Kadınlar kongreye ‘hazır´
17 Aralık´ta oy kullanmada yaşanan izdiham ve tartışmalar üzerine seçim maddesi divan başkanlığı tarafından iptal edilen CHP´nin İskenderun Kadın Kolları seçimi yarın yinelenecek.
Tarih: 2.1.2018 10:16:47

Sadet Berkyürek/İskenderun

Başkan adayları Nilgün Selçuk ile Muhsine Korkmaz´ın seçime blok listeyle katılacağı kongrede, 2 bin 195 kadın üyenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Kongre, katılım yoğunluğu dikkate alınarak İskenderun Belediyesi Kültür Sarayı´nda yapılacak.
CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanlığına yeniden aday olan Nilgün Selçuk ile Dr. Muhsine Korkmaz, yarın yapılacak kongreye ve hedeflerine ilişkin gazetemizin sorularını yanıtladı. İki adayın da ortak ifadesini ‘kongre sonucunda kazanan CHP olacaktır´ yaklaşımı oluşturdu. Dr. Muhsine Korkmaz, “Partimiz bu seçimden güçlenerek çıkacaktır; buna eminim” derken, Nilgün Selçuk, şunları belirtti: “Sonuc her ne olursa olsun kazanan CHP olacaktır. Kaldığımız yerden devam ederiz. İdeallerimiz, hayallerimiz, mücadelemizi ortaya koyarak çalışmalarımıza devam ederiz. Unutmayalım ki 2019 seçimleri ya varız yada yok oluruz noktasındadır.”
CHP İskenderun İlçe Kadın Kolları kongresinden çıkacak sonuca ilişkin yaşanan tartışma ve bloklaşma iddialarının aksine bir yaklaşım, düşünce ve anlayış içinde olduklarını ifade eden adaylardan Selçuk´a göre, “CHP demokrasinin tam işleyişinden yana hak, hukuk, adalet diyerek kilometreler kat etmiş bir partidir. Kongrelerde adayların olması partinin hareketliliğini ortaya koyar. Bloklaşma olmayacaktır, aksine kenetlenme olacaktır”. Buna ilişkin soruyu Korkmaz da şöyle yanıtladı: “Siyasi partiler, tüzükleri gereği belirli zamanlarda kendi içlerine seçim yaparlar görev yapanlarını yenilerler. Görev paylaşımı yaparlar. Önemli olan bu süreçte üyelerin birbirlerini kötülememeleridir. Üyeler seçimden sonra birbirlerine omuz vererek diğer partilere karşı mücadele edeceklerini asla unutmamalıdır. Adaylar olarak biz bu kurallara titizlikle uyduk.”

Korkmaz: Çalışmayı Karayılan´dan başlatacağım
Kongreden hemen sonra hiçbir arkadaşını ötekileştirmeden her partili kadın üyeyi çalışmaya davet edeceğini belirten Dr. Korkmaz, “Tüm İskenderun çalışma alanımız olacak. Çalışmayı ilk Karayılan´dan başlatacağım” dedi. Seçilecek ilçe kadın kolları yönetiminin, Türkiye´nin önündeki 3 önemli seçim çalışmalarının da sorumluluğunu omuzlayacağının bilincinde olduklarını kaydeden Korkmaz, şunları ifade etti: “Önümüzdeki yerel ve genel seçimler Türkiye için, Cumhuriyetimizin geleceği için hayati önem taşımaktadır. İskenderun´un CHP´li kadınları kendine düşeni yapacaklardır, bunun bilincindedirler. Çalışmalarımız bu yönde olacaktır. Şunu ifade etmeden geçemeyeceğim, Kadın Kolları seçiminin kazananı CHP olacaktır.”

Selçuk: İlkeli siyasetten yanayım
Çalışma öncelikleri ve hedeflerine ilişkin “güçlü örgütlenme yapısını ortaya koyarak sağlam kadrolar oluşturmaktır. 2019 yerelde İskenderun ve Hatay Büyükşehir Belediyesi´ni almak CHP´yi yerelden genele iktidara taşımaktır. Ben ve arkadaşlarım kadın kollarını bir dönem yürüttük, bu dönemde alt yapımızı oluşturduk. Çalışmalarımızla ilgili kadınlarımız tarafından gelen geri bildirimler bizleri daha çok çalışma azmine sürüklemiştir. Türkiye de kadın olmanın, ikinci plana atılmanın, yok sayılmanın, tacizin, tecavüzün, öldürülmenin nerdeyse doğal olduğu günümüzde kadınlarımız ses getiriyorlar” değerlendirmesini yapan başkan adayı Nilgün Selçuk, ilkeli siyasetten yana tavrının devam edeceğini belirtti. Selçuk, “İlkeli siyasetten yanayım. Ne durum ne de kişiye göre değil, ilkelerimle haraketten yanayım. Bu hep böyle oldu, olmaya da devam edecektir. Ne olduğum değil, nerede olduğum önemlidir. Mücadelenin hep içinde yer almayı savundum” diye konuştu.

“Kadınlar potansiyelleriyle siyasette yer almalı”
Siyasette liyakatın esas alınmasını önemsediklerini, kadınların siyasette potansiyellerini ortaya koymalarını istediklerini de sözlerine ekleyen Nilgün Selçuk, katınların siyasete katkılarının daha yapıcı yönüne de dikkat çekerek, kadın adayları destekleyeceklerini, temsil hakkını savunacaklarını ifade etti. Kadın kolları kongrelerinde üyelerin yüksek katılımının umutlandırdığını da sözlerine ekleyen Selçuk, bunu bir gösterge olarak değerlendirerek CHP´nin dinamik yapısını da ortaya koyduğunu, savundukları aktif üye yapısı ile meydanlara ve alanlara çıkarak 2019 hedeflerine ulaşacaklarını vurguladı. Selçuk, şunları belirtti: “Bizler koşullar her ne olursa olsun iddialıyız. İddamızı ortaya koyuyoruz. İskenderun başta olmak üzere Hatay Büyükşehir Belediyemizi almak için hazırız. 03.01.2018´de yapılacak olan kongre CHP´ye, Türkiye´ye ve İskenderun´a hayırlı olsun. Kaybedeni kazananı olmayan, aile içinde olan yarışta kazanan CHP olacaktır.”
Kaynak:

"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Milletvekilinin ´irtifbat ofisi´ açıldı
Milletvekilinin ´irtifbat ofisi´ açıldı
İskenderun´da, bir kez daha Hatay milletvekilinin iletişim bürosu kuruldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi