Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Tarih: 25.11.2021 15:25:04

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü´nde kadınlar bu yıl da sokaktaydı. İskenderun Kadın Platformu çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, “Şiddete, savaşa, erkek egemenliğine, ekonomik krize karşı isyandayız” pankart açtı.

25 Kasım Kadına yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla İskenderun´da eski Bit Pazarı/Sağlıklı Yaşam Parkı´nda düzenlenen toplantıda ortak basın açıklamasını okuyan İskenderun Kadın Platformu dönem sözcüsü Filiz Yeşildağ, “Biz kadınlar 25 kasımın mücadele ruhuyla şiddete, emek sömürüsüne, erkek egemenliğine boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

Türkiye´de 2021´in ilk 10 ayında 326 kadın öldürüldü, Ekim ayında ise bilinen 22 kadın cinayeti yaşandı, 53 kadının şiddete uğradığı için şikâyette bulundu, 9 kadın cinsel şiddete uğradı, 280 kadın ise taciz edildiğini aktadan Yeşildağ, etkin rol alması gereken siyasi iktidarı, önlem almadığını belirtti, en kapsamlı uluslararası antlaşma olan İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararını eleştirdi.

Yeşildağ, şunları belirtti: “Biz kadınlar her gün daha fazla tehdit altında, her gün daha tedirgin yaşamaya çalışırken bizleri koruyan mekanizmalara göz dikenlerin amacını biliyoruz. Kadınlar şiddet karşısında yalnızlaşmayacak, boyun eğip ‘kader´ diyerek şiddeti kabullenmeyecek, kendine dayatılan hayatla yetinmeyecek. Kadına yönelik şiddete karşı gittikçe derinleşen cezasızlık politikasına, siyasi iktidarın şiddeti körükleyen şiddet diline inat İstanbul sözleşmesine sahip çıkmaya devam ediyoruz, barış dilini kullanmaya devam edeceğiz.”

“Artan sömürü, şiddet ve yoksulluk ise en çok biz kadınları etkiliyor” diyen Yeşildağ, pandemi döneminde erkeklere oranla işini kaybeden kadınların oranının yüzde 32 daha fazlayken, ev içi iş yükü ise yüzde 65 daha fazla arttığını kaydetti.

Yeşildağ, açıklamasını söyle sürdürdü: “Katlanan faturalar karşısında yerinde sayan ücretlerimizle en temel ihtiyaçlarımızdan bile kısmaya çalışıyor, ekonomik şiddetin de en derinini yaşıyoruz. Halkın ekmeği küçülürken 2022 yılı için planlanan bütçede ‘savunma ve güvenlik´ başlığına ayrılan pay tam yüzde 30 arttı. Irak ve Suriye´ye sınır ötesi operasyon ve asker bulundurmayı da kapsayan tezkere iki sene daha uzatıldı. Savaşın etkisiyle yeni göçler, yeni yoksulluklar kapıda. Her savaş döneminde kadınlara daha çok şiddet ve yoksulluk olarak dönen savaş politikaları karşısında yerli ve göçmen kız kardeşlerimizle beraber barış istemeyi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.”

/resimler/2021-11/26/0037340384853.jpg

/resimler/2021-11/26/0038340912069.jpg

/resimler/2021-11/26/0039053881466.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kadınlar İskenderun sokaktaydı
Kahvehaneye kumar operasyonu
Kahvehaneye kumar operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Defne´de bir kahvehaneye yönelik düzenlediği operasyonda kumar oynadığı gerekçesiyle 6 kişi hakkında işlem yapıldı, 2.400 liraya el konuldu.
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Hassa ve Defne´de düzenledikleri operasyonlarda 1.600 sahte ABD doları, uyuşturucu ele geçirildi.
´En´ ödülleri verildi
´En´ ödülleri verildi
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği, ´en güzel siyaset dürüstlüktür´ temasıyla düzenlediği Akdeniz´in "En´leri" ödül törenini gerçekleştirdi.
5 ilçede hırsızlık operasyonu
5 ilçede hırsızlık operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin İskenderun, Erzin, Payas, Kırıkhan, Antakya´da meydana gelen yaptığı hırsızlık olaylarına ilişkin yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Nebil Özdemir, kentin Atatürk Bulvarı üzerinde ve eski doğumevi alanında belediye tarafından planlanan kütüphane binasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını, iç döşemesinin sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini belirtti.
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
15 yıl önce, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren gazeteci ve Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni, Hrant Dink, ölüm yıldönümü olan dün anıldı.
Barınma merkezinde inceleme
Barınma merkezinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Altınözü´nde Asi Nehri´nin kenarında ve Suriye sınırındaki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi´nde incelemede bulundu.
´Türkçe tabela´ denetimi
´Türkçe tabela´ denetimi
Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı tabela tespit komisyonu işbirliği ile tabela denetimi yaptı.
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
İskenderun´da da silah atölyesine baskın düzenlendi
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun, Erzin´de uyuşturucu, İskenderun ve Kırıkhan´da da hırsızlık operasyonları düzenledi.
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirleyen Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesinin yöneticileri mazbatalarını aldı.
´Sarı bant´ denetimi
´Sarı bant´ denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ´Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´ kapsamında ilde kaldırım işgali denetimi yaptı.
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
İskenderun Belediyesinin kentin Denizciler mahallesinde yapımını sürdürdüğü çok amaçlı salonun yakında hizmete gireceği belirtildi.
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Yağış ve soğuk havanın etkili olduğu Hatay ve yöresinde yaşam olumsuz etkilendi.
Kök hücre bağışı
Kök hücre bağışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve kök hücre bekleyen vatandaşlar için açılan kampanyaya katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi