"Kadro var, hekim yok" önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 10 yıl önce hizmete açılan Erzin Devlet Hastanesi´nde genel cerrah ve anestezi uzmanı olmamasını ve vatandaşların bu yöndeki şikayetlerini önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 20.9.2019 09:55:20

Akın Bodur/İskenderun

 1994 yılında yapımına başlanan Erzin Devlet Hastanesinin, 2009´da acil servis ve diş polikliniği servisleri ile hizmete başladığını, daha sonra kadın doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları, dahiliye, genel cerrahi, anestezi, ağrı poliklinikleri ile genişletildiğini ifade eden milletvekili Şahin, "2012´de ameliyathane de eklenen hastanede, hastanenin resmi web sitesinde belirtilen son bilgilere göre anestezi ve reanimasyon, acil servis, hemodiyaliz ünitesi, çocuk hastalıkları polikliniği, ameliyathane, diş polikliniği, genel cerrahi polikliniği, çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniği, iç hastalıkları ve evde sağlık hizmetleri polikliniği bulunuyor. Hastanede genel cerrah ve anestezi uzmanı bulunmaması, ameliyatlarda hastaların başka ilçelere nakledilmesini getiriyor" değerlendirmesini yaptı.
Şahin, TBMM Başkanlığına verdiği ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Erzin Devlet Hastanesi günümüz itibariyle kaç branşta hizmet vermektedir? Bu branşlar nelerdir? Hastanede uzmanlık alanı ve unvanına göre kaç hekim ve sağlık personeli vardır? Aralık 2018 tarihli yayınladığınız PDC tablosuna göre hastanede boş kadro var mıdır? Var ise hangi branşlarda tabip, uzman tabip ve personel eksiği bulunmaktadır? Genel cerrahi ve anestezi birimlerinde görevli hekim bulunmadığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise ne kadar zamandır ve neden atamama yapılmamaktadır? Genel cerrahi ve anestezi bölümlerinde hekim yoksa ameliyat ya da acil durumlarda hastaların tedavileri nasıl yapılmaktadır? Hastalar çevre ilçelerdeki hastanelere mi yönlendirilmektedir? 2019 yılının ilk 9 ayında acil olarak ya da genel cerrahi bölümüne başvuran kişi sayısı nedir? Bu hastaların kaçı tedavi edilmiş, kaçı tedavisi yapılamadığı için başka hastanelere sevk edilmiştir? Erzin Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından, hastanedeki personel/tabip eksiğiyle ilgili Hatay İl Sağlık Müdürlüğü veya bakanlığınıza bir görevlendirme talebi olmuş mudur? Olmuş ise neden hala bir görevlendirme yapılmamıştır? Acil olarak hastaneye gelen ve ameliyat gerektiren vakaların, genel cerrah ve anestezi uzmanı olmamasından dolayı en yakını 20 km. uzaklıkta bulunan hastanelere nakledilmesi, hasta ve yaralılara erken müdahale olanağının ortadan kalkması, sakat kalma ve ölümlerin önlenmesi açısından ne kadar doğru bir yöntemdir?"
Sağlık Bakanlığı´nın Aralık 2018´de yayınladığı Personel Dağılım Cetveli´ne göre Erzin Devlet Hastanesi´nde 14 tabip, 2 aile hekimi, 1 anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı, 2 çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, 1 genel cerrah, 2 iç hastalıklar uzmanı ve 1 kadın hastalıkları ve doğum uzmanı istihdam edilesi uygun bulunduğunu ifade eden milletvekili Şahin, önergesine ilişkin yaptığı değerlendirmede şunlara yer verdi: "41.368 kişilik nüfuslu Erzin´de bir hastanenin olması herkesin sağlık hakkına ulaşımı açısından önem taşıyor. Erzin´de yaşayan vatandaşların yararlandığı Erzin Devlet Hastanesi´nde genel cerrahi ve anestezi dallarında şu anda görevli hekim bulunmadığı, bu nedenle hastaların tedavilerinin aksadığı şikayetleri iletilmekte. Hastanenin resmi web sitesinde genel cerrah ve anestezi uzmanı var gözüküyor. Ameliyatlık vakalara müdahale edilemediği, çevre ilçe hastanelere sevk edildiği söyleniyor. Erzinliler kan kaybından hayatını kaybetsin istemiyoruz. Hükümet derhal bu olaya el atmalı, iddia edildiği gibi doktor açığı varsa bu açık kapatılmalıdır."
Kaynak:

Emzirme bebek ve anne için önemli
Emzirme bebek ve anne için önemli
1-7 Ekim Emzirme Haftası
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´da ´vulva kanseri´ ameliyatı
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesinde vulva kanseri tanısı konulan 70 yaşındaki bir hastaya yapılan ameliyatla, A.G. adlı kişinin sağlık durumunun iyileştiği belirtildi.
Anne adaylarına eğitim
Anne adaylarına eğitim
İskenderun´da İlçe Sağlık müdürlüğü görevlileri, anne adaylarına doğum ve beslenmenin doğuma etkisini anlattı, egzersizin doğum hazırlığında önemli olduğunu anımsattı.
11 ayda 120 obezite ameliyatı
11 ayda 120 obezite ameliyatı
Doç. Dr. Turgut Karaca, obezite hastalarına cerrahisi hakkında bilgilendirmede bulundu.
Kırıkhan, ´anne dostu hastane´
Kırıkhan, ´anne dostu hastane´
Kırıkhan Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından ´Anne Dostu Hastane´ unvanı verildi.
Amaç, hizmeti vatandaşa götürmek
Amaç, hizmeti vatandaşa götürmek
İskenderun´da ücretsiz sağlık taramaları yapıldı
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
Dr. Kara ALS´nin belirtilerine dikkat çekti
‘21 Haziran Dünya ALS Günü´ dolayısıyla açıklamada bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, ALS hastalığının kol ve bacaklarda kas güçsüzlüğüyle başladığını ifade ederek, vücutta yaygın bir seğirme varsa, nörolojik muayenenin önemli olduğunun belirtti.
ADSM´de 4 ayda 10 bin hasta
ADSM´de 4 ayda 10 bin hasta
İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Hüseyin Yunus bu yılın ilk 4 aylık döneminde yaklaşık 10 bin hastanın muayene ve tedavi sürecinin tamamlandığı belirtti.
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
“Diyabeti kontrol altına alabilirsiniz”
İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, diyabetin kontrol altına alınmadığı takdirde, vücutta çok ciddi hasarlara yol açabileceğini belirtti.
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
"Radyoterapi uygulananlar radyasyon riski taşımaz"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği ile oluşturulan Radyoterapi Merkezi´nin yeniden düzenlenerek, Radyoterapi Merkezinde hizmet sunulmaya başlandığı bildirildi.
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
´Acil´e 10 yataklı yoğun bakım ünitesi
Antakya´daki Hatay Devlet Hastanesi Acil Servisinde oluşturulan 10 Yataklı Acil Yoğun Bakım Ünitesinin açılışı yapıldı.
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
"Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, genel cerrahı Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal ve Doç. Dr. Turgut Karaca ‘Tıp Bayramı´ kapsamında, kansere karşı farkındalık programı düzenledi.
"Beslenme programı aynı olmamalı"
"Beslenme programı aynı olmamalı"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesi, Kadınlar Günü kapsamında sağlık üzerine söyleşi düzenlendi.
Kanser, her 5 ölümden birinin nedeni
Kanser, her 5 ölümden birinin nedeni
Hataylı olan Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, Hatay´da kanser artışını önergeyle parlamentoya taşıdı.
İlk beyin baloncuğu ameliyatı
İlk beyin baloncuğu ameliyatı
Hatay Devlet Hastanesi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi