´Kamuya işaret dili tercümanı´ istemi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, kamu kurumlarında işitme engelli bireylerin hizmet alabilmesini sağlamak üzere işaret dili tercümanı istihdam edilmesini önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 18.5.2022 17:03:48

İskenderun/SES

Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği önergesinde, "10 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arası, Birleşmiş Milletler´e üye 156 ülke tarafından Engelliler Haftası olarak tanınmaktadır. Engelli hakları en temel insan hakları, talepleri ise en temel toplumsal taleplerdir. Ancak Türkiye´de engellilerin hak temelli, almaları gereken temel kamu hizmetlerinin dahi erişilebilir olmadığını görmekteyiz. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi´ni imzalayan Türkiye bunun gerekliliklerini yerine getirmemektedir. Türkiye´de engelli yurttaşlarla ilgili net bilgilerin yer aldığı dataların olmaması nedeni ile devletin hangi koşullarda kimlere nasıl/ne gibi tedbirler alacağı da bilinememektedir. Toplumda hakim olan eşitsizlik; engelli bireylerin eğitim alma hakkı, işgücüne eşit katılım hakkı, aile kurma hakkı, sosyal güvenceden faydalanma hakkı, sosyal ve kültürel yaşama katılım hakkı gibi onurlu ve özgür bir yaşamın olanaklarını sağlayan tüm haklardan mahrum kalmayı beraberinde getirmektedir. Engellilik sorunu ancak sosyo-politik bir modelin kabulü ve yeni bir engellilik kültürünün inşası ile çözülebilir. Kamusal bir sorun olan engelliğe ilişkin kamusal çözümler üretilmelidir. TÜİK´in 2002 yılındaki verilerine göre Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12´sini oluşturan engelli bireyler; kamu hizmetlerine ulaşmakta güçlük yaşamaktadır. Tüm kamu hizmeti sunumunda işaret dili kullanımının yaygınlaştırılması gereklidir. Bu hem engelli haklarına ilişkin farkındalığı arttıracaktır hem engellilerin iletişim hakkının yerine gelmesini sağlayacaktır. Her okulda, hastanede, kamu kurumunda işaret dili tercümanı istihdam edilmelidir. Mevcut personele işaret dili eğitimi alması için destek imkanları sunulmalıdır" ifadesine yer verdi.
Oruç, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Kamu kurumlarında işitme engelli bireylerin hizmet alabilmesini sağlamak üzere işaret dili tercümanı istihdam edilmesi sağlanacak mıdır? Türkiye´de işaret dili tercümanı olarak istihdam edilen kaç kişi vardır? 2022 yılı itibariyle Türkiye´de kaç işitme engelli yurttaş yaşamaktadır? İşitme engelli bireylerin sağlık hakkına ulaşmasını sağlayacak şekilde tüm hastanelerde işaret dili tercümanı istihdam edilmesi sağlanacak mıdır? Mevcut bütçede yüzde 1,6´lık pay, toplam nüfus içerisindeki engellilerin yüzdelik oranı ile uyumlu ve adil değildir. Engelliler için adil bir bütçe için çalışmanız olacak mıdır? Bu bütçe içerisinde işaret dili tercümanı istihdamı için pay ayrılacak mıdır? Kamu hizmetleri sunumunda işaret dili tercümanı bulunması zorunluluğu ile toplumda farkındalığın da artmasına yönelik çalışmalarınız var mıdır? Mevcut kamu personelinin işaret dili eğitimi alması için destek sağlanacak mıdır? İşaret dili tercümanlığı eğitimlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar planlıyor musunuz?"

 

 
Kaynak:

9 ilçede elektrik kesintisi
9 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Dörtyol, Antakya, Defne, Kırıkhan, Altınözü, Kumlu, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
"Demir yumruk" sürüyor
"Demir yumruk" sürüyor
Ankara merkezli ve aralarında Hatay´ın da bulunduğu 29 ilde eş zamanlı başlatılan "Demir Yumruk Operasyonu" devam ediyor.
İçmesuyuna zam önerisine ´ret´
İçmesuyuna zam önerisine ´ret´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, 2022 yılı ücret tarifesi konusunu görüşmek üzere 3. kez toplandı.
Meclis, hibe için Savaş´a yetki verdi
Meclis, hibe için Savaş´a yetki verdi
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi bu ay ikinci kez yaptığı olağanüstü toplantıda, Dörtyol İçme Suyu Şebekesi İnşaatı´nda kullanılacak ve finansmanı Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) tarafından karşılanacak 11 milyon 500 bin avroluk hibe için HBB Başkanı Lütfü Savaş´ imza yetkisi verilmesi oy birliği ile kabul edildi.
AB direktörünün vali ziyareti
AB direktörünün vali ziyareti
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (DG ECHO) Avrupa-Doğu Ortaklığı ve Orta Doğu Direktörü Andreas Papaconstantinou, beraberindeki heyetle Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
´Özdağ yasağı´ söyleşi engelledi
´Özdağ yasağı´ söyleşi engelledi
Atatürkçü Düşünce Derneği İskenderun Şubesinin (ADD) cumartesi günü yapmayı planladığı "Kabotaj Bayramı ve Türk denizciliği" adlı söyleşiye, Hatay Valiliği tarafından izin verilmedi.
Kurban satış yeri Modernevler´de
Kurban satış yeri Modernevler´de
İskenderun Kurban Hizmetleri komisyonu, Kurban Bayramı´nda dini ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların, kurbanlarını dini hükümler, sağlık şartları, çevre güvenliği ve temizliğine uygun olarak kesebilmelerini sağlamak amacıyla kurban satılacak ve kesilecek yerleri belirledi, kesim yapacak kişilerle ilgili karar aldı.
6 genç Erasmus´la Burgaristan´da
6 genç Erasmus´la Burgaristan´da
Erasmus+ Projesi kapsamında Belen´den Bulgaristan´ın Plovdiv kentine giden 6 genç, Belen Kaymakamlığının da ortak olduğu "Together Against Discrimination" adlı gençlik değişimi projesine katıldı.
Kuyumcu hırsızlığı ´aydınlatıldı´
Kuyumcu hırsızlığı ´aydınlatıldı´
İskenderun´da bir kuyumcudan çalınan 140 bin lira değerindeki altının şüphelisi belirlendi, Belen ve Kırıkhan´daki aramalarda 1 adet bilezik, 9.790 Türk Lirası, 4.225 Euro, 1.727 dolar, 5 adet captagon ve 2 gram esrar ele geçirildi.
Payas ve Antakya´da kaçakçılık operasyonu
Payas ve Antakya´da kaçakçılık operasyonu
Payas ve Antakya´da polisin yaptığı çalışamlarda gümrük kaçağı cep telefonu ve sigara ele geçirildi.
Valinin onuruna Ankara´da yemek
Valinin onuruna Ankara´da yemek
Hatay Vakfı, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın onuruna Ankara´da yemek düzenledi.
Okul girişini ´sanat sokağına´ çevirme çabası
Okul girişini ´sanat sokağına´ çevirme çabası
İskenderun´da eğitim veren Oruç Reis İlkokulunun bazı öğretmenleri tatilde okul duvarını boyamaya başladı.
Kursiyer kadınların sergisi
Kursiyer kadınların sergisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (HATMEK) kursiyerleri yaptıkları eserleri sergilemeyi sürdürüyor.
"Demir yumruk" operasyonu
"Demir yumruk" operasyonu
E. Evcil, İskenderun´da gözaltına alındı
Hedefleri kayısıda markalaşma
Hedefleri kayısıda markalaşma
Kurtbağı 8. Kayısı Festivali buluşturdu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi