Kadınlar kongreye ‘hazır´
17 Aralık´ta oy kullanmada yaşanan izdiham ve tartışmalar üzerine seçim maddesi divan başkanlığı tarafından iptal edilen CHP´nin İskenderun Kadın Kolları seçimi yarın yinelenecek.
Tarih: 2.1.2018 10:16:47

Sadet Berkyürek/İskenderun

Başkan adayları Nilgün Selçuk ile Muhsine Korkmaz´ın seçime blok listeyle katılacağı kongrede, 2 bin 195 kadın üyenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Kongre, katılım yoğunluğu dikkate alınarak İskenderun Belediyesi Kültür Sarayı´nda yapılacak.
CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanlığına yeniden aday olan Nilgün Selçuk ile Dr. Muhsine Korkmaz, yarın yapılacak kongreye ve hedeflerine ilişkin gazetemizin sorularını yanıtladı. İki adayın da ortak ifadesini ‘kongre sonucunda kazanan CHP olacaktır´ yaklaşımı oluşturdu. Dr. Muhsine Korkmaz, “Partimiz bu seçimden güçlenerek çıkacaktır; buna eminim” derken, Nilgün Selçuk, şunları belirtti: “Sonuc her ne olursa olsun kazanan CHP olacaktır. Kaldığımız yerden devam ederiz. İdeallerimiz, hayallerimiz, mücadelemizi ortaya koyarak çalışmalarımıza devam ederiz. Unutmayalım ki 2019 seçimleri ya varız yada yok oluruz noktasındadır.”
CHP İskenderun İlçe Kadın Kolları kongresinden çıkacak sonuca ilişkin yaşanan tartışma ve bloklaşma iddialarının aksine bir yaklaşım, düşünce ve anlayış içinde olduklarını ifade eden adaylardan Selçuk´a göre, “CHP demokrasinin tam işleyişinden yana hak, hukuk, adalet diyerek kilometreler kat etmiş bir partidir. Kongrelerde adayların olması partinin hareketliliğini ortaya koyar. Bloklaşma olmayacaktır, aksine kenetlenme olacaktır”. Buna ilişkin soruyu Korkmaz da şöyle yanıtladı: “Siyasi partiler, tüzükleri gereği belirli zamanlarda kendi içlerine seçim yaparlar görev yapanlarını yenilerler. Görev paylaşımı yaparlar. Önemli olan bu süreçte üyelerin birbirlerini kötülememeleridir. Üyeler seçimden sonra birbirlerine omuz vererek diğer partilere karşı mücadele edeceklerini asla unutmamalıdır. Adaylar olarak biz bu kurallara titizlikle uyduk.”

Korkmaz: Çalışmayı Karayılan´dan başlatacağım
Kongreden hemen sonra hiçbir arkadaşını ötekileştirmeden her partili kadın üyeyi çalışmaya davet edeceğini belirten Dr. Korkmaz, “Tüm İskenderun çalışma alanımız olacak. Çalışmayı ilk Karayılan´dan başlatacağım” dedi. Seçilecek ilçe kadın kolları yönetiminin, Türkiye´nin önündeki 3 önemli seçim çalışmalarının da sorumluluğunu omuzlayacağının bilincinde olduklarını kaydeden Korkmaz, şunları ifade etti: “Önümüzdeki yerel ve genel seçimler Türkiye için, Cumhuriyetimizin geleceği için hayati önem taşımaktadır. İskenderun´un CHP´li kadınları kendine düşeni yapacaklardır, bunun bilincindedirler. Çalışmalarımız bu yönde olacaktır. Şunu ifade etmeden geçemeyeceğim, Kadın Kolları seçiminin kazananı CHP olacaktır.”

Selçuk: İlkeli siyasetten yanayım
Çalışma öncelikleri ve hedeflerine ilişkin “güçlü örgütlenme yapısını ortaya koyarak sağlam kadrolar oluşturmaktır. 2019 yerelde İskenderun ve Hatay Büyükşehir Belediyesi´ni almak CHP´yi yerelden genele iktidara taşımaktır. Ben ve arkadaşlarım kadın kollarını bir dönem yürüttük, bu dönemde alt yapımızı oluşturduk. Çalışmalarımızla ilgili kadınlarımız tarafından gelen geri bildirimler bizleri daha çok çalışma azmine sürüklemiştir. Türkiye de kadın olmanın, ikinci plana atılmanın, yok sayılmanın, tacizin, tecavüzün, öldürülmenin nerdeyse doğal olduğu günümüzde kadınlarımız ses getiriyorlar” değerlendirmesini yapan başkan adayı Nilgün Selçuk, ilkeli siyasetten yana tavrının devam edeceğini belirtti. Selçuk, “İlkeli siyasetten yanayım. Ne durum ne de kişiye göre değil, ilkelerimle haraketten yanayım. Bu hep böyle oldu, olmaya da devam edecektir. Ne olduğum değil, nerede olduğum önemlidir. Mücadelenin hep içinde yer almayı savundum” diye konuştu.

“Kadınlar potansiyelleriyle siyasette yer almalı”
Siyasette liyakatın esas alınmasını önemsediklerini, kadınların siyasette potansiyellerini ortaya koymalarını istediklerini de sözlerine ekleyen Nilgün Selçuk, katınların siyasete katkılarının daha yapıcı yönüne de dikkat çekerek, kadın adayları destekleyeceklerini, temsil hakkını savunacaklarını ifade etti. Kadın kolları kongrelerinde üyelerin yüksek katılımının umutlandırdığını da sözlerine ekleyen Selçuk, bunu bir gösterge olarak değerlendirerek CHP´nin dinamik yapısını da ortaya koyduğunu, savundukları aktif üye yapısı ile meydanlara ve alanlara çıkarak 2019 hedeflerine ulaşacaklarını vurguladı. Selçuk, şunları belirtti: “Bizler koşullar her ne olursa olsun iddialıyız. İddamızı ortaya koyuyoruz. İskenderun başta olmak üzere Hatay Büyükşehir Belediyemizi almak için hazırız. 03.01.2018´de yapılacak olan kongre CHP´ye, Türkiye´ye ve İskenderun´a hayırlı olsun. Kaybedeni kazananı olmayan, aile içinde olan yarışta kazanan CHP olacaktır.”
Kaynak:

SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay Milletvekili Şahin, önerge verdi
Temelli: yok hükmündedir
Temelli: yok hükmündedir
Demirtaş ve Önder hakkındaki istinad mahkemesi kararı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
AKP´de İskenderun Belediye Meclisi üyeliği başvurusu 34 oldu
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, komşu ülke Suriye´de yaşanan olayların Hatay´ı olumsuz etkilediğini belirtti.
AKP´de adaylık istifası
AKP´de adaylık istifası
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak partinin il başkanı İbrahim Güler´i belirleyen AKP, ilçelerde aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor.
Ümit Günay CHP´den aday adayı
Ümit Günay CHP´den aday adayı
YSK´nın seçim takvimi başladı, İSTE´den istifa etti
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Tosçelik Fen Lisesi´nde görev yapan Fatih Baysal, seçim takviminin başlaması üzerine kamudaki görevinden ayrıldı ve Saadet Partisi Payas Belediye Başkan adaylığını açıkladı.
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, partisinin yerel seçimlere katılacak adaylarını sürdüğü bir süreçte "Barış, kardeşlik ve dayanışma" yemeği düzenledi.
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere aday olan katılacak kamu çalışanları için istifa süreci bugün başlıyor. Kamu çalışanları, 15 Aralık tarihine kadar istifa edip, aday olmaları halinde aday gösterilmez ya da seçilemezse görevlerine geri dönebiliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi