´Kadınlar, tüm renklerin ifadesi´
Belen´de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, etkinliğe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Akçe ile birlikte katıldı.
Tarih: 10.3.2018 10:00:47

Halk Eğitim Merkezi taragfından Karapelit Mahallesinde kadınlara yönelik kursların düzenlediği derslikler ve Derebahçe Mahallesinde bulunan SODES kapsamında açılan Belen Kadın Toplum Merkezini ziyaret eden kaymakam Aydın, kadınların ürettiği ürünleri inceledi ve kursiyerlerle sohbet edip, üretimleri hakkında bilgi aldı. Kaymakam Aydın, kadınların, sevgi, şefkat, fedakarlık ve feragatin timsali; toplumsal, sosyal ve ekonomik yaşamımızın en temel taşları olduğunu ifade etti. Kadınların toplumun yapısını güçlendirip, şekillendiren, aile birliğinin ve iş yaşamının en önemli unsuru olduklarını anlatan Aydın, "Burada da kadınlarımızın neler yapabileceğini bir kez daha gördük" dedi ve kadınların gününü kutladı.

Fabrikada çalışanlara Teşekkürler 
Yürüyüş sonrası yapılan kutlakmada konuşan belediye başkanı Culha ise, "Cumhuriyetin kuruluşundan sonra kadınlarımız yaşamımızdaki paydaşlarımız olmuştur. Mücadele ve alin teri ile emeğin ve sosyal hayatın vazgeçilemez paydası haline gelen kadınlarımız hayatın her alanında varlar. Onlarla omuz omuza bir yaşam sürdürmüşüz. Kadınların arkasında değil, her zaman onlarla yan yanayız. 8 Mart sembolik bir gündür. Sadece bir gün değil, her gün kadınların günüdür. Kadınların her alanda eşitliği ve temsiliyeti almaları haklarıdır" dedi.
Culha, Nardüzü Mahallesindeki bir fabrikada çalışan kadınları da ziyaret edip, çalışanlara kırmızı karanfil verdi.

´Kadın bir ülkenin geleceğidir´
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kadın ve Aile Koordinatörlüğüde, ´Kadın hakları ve kadına şiddet´ konulu bir konferansı düzenlendi. Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi´nde düzenlenen konferansa Hatay Polis Eşleri Derneği Başkanı Zuhal Karabörk, Antakya Belediyesi Meclis Üyesi Aynur Karaçete, AKP Antakya Kadın Kolları Başkanı Durdunaz Horoz da katıldı. Etkinliğin açılışında konuşan TÜGVA Kadın ve Aile Koordinatörü Gülhan Nacioğlu, kadın olarak en önemli vazifelerinin ahlaklı, milli ve manevi değerlerle donatılmış gençler yetiştirmek olduğunu belirtti. Kadının bir ülkenin geleceği olduğunu ifade eden Nacioğlu, "Vakfımız gençlere Allah yolunda milli ve manevi değerleri kazandırmak, yönetmeyi bilen gençler yetiştirerek ülkemizin geleceğini bu güzel gençlere emanet etmek için kurulmuştur. Bizler bu gençlerin anneleri, ablaları, kız kardeşleri olarak onlara destek olmak için varız. Kadın bir ülkenin geleceğidir. Kadın çocukları yetiştirir. Gençler de bu ülkenin geleceğini değiştirir. Kadın olarak en önemli vazifemiz ahlaklı, milli ve manevi değerlerle donatılmış gençler yetiştirmektir. Kadın olmak zordur, emektir. Kadın olmak kendinden vazgeçerek vazgeçtiğin kendinden bir parça büyütmektir. Kadın olmak psikolojik yâda fiziksel şiddet görse bile tacize, hakarete uğrasa bile dimdik ayakta durabilmektir. Bizler cennetin ayaklarına sunulduğu kadınlarız. Bizler Allah´ın emanetiyiz. Bizler kız çocukları diri diri gömülürken kız çocuklarını omzunda taşıyan peygamberin dininden, Kurtuluş Savaşı´nda cephede erkekler gibi savaşan Nene Hatun´larız. Kadına değerin verildiği, kadının ötekileştirilmediği, kadının Allah´ın emaneti olduğunu unutturulmadığı günlerimiz olsun" dedi. Konferansta konuşan polis memuru Begüm ışıklı da katılanlara, kadının hakları ve uğrayabileceği şiddet konusunda bilgi verdi.

HBB´den kadınlara karanfil
Hatay Büyükşehir Belediyesi de, toplumun ve ailenin temel direği olan kadınların, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü, kadın personeline karanfil dağıtarak kutladı. Karanfiller, HBB Başkanı Lütfü Savaş adına kadın personele dağıtıldı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında şehitlerin eş ve annelerini ziyaret edip, karanfil verdi ve Kuran-ı Kerim hediye etti. Ziyaretlerde HBB çalışanları, Lütfü Savaş´ın şehit ailelerine gönderdiği "Aziz milletin huzurunu ve cennet vatanımızın bekasını kendi canından üstün tutan kahraman Mehmetçiğimizin eli öpülesi annesi/eşi. Kahraman evladımızın aziz hatırasına sahip çıkmak bizim için onurdur. Biricik evladınızdan ayrı geçirdiğiniz bu anlamlı gün ve bundan sonraki her gün yanınızda olacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Milli mücadele yıllarında canını dişine takarak vatan savunması yapan Ayşe Fitnat gibi Nene Hatun gibi Kara Fatma gibi yiğit Anadolu kadınının torunu olan sizlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü´nü kutlarım” notuna da iletti.

8 Mart nikahı
Samandağ Belediyesinde nikah işlemlerini tamamlayan çiftler 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde evlendi. Zeynep Atahan ve Ali Uğurel´in nikahlarını memur Doğan Yüksek; Şerife Sivri ve Hamza Ray´ın nikahlarını ise Sevgi Bozoğlan kıydı. Nikah memuru Bozoğlan, Samandağ Belediyesinde çalışan kadınlar olarak her 8 Mart´ta idari izinli olduklarını ifade etti ve "8 Mart´larda sevdiklerimizle bir araya geliyor, çeşitli etkinliklere katılıyoruz" dedi.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kadınlar renklerin ifadesi
Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Ulusoy, Akdeniz´in ülkeler için ´can alıcı bir bölge´ olduğunu, ülkemiz için de Akdeniz´in, özellikle Doğu Akdeniz´in çok önemli olduğunu söyledi.
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, halka hizmet için belediye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.
Şehit kabirlerine karanfil
Şehit kabirlerine karanfil
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Dernekten iki partiye ziyaret
Dernekten iki partiye ziyaret
TÜMSİAD Hatay Şube yönetimi, İskenderun´da AKP ve MHP yönetimlerini ziyaret etti.
18 Mart fotoğraf sergisi
18 Mart fotoğraf sergisi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kent ve bölgede düzenlenen çeşitli etkinliklere katıldı, yurttaları ziyaretları da ziyaret etmeyi sürdürdü.
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
Kaldırım ve parke çalışmasına devam
İskenderun Belediyesi´nin yoğun tempoyla sürdürdüğü parke ve kaldırım çalışmalarına Karayılan´da devam edildiği, kentin farklı noktalarında yol üst yapısı asfalt yama, beton, beton parke, karo, kaldırım, refüj düzenlemesi yapım, bakım-onarım işlerinin yürütüldüğü belirtildi.
102 kiriş tabla montajı yapıldı
102 kiriş tabla montajı yapıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından İskenderun´da transit geçiş ve şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla yapımına başlanan "İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi" çalışması sürüyor. kentte yapımı devam eden battı-çıktı projesinde, jet grout imalatının 89 bin metreye ulaştığı, proje alanında bulunan içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının tamamen deplase edildiğini ve fore kazık çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.
Her gün bir mahallede temizlik
Her gün bir mahallede temizlik
İskenderun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, bulvar, cadde ve sokakları temizlemeye, çevreye başıboş atılan atıkların temizlenmesine devam ettiğini belirtti. Belediye ekipleri, Piri reis Mahallesinde genel çevre temizliği ve enkaz temizleme çalışması yaptı.
Arıtma tesisi nihayet
Arıtma tesisi nihayet
Projelendirilerek bir önceki İskenderun Belediyesi yönetimi döneminde uygulamaya konulan birkaç yıl boyunca kentte zahmet veren içme suyu hatlarının yenilenmesi ve kente Aslantaş Barajı suyunun iletimi, arıtma tesisinin tamamlanmasıyla taçlanmış olacak.
Nargile operasyonu
Nargile operasyonu
İskenderun´da polisin iki adrese düzenlediği operasyonda, 4.920 kg. nargile tütünü, 3 adet nargile kıyma makinesi, 1 adet tütün karıştırma makinesi, 400 adet ambalaj poşeti, 1 adet ambalaj makinesi, 1 adet poşet kesme makinesi, 5 adet tartı, 112 kg. nargile imalatında kullanılan aroma, 40 kg. nargile imalatında kullanılan şerbet ele geçirildi. Olaylarla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.
Danışman iste, devlet desteklesin
Danışman iste, devlet desteklesin
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi programı UR-GE kapsamında bireysel danışmanlıktan kalite ve verimliliğe kadar pek çok alanda uluslararası işbirliği projelerinin desteklendiğini belirtildi. Destekler, bundan yararlanmanın gereklilikleri ile bilgilendirme toplantısı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda yapıldı.
Toprak dolgu kanalı tıkadı
Toprak dolgu kanalı tıkadı
İskenderun´a bağlı Orhangazi Mahallesi´nde toprak dolgu nedeniyle tıkanan yağmursuyu kanalı, ekipler tarafından açılarak su birikmesinin önlendiği belirtildi.
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
AYKOME kazıda yasak dönemi görüştü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altyapı Koordinasyon Merkezi AYKOME´nin aylık genel kurul toplantısında ilin altyapı konusunda eksiklikleri gündeme getirilerek çözüm maddeleri görüşüldü.
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
“TOKİ projesi destekle hızlandı”
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, kurum olarak İskenderun´da sürdürülen konut projelerinin destek ve iletişiminle hız kazandığını belirtti.
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
´Stres, zengin toplumlarda daha fazla görülüyor´
Hatay Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ömer Akın, ´Asr-ı Saadet Sohbeti´nin konuğu oldu. Stres üzerine değerlendirmede bulunan Dr. Akın, "Yaratılmış olduğumuz toprakla irtibatımız kesilmiş vaziyette. Bu da insanı hasta yapan en önemli faktörlerden biri" dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi