Kadınlar, ´sözleşmede ısrarcı´
İskenderun Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesinin uygulanması istemini yineledi.
Tarih: 7.4.2021 17:32:14

İskenderun/SES

Kentin Ulucami Caddesi üzerindeki Sağlıklı Yaşam parkı önünde açıklama yapan İskenderun Kadın Platformu, "İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz" değerlendirmesini yaptı. Platform adına açıklama yapan Fatoş Çınar, "19 Mart tarihinde yayınlanan bir kararname ile Cumhurbaşkanı Türkiye´nin İstanbul Sözleşmesi´nden çekilmesine karar verdi. İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, 2011 yılında kabul edilmiş ve 2014 yılında yürürlüğe girmiştir. İlgili sözleşme, cinsiyete dayalı ve cinsel şiddet ile mücadele etmeye yönelik Avrupa düzeyinde yasal olarak bağlayıcı standartlar belirleyen ve imzacı devletleri şiddeti cezalandıran yasalar kabul etmekle yükümlü kılan ilk sözleşmedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen bu metin, hukuki meşruyeti tartışmalı bir cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle iptal edilemez. İstanbul Sözleşmesi´nin ´boşanmaya teşvik ettiği, Türkiye´nin toplumsal değerleri ile bağdaşmadığı ve eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edildiği´ gerekçesiyle hukuki olmayan bu karar meşrulaştırmaya çalışılıyor. Böylece kadınlara sert bir mesaj gönderiyor: Türk aile yapısı maço, feodal, homofobik ve kadın düşmanı kalmalıdır. Makbul ve makul kadın olmayı red ediyoruz. Türkiye´de geçtiğimiz 10 yıllık süreçte toplumsal cinsiyete dayalı ve cinsel şiddet gitgide artmaktadır. 2020 yılında 300´den fazla kadın cinayeti işlenmiştir. Kız çocukları ,kadınlar ve LGBTİ+lerın yaşamları üzerinde somut ve korkunç sonuçları olacak bu karar 15 yılı aşkın süredir muhafazakâr, ataerkil ve kadın düşmanı bir toplum yaratmak yönündeki çabaları güçlendirmenin bir başka halkasıdır. İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz. Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz. Biz kadınlar toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde özgürce yaşamak istiyoruz. Fırsat eşitliği istiyoruz. Evde, işte, sokakta güvende olmak istiyoruz. Toplumun her kesiminden kadın günlerdir sokakta, yazılı, görsel basında tek ses haykırıyor. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz."

İstanbul Sözleşmesi´ne meclis desteği

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven´in faaliyet raporunun görüşülerek oybirliğiyle kabul edildiği oturumda meclis, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile iptal edildiği açıklanan İstanbul Sözleşmesine destek verdi. Meclis üyesi Sadet Berkyürek, İstanbul Sözleşmesi olarak adlandırılan ´Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi´nin fesih kararının yeniden gözden geçirilmesi, fesih kararının iptaline yönelik destek çağrısında bulundu. Meclis üyelerinden çağrıya işaretle destek açıklamalarını isteyen Meclis Başkan Vekili Lokman Canımoğlu, sözleşmenin devamından yana olduklarını meclis olarak da açıkladıklarını belirtti.
Kaynak:

"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, "İskenderun´da olduğu gibi Arsuz´da da maden ocağı için yapılmak istenen ÇED toplantısı öncesinde kaymakamlık kentte 15 gün süreyle her türlü toplantı ve açıklamayı yasaklamış, ancak Arsuz halkının yoğun katılım ile gerçekleşen eylem sonucu ÇED toplantısı yaptırılmamıştır" dedi.
2 turluk gösteri uçuşu
2 turluk gösteri uçuşu
"Solo Türk" olarak da bilinen Türk Yıldızları Akrobasi Ekibi, İskenderun semalerınde gösteri uçuşu yaptı.
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar ve yönetimi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ayrı ayrı ziyaret etti.
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
16 Mart-17 Nisan tarihleri arasında Hatay genelinde kaçakçılık olaylarına yönelik çalışmalarda 45 kişi gözaltına alınmıştı
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İskenderunlu iş insanı, kentin sanayi sitesindeki Mercan Hırdavat´ın sahibi Mustafa Mercan, Antakya´da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi.
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
İskenderun´da da 1 Mayıs İşçi Bayramı için başvuru yapıldı
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneği Hatay Şubesi yöneticilerinin yaptığı ziyarette bulunduğu iki öneriye, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın oumlu yaklaştığı belirtildi.
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sosyal Güvenlik Kurumu´nun (SGK) Kod 29´da yaptığı son düzenlemeyle yaptığı değerlendirmede, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller için ayrı ayrı kodlar belirlenmesi doğru bir düzenlemedir.
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne´deki kamu hizmeti eksikliğini önergeyle meclis gündemine taşıdı.
Droneyle lavra ilaçlaması
Droneyle lavra ilaçlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, larva mücadelesinde teknolojiyi kullanıyor.
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı´nın geçen hafta yaptığı paylaşımda HBB´ye bağlı ekipler tarafından Altınözü´ne sokak köpeklerinin bırakıldığını iddiası etmesi üzerine açıklama yaptı.
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını yaptı.
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi arasında imzalanan ortak protokol ile hayata geçirilen Defne Kadın Dayanışma Merkezi hizmet vermeye başladı.
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samandağ´da Atatürk Sahil Parkı´nın temeli törenle atıldı.
Derelerde temizlik çalışması
Derelerde temizlik çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçede gerçekleştirdiği altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi