Kadınlar kongreye ‘hazır´
17 Aralık´ta oy kullanmada yaşanan izdiham ve tartışmalar üzerine seçim maddesi divan başkanlığı tarafından iptal edilen CHP´nin İskenderun Kadın Kolları seçimi yarın yinelenecek.
Tarih: 2.1.2018 10:16:47

Sadet Berkyürek/İskenderun

Başkan adayları Nilgün Selçuk ile Muhsine Korkmaz´ın seçime blok listeyle katılacağı kongrede, 2 bin 195 kadın üyenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Kongre, katılım yoğunluğu dikkate alınarak İskenderun Belediyesi Kültür Sarayı´nda yapılacak.
CHP İskenderun Kadın Kolları Başkanlığına yeniden aday olan Nilgün Selçuk ile Dr. Muhsine Korkmaz, yarın yapılacak kongreye ve hedeflerine ilişkin gazetemizin sorularını yanıtladı. İki adayın da ortak ifadesini ‘kongre sonucunda kazanan CHP olacaktır´ yaklaşımı oluşturdu. Dr. Muhsine Korkmaz, “Partimiz bu seçimden güçlenerek çıkacaktır; buna eminim” derken, Nilgün Selçuk, şunları belirtti: “Sonuc her ne olursa olsun kazanan CHP olacaktır. Kaldığımız yerden devam ederiz. İdeallerimiz, hayallerimiz, mücadelemizi ortaya koyarak çalışmalarımıza devam ederiz. Unutmayalım ki 2019 seçimleri ya varız yada yok oluruz noktasındadır.”
CHP İskenderun İlçe Kadın Kolları kongresinden çıkacak sonuca ilişkin yaşanan tartışma ve bloklaşma iddialarının aksine bir yaklaşım, düşünce ve anlayış içinde olduklarını ifade eden adaylardan Selçuk´a göre, “CHP demokrasinin tam işleyişinden yana hak, hukuk, adalet diyerek kilometreler kat etmiş bir partidir. Kongrelerde adayların olması partinin hareketliliğini ortaya koyar. Bloklaşma olmayacaktır, aksine kenetlenme olacaktır”. Buna ilişkin soruyu Korkmaz da şöyle yanıtladı: “Siyasi partiler, tüzükleri gereği belirli zamanlarda kendi içlerine seçim yaparlar görev yapanlarını yenilerler. Görev paylaşımı yaparlar. Önemli olan bu süreçte üyelerin birbirlerini kötülememeleridir. Üyeler seçimden sonra birbirlerine omuz vererek diğer partilere karşı mücadele edeceklerini asla unutmamalıdır. Adaylar olarak biz bu kurallara titizlikle uyduk.”

Korkmaz: Çalışmayı Karayılan´dan başlatacağım
Kongreden hemen sonra hiçbir arkadaşını ötekileştirmeden her partili kadın üyeyi çalışmaya davet edeceğini belirten Dr. Korkmaz, “Tüm İskenderun çalışma alanımız olacak. Çalışmayı ilk Karayılan´dan başlatacağım” dedi. Seçilecek ilçe kadın kolları yönetiminin, Türkiye´nin önündeki 3 önemli seçim çalışmalarının da sorumluluğunu omuzlayacağının bilincinde olduklarını kaydeden Korkmaz, şunları ifade etti: “Önümüzdeki yerel ve genel seçimler Türkiye için, Cumhuriyetimizin geleceği için hayati önem taşımaktadır. İskenderun´un CHP´li kadınları kendine düşeni yapacaklardır, bunun bilincindedirler. Çalışmalarımız bu yönde olacaktır. Şunu ifade etmeden geçemeyeceğim, Kadın Kolları seçiminin kazananı CHP olacaktır.”

Selçuk: İlkeli siyasetten yanayım
Çalışma öncelikleri ve hedeflerine ilişkin “güçlü örgütlenme yapısını ortaya koyarak sağlam kadrolar oluşturmaktır. 2019 yerelde İskenderun ve Hatay Büyükşehir Belediyesi´ni almak CHP´yi yerelden genele iktidara taşımaktır. Ben ve arkadaşlarım kadın kollarını bir dönem yürüttük, bu dönemde alt yapımızı oluşturduk. Çalışmalarımızla ilgili kadınlarımız tarafından gelen geri bildirimler bizleri daha çok çalışma azmine sürüklemiştir. Türkiye de kadın olmanın, ikinci plana atılmanın, yok sayılmanın, tacizin, tecavüzün, öldürülmenin nerdeyse doğal olduğu günümüzde kadınlarımız ses getiriyorlar” değerlendirmesini yapan başkan adayı Nilgün Selçuk, ilkeli siyasetten yana tavrının devam edeceğini belirtti. Selçuk, “İlkeli siyasetten yanayım. Ne durum ne de kişiye göre değil, ilkelerimle haraketten yanayım. Bu hep böyle oldu, olmaya da devam edecektir. Ne olduğum değil, nerede olduğum önemlidir. Mücadelenin hep içinde yer almayı savundum” diye konuştu.

“Kadınlar potansiyelleriyle siyasette yer almalı”
Siyasette liyakatın esas alınmasını önemsediklerini, kadınların siyasette potansiyellerini ortaya koymalarını istediklerini de sözlerine ekleyen Nilgün Selçuk, katınların siyasete katkılarının daha yapıcı yönüne de dikkat çekerek, kadın adayları destekleyeceklerini, temsil hakkını savunacaklarını ifade etti. Kadın kolları kongrelerinde üyelerin yüksek katılımının umutlandırdığını da sözlerine ekleyen Selçuk, bunu bir gösterge olarak değerlendirerek CHP´nin dinamik yapısını da ortaya koyduğunu, savundukları aktif üye yapısı ile meydanlara ve alanlara çıkarak 2019 hedeflerine ulaşacaklarını vurguladı. Selçuk, şunları belirtti: “Bizler koşullar her ne olursa olsun iddialıyız. İddamızı ortaya koyuyoruz. İskenderun başta olmak üzere Hatay Büyükşehir Belediyemizi almak için hazırız. 03.01.2018´de yapılacak olan kongre CHP´ye, Türkiye´ye ve İskenderun´a hayırlı olsun. Kaybedeni kazananı olmayan, aile içinde olan yarışta kazanan CHP olacaktır.”
Kaynak:

Siyasetçilerden kutlama ziyareti
Siyasetçilerden kutlama ziyareti
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, beraberindeki partililerle birlikte bir süre önce İl Başkanlığına seçilen AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler ile CHP İl Başkanı Av. Servet Mollaoğlu´na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
AKP´de Erdoğan hazırlığı
AKP´de Erdoğan hazırlığı
Adalet ve Kalkınma Partisi AKP Hatay il yönetimi, Cumhurbaşkanı ve partinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla gerçekleştirilecek 6. Olağan İl Kongresi´ne yönelik hazırlık yürütüyor.
CHP: Hükümet yargısız infaza taviz veriyor
CHP: Hükümet yargısız infaza taviz veriyor
CHP İnsan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Samandağ´da polisin ‘dur´ ihtarına uymadığı için öldürülen Güven Oğurol hakkında basın açıklaması yaptı.
SP Payas´ta Kaplankıran dönemi
SP Payas´ta Kaplankıran dönemi
Saadet Partisi´nin Payas ilçe yönetimi 2. olağan kongresinde ilçe başkanlığına Memur-Sen eski ilçe temsilcisi Aytekin Kaplankıran seçildi.
´Şeker´in özelleşmesine karşı imza kampanyası
´Şeker´in özelleşmesine karşı imza kampanyası
ADD Samandağ Şubesi öncülüğünde yürütülen ve bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı.
´Hepimizin birbirimize ihtiyacımız var´
´Hepimizin birbirimize ihtiyacımız var´
CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adayı olacağını açıklayan Bülent Bozdoğan, kentteki Tunceliler Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´ni ziyaret etti.
Atatürk´ün huzurunda kutlama
Atatürk´ün huzurunda kutlama
İYİ Parti İskenderun İlçe Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla etkinlikler düzenledi.
Kadın aydınlanmanın da adıdır
Kadın aydınlanmanın da adıdır
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, İskenderun´da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, Hatay´da
TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, Hatay´da
Hatay´a gelen TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum ile beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
AKP´li gençlere yeni yönetim
AKP´li gençlere yeni yönetim
AKP İskenderun İlçe Gençlik Kolları, önceki gün yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi. AKP Genel Merkezi tarafından İskenderun Gençlik Kolları Başkanlığına atanan Kenan Ak, tek aday olarak başkanlığa getirildi.
SP´li gençler, Erbakan´ı anlatacak
SP´li gençler, Erbakan´ı anlatacak
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Gençlik Kolları, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan´ı 7. ölüm yıl dönümünde andı.
BTP Dörtyol´da başkan Say
BTP Dörtyol´da başkan Say
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay Dörtyol ilçe kongresinde Erdinç Say baykanlığa getirildi.
Ertem: Menzelet Baraj ne oldu?
Ertem: Menzelet Baraj ne oldu?
Hatay Milletvekili Birol Ertem, yapımına 2001 yılında başlanan ve 17 yıl geçmesine rağmen bitirilemeyen Menzelet Baraj projesini TBMM´nde gündeme getirdi.
Dudu´dan hükümete ´dış politika eleştirisi´
Dudu´dan hükümete ´dış politika eleştirisi´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim´in Çekya´da serbest kalmasının AKP´nin 2016 yılına kadar PYD´yi ´Muhatap alınabilir aktör´ olarak görmesinden kaynaklandığını savundu ve bu iddiasını da gazeteci Abdülkadir Selvi´nin bir devlet yetkilisine dayanarak, Temmuz 2015´deki köşe yazısında dile getirildiğini ifade etti.
AKP heyetinden valiye ziyaret
AKP heyetinden valiye ziyaret
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve beraberindeki partisinin heyeti, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi