"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında dün etkinlikler düzenlendi.
Tarih: 20.9.2018 11:10:11

İskenderun/SES

 İskenderun´da, Gaziler Gününde, kaymakamlık, garnizon komutanlığı, belediye başkanlığı, Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilciliği, Şehit ve Gaziler Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Atatürk Anıtına çelenk sundu. Öğrencilerin şiir okuduğu törende günün anlamını ise gazi Neşet Turhan anlattı.
İskenderun Atatürk Anıt Alanı´ndaKİ törene İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit yakınları da katıldı. Öğrencilerin şiir okunduğu törende konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilcilik Başkanı Turhan, kahraman Türk milletinin asla bayraksız, vatansız ve hürriyetsiz yaşamamış olmanın ruhu ve özgüveninin yanı sıra bu hususta diğer milletlere de rehberlik etmiş olmanın kıvancıyla tarihte yer alan milletlerin başında geldiğini belirtti.
Antakya´daki tören de Atatürk Anıtı´nda yapıldı. Tören Hatay Valisi Erdal Ata, 2. Hudut Alayı Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Selahattin Atahan, Hatay Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Resul Ceritlioğlu, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu ve Meral Batı Demirbaş, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve kurum müdürleri de katıldı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, törende yaptığı konuşmada, "Ey terörü destekleyenler, kan ve gözyaşına çevirdiğiniz, yakıp yıktığınız yaşadığımız coğrafyanın diğer ülkeleri gibi bizim ülkemizi de insan hakları, daha çok barış ve demokrasi maskesiyle karıştırmayınız. Bu gülünç ve inandırıcılıktan uzak Bizans oyunlarınızı biliyoruz. Hiçbir zaman vatansız ve hürriyetsiz yaşamamış olan Yüce Türk Milleti ‘nin fark edemeyeceğini sakın düşünmeyin. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün askerleri olmaktan onur duyan biz gaziler, “şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir” desturu ile dün olduğu gibi bugün de yarında tek yumruk, tek ses olarak, nöbetimizin başındayız" dedi. Törende bir öğrenci "Ya şehit ol, ya gazi" adlı şiiri okurken, muharip gazilerimizden Galip Dalyan da "Adım gazidir benim, soyadım kahraman" adlı şiiri okudu.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e "Gazilik" ünvanı ile "Mareşal" rütbesinin verilişinin yıl dönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü´nü kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın milletimiz için bir vatan haline dönüşmesi, şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikler, şu açıklamayı yaptı: "Milletimiz, vatanı ve bağımsızlığı için tarih boyunca birlik ve beraberlik içinde tüm zorluklara göğüs germiş; gerektiğinde canını vermekten çekinmeyip, milletimizin daima büyük zaferlere ulaşmasını, hür ve müstakil yaşamasını sağlamıştır. Vatanın bölünmez bütünlüğü, halkımızın huzuru, güvenliği ve esenliği için büyük bir onurla görev yaparak gazilik mertebesine ulaşan kahramanlarımız gurur kaynağımızdır. Bu cennet vatanımız bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetidir."
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise Türkiye Cumhuriyeti´nin sonsuza kadar yaşamasının en büyük teminatı olan, Türk kahramanlığının sönmeyen meşalelerin gaziler olduğunu ifade etti. Savaş, "Gaziler Günü´nü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Türk vatanının bölünmez bütünlüğü, milli birlik ve beraberliğin korunması uğruna üstün fedakarlıklar göstererek, canı, kanı pahasına, ölümüne göğsünü siper etmiş ve bunun nişanını gururla taşıyan gazilerin kahramanlıklarının hafızalardan silinmeyeceğini ve hiçbir zaman unutulmayacaktır. Milletimiz farklı inanç ve kültürlerin uyum içinde bir arada yaşamasına imkan tanımış, birlik ve beraberliğinden hiçbir dönemde ödün vermemiştir. Türk milleti gibi bağımsızlığını savaşlarda göğüs göğüse çarpışarak kazanmış milletler için, özellikle de ulu önder Atatürk´ün unvanı olan gaziliğin değeri, çok büyük ve çok anlamlıdır. Tüm dünya insanlarının huzur ve sevgi içerisinde bir arada yaşayacakları hoşgörülü, barış dolu bir dünyanın temellerinin atılacağı düşüncesiyle sebebi ne olursa olsun her türlü savaşın son bulmasını diliyorum" değerlendirmesini yaptı.
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu da şu açıklamayı yaptı: "Bu millet her daim kahramanların asil kanlarıyla ayakta kalmış ve her zaman şanlı mücadeleler vererek bugünlere gelmiştir. Dün de ve bugün de canlarını hiç etmiş, gerektiğinde etten duvarlar örmüş ve düşmanı püskürtmüş yüce şehitlerimizi rahmetle anarken, canlı anıtlar olarak bilinen tarihimizin en büyük tanığı ve mirası ise Gazilerimiz olmuştur. Tarih boyunca bağımsız yaşamış aziz Türk milleti esarete asla teslim olmamış tek millettir. Bu kutsal yolda her daim canı uğruna savaşmış ve nesiller boyu taşıyacağımız onurların başkahramanı olmuşlardır."
Kaynak:

"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, "İskenderun´da olduğu gibi Arsuz´da da maden ocağı için yapılmak istenen ÇED toplantısı öncesinde kaymakamlık kentte 15 gün süreyle her türlü toplantı ve açıklamayı yasaklamış, ancak Arsuz halkının yoğun katılım ile gerçekleşen eylem sonucu ÇED toplantısı yaptırılmamıştır" dedi.
2 turluk gösteri uçuşu
2 turluk gösteri uçuşu
"Solo Türk" olarak da bilinen Türk Yıldızları Akrobasi Ekibi, İskenderun semalerınde gösteri uçuşu yaptı.
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar ve yönetimi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ayrı ayrı ziyaret etti.
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
16 Mart-17 Nisan tarihleri arasında Hatay genelinde kaçakçılık olaylarına yönelik çalışmalarda 45 kişi gözaltına alınmıştı
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İskenderunlu iş insanı, kentin sanayi sitesindeki Mercan Hırdavat´ın sahibi Mustafa Mercan, Antakya´da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi.
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
İskenderun´da da 1 Mayıs İşçi Bayramı için başvuru yapıldı
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneği Hatay Şubesi yöneticilerinin yaptığı ziyarette bulunduğu iki öneriye, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın oumlu yaklaştığı belirtildi.
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sosyal Güvenlik Kurumu´nun (SGK) Kod 29´da yaptığı son düzenlemeyle yaptığı değerlendirmede, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller için ayrı ayrı kodlar belirlenmesi doğru bir düzenlemedir.
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne´deki kamu hizmeti eksikliğini önergeyle meclis gündemine taşıdı.
Droneyle lavra ilaçlaması
Droneyle lavra ilaçlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, larva mücadelesinde teknolojiyi kullanıyor.
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı´nın geçen hafta yaptığı paylaşımda HBB´ye bağlı ekipler tarafından Altınözü´ne sokak köpeklerinin bırakıldığını iddiası etmesi üzerine açıklama yaptı.
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını yaptı.
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi arasında imzalanan ortak protokol ile hayata geçirilen Defne Kadın Dayanışma Merkezi hizmet vermeye başladı.
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samandağ´da Atatürk Sahil Parkı´nın temeli törenle atıldı.
Derelerde temizlik çalışması
Derelerde temizlik çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçede gerçekleştirdiği altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi