Kan verdiler, umut oldular
Arsuz Belediyesi, Türk Kızılayı Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) işbirliğiyle ile birçok hastaya umut olabilmek amacıyla ilçede kan bağışı ile kök hücre taraması gerçekleştirildi.
Tarih: 6.7.2017 10:30:33

 Türk Kızılayı ve TÜRKÖK´ün yanı sıra İskenderun Kalıtsal Kan Hastalıkları Derneği (KANDER), İskenderun Talasemi ve Orak Hücre Anemisi Hastalıkları Yardımlaşma Derneği (İSTOYAD) tarafından da desteklenen kampanya ile hem kemik iliği bağışı konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek, hem daha çok sayıda bağış yapılmasını sağlamak, hem de lösemi hastalarına umut olmak hedeflendi.

Belediye bünyesinde görevli genç bir bayan personelin Akdeniz anemisi hastalığına yakalanması ve yakın akrabalarında uygun ilik bulunmasından yola çıkan Arsuz Belediyesi´nin ‘Öne Çık, Hayat Kurtar´ sloganıyla Arsuz Kent Meydanı´nda gerçekleştirdiği taramaya Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Tunçhan Demir, Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Özge Er, Türk Kızılayı İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay ve yönetim kurulu üyeleri, İskenderun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Volkan Karaca, İskenderun Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Hilal Ayaz, İSTOYAD Başkanı Volkan Vuraltaş, KANDER Başkanı Asaf Güven, Arsuz Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, belediye personeli, doktorlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Akdeniz´de 26 bin bağışçı var
Orta Akdeniz Bölge Kan Merkezi Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Özge Er´in belediye personeline Türkök Projesi, kök hücre bağışçısı olmanın önemi ve kök hücre toplama yöntemleri hakkında kısa bir seminer verdi.
Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye il ve ilçelerinde yaklaşık veri bankasına kayıtlı 25 - 26 bin bağışçı olduğunu, Türkiye oranında da en yüksek eşleşmenin de bu bölgede olduğuna dikkat çeken Özge Er, "Bölgemizde yaklaşık 253 eşleşme gerçekleşti. Bunlardan 60´ya yakın nakil yapıldı" dedi.

"İnsani bir sorumluluğu yerine getirdik"
Türk Kızılayı ile işbirliği yapmaktan ve bir çok insanın hayatının kurtulması için adım atmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, "Akdeniz anemisi olan genç bir kızımızın kan testi ve kök hücre taraması ile alakalı Türk Kızılayı´nın başlattığı bir projeye karınca kararınca bir katkı sunmak için buradayız. İnşallah bu tarama sonucunda sadece kızımız değil, bu nitelikte ilik bekleyen tüm hastalarımıza bir umut olacağız. Bu konuda Türk Kızılayı´nın yapmış olduğu çalışmaları büyük bir takdirle karşılıyorum. Herkes büyük bir gayret ve ciddiyetle bu göreve sarıldılar. Bu bir insani sorumluluktur. Sürekli bu konularda Kızılay ile birlikte yan yana çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah bu kampanya ile hedeflediğimiz sonuçlara ulaşacağız. Evlatlarımıza bir umut olacağız" derken, katılımdan ve destekten dolayı herkese teşekkür etti.

İyilik gönüllülerine plaket
Yapılan konuşmaların ardından Türk Kızılayı İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay, daha sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bireyler oluşturmak adına böyle bir kampanya başlatan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´ya ve bu kampanyaların yayılmasına katkı sunan iyilik gönüllerinden biri olan ve iyilik hareketine katkı sunan Arsuz Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yavuz´a da desteklerinden dolayı plaketle teşekkür etti.
Başkan Yardımcısı Ali Yavuz da yola çıkış hareketinin sebebi olan belediye personeli ile birlikte plaketini alırken, duygu yüklü konuşmasıyla herkesi gözyaşlarına boğdu.
Bilgilendirme semineri ve plaket töreninin ardından, katılımcılar kan bağışı ile kök hücre taraması için Arsuz Kent Meydanı´na geçti. İlk kan örneğini Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´nın verdiği taramaya tüm belediye çalışanları da katılırken, vatandaşlarda gün boyunca yoğun ilgi gösterdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: verdiler umut oldular
Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi