"Kamuda en az yatırım Hatay´a"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu´nda yaptığı konuşmada Hatay´ın sorunlarını anlatarak, çözüm sağlanmasını istedi.
Tarih: 23.6.2021 10:08:39

İskenderun/SES

 Hatay´ın da Suriye sınırında bulunduğunu ifade eden ve Suriye´de 10 yıldır savaşın yaşandığını, sınırın terörist yuvasına döndüğünü, 500 bin Suriyelinin yörede yaşadığını ve iktidarın Hatay´a haksızlık, vefasızlık yaptığını belirten Güzelmansur, 2021 kamu yatırım programında en az ödenek ayrılan ilin Hatay olduğuna söyledi. İktidarın Suriye politikasının ´yanlış´ ollarak niteleyen ve Hatay´a 500 bin Suriyelinin göç etmesine neden olduğunu, 20 yılda Hatay´a tane bile hastane yapmadığında savunan milletvekili Güzelmansur, "2002´de Hatay´da Sağlık Bakanlığına bağlı hastane sayısı 11, yirmi yıl geçti bugün hastane sayımız hâlâ 11. Bu mu sağlıkta çağ atlamak? 160 bin nüfuslu Defne´ye bir hastane yapmaktan bile imtina ediyorsunuz. Defne´deki insanlar hastaneye giderken yollarda ölüyor" değerlendirmesini yaptı.

"Projelerin adı var, ödeneği yok"
Milletvekili Güzelmansur, “2021 Kamu Yatırım Programı Hatay´a yapılan vefasızlığın, adaletsizliğin, üvey evlat muamelesinin en büyük kanıtıdır. İktidarın 2021 kamu yatırımlarında Hatay´a layık gördüğü para 408 milyon lira. 2020´de Hatay´da toplanan vergi 12,5 milyar lira, yani 408 milyon lira yatırım yapılıyor, bunun 30 katı vergi toplanıyor. Bu mu adaletiniz? El insaf! Önemli projeler var yatırım programında, ama bunların adı var, ödeneği yok. Mesela Hatay´ın her seçiminde seçim malzemesi olarak kullandığınız Amanos Tüneli; 2021´de ona ayırdığınız para ne kadar biliyor musunuz? 1.000 lira, sadece 1.000 lira. Siz, Hassa halkıyla, Hatay halkıyla dalga geçiyorsunuz. 1.000 lira ödenek ayrılan diğer önemli bir proje de Büyük Karaçay Sulama Projesi; bölgede tarımsal sulama açısından hayati önemi olan bir proje. 2008´de yatırım programına alındı, güya 2013´te bitecekti. Şimdi diyorsunuz ki: ´2025´te bitecek´. 1.000 lira ödenekle biter mi bu proje? Siz, Hatay halkıyla yine dalga mı geçiyorsunuz? İktidarın 1.000 lira ayırdığı diğer bir proje Gönen Çayı Barajı; Arsuzlu çiftçiler için, ilçede derin kuyulardan elektrikle sulama yapan çiftçinin maliyetini azaltacak çok önemli bir proje. 2013´te yatırım programına alındı ama aradan sekiz yıl geçmesine rağmen bir adım bile ilerleme yok; ne proje var ne etüt çalışması. Reyhanlı Barajı´ndan hâlâ tarımsal sulama yapılmadı. Reyhanlı Barajı´nı ‘5/5/2015´te açacağız´ dediniz. 2021´deyiz, 1 metrekare tarlasını sulayan bir çiftçimiz var mı Amik Ovası´nda? Hatay EXPO 2021´e ev sahipliği yapacak. EXPO´nun tüm maliyetlerini Hatay Büyükşehir Belediyesi karşılıyor ama Hatay olunca devletin 5 kuruşluk katkısı yok. Antalya EXPO´ya oluk oluk para akıttınız ama Hatay EXPO´ya 5 kuruş bile yok. Yirmi yıldır iktidarsınız ama yirmi yıldır Antakya´ya kapalı bir spor salonu bile yapmadınız" diye konuştu.
Kaynak:

´Küçülen ekonomiye´ soru önergesi
´Küçülen ekonomiye´ soru önergesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hatay ekonomisinin küçülmesini soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Paris İklim Anlaşması İTSO´da anlatıldı
Paris İklim Anlaşması İTSO´da anlatıldı
TBMM Genel Kurulunda oybirliğiyle onaylanan Paris İklim Anlaşması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İTSO´nun da Müşterek Meslek Komite Toplantısının gündemini oluşturdu.
İTSO meclisi 1,5 yıl aradan sonra toplandı
İTSO meclisi 1,5 yıl aradan sonra toplandı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı Meclis Toplantısı, 1,5 yıllık aranın ardından fiziki olarak gerçekleştirildi.
Liman Güvenliği için toplandılar
Liman Güvenliği için toplandılar
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´in başkanlığında "Liman Güvenliği Toplantısı" gerçekleştirildi.
Tarımsal sulama projesine sembolik ödenek
Tarımsal sulama projesine sembolik ödenek
Arsuz´da tarımsal sulama sorununa yönelik tamamlanması beklenen Gönençay Barajı´na 2021 bütçesinden bin lira ödenek ayrıldı. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, “Gönençay Barajı da Amanos Tüneli gibi Karaçay sulama projesi gibi üvey evlat bırakılmıştır” dedi.
Av sezonu açıldı
Av sezonu açıldı
2021-2022 yılı su ürünleri av sezonu İskenderun Körfezi´nde de törenle açıldı. Balıkçının denizle buluşma töreni Samandağ Çevlik Balıkçı Barınağında gerçekleştirildi.
DOĞAKA yönetimi Antakya´da toplandı
DOĞAKA yönetimi Antakya´da toplandı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) yönetimi Antakya´da toplandı.
ÇED raporu halkın görüşüne sunuldu
ÇED raporu halkın görüşüne sunuldu
Tosyalı Demir Çelik San. A.Ş. tarafından kentin Azganlık mahallesinde yapılması planlanan ´İskele-Dolfen ve Liman Amaçlı İlave Dolgu Alanı´ projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, 10 takvim günü süreyle halkın görüş ve önerilerine açıldı.
Gümrükte bekleme süresi ´ithalatta sorun´
Gümrükte bekleme süresi ´ithalatta sorun´
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD) Başkanı Murat Hayzaran, ihracat ve ithalat bakımından gümrüklerde bekleme süreleri ve liman masraf ve maliyetlerinin ciddi sorun oluşturduğunu belirtti.
Arsuz´da ‘sezon başı´ toplantısı
Arsuz´da ‘sezon başı´ toplantısı
Arsuz´da esnafın sorunları, pandemi sürecine ilişkin talepleri, istişare ve çözüm toplantısında ele alındı.
Av yasağı fiyatları arttırdı
Av yasağı fiyatları arttırdı
İskenderun´da bugünlerde en ucuz balık kilosu 30 lira ile Mercan olurken, bunu 35 lira ile İstavrit, 45 lira ile Gümüş balığı izliyor.
HBB Başkanı Savaş Kırgızistan´da
HBB Başkanı Savaş Kırgızistan´da
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 3 günlük çalışma programı kapsamında Hataylı yatırımcı ve iş insanları ile birlikte Kırgızistan`a gitti.
2. OSB için toplandılar
2. OSB için toplandılar
2. OSB´nin bağlantı yolları yolları ile ilgili değişikliğe gidiliyor
İskenderun´a ait  ürünler  markalaşıyor
İskenderun´a ait ürünler markalaşıyor
İskenderun Markalaşma Projesi Kapsamında kentin yerli ürünlerinin markalaşması için çalışmalar İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın öncülüğünde sürüyor.
Yem fiyatları yüzde 50 dışa bağımlı
Yem fiyatları yüzde 50 dışa bağımlı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, yüksek maliyetler sebebiyle büyük işletme sahiplerinin hayvan varlığını yarıya indirme kararını gözden geçirdiklerini, küçük işletme sahiplerinin ise neredeyse kapanma eşiğine geldiğini, akaryakıt fiyatları ve yem fiyatları bu kadar yüksek seyrederken süt ve et fiyatları yerinde saydığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi