Kadınların 8 Mart hazırlığı
İskenderun Kadın Hareketine Dair Platformu, İskenderun´da 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü yapacağı açıklama ile kutlayacak.
Tarih: 3.3.2021 17:16:09

İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasını isteyen Kadınların açıklamasının, 8 Mart Pazartesi günü saat 12.30´da eski bit pazarı önünde olacağı ifade edildi.

İskenderun Kadın Hareketine Dair Platformu adına açıklama yapan Belgin Ayrancı Kartal, "Kadınlar neden alanlarda?" diye sordu ve şunları belirtti: "8 Mart´a doğru giderken kadın düşmanı söylem ve politikalarla her gün onlarca kadın katliamının, nefret suçunun, şiddetin ve ayrımcılığın etkisiyle hayatlarımız kabusa döndü. Dünyayı etkisine alan pandemi salgını ile birlikte bizler ´güvenli evlerimizde´ artan emek sömürüsü ve şiddetle karşı karşıya kaldık. Pandemi salgınını fırsata çeviren iktidar, kadınları hedef tahtasına çevirdi. Bakım hizmetinden eğitime kadar bütün yük bizim omuzlarımıza yüklendi. Ekonomik krizle birlikte işten ilk atılan biz olduk. İşsizlik, yoksulluk, güvencesizlik dayatıldı. İlmek ilmek mücadeleyle kazandığımız haklarımızın elimizden alınmak istendiği bir süreçten geçiyoruz. İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddetle mücadelenin yol haritası ve güvencesidir. Kazanımlarımıza yönelik saldırıları bugüne dek pek çok kez mücadelemiz ile püskürtmeyi başardık. Ancak saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Tecavüzcü ile evlendirme halinde cezasızlık öngören, evlenme yaşını düşürmeye çalışan düzenlemeler ısıtılıp ısıtılıp önümüze konuyor. İstanbul Sözleşmesi ve nafaka hakkı iktidarın diline dolanmış durumda. Geçen Mart´tan bugüne biz kadınlar için zor, bir o kadar da mücadele dolu bir yıl oldu. Baskı ve hukuksuz uygulamalara rağmen hayatlarımızdan ve özgürlüklerimizden vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi dedik, demeye de devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddeti ve cinsiyetçi politikaları artarak devam ettiren; taciz, tecavüz, güvencesiz ve kayıt dışı yöntemlerle ucuz işgücü olarak görülen kadın emeğini daha da görünmez kılan, cezasızlık politikalarıyla çıkarılan kadın düşmanı yasalar. Artık susacak takatimiz kalmadı. Dünyanın dört bir tarafından kadınlar eşitlik, özgürlük ve barış için başlatılan isyanın umudu ile; öfkemiz, isyanımız, neşemiz ve dayanışmamız ile pandemiye rağmen yan yana 8 Mart´ta buluşmak dileğiyle. Bu yıl ´haklarımızı ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz´ şiarıyla gerçekleştireceğimiz etkinliğimiz 8 Mart Pazartesi günü saat 15.30´da bit pazarında. Sen de sesini ve yüreğini kat, mücadeleyi ve dayanışmayı büyütelim."
Kaynak:

"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, "İskenderun´da olduğu gibi Arsuz´da da maden ocağı için yapılmak istenen ÇED toplantısı öncesinde kaymakamlık kentte 15 gün süreyle her türlü toplantı ve açıklamayı yasaklamış, ancak Arsuz halkının yoğun katılım ile gerçekleşen eylem sonucu ÇED toplantısı yaptırılmamıştır" dedi.
2 turluk gösteri uçuşu
2 turluk gösteri uçuşu
"Solo Türk" olarak da bilinen Türk Yıldızları Akrobasi Ekibi, İskenderun semalerınde gösteri uçuşu yaptı.
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar ve yönetimi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ayrı ayrı ziyaret etti.
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
16 Mart-17 Nisan tarihleri arasında Hatay genelinde kaçakçılık olaylarına yönelik çalışmalarda 45 kişi gözaltına alınmıştı
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İskenderunlu iş insanı, kentin sanayi sitesindeki Mercan Hırdavat´ın sahibi Mustafa Mercan, Antakya´da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi.
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
İskenderun´da da 1 Mayıs İşçi Bayramı için başvuru yapıldı
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneği Hatay Şubesi yöneticilerinin yaptığı ziyarette bulunduğu iki öneriye, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın oumlu yaklaştığı belirtildi.
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sosyal Güvenlik Kurumu´nun (SGK) Kod 29´da yaptığı son düzenlemeyle yaptığı değerlendirmede, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller için ayrı ayrı kodlar belirlenmesi doğru bir düzenlemedir.
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne´deki kamu hizmeti eksikliğini önergeyle meclis gündemine taşıdı.
Droneyle lavra ilaçlaması
Droneyle lavra ilaçlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, larva mücadelesinde teknolojiyi kullanıyor.
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı´nın geçen hafta yaptığı paylaşımda HBB´ye bağlı ekipler tarafından Altınözü´ne sokak köpeklerinin bırakıldığını iddiası etmesi üzerine açıklama yaptı.
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını yaptı.
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi arasında imzalanan ortak protokol ile hayata geçirilen Defne Kadın Dayanışma Merkezi hizmet vermeye başladı.
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samandağ´da Atatürk Sahil Parkı´nın temeli törenle atıldı.
Derelerde temizlik çalışması
Derelerde temizlik çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçede gerçekleştirdiği altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi