuşmasında şunları söyledi: "Barış için yelken açan kadınlarız. Geçen yıl Adriyatik seyrimizi yaptık. 70 gün sürdü. Üç ülkeye uğradık. O zaman üç kadındık; Yunanistan adaları, İtalya ve Hırvatistan´ı dolaştık, 2 bin 100 deniz mili yaptık. Bu sene de Akdeniz seyrimizi yapıyoruz. Akdeniz seyrine Bodrum´dan başladık. Tüm kıyılarımızı dolaşarak İskenderun´a geldik. Buradan Kıbrıs´a geçeceğiz. Girne´de bu seyrin fotoğraflarını çeken ekip arkadaşlarımızdan Şule Kükrer ve Ferda Volkan sergi açacak. Ana çekirdek kadro ekibimiz dört kişilik ama şuanda 24 kadınla ekip olduk. Geri kalan ekip arkadaşlarımız bizlere bazı belirli noktalarda eşlik ediyor. Biz barış için yelken açıyoruz. Uğradığımız noktalarda Adriyatik seyrimizin sunumunu yapıyoruz. Bu seyrimiz de 44 gün sürecek. 1 Temmuz´da tekrar Bodrum´a giriş yapmış olacağız” dedi.
Ekipten Güleçyüz, Kükrer ve Volkan da şunları söyledi: "Projenin amaçlarından biri de kadının gücünü, yapabilirliğini diğer kadınlara göstermektir. Genç kadınlara örnek olmak. Ekibimizin tüm üyeleri 50 yaş üstü kadınlardan oluşmakta. Gittiğimiz yerlerde kadınlara, ‘biz bunu yapabiliyorsak, siz neler neler başarabilirsiniz´ diyoruz. Amacımız barış. Çünkü dünyaya barış geldiğinde her şey daha güzel olacak. Biz buna çok inanıyoruz. Biz sadece güzel bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Kadınların gücünü ve üretkenliğini denizde de göstermek istiyoruz. Biz yaptıkça da insanlar destek veriyor."
İskenderun´da iki gün kalan ‘Deniz tutkusu seyirde´ ekibi Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin mezuniyet törenine de katıldı.
Kaynak:

Valilikte, Afrin değerlendirmesi
Valilikte, Afrin değerlendirmesi
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve beraberindeki heyet, bazı incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Hatay ormanları yine ´yanıyor´
Hatay ormanları yine ´yanıyor´
Hatay ormanları yanmayı sürdürüyor. Dörtyol kırsalında çıkan yangın sonrası Samandağ, İskenderun, Antakya, Belen´de de ormanlar yandı.
AKP´de değerlendirme toplantısı
AKP´de değerlendirme toplantısı
Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere yönelik takvimi 02 Kasım´da başlatacak AKP´de ilçelerde ‘istişare ve değenlendirme´ toplantısı partinin genel merkez bölge koordinatörlerinin de katılımıyla gerçekleştirildi.
Valiye AFAD ziyareti
Valiye AFAD ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
Topal, önerge verdi
Topal, önerge verdi
Hatay´da altı muhtarın görevden alınması
Muhtarlar, kahvaltıda buluştu
Muhtarlar, kahvaltıda buluştu
İskenderun´da görev yapan muntarlar, Muhtarlar Gününde kent protokolu ile kahvaltıda buluştu.
İSÇEİD gecesinde buluştular
İSÇEİD gecesinde buluştular
İskenderun Dedir Çelik A.Ş. çalışanları ve emeklileri Derneği İSÇEİD´in gecesi hem emekli olan işçileri hem de hem de yaklaşan seçimin etkisiyle siyasi parti gruplarını buluşturdu.
Erzin, deplasmanda yenişemedi: 1-1
Erzin, deplasmanda yenişemedi: 1-1
TFF Spor Toto 3. Ligi 1. Grubunda mücadele eden Erzin Belediye Spor, deplasmanda Erbaa Spor ile golsüz berabere kaladı ve sahadan 1 puanyla ayrıldı.
Süper Amatör Ligi
Süper Amatör Ligi
Hatay Süper Amatör Ligi müaçları devam ediyor. Farklı sehir ve stadlarda oynanan karşılaşmalar zorlu geçerken, bazı takımlar sahadan farklı skorla ayrıldı ve üç puanı aldı.
"Şarbon bakterisi 100 yıl canlı kalabilir"
"Şarbon bakterisi 100 yıl canlı kalabilir"
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ve Hatay Kent Konseyi işbirliği ile halk sağlığını ctehdit eden şarbon hastalığı ile ilgili konferans düzenlendi.
Sekiz ayda 4.310 kişi işe yerleşti
Sekiz ayda 4.310 kişi işe yerleşti
Hatay İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, yapıldı.
Aygus yüklü gemi İskenderun´da!
Aygus yüklü gemi İskenderun´da!
Demirlediği Arsuz Konacık´tan gece hareket eden angus yüklü gemi İskenderun Limanı´na ulaştı
Julia Ak angus yüküyle håla İskenderun Körfezi´nde!
Julia Ak angus yüküyle håla İskenderun Körfezi´nde!
Angus yüklü gemi Arsuz Konacık açıklarında bekletiliyor. İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, geminin İskenderun´a kabul edilmemesi çağrısında bulundu. Arsuz Belediye Başkanı Culha da angus yüküyle bekletilen geminin sağlığa yönelik bir tehdide izin vermeyeceklerini belirtti.
Hatay´da 6 muhtar görevden el çektirildi
Hatay´da 6 muhtar görevden el çektirildi
Muhtarlar Günü kutlanırken Hatay´da görev yapan 6 muhtar, İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden el çektirildi.
5 ilçede elektrik kesintisi
5 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Arsuz, Payas, Erzin, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi